AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Bajrush xhemajli serisht bene aksident,recidiv i keq

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Bajrush xhemajli serisht bene aksident,recidiv i keq   Sam 31 Aoū - 18:42

Bajrush Xhemajli sėrish bėn aksident nė komunikacion
Fillimi | Lajme | Kosovė | Bajrush Xhemajli sėrish bėn aksident nė komunikacion | Share
Madhėsia: Publikuar/modifikuar 05/03/2013 21:03:00


Ish-kryetari i Ferizajt, qė tash pret tė shkojė nė rigjykim pėr aksidentin i cili katėr vjet mė herėt kishte shkaktuar vdekjen e njė tė riu, ishte i pėrfshirė nė njė ndeshje tjetėr komunikacioni tė martėn nė Prishtinė.

Rreth orės 16 e 30, tė martėn, afėr ndėrtesės sė Prokurorisė sė Shtetit, vetura nė tė cilėn ndodhej ish-kryetari i Ferizajt, Bajrush Xhemaili, ėshtė pėrfshirė nė njė ndeshje komunikacioni.

Menjėherė pas incidentit, Xhemajli ėshtė larguar nga vendi i ngjarjes.

Fillimisht Xhemaili, i kontaktuar nga Gazeta Jeta nė Kosovė, mohoi tė ketė qenė nė veturė. Mirėpo, pasi ai ėshtė njoftuar se Gazeta Jeta nė Kosovė ka qenė nė vendin e ngjarjes nė momentin e ndeshjes dhe ai ėshtė fotografuar duke u larguar nga vendi i ngjarjes, ai pranoi se ishte nė veturė.

“Po kam qenė, por jam larguar menjėherė pas ndeshjes pėr shkak se nuk desha tė krijohen probleme”, tha Xhemajli pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė. “I thash shoferit tim, kėqyr mos bėn probleme, pasi ata filluan tė fjalosen me palėn tjetėr”.

Vetura e tipit Renault, ngjyrė e bardhė, ėshtė pronė e Partisė Demokratike tė Kosovės dhe vozitej nga Behar Sekiraqa. Vetura ka pėsuar dėmtime tė vogla.

Xhemajli ka treguar se ai sapo kishte dalė nga zyrat e partisė dhe ishte duke shkuar nė shtėpi me vozitėsin, pasi, tha ai, “vetė nuk kam vozitur qe katėr vjet”.

Katėr vjet mė parė, nė magjistralen Prishtinė-Ferizaj, ish-kryetari i komunės sė Ferizajt, Bajrush Xhemajli, akuzohet se kishte shkaktuar njė aksident nė tė cilin kishte humbur jetėn Labinot Rrustemi.Mėsymje e pandėrgjegjme - KosovariMedia.com
www.kosovarimedia.com/.../9117-mesymje-e-pander...‎
Traduire cette page
30 mars 2012 - Bajrush Xhemajlin tė vuaj dėnimin prej dy vite e gjysmė burg. Por ajo ēka ėshtė mė shqetėsuese ėshtė fakti qė pamfletet kundėr tij edhe sot e ...
Mbi 64 mijė euro pėr shėrimin e Bajrush Xhemajlit
www.kosovarimedia.com › Lajme‎
Traduire cette page
25 mars 2013 - UĒK / Dėshmorėt e Kombit · Atdhetar tė Shquar · Biografi tė ... Bajrush Xhemajli mė 26 nėntor 2010 nga Gjykata e Qarkut nė Prishtinė ishte ...
ALMAKOS - Bajrush Xhemajli sėrish bėn aksident nė komunikacion
almakos.com/.../20678-bajrush-xhemajli-serish-ben-a...‎
Traduire cette page
5 mars 2013 - Rreth orės 16 e 30, tė martėn, afėr ndėrtesės sė Prokurorisė sė Shtetit, vetura nė tė cilėn ndodhej ish-kryetari i Ferizajt, Bajrush Xhemaili, ėshtė ...


Derničre édition par Perparimi le Sam 31 Aoū - 18:48, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Bajrush xhemajli serisht bene aksident,recidiv i keq   Sam 31 Aoū - 18:44

Monday, 25 March 2013 10:24 0 Komente Lajme
Foto Laura Hasani
Kryeministri Hashim Thaēi nė dhjetor tė 2009-ės kishte autorizuar njė pagesė prej mbi 64 mijė eurosh pėr shėrimin e Bajrush Xhemajlit nė Vjenė qė thesari konfirmon se ia ka paguar spitalit austriak, ndonėse njė javė mė parė Xhemajli pati thėnė se nuk kishte marrė asnjė ndihmė nga Qeveria.
Pak mė shumė se gjashtė muaj qė nga aksidenti i 21 majit 2009 me pasojė vdekjen e tė riut Labinot Rrustemi, ish-kryetari i Ferizajt, Bajrush Xhemajli -- i cili po ashtu kishte qėndruar shtatė ditė nė gjendje kome -- kishte pėrfituar njė ndihmė prej 64 mijė eurosh pėr shėrim nė Austri.
Pėrmes njė vendimi tė nxjerrė mė 1 dhjetor 2009 nga Qeveria e tė nėnshkruar nga kryeministri Hashim Thaēi, ishte vendosur tė mbuloheshin shpenzimet e shėrimit tė Xhemajlit nė spitalin “Austrian Air Ambulance”.
Mjetet janė siguruar nga fondi rezervė i Kosovės i cili pėrdoret pėr rastet urgjente.
Xhemajli ka shėrbyer si kryetar i Komunės sė Ferizajt dhe vjen nga partia e Thaēit, Partia Demokratike e Kosovės nė pushtet nė kryesinė e sė cilės ėshtė rizgjedhur nė konventėn zgjedhore tė PDK-sė nė muajin janar.
Thesari i Shtetit, qė vepron nė kuadėr tė Ministrisė sė Financave, i ka konfirmuar Gazetės Jeta nė Kosovė se kanė paguar rreth 65 mijė euro pėr shėrimin e Xhemajlit me urdhėr tė Thaēit.
“Pagesa nė shumėn prej 64 mijė e 578 euro e 82 centėsh pėr shėrimin e z. Bajrush Xhemajli i ėshtė paguar spitalit ‘Austrian Air Ambulance’”, i tha gazetės menaxheri i raportimeve nė Thesar, Xhevat Hasolli.
Thesari nuk ka treguar datėn e pagesės. Spitali “Austrian Air Ambulance” nuk ka kthyer pėrgjigje nė pyetjen e gazetės nėse ka pranuar ndonjė pagesė nga Qeveria e Kosovės.
Gazeta ka provuar tė kontaktojė me Xhemajlin lidhur me kėtė pagesė, mirėpo ai nuk i ėshtė pėrgjigjur telefonatave dhe nuk ka kthyer pėrgjigje as pėrmes postės elektronike.
Javėn e kaluar gazeta ka raportuar se Qeveria e Kosovės kishte ndarė mjete financiare pėr shėrimin e Xhemajlit, por ky i fundit kishte mohuar pranimin e tyre. “Unė, personalisht, pėr shėrimin tim, nuk kam pranuar, asnjėherė dhe asnjė shumė parash”, pati thėnė Xhemajli.
Nė anėn tjetėr, Qeveria nuk ka ndarė mjete financiare pėr familjen e 21 vjeēarit nga Lipjani Labinot Rruestimit i cili humbi jetėn nė aksidentin e shkaktuar nga Xhemajli dhe tė lėnduarit tjerė nė aksident.
Bajrush Xhemajli mė 26 nėntor 2010 nga Gjykata e Qarkut nė Prishtinė ishte shpallur fajtor pėr shkaktim tė aksidentit, duke u dėnuar me 2 vite e 6 muaj burgim.
Ai pėr mėse dy vjet sfidoi me mjete ligjore dėnimin me burg dhe tash sė voni fitoi tė drejtėn e rigjykimit.
Sipas njė raporti mjekėsor, qė i ishte bashkangjitur parashtresės pėr shtyrje tė ekzekutimit tė dėnimit me burg gjatė 2012-tės, thuhej po ashtu se Bajrush Xhemajli vuan nga njė sėmundje qė shkakton infarkt nė mushkėri dhe qė mund t’ia rrezikojė jetėn.
Raporti ishte lėshuar nga mjeku Ilir Peposhi, nga spitali universitar “Shefqet Ndroqi” nė Tiranė. Nė raport thuhej se pacienti ka “diagnozė tromboemboli pulmonare dhe se gjendja e tij mbetet e njėjtė”. Kjo sėmundje manifestohet kur nga bllokimi i njė ene, mushkėria nuk furnizohet me gjak. /Gazetajnk.com/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Bajrush xhemajli serisht bene aksident,recidiv i keq
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: