AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Gafurr elshani, e paska aktivizue bomben,serbet ja ndal bam

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Gafurr elshani, e paska aktivizue bomben,serbet ja ndal bam   Sam 14 Sep - 5:31

Anėtarėsuar
23-01-2008

0
0 falenderime nė 0 postime
laperat qe ja thithin tadiqit , kan mbet me lavdėru UCK-nė a?!

aaa sa posh ka ra ajo ushtri e lavdishme!

E di qė kjo nuk ėshtė e vėrtet se po tė ishte ashtu , vaj halli pėr ne.

Kili

SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

GAFURR ELSHANI
KOHA/ 16 TETOR 1996
USHTARĖT PA USHTRI?
YLBER HYSA/ Prishtinė
Me 16 shtator, derisa po udhėtonin
me traktor, u kidnapuan Besim
Rama dhe Avni Nura. Nė njė pusi tė
organizuar nga njėsitė e policisė
serbe, tė cilėt ishin maskuar dhe po
pritnin tė veshur nė rroba civile, u
zunė kėta dy persona tė cilėt ishin tė
armatosur, madje, sipas “Nedelnji
Telegraf“-it, njeri prej tyre kishte
provuar qė tė aktivizojė edhe bombėn
e dorės, e cila iu hoq me anė tė
intervenimit tė policėve serbė.
Pse po u maron qefe shqiptareve,e paska aktivizue bomben,por njeri polic serb ja paska terhequr.Sa qudi me keso genjeshtra...Gafurr bomba kur aktivizohet  pse rrene qe  ndalet ekspodimi !!!!!

Pas
kėsaj, Rama dhe Nura ishin kidnapuar
dhe pėr ta nuk dihej asgjė. E pasta gafurr elshani a humben a leshuan a ēka u ba me ta  ?
Familjet e alarmuara kishin
angazhuar avokatėt, tė cilėt filluan tė
interesohen pėr klientet e tyre. Nė
fakt, Avni Nura kėrkohej pėr shkak se
nė njė zėnkė nė fshatin Beēiq kishte
plagosur njė njeri, pėr ēka edhe ishte
arratisur njė kohė. Mirėpo, duke
shkuar gjurmėve tė kėsaj ngjarjeje,
avokati i tij Bajram Kelmendi ishte
munduar ta gjejė, por ai nuk ishte
askund nėpėr evidencat e gjyqeve tė
qarkut, e as nuk gjendej nė burgun e
Mitrovicės. E tėra u bė e ditur pas njė
kohe, kur gjykatėsja hetuese Danica
Marinkoviq i kishte dėgjuar tė
akuzuarit mė 2 tetor, nė orėn 18, 30
minuta. Me kėtė rast, jo vetėm qė
ėshtė bėrė shkelje e rėndė procedurale
gjatė tėrė kohės, dhe qė pėr tė
kidnapuarit askush asgjė nuk ka
ditur, por ata plot pas 17 ditėsh, mė
2 tetor dėrgohen tek gjykatėsi hetues
dhe atė pas orarit tė punės, pasdite. ēfare shkelje procedurale po na flasish,armiku si i qohet kari te vrete e te denon ,a paske prite dhurata o Gafurr beu nga serbet ?
Me kėtė rast, Rama dhe Nura para
gjykatėsit hetues flasin pa prezencen
e avokatit. Madje, siē rrėfejnėmbrojtsit,
atyre nuk iu ėshtė lejuar tė komunikojnė
me mbrojtsit e tyre nė
mėnyre normale, sa qė gardianėve,
sipas kėtyre burimeve, iu ėshtė sugjeruar
t’u tregojnė avokatėve se ēka
guxojnė tė flasin me tė akuzuarit!
Pesėmbėdhjetėshja e Drenicės
Dhe doli si doli. Para gjyqit
rėndohen 15 tė akuzuar pėr vepra
penale terrorizėm. Tani, pėrveē
kėtyre, nė duar tė policisė gjendet
edhe Idriz Asllani nga Vushtria, i cili u
burgos mė 7 shtator. Domethėnė, 12
persona te tjerė nga lista e gjykatėses
gjenden nė arrati. Pėr kėtė, “Nedeljni
Telegraf“-i p. sh. , akuzon Kėshillin
pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive
tė Njeriut nė Prishtinė (!) se me tė
informuar me kohė pėr kidnapimet,
u ka dhėnė kohė tė tjerėve tė ikin.
Madje, akuzohet edhe policia
qėndrore nė Beograd, e cila ėshtė
ngutur qė, nė vigjilje tė zgjedhjeve, tė
publikojė lajmin pėr zėnien e
terroristėve.
Akuza rėndon grupin sepse, siē
thuhet, mė 1992 kanė ushtruar nė
kazermat e Shqipėrisė pėr shkathtėsi
ushtarake, dhe pastaj tė njėjtėn gjė e
kanė bėrė edhe nė fshatin Prekaz i
Ulėt. Pas kėsaj, thuhet nė aktakuzė,
grupi ka kryer aksione terorriste nė
komunėn e Gllogovcit, Vushtrisė dhe
Mitrovicės, me ē’rast kanė privuar
nga jeta 4 persona dhe kanė tentuar
qė kėtė ta bėjnė edhe me 16 tė tjerė.
Akuza i rėndon Besim Ramėn,
Jakup Nurėn, Rafet Ramėn, Sami
Lushtakun pėr kryerje tė aksioneve
qė nga viti 1993, kur ėshtė shtie nė
kombin e ndėrrimit tė policisė me
ē’rast janė vrarė dy dhe janė
plagosur 5 policė. Pastaj, Besim
Rama, Sahit Jashari, Ali Jonuzi dhe
Idriz Asllani akuzohen se mė 11
shkurt 1996 kanė gjuajtur bomba
dore nė qendrėn pėr refugjatėt
krainas nė Vushtri, me ērast bombat
nuk kanė shpėrthyer. Auauauaaaa bomban nuk paskan ekspolodue heee eshte per te mendue per bese per kete gafurr
Mė tutje, Besim
Rama, Adem Jashari Sahit Jashari,
Nuredin Lushaku, Fadil Kadriu dhe
Zenun Kadriu akuzohen se mė 22
prill 1996 nė magjistralenPrishtinė-
Rozhajė kanė shtėnė nė veturėn e
policisė, me ē’rast ėshtė privuar nga
jeta e burgosura Dragana Neshiq,
ndėrsa lėndime trupore kanė pėsuar
polici Sllobodan Dudiq. Pėr aksionin
te ujėsjellsi nė Shipol tė Mitrovicės,
me ē’rast ėshtė vrarė polici Vukojiēiq,
akuzohen Besim Rama, Adem
Jashari, Fadil Kadriu, Nuredin
Lushaku dhe Rexhep Sejdiu.
Nė fakt, kėto akuza tė burgosurit
kryesisht i kanė pranuar. Ekzistojnė
dilema nėse ata e kanė bėrė kėtė nėn
dhunėn brutale dhe evidente, siē ka
ndodhur edhe mė parė nė disa
procese gjyqėsore viteve tė fundit.
Por, qė tė tretė kanė thėnė para
avokatėve se pėr shkak tė dhunės,
ata kanė pranuar shumicėn nga
veprat me tė cilat rėndohen. Madje,
duke dashur qė tė jenė sa mė plastikė
dhe besnikė nė pėrshkrime, njėri nga
tė akuzuarit, Besim Rama ka
pėrshkruar se si para njė aksioni ka
dashur tė hajė fli, tė cilėn e kishte
gatuar gruaja e tij! Kjo ndoshta flet
edhe pėr njė profil tė tė akuzuarve, tė
cilėt, nėse ka ekzistuar ndonjė bindje
se janė njė grup i organizuar, ose janė
fanatikė tė ideologjizuar kanė kaluar
nė stėrvitje shumė profesionale dhe
veprojnė me konspiracion tė plotė,
ose pėrkundrazi janė tipa popullorė
tė gatshėm pėr ngatėrresa?! (Madje,
sipas shtypit serb, edhe Rama edhe
Nura kanė plagosur ose vrarė
shqiptarė, madje tė afėrmit e tyre).
Shumica e tė akuzuarve janė
nga Drenica dhe rrethina (nga
Prekazi ku edhe ėshtė bėrė pėrleshja
e njohur me Tahir Mehėn), janė nė
mes njėzet dhe dyzet vjeēarė,
kryesisht jo me shkollim tė lartė, disa
prej tyre bujq, me ushtri tė kryer dhe
shumica me familje, tė martuar. Kjo
thuajse i pėrgjigjet njė pėrshkrimi qė
kishte bėrė sigurimi ushtarak
jugosllav - KOS, qė ishte botuar nė
revistėn beogradase “Intervju“,
majin e kėtij viti. Mirėpo, nga kėta
janė zėnė deri mė tani vetėm 3 veta
kurse 12 tė tjerė gjenden nė arrati.
Nė fakt, mund tė thuhet se aksioni i
policisė shihet se ėshtė pėrgaditur
gjatėdhe se pusia ka qenė e
pėrgaditur nė saje tė informatave tė
sakta se ku dhe si do tė kalojnė kėta
tė burgosur. Me rastin e varrimit tė
punėtorit tė Sigurimit Shtetėror,
Bajgorės, kryeshefi i SHSSH pėr
Prishtinėn, Lakoviq, kishte deklaruar
se Shėrbimi sė shpejti do tė trokasė
nė dyert e terroristėve. Kidnapimi
dhe jo trokitja nė derė kishte
ndodhur pikėrisht nė periudhėn
parazgjedhore, siē thonė edhe nga
shtypi beogradas, edhe pėr t’u
dhėnė zemėr serbėve kosovarė qė
ishin shqetėsuar dhe frikėsuar nga
aksionet pėr tė cilat rėndohet UĒKja.
Por, nga akuza qė ėshtė ngritur
kundėr 15-shes sė Drenicės, nuk
shihet askund se kėta kanė vepruar
nėn njė organizatė qė ka emrin
Ushtria Ēlirimtare e Kosovės! Edhe
pse nė akuzė, pėr shembull, ceket se
pos aksionit tė kryer nė rrugėn
Prishtinė-Rozhajė, kanė ndodhur
edhe aksionet e ngjashme nė Deēan,
Pejė dhe Shtime, me ē’rast kanė
humbur jetėn 4 dhe janė plagosur 3
persona. Po ashtu ceket se edhe nė
kohėn e kryerjes sė aksionit nė
Shipol, janė sulmuar stacionet e
policisė nė Lluzhan dhe njė natė mė
parė nė Podujevė, me ē’rast ėshtė
lėnduar njė person.
Kėtu sidomos ėshtė fakt
interesant akuza qė organet policore
gjyqėsore serbe i bėjnė Shqipėrisė
dhe armatės sė saj, e cila, sipas tyre,
i paska ushtruar kėta njerėz!

Ka filluar loja

Nė fakt, ėshtė interesante edhe
kjo se pas kidnapimit tė Besim
Ramės dhe Avni Nurės, ka ndodhur
aksioni i hedhjes sė bombės nė
kazermėn e Vushtrisė, pėr ēka
rėndohet Idriz Asllani, i cili pak mė
vonė ėshtė arrestuar. Dėshmitarėt
thonė se atė natė nė Vushtrri ka
pasur polici e ushtri tė hatashme nė
rrugėt e qytetit tė cilėt kanė vazhduar
tė kontrollojnė dhe bastisin ditėve tė
ardhshme.Pse u zuren keta shok tu o gafurr

Madje, sipas disa
burimeve janė bėrė edhe matje te
ndryshme balistike dhe prova tė tjera
nė pėrpjekje pėr tė zėnė autorėt e
shpėrthimit. Por, megjithatė duket se
kryesore ka qenė informata nga
brenda se kush si ka mundur tabėjė,
qė ka ardhur pas burgosjeve.
Atėherė ose ky aksion ka qenė
hakmarrje, ose nuk ka patur
koordinim, nėse supozohet se ka
ekzistuar grupi! Per juve gafurr,kur nuk dini me mbeshtjelle kryet rrenes thuani  se ka qen enigme.
Por sido qė tė jetė, mbetet
enigmė se si do tė lidhet ky grup me
veprimet qė kanė ndodhur nė pjesėt
tjera tė Kosovės, e qė janė njė numėr
i konsiderueshėm, me ē‘rast siē
pamė, janė bėrė edhe disa vrasje.
Pėr tė gjitha kėto pėrgjegjėsinė e ka
marrė e ashtuquajtura UĒK, ndėrsa
shtypi beogradas ėshtė ngutur qė
kėta tė burgosur t‘i paraqesė si
terroristė qė kanė lidhje me kėtė
organizatė! Andaj, mbetet qė tėrė
kėtij tregimi disi t‘i lidhet kryet edhe
pas kalimit tė etheve zgjedhore… Aq
mė tepėr qė vetėm nga grupi i 15 tė
indentifikuarve nga organet e
policisė serbe, siē thuhet edhe nė
aktakuzė, 12 sish gjenden nė arrati. ēka eshte here gjenden ne arrati here u zunen here  gjuajten bomba here u denuan ,here iken,alllah allah
Madje, siē thuhet nė “Nedeljni
Telegraf“ sipas burimeve tė tyre,
pritet qė tė tjerėt nga ky grup tė mos
frikėsohen, por tė jenė mė tė
kujdesshėm, madje parashihen nga
ky shtyp, qė nė aksionet e ardhshme
kėta tė jenė edhe mė brutal! Nėse
ėshtė kėshtu, dhe nėse organeve tė
policisė serbe nuk u kanė ikur nga
pakujdesia e kolegėve tė tyre nė
Beograd tė cilėt e publikuan lajmin
me shpejtėsi, apo nga lajmet e
shpejta tė Kėshillit pėr Mbrojtjen e tė
Drejtave dhe Lirive tė Njeriut nė
Prishtinė, qė siē thuhet, u
mundėsuan tė tjerėve tė ikin, atėherė
aksionet tjera janė pėr t‘u pritur.
Qoftė ato tė grupit, qoftė ato tė
policisė serbe qė do tė pėrpiqen t‘i
zėnė. Andaj, loja ka filluar . . .
Aq mė tepėr, duke e analizuar
tėrė kėtė proces, sidomos pas
arrestimeve, duhet vėnė edhe njė gjė
nė spikamė. Deri mė tani ka pasur
ide tė ndryshme qė kanė qarkulluar
lidhur me aksionet dhe shpėrthimet
e koordinuara tė ndryshme
anembanė Kosovės. Ėshtė folur se i
ka bėrė UĒK-ja; se ajo nė fakt nuk
ekziston; se e tėra ėshtė imagjinuar
nga organet serbe; se ekziston
mundėsia qė pas saj tė qėndrojė
ndonjė shėrbim i huaj, etj. Arrestimi
i kėtyre ditėve, dilemave mund t’u
japė jetė nė variantet mė tė
ndryshme. Mirėpo, tashmė nuk
bėhet fjalė pėr fantazma, por pėr
njerėz me emėr e mbiemėr, tė cilėt
dikush i njeh.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Gafurr elshani, e paska aktivizue bomben,serbet ja ndal bam
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: