AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kujt si pelqen Fatos Lubonja le ti leshoi trojet Ylire

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kujt si pelqen Fatos Lubonja le ti leshoi trojet Ylire   Mar 27 Aoū - 20:19

Nuk marrim pėrsipėr t’i fajsojmė pėr «nacionalizėm totalitar komunist» shtetet europiane qė edhe sot e kėsaj dite, nė shk.21, vazhdojnė ta bėjnė kėtė punė. Nė krahinėn e Rouenit gjatė zgjedhjeve presidenciale nė Francė (2007), Nicola Sarkozy ju kujtoi zgjedhėsve figurat mė tė shquara tė Historisė, si Zhan Dark (1431), Corneille, Cid, Horace e deri tek vlerat 2000 vjeēare tė krishtėrimit francez. Ai shtroi domosdoshmėrinė e njohjes nė shkolla, tė kėsaj Historie dhe kulture. «Atyre tė cilėve kjo nuk ju pėlqen, nuk janė tė detyruar tė qėndrojnė nė territorin e Republikės Franceze» u shpreh Sarkozy.

Fatbardha Demi - Tiranė, 20. 02. 2009

__________

- F.K.- Faik Konica «Ҫ’ėshtė liria»2005

- A.M.Th-Anne Marie Thiesse “Krijimi i Identiteteve Kombėtare” Pejė 2004

- Dh.P.-Dhimiter Pilika «Pellazget… »
Sarkozi se pari nuk eshte me origjin franqeze moj e mjera ti Fatzeza.

Njerezit e huaj,krijoin patriota si ju ne dheun e te huajve.Mesiguri edhe ju jeni ja serbe,o greke,ose maqedonase me rrenje mongole.Mos u merrni me enciklopedi nga shkrimet dhe mitet e vatikanit dhe anadollive.Cili shqiptar ka shkrue ne kohen e skenderbeut romane ,per kete trim te dhive?Kaq dhe mjaft me ju tradhetar.Sepse ju krijoni mite dhe mbi emrin e mitit jetoni si te krishteret mbi jesusin dhe muslimet mbi Muhametin.Ai qe perfiton nga dikushi dhe e perkrahe me dhune,me ēdo qmim.Shqiponjen dy krenare e kan perdor Romaket,bizanti,serbet,ruset,gjermanet egjiptaset,franqezet e ne fund shqiptaret.Ne lufte kundra serbeve shqiptaret kan luftue nen flamurin e turqise.Ismail Qemaili ka qen kryeparlamentar i turqise.Dhe pa lejen e turqise paska pasur guxim me shpalle pavaresin e shqiperise.A e dini se alfabeti i pare eshte shkrue ne stamboll nga Sami Frasheri.A e din moj lope e gjalle se Samiu eshte ai qe e ka standartizue gjuhen turke dhe sot e mesoin turqit turqishten e Samiut.
Ju sot ēka ka ndodhur ne mesin e shqiptareve nuk keni prapanice me shkrue historin e vertete,e po doni me mbrojte historin e para qindra viteve qe as gje nuk keni ne dieni se kush ka qen Skenderbeu.
Po e them historin time;Kush po ma fute se koti ?Une i nisa demostratat e vitit 11 mars 1981 ne menzen e studenteve dhe me etiketoin shpiun i serbise,kinse serbet me paskan nxite ti nisi.Pra sipas shpiunave serbet me paskan nxite qe ti rrahi serbet kur ta mbroj flamurin kuq e zi ne mes serbeve.Serbet me paskan nxitur qe ne zgafelle me 1989 tju lutem minatoreve qe te dalin e une te flijohem per shqiptar.Sa popull i lirshem qe me jeni,sa trima mbas perfundimit te luftes qe me jeni!!!!Ju jeni fare mongole,sepse vetem tradhetaret krijoin mite qe mbi supet e tija te rroni si rriqnat e Malisheves.
Merrnu more me heroin legjendar Adem Jasharin,Ismet Jasharin.Shkruani histori,permirsone kete njolle te keqe,dhe hulumtoni se kush ua pergaditi solldateske serbe qe ti rrethoin dhe ti masakroin te shkretet.
E qelbet edhe boten duke genjyer.Na kan marr vesh se vertete jemi ne niglizhence duke jetue.Perhere jemi te frustuar ne ndonje pune madhore apo studimi te pavertete.
Po ta kishte ditur i ndjeri Adem Jashari qe keso kosove do mbesi,pa flamur,pa identitet,pa komb,pa bashkim kombetar ai kishte per te ikur pertej shtet detrave siq ika une nga ju.Sepse i papershtatshem isha per regjimin jugosllave ,por ne fund edhe i papershtatshem edhe per ju o serbofila per te luftue kundra vellezerve te juaj shkije.
Po nese une ika nga ju,edhe Ate Gjergj Fishta iku nga Zogu,dhe Enver Hoxha eshtrat ja hodhi ne WC.Ju per qe e doni Skenderbeun,Adem Jasharin e keni sa per sy e faqe .Per ti mbushur gjepat e juaj e sa per popull palla nuk u hane hiq.Ju u kercnoheni njerezve pa e shajte Adem Jasharin.Dhe iu turreni si miza peles ne bythe,duke i thene ti je kundra luftes ēlirimtare.E din se kush keni qen dje ,me serb argatet e tij ku edhe sot naten e diten perqiteni me ta dhe popullit i thoni se jeni kundra serbise.Pisa te poshter jeni.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Kujt si pelqen Fatos Lubonja le ti leshoi trojet Ylire
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: