AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Enver Hoxha me shtate ditelindje

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Enver Hoxha me shtate ditelindje   Lun 19 Aoū - 3:15

015 – Enveri – me shtatė ditėlindje dhe ditėlindja e 16 tetorit ėshtė publikuar pėr herė tė parė mė 4 tetor 1947 nė gazetėn “Bashkimi”. Ditėlindja zyrtare e vėrtetė, qė dokumentohet nė AQSH dhe nė Bashkinė e Gjirokastrės, ėshtė 12 mars kurse nė Montpelje Enveri regjistrohej me ditėlindjen 3 tetor.

016 AQSH. Me dyer tė blinduara, ku ruhet arkivi sekret i Enver Hoxhės.

***

Dėrgata e partisė, nė kėrkim tė Enverit nė Francė

Nexhmie Hoxha nė krye tė njė dėrgate tė madhe (1987) e shoqėruar nga studiues, historianė, regjisorė e kineastė tė njohur bėn njė vizitė hulumtuese pėr tė zbuluar jetėn e Enverit si student, anėtar i PK franceze, publicist, pėr tė parė “e prekur” shtėpinė ku jetonte, rrugėt ku kalonte, kafenetė e preferuara tė tij, tė kėqyrė gazetėn Humanite ku “shkruante” artikuj e kritikonte regjimin e Zogut, pėr t’u njohur me dokumente tė fakultetit dhe pėr lidhje tė Enverit, me PK franceze: gjithēka qė mban vulė pėr jetėn e Enverit nė Francė.

Nexhmie H

http://gazetaditore.com/2013/08/18/letra-intime-e-nexhmies-si-me-tradhtonte-enver-hoxha/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Enver Hoxha me shtate ditelindje   Lun 19 Aoū - 3:20

Me shtatė ditėlindje!

Nė ditėt e ceremonisė mortore Enver Hoxha promovohej si prijės qė ka “vetėm ditėlindje” dhe qė s’ka tė ngjashme as nė rrėfime biblike. Kaluan afėr 20 vjet nga kjo ceremoni pėrjetėsie dhe zbulohet se Enveri ishte me shtatė ditėlindje dhe ato me shtrirje nė katėr stinėt!

Nė fund tė pranverės sė 1908-ės, mė 12 tė majit, Hoxhatėt gėzoheshin pėr lindjen e djalit qė pagėzohej Enver, lindja regjistrohej nė regjistrin e Bashkisė sė Gjirokastrės, qė gjendet edhe nė AQSH me kėto identitete:

“Regjistri Nr.6, fleta 5.

Lagjja: Teqe-Meēite-Hazmurat.

Rruga: Koto Hoxha.

Enver Hoxha-Halil-Gjylo.

Ditėlindja 12.5.1908”.

12 maji ishte ditėlindja e vėrtetė dhe zyrtare e Enverit. Ditėlindja e njohur e 16 tetorit, qė kujtohet ēdo vit nga ithtarėt e familjarėt e tij, nuk ėshtė regjistruar nė asnjė burim zyrtar tė Enverit nė fėmijėrinė e tij. Enveri me shtatė ditėlindje, gjashtė nga tė cilat shėnuar me dorėn e tij dhe pa tė ngjashmen e vet. Nuk dihet ditėlindja e tij nė regjistrat e shkollave tė ulėta nė Gjirokastėr, por besohet se do tė jetė ditėlindja e vėrtetė:
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Enver Hoxha me shtate ditelindje
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: