AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Haxhi Kuçi shkruan per fashizmin apo nacionalizmin 2008

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Haxhi Kuçi shkruan per fashizmin apo nacionalizmin 2008   Mer 28 Aoû - 18:15

Commentaires sur Témat

politike
Nacionalizem apo fashizem? (16)


Analize e Umberto Ecos disa trajta te “Fashizmit te perjetshem” e bera nje analize te ideve te mia, dhe te Rilindasve tane,se a jane nacionalistet fashiste apo raciste ne kuptimin ma te gjere ?. Eshte me mire qe se bashku te mendojme se ç’rol pati Jeronim de Rada, Ati Yne qe jetoi ne Kalabri, kur na nisi drejt rruges tone “Pellazgjike”.Pra me periudhen e Skenderbeut si vazal i vatikanit ! Dhe se ate qe kane pohuar Hebrejte para mijra vjetesh “Njeriu nuk jeton vetem me buke”.
Pavaresisht nga paqartesite rreth dallimeve mes formave te ndryshme te fashizmit historik, mendoj se eshte e mundur qe te numerohet nje liste trajtash qe perbejne ate qe une quaj Ure-fashizem, ose Fashizem i Perjetshem(nacionalizmi qeveritar). Keto trajta nuk perbejne nje sistem te organizuar; shume prej tyre kundershtojne njera tjetren dhe shquhen edhe ne lloje te tjera despotizmi e fanaticizmi(urrejtja). Por mjafton vetem te ekzistoje vetem njera prej tyre qe te shkaktoje mpiksjen e fashizmit rreth saj.
1. Trajta e pare e Ure-Fashizmit eshte, kulti i tradites
Sigurisht qe tradicionalizmi eshte shume me i vjeter se fashizmi(Aristokracia). Jo vetem qe ishte karakteristike e mendimit kunder-rrevolucionar Katolik pas Revolucionit Francez, por u lind gjate periudhes Helenistike te vone, si nje reaksion kunder racionalizmit klasik Grek. Ne pellgun Mesdhetar, njerez me religjione te ndryshme nisen te enderronin per nje ’shpallje-zbulim’ qe i paska ardhur njerezimit ne agimin e historise te tij. Kjo ’shpallje-zbulim’, sipas mistikes tradicionaliste, paska qene fshehur per shume kohe nen vellon e gjuheve te harruara- ne hieroglifet e Egjyptit, ne runat Kelte, apo ne shkrime te vjetra nder vise te pak te njohura te Azise.
Kjo kulture e re domosdoshmerit duhet te jete ’sinkretiste’. Sinkretizmi nuk eshte vetem ‘kombinim i formave te ndryshme te besimit dhe praktikes te tij’, sepse ky lloj kombinimi duhet gjithashtu te jete tolerant ndaj kontradiktave. Sejcili prej mesazheve te ardhur nga lashtesia duhet te permban nje grime te vertete dhe, pavaresisht se keto mesazhe mund te thone gjera te ndryshme e kontradiktore, te gjitha keto mezashe aludokan alegorikisht per te njejten te vertete primordiale.
Pasoja e kesaj menyre te menduari eshte se nuk ka me perparim ne nxenjen e diturise. E verteta qenka shkruar nje here e pergjithmone, Dhe ne vetem mund te shpresojme te perkthejme mesazhet qe na vijne nga erresira e lashtesise.
Nqs vizitoni librari Amerikane ne raftet me permbatje New Age ndonjehere do gjeni edhe Shen Augustinin, qe me sa di une nuk ishte fashist. Por kombinaconi Shen Augustin-Stonehenge eshte simptome e Ure-Fashizmit.
2. Tradicionalizmi nenkupton mospranimin e modernizmit,dukre menduar qe qeverit ne krye te pûshtetit ti ruajn fotelet e tyre ,apo qe pushtetin tjau trashegoin pasardhesit e tyre!!!
Si fashistet ashtu edhe nazistet e adhuronin teknologjine, ndersa mendimtaret tradicionaliste e konsiderojne teknologjine si e kunderta e vlerave shpirterore tradicionale. Sidoqofte, pavaresisht se nazismi ishte krenar per arritjet e tij industriale, elozhed qe i bente modernizmit ishin thjesht siperfaqja e nje ideologjie me rrenje ne gjak dhe toke (Blud und Boden). Mohimi i botes moderne ishte kamufluar si kundershtim ndaj menyres kapitaliste te jeteses. Iluminizmi si rrjedhe e mjeshtrive, dhe Epoka e Arsyes, shikohen si fillimi i depravitetit modern. Ne kete kuptim Uer-fashizmi mund te perkufizohet si irracionalizem
3. Irracionalizmi varet nga kulti i veprimit per hir te veprimit.
Veprimi duke qene i bukur ne vetvete, duhet kryer perpara, ose pa reflektuar. Mendimi, ‘vrasja e trurit’, eshte nje forme tredhje. Prandaj kultura eshte e dyshimte perderisa identifikohet me qendrimin kritik. Mosbesimi ndaj botes intelektuale ka qene gjithmone nje simptome e Ure-Fashizmit, qe prej Hermann Goering, qe e kishte shume qef nje fraze nga nje drame e Hanns Johst (”Kur degjoj fjalen ‘kulture’ ve doren tek pistoleta”), deri tek shprehje te tilla si ‘intelektuale degjenerate’, ’snob i tredhur’, apo ‘universitetet jane fole komunistash’. Intelektualet zyrtare fashiste ishin kryesisht te angazhuar ne sulmin ndaj kultures moderne dhe inteligjences liberale qe kishin tradhetuar vlerat tradicionale.
4. Shpirti kritik ben dallime dhe te te besh dallime eshte shenje e modernizmit.
Ne kulturen moderne komuniteti shkencor e mirepret mos-dakordimin si nje menyre qe permirson diturine. Per Ur-Fashizmin, mos-dakordimi eshte tradheti.
5. Mos-dakordimi eshte shenje diversiteti.
Ur-fashizimi rritet dhe kerkon konsesus duke shfrytezuar dhe fryre friken natyrale kunder te qenit ndryshe.P.sh. kur kriza e konomike arrin piken kulminare ! Apeli i pare i nje levizje fashiste apo para-fashiste eshte kunder huajve,papunesive,dhe mjerimit qe e shkakton qeverija e ati vendi.. Pra Ure-fashizmi eshte rracizem.
7. Njerezve te cilet ndihen pa nje identitet te qarte social, Ure-Fashizmi u thote se privilegji i vetem i tyre eshte emeruesi me i vogel i perbashket: lindja ne te njejtin vend.Duhet qe me fjale propagandistike kinse vendi duhet te pesoi ndryshime me force !!
Kjo eshte origjina e nacionalizmit. E vetmja gje qe mund ti jape identitet kombit jane armiqte e tij. Prandaj ne qender te psikologjise Ur-Fashiste eshte nje obsesion me nje komplot, mundesisht nderkombetar. Ithtaret duhet te ndihen te rrethuar. Menyra me e lehte per zgjithur komplotin eshte ksenofobia.apo friga nga te huajt!!! Por komploti duhet te vije gjithashtu edhe nga brenda: Hebrejte zakonisht behen viktima pasi ata kane avantazhin e te qenit si te brendshem ashtu edhe te jashtem.
8. Ndjekesit e Ure-fashizmit duhet te ndihen te poshteruar nga pasuria dhe forca e armikut ?
Kur isha femija me mesonin se Anglezet ishin populli qe ha 5 here ne dite. Ata hanin me shpesh se populli i varfer dhe esell Italian. Hebrejte jane te pasur dhe ndihmone njeri tjetrin nepermjet nje rrjeti sekret ndihme te perbashket.
Ndejkesit e Ur-fashizmit duhet te te mesojne qe jane ne gjendje te mundin armikun. Keshtu qe nepermjet nje zhvendosje te fokusit retorik armiku behet shume i forte dhe shume i dobet ne te njejten kohe.Qellimi qe sa ma shume te kete te vrare nga dy palet ndere kryengritjesh ..Prandaj qeverite fashiste jane te denuara te humbin lufterat pasi ky lloj te menduari nuk i lejon ato qe vleresojne objektivisht forcen e armikut.
9. Per Ur-fashizmin nuk ka perpjekje per jeten, por jeta jetohet per perpjekjen.
Prandaj edhe pacifizmi eshte bashkepunim me armikun. Pacifizmi eshte i keq pasi jeta eshte lufte e perjetshme,dhe friga egziston perhere nga sllogana e udheheqesise qe nese populli hyne ne lufte u thuhet se armiku ka me na zhduk nga siperfaqja e tokes se eshte ma i forte se ne !!!Dhe e detyroin popullin me keto fjale qe kete qeveri ta perkrahi me te madhe edhe ateheri kur paraqiten forca te reja per te miren e vendit !!!. Kjo ide lind ‘kompleksin e Armaggedonit’. Meqe armiku duhet te mundet, atehere duhet te kete nje beteje te mbrame, pas te ciles levizja do te vihet ne kontroll te botes,siq e beri Rugova e Mandela.. Ky lloj ‘Final Solution’ do sjelle nje Epoke te Arte gje qe eshte ne kontrakdikte me parimin e ‘luftes te perjetshme’. Deri me tash asnje udheheqes fashist nuk ka qene ne gjendje ti jape zgjidhje kontradiktes.Sepse qeverija e qelbur ne rastin e humbjes se krdibilitetit formon kundershtar me qellim qe te mbijetoi neser !
10. Elitizmi eshte nje aspekt tipik i çdo ideologjie reaksionare, per aq kohe sa eshte thelbesisht aristokratik, dhe elitizmi aristokratik, ushtarak nenkupton perbuzje per te dobetin.
Ur-fashizmi mundet te trumpetoje vetem elitizem popullor. çdo qytetar i perket popullit me te mire ne bote, dhe anetaret e partise jane qytetaret me te mire'propaganda ditore!, Dhe çdo qytetar mund (dhe duhet) te behet anetar. Por nuk mund te kete patrice pa plebej(shypes dhe dhe i shtypur,apo sundues qeveritar dhe klase puntore e shtypure). Ne fakt, Udheheqesi, duke e ditur se pushteti nuk iu delegua demokratikisht por u fitua me force, gjithashtu e di se pushteti i tij mbahet mbi dobesine e masave; ato jane aq te dobeta sa kane nevoje per nje sundimtar.
11. Me kete perspektive te gjitheve u mesohet te behen heronj,sidomos kur martireve para varreve u lexohet citati se nuk kan vdekur por kan lindur perjet dhe keshtu popullin e nxisin drejte vdekjes dhe menxipresin te vdekin per atedhe apo partin qe e perkrahin !
Ne çdo mitologji heroi eshte nje qenie jo e zakoshme, por ne Ur-fashizem herioizmi eshte norme e hyit ndersa ta qe i noson drejte vdekjes veten e meshefin mbrapa skenave makabe qe ne liri vetshpallen heronje pa qen fare mbi gjakun e tjereve jetoin parajsen e vertete. Ky kult i heroizmit eshte i lidhur ngushte me kultin e vdekjes.Pra te detyroin apo te nxisin ne vdekje !! Nuk ishte e rastesishme qe motoja e Falangisteve Spanjolle ishte Viva la Muerte!(Bdisni per te mos ju harrue)???Qudi a jo ?!. Ne shoqerite jo-fashiste, publiku laik meson se vdekja eshte e dhimbshme por duhet ballafaquar me dinjitet;Apo te vdisni per nje qeshtje madhore eshte hyni!!! besimtareve u mesohet qe eshte nje menyre e dhimbshme per te arritur lumbturine mbinatyrore.Ne kuran e bibel thuhet se me vdek per atedhe eh shkon shehit dhe leshtu me radhe!! Ne kontrast heroi Ur-fashist e lakmon vdekjen heroike, qe paketohet si shperblimi me i mire i nje jete heroike. Heroi Ur-fashiste mezi pret qe te vdese.Sidomos kur shume heronje kendohen neper qiftelia dhe tjereve u hyn ne lakmi vdeja e tije §§§Pisllakhane e kengetareve bashk me poetet e pisaft po keta i nxite qeveria e qelbure!! Me kete padurim ai me teper dergon te tjeret drejt vdekjes.
12. Meqe lufta e perjetshme dhe heroizmi jane lojra te veshtira per te luajtur, Ur-fashisti transferon vullnetin e tij per pushtet tek çeshtjet seksuale.çdo nacionalist eshte dhe i pamoralshem dhe pasi ta fiton pushtetin keqtrajton edhe femrat e shoqerise apo te kombit te vete!!
Kjo eshte origjina e machismo-s (qe do te thote perbuzje per grate, dhe intolerance ndaj praktikave jo-standarte seksuale, qe prej virgjerise deri tek homoseksualiteti). Por, edhe seksi eshte nje loje e veshtire per te luajtur, keshtu qe Ur-fashisti ka tendence te luaje me arme ku arma kthehet ne nje loder ne nje ushtrim fallik.
14. Ur-fashizmi flet ne Newspeak
Newspeak u shpik nga Orwell, ne novelen e tij 1984, si gjuha zyrtare e asaj qe ai quajti Ingsoc, Socializem Anglez. Por elemente te Ur-fashizmit shquhen edhe ne forma te tjera te diktaturave. Te gjithe tekstet shkollore te Fashisteve dhe Nazisteve perdoren nje fjalor te varferuar, me nje sintakse elementare, ne menyre qe te parandalonin perdorimin e gjuhes si nje instrument per arsyetimin kritik.
Shumekush qe merr mundimin te lexoje kete mund te shohe paralele me komunizmin, nacionalizmin dhe islamo-fashizmin. Ne Shqiptaret jemi ballafaquar me te gjitha keto ide dhe une hipotezoj se mos pranimi i modernitetit, shkaterrimi masiv i gjuhes jane dy nga shkaktaret kryesore te pa-aftesise te Shqiptareve te arrijne potencialin e tyre!!!!
Epergaditi
Haxhi l.KuçiPosté par haxhi_k, jeudi 07 août 2008 | Recommander | Répondre
Nouveau commentaire
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Haxhi Kuçi shkruan per fashizmin apo nacionalizmin 2008
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: