AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ku ishin te punsuar familja Jasharajve ne kohen e titos

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ku ishin te punsuar familja Jasharajve ne kohen e titos   Mer 4 Sep - 9:46

Zeri: Si lindi ideja qe te shkoni ne Gjermani, si u mor ky vendim, ēfare te tha atehere mixha Shaban?

Rifat Jashari: Ideja ka qene e imja. Atehere, permes Byrose pėr Punesim te Skenderajt. Ne vitin l973 , Hamza e pati mbaruar sherbimin ushtarak dhe une e mora nja 5 muaj ne Gjermani, por nuk deshti te rrije me shumė dhe tha: „Gjermania s` qenka pėr mua“. U kthye prej atje dhe u punesua ne Fabriken e Municionit. Hamzen nuk e ka terhequr kurre gurbeti dhe vendi i huaj. Ishte e mundur te dilej jashte. njė ditė isha duke ndejtur para dyerve te oborrit, kur qe andej po kalojne disa djem te Prekazit, te cilet kishin qene ne Skenderaj dhe ishin shkkruar, qe te shkojne pėr te punuar jashte Kosoves. Fola me ta dhe i pyeta se ku ishin? Ata me thane se kishin qene ne Skenderaj pėr t` u regjistruar qe te shkojne ne Gjermani. Bera edhe une si ata. Shkova te nesermen te daja Selim (Rraci) qe punonte ne Byrone pėr Punesim ne Skenderaj. Ai me pyeti:“A ke biseduar me Shabanin pėr kete punė dhe a te ka lejuar?“. Po, i thashe edhe pse te them te drejten se kisha pyet fare. Por, une menndoja, te dilja te punoja dikund sepse ne kushtet e atehershme, ishte veshtire ta kaloje jeten perpara. Derisa me ka ardhur thirrja, babai nuk e ka ditur. Thirrjen ma solli njė nip i cili duke menduar se e dijne te gjithė pėr kete punė me tha:: „Qe daje, te ka ardhe thirrja me shkue ne Gjermani“. Babai u befasue dhe tha:“ēfarė thirrje more….“ Pasi e kuptoi se pėr ēka behet fjalė, me tha:“Qysh po shkon aq larg, a e dind se duhet tri shtete me i kalue pėr me mb erri atje?“. Po e provoj, i thashe, kjameti nuk behet.


Derničre édition par Perparimi le Dim 22 Sep - 14:10, édité 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ku ishin te punsuar familja Jasharajve ne kohen e titos   Mer 4 Sep - 9:47

Zeri: Kur ka ndodhur kjo dhe pse erdhi Hamza ne Gjermani?
Rifat Jashari: Ne vitin l973, Hamza e pati mbaruar sherbimin ushtarak dhe une ia dergova garancionin e ai erdhi e ndejti nja 5 muaj ne Gjermani, por nuk deshti te rrije me shumė dhe tha:“Gjermania s`qenka pėr mua“. U kthye prej atje dhe u punesua ne Fabriken e Municionit, ndersa une mbeta edhe me tej atje. Thjeshte Hamzen nuk e ka terhequr kurre gurbeti dhe vendi i huaj.

„KUR T`LUFTOJ UNĖ, KANE ME SHKRUE SHTATE GAZETA“, THOSHTE TAHIR MEHA”

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ku ishin te punsuar familja Jasharajve ne kohen e titos   Mer 4 Sep - 9:51

njė profesor, i angazhuar ne livizjet e vitit l98l ne te cilen levizje ishin te angazhuar edhe Hamza e Ademi, i kishte thene babes ne njė ndeje dikdund pas demonstratave te atij viti:“pėr gjashte muaj, dod ta kemi Republiken e Kosoves, o S haban“, ndersa ba bai ia kish pas kthyer :“Degjo more djale, po u be kjo punė sot e dhjete vjet, do te me duket si te behej sot“. Pasi i kane varrosur Tahir dhe Nebih Mehen, ai inspektori shqiptar i thote babes Shaban se edhe ai si shqiptar e ndien veten keq qe ceremonia e varrimit te Tahirit ishte e pazakonshme pėr shqiptaret, dhe se i kupton zakonet e popullit te tij, por pferserit se policset shqiptare „nuk kane asgje ne dore dhe s`mund te bejne kurgja“. Megjithate, babai e ka udheheqe varrimin e Tahirit dhe atij i kane bėrė njė nderim si duhet. Ai thoshte ne ate kohė se tash do dte filloje te lulezoje ky vend, por duhet ende gjak dhe sakrifice. Me kujtohet qe baba Shaban thoshte qe njerezit punojne tri llojesh: disa punojnne veq me trup, disa te tjere veq me mendje, ndersa disa te tjere me trup dhe me mendje. Me i miri, thoshte ai, ėshtė njeriu qe punon edhe me mendje edhe me trup.
Une mendoj se babai ka qene i detyruar te punoje me mendje dhe me trup, sepse s`ka pasur mundesi t`i perballoje ndryshe rreziqet qe i kanoseshin.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ku ishin te punsuar familja Jasharajve ne kohen e titos   Mer 4 Sep - 10:00

BESEN PO UA JAP, NESE KERSET NE PREKAZ, KA ME KERSITE NE KREJTE KOSOVEN, U THOSHTE SHABAN JASHARI POLICEVE SERBE”

Pse njerezit e politikes kishin frike te takoheshin me Adem Jasharin? Kah furnizohej Ademi me arme? Pse Ademi thoshte:“Politikanet e kane punen e vet, ne luftetaret tonen“? Pse Hamza thoshte qe akademiket tane jane ne gjume?

A u pagezua UCK.ja me 5 prill l993 ne Kullen e Jashareve dhe a u zgjodh aty Ademi per komandant te saj? Si e arrestojne policet serbe Lulzimin, djalin e Ademit dhe si i mashtron ai ata dhe ia del te lirohet? Kend mendonte Ademi ta rrembente per ta kembyer me Besim Ramen? Si e sollen Nait Hasani dhe Rexhep Selimi, ilegalisht, per here te pare pas pese vjetesh Rifat Jasharin ne Prekaz?

Zeri: A eshte munduar Ademi ne ate kohe te mbaje lidhje me njerezit e politikes. Ju me pare thate se ne vitin l992-l993 Ademi ka pasur takim me Bukoshin?
„KEMI SHKUAR DERI ATY SA GATI T`I MESOJME SHKAQET PSE NUK
JANE REALIZUAR PREMTIMET E BUKOSHIT“

Zeri : Prej nga furnizohej Ademi me armatim?

Rifat Jashari: Shumica e armeve kane ardhur permes Shqiperise. Ne Shqiperi eshte bere edhe ai takimi me Bukoshin, ku eshte kerkuar qe puna e filluar, te vazhdoje deri ne fund. Ka pasur premtime, por siē kam treguar edhe me heret, ato nuk jane realizuar.
Rifat Jashari: E vertet. Policia serbe me l995 e rremben Lulzimin derisa ai po kthehej me bashkeshorten time dhe dy femijet e mi nga miqte e mi qe jane ne komunen e Vushtrrise. Lulin e arrestojne ne Mitrovice. E mbajne per tri dite rresht ne stacionin e policise te Mitrovices. Ndaj tij si femije qe ishte, jane bere shume presione psikike, duke i thene:“ku e ke baben, ku e ke axhen, ku i kane armet ata, ku rrine...? E therrasin ne telefon policia baben Shaban dhe i thone se djalin do ta lirojne nese shkon atje per t`u dorezuar Ademi.
Ademi me shoke mblidhen dhe diskutojne ēfare mund te behet nese policia vijne ne Prekaz duke e mbajtur Lulin perpara si mburoje. Dikush kishte pase thene se ndoshta eshte mire ta dorezojne ndonje revole per hir te lirimit te djalit, por Ademi kishte thene pa u hamendur:“Asnje fishek s`do t`ua japim dhe nese ata vijne per te na sulmuar duke e mbajtur Lulin si mburoje, do ta vras djalin tim bashke me ta dhe kurre nuk do te dorezohemi“. Babai u kishte thene policeve „ne deshi leshojeni, ndeshi mos e leshoni, ndeshi vrajeni e beni ēka te doni me te, por me u dorezue Ademi s`e ka ndermend, se plot shtepine Lula e kemi“. Luli sot eshte deshmitar i kesaj ngjarjeje. Pallavra serbet i paskan besue,ketu nuk ka kuptim me luline migjenit...
Djali perdor nje diplomaci te veten dhe arrin t`i mashtroje policet , te cilet e lirojne. U thote atyre se ai i ka fshehur dikund disa arme vete, pa dijen e te tjereve dhe „nese me ēoni aty, do t`ua tregoj“. Para se t`i besojne, policet e pyesin Lulin se ku i ka marre ai ato arme?, ndersa djali i genjen duke u thene se i ka blere vete me parate qe kinse ia kam derguar une prej
Gjermanise.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ku ishin te punsuar familja Jasharajve ne kohen e titos   Mer 4 Sep - 10:23

Policet e sjellin Lulin deri te Fabrika e Municionit qe eshte nja 6OO – 7OO metra prej shtepise sone dhe i thone se „ne po te presim ketu, e ti shko silli armet ku i ke fshehur“. Por, Luli vjen ne shtepi, tregon ēka u ka thene policeve
Ata e pyesin ku ndodhet Ademi, ndersa babai u thote“ja ku eshte ai“, duke bere me gisht prej malit qe shihet prej kulles sone. Ata i thone se „ju nuk keni kapacitet te luftoni me ne“, ndersa baba Shaban ua kthen:“Ate qe e kemi ne,ju nuk e keni“. Bile haptazi pa kurrfare ngurrimi aty per aty u kishte pas thene:“Besen po ua jap, nese kerset ketu, ka me kersit ne krejt Kosoven“. Dhe, keshtu me vone edhe ndodhi.

Rifat Jashari: Po per here te pare pas gjashte vjeteve, une kthehem ne Kosove ne gusht te vitit l996. Kufirin Shqiperi-Kosove e kam kaluar ilegalisht i shoqeruar nga Nait Hasani e Rexhep Selimi. Kur hyme ne Kosove, Naiti e Rexhepi kishin armatim me vete , ndersa une kisha pak, sepse nuk desha te ngarkohem.

e gushte te vitit l996. Kufirin Shqiperi-Kosove e kam kaluar ilegalisht i shoqeruar nga Nait Hasani e Rexhep Selimi. Kur hyme ne Kosove, Naiti e Rexhepi kishin armatim me vete, ndersa une kisha pak sepse nuk desha te ngarkohem. Kur jam kthyer per ne Shqiperi, mua me kane percjellur Syla (Sylejman Selimi), Xhevahir Geci, Rrahmen Rama, Rexhep Selimi....

Si u percaktuar Adem Jashari qe Rexhep Selimi, Daut Haradinaj e Muje Krasniqi ta prezentojne „UCK“ –
ne publikisht ne varrimin e mesuesit Halit Geci ne Llaushe? A kishte komanduar vete krimineli Arkan sulmin mbi Jasharet me 22 janar l998?
Zeri: Afersisht ne kete periudhe, nga policia serbe arrestohet Besim Rama ne Galice. Burgosja e tij per shumeēka eshte karakteristike., sepse ai ishte pjesetar i grupit te ngushte te Ademit. Qysh eshte kuptuar ne familjen tuaj renia e Besimit ne burg, si dhe denimi me 2O vjet burg ne mungese i Ademit dhe shokeve te tij?ADEMI ISHTE I DENUAR TRI HERE ME NGA 2O VJET BURG NGA SERBIA

ne vitin l99l, pastaj me l996, dhe se fundi me l997. Pra, Ademi dhe shoket e tij jane denuar nga tri here ne mungese me burg te gjate. Ne mungese i shqiptohet denimi
Denimin prej armikut, Ademi e ka kuptuar si krenari, ndersa thoshte „nese te denon populli, kjo eshte turp“.
Disa kishin thene te shkojne dhe ta kidnapojne Momen, nje polic serb ne Skenderaj qe ta kembejne pastaj me Besim Ramen, por baba Shaban u kishte thene djemve:“Per nje serb apo per nje polic si Moma, Serbia as qe njen hiē“. Pastaj kishin permendur edhe emra te tjere te ser beve, njefare Iline etj, te cilet donin t`i rrembejne dhe t`i mbajne peng derisa policia serbe ta liroje Besimin,.Por, babai u kishte pas thene se ata police serbe nuk ēojne peshe, sepse jane „peshq te vegjel“.
..Nje nga shoket e Ademit ka qene edhe Ali Ahmeti, por ka pasur edhe shume e shume shoke te tjere si nga Kosova, Shqiperia, Kosova Lindore, Maqedondia,
Rifat Jashari: E dime se nje dite para se te zhvillohet beteja e Rezalles, nga policia serbe eshte rrethuar Abedin Rexha – Sandokani dhe familja e tij. Abedini ka luftuar me familje dhe me vellezer kunder tyre.
Kane qene dy arsye pse doli ne ate kohe publikisht UCK-ja; e para qe ti tregohet popullit se djemte e UCK-ja nuk jane pjelle e Serbisee dhe e dyta, te tregohet se ata jane djem te popullit tone.

SULMI QE DYSHOHET TE JETE KOMANDUAR NGA ARKANI

Rifat Jashari: Ky sulm, siē me kane treguar me vone baba Shaban, Ademi e Hamza, ka qene nje sulm i veēante krahasuar me rastet e tjera per disa arsye. E para, eshte se ne sulmin e 22 janarit l998 nuk kane marre pjese ushtria serbe, nuk jane perdorur tanket, as helikopteret. Kete sulm e ka bere nje grup special, dhe ka qene nje „aksion blic“ per te cilin kemi informacione se eshte udhehequr drejtperdrejt nga krimineli Arkan. Ne kete sulm ndaj familjes tone eshte perdorur taktika „sulmo dhe terhiqu“.
Ne kete sulm, serbet thehen nga rezistenca qe u behet, ndersa per sulmin thone se ka qene jashte kompetencave te policise, sepse ne te kane marre pjese kryesisht forca paramilitare dhe mercenare te udhehequr nga krimineli Arkan.
Me ke komunikonte Rifati gjate diteve sa zgjati lufta e filluar me 5 mars? Kujt i frikesohej Rifati me shume sesa vrasjes se anetareve te familjes? Si u informua Rifati per renien e anetareve te familjes?
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ku ishin te punsuar familja Jasharajve ne kohen e titos   Mer 4 Sep - 10:38

MURAT JASHARI: Vetė fakti qė nė Kosovė ligjėrisht nuk ėshtė pranuar lufta, as nė kushtetutė nuk ka dėshmorė, nuk ka luftė! Sipas mendimit tim nė kėtė udhėtim do tė bėhet edhe njė „pastrim“ pas vjetėsh, siē u bė nga UĒK – TMK – FSK. Dhe vetėm pas atij procesi sigurisht qė do tė kemi njė ushtri tė Kosovės, por me ē`pėrmasa do tė jetė ajo, ėshtė njė ēėshtje tjetėr. Pra asaj do t`i bėhet edhe njė filtrim...
Unė e di qė nė “filtrimet” e deritashme janė mėnjanuar shumė luftėtarė tė vėrtetė tė lirisė, tė cilėt i kanė dhėnė shumė luftės sonė dhe sot nuk ndodhen askund. Unė kam takuar me qindra kėsi luftėtarėsh, tė cilėt kanė braktisur jetėn e siguruar me tė gjitha tė mirat nė Perėndim dhe sot janė mėnjanuar pa mėshirė.

PYETJE: Njė pyetje krejtėsisht personale: ēka punoni ju dhe me se jeton familja Jashari?

MURAT JASHARI: Para luftės tė tre vėllezėrit Jashari kanė jetuar sė bashku. Kėshtu kemi vazhduar edhe pas luftės. Jemi martuar tė gjithė qė kemi pasur moshėn pėr martesė. Unė kam njė djalė dhe dy vajza. Djali mban emrin e gjyshit, njėra vajzė emrin e gjyshes dhe tjetra emrin e nėnės sime. Bekimi ka dy djem dhe njė vajzė. Po ashtu u ka vėnė emrin e babait, nėnės dhe vėllait. Ai ėshtė i punėsuar nė Aeroportin e Prishtinės. E motra, Besarta, vazhdon studimet nė vitin e dytė nė Fakultetin Ekonomik tė Universitetit tė Prishtinės. Lulėzimi ka njė djalė dhe dy vajza. Po ashtu fėmijėve u ka vėnė emrin e babait e tė nėnės. Vėllai im Bashkimi, i cili ka mbijetuar sulmet e atėhershme, ka dy djem. Njėrit ia ka vėnė emrin e vėllait dhe tjetrin pseudonimin e luftės. Ai vazhdon tė jetė gjeneral nė FSK. Vėllai tjetėr, Fazliu, sivjet ka filluar tė studiojė. Bija e Ademit, Marigona, vazhdon mėsimet nė gjimnazin e Skenderajt. Ajo ėshtė nxėnėse shembullore, mė e talentuara nga tė gjithė. Vajza tjetėr e Ademit, Shqipja, ka mbaruar Fakultetin Juridik, ėshtė martuar dhe ėshtė punėsuar nė postė.

PYETJE: Janė tė gjithė emėrpėrtėritės?…

MURAT JASHARI: Pėrveē dy emrave tė rinj, tė gjithė tė tjerėt pėrtėrijnė emrat e tė parėve tanė.

PYETJE: Cilat burimet e tė ardhurave tuaja?

MURAT JASHARI: Janė burime tėrėsisht familjare. Pushteti qendror nuk ka nxjerrė ndonjė ligj pėr kėtė ēėshtje, kurse ai lokal paguan 500 – 700 € nė emėr tė shpenzimeve qė bėhet pėr delegacione tė ndryshme. Asgjė nuk ėshtė rregulluar ligjėrisht. Babai im ėshtė nė para pensionim dhe Bekimi nė Aeroport… Lulėzimi deri tash ka qenė nė TMK…

PYETJE: Lulėzimi ku ėshtė tash?

MURAT JASHARI: Pėr momentin Luli ėshtė pa punė…

PYETJE: Domethėnė as nė FSK nuk e kanė pėrfshirė!?

MURAT JASHARI: Nuk ėshtė inkuadruar nė FSK…

PYETJE: Nuk ka dashur apo nuk ėshtė zgjedhur?

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ku ishin te punsuar familja Jasharajve ne kohen e titos   Mer 4 Sep - 10:40


PYETJE: Nuk ka dashur apo nuk ėshtė zgjedhur?

MURAT JASHARI: Ėshtė njė problem qė nuk dihet ende se ē`ka ndodhur. Kishte disa bisedime ditėve tė fundit, nuk e di si do tė jetė nesėr.

PYETJE: Domethėnė edhe pėr djalin e Adem Jasharit ka dilema se mund tė jetė nė atė ushtri apo jo!!?

MURAT JASHARI: Mund tė thuhet kėshtu.

PYETJE: Kjo po mė duket e tmerrshme! Po ti vetė?

MURAT JASHARI: Unė personalisht pėrfaqėsoj familjen, kryesisht kryej punėt e shtėpisė, pres delegacionet prej mė tė ndryshme… Vazhdoj me doktoraturėn.

PYETJE: Ke tė ardhura?
MURAT JASHARI: Tė ardhura nuk kam. Babai investon ende nė mua... E falėnderoj. Ndonėse nuk e ndiej veten mirė, pasi jam edhe baba i tre fėmijėve. Le tė shohim si do tė jetė e ardhmja.

Shaip Beqiri dhe Sabit Gecaj: Ardhtė si shpirti Juaj!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Ku ishin te punsuar familja Jasharajve ne kohen e titos   

Revenir en haut Aller en bas
 
Ku ishin te punsuar familja Jasharajve ne kohen e titos
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: