AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kosovaret ikin nga qeveia,fajtor shtetet qe e mbrojne kete q

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kosovaret ikin nga qeveia,fajtor shtetet qe e mbrojne kete q   Mer 25 Sep - 2:26Aezil politike u ipet atyre njerezve qe kan dhene kontribut per qeshtje kombetare,per qeshtje te fes,apo jan kundershtar te ketyre qeshtjeve.Por keta qe jan kundra duhet te marrin azil ne serbi.Pse sepse te gjithe kunder i kemi ne qeveri.Dhe ne mesin e ketyre azilantave ka njerez qe kjo qeveri i nxite te dalin qe ta mbjelin diasporen dhe ti zbuloin kundershtaret e tyre si dje serbija.


Kosovaret ikin nga qeveria ma zi se nga okupatori serb .
Fajtor jan shtetet qe na ndihmuan ,dhe perkrahen keta  sherbetor te ish serbise.
Ne Kosove,ne Luginen e Presheves,dhe ne Iliride e gjetiu ku jetoin shqiptaret, tradhetaret,shpiunat na udhehoqen si nen okupim,ashtu edhe ne luften kinse qlirimtare.
Ajo pjese e shqiptareve qe vuante ne kohen e roberise nga serbosllavet,dhe bashkpuntoret  .Mu ata sherbetor te sllaveve i kemi mbi koke...Sot  sllavet  vetem  fizikisht nuk gjinden ne trojet tona,ndersa urdherat ua zbatojne me perpikeri keta udheheqesa  ogurezinje(trdhetaret qe na shiten si ēlirimtar).
Pa ndihmen e ndonji shtetit  shqiptaret gjinden ne nje situate shume te rrezikshme,sepse nuk kan organizator ēka e ka tja mbanin.Une jam mundua tju dali ne ndihmenpor vazes se dajes e shume shqiptareve u ndihmova,por as ne telefonat nuk me foin,bile te me shajne apo te me lavderojne.
Ne azil ,japin deklarata terqethese,te njejta siq i kan mesue agjencionet  dhe njerezit e klandistineve,qe jan antishqiptar.Nje deklarat  e poshter vijone keshtu;Ne kemi ikur nga Kosova e  gjetiu,sepse uēk na ka armatos me luftue kundra serbeve e ne  kemi dezertue,dhe tani po na ndjekin.Me keso deklaratash te shqiptareve qe kerkoin azil  ,perveq qe ja humbin imazhin e pavaresise se kosoves e shqiperise,me kete dmth se shqiptaret nuk jane per shtet...Tjeret kinse jan marr me shperndarjen e pasoshave.Tjeret kinse prinderit e se dashures e kan rrahur dhe iu kercnohen  me vdekje nese e shohin ne kosove.Tjeret kinse bandat shqiptare ua kan kalle shtepin dhe ma nuk guxon me jetue as ne kosove as ne shqiperi.Rrena dhe komedi te shqiptareve,sepse nuk kan guximin tua marrin pushtetin tradhetareve e ma leht te ikin si shtazet dhe te jetoin rrugeve te dynjas.
Kesi populli as Bibla,as Kurani as normat nderkombetare nuk i adhurojne.
Vetem nje le ta din mire qeveritaret e shqiptareve te shqiperise,kosoves,qameris,maqedonise, e te lugines se presheves;se diq ka me ndermarr njerezia,ose kundra popullates shqiptare,ose kundra qeveritareve  tradhetar qe shiten patriota.Azilkėrkuesit kosovarė nė Francė flejnė rrugėve, parqeve, nėn ura..Fajėsojnė qeverinė
 

Azilkėrkuesit kosovarė nė Hungari e Evropė na pėrkujtojnė skenat e kohės sė Miloshevicit

Azilkėrkuesi nga Medvegja nė Kosovė: Ne jemi shqiptarė kemi dinjitet nuk e kemi traditė me jetu parqeve dhe rrugėve tė Evropės si qenė pa strehė
* Shtypi francez: Kontrabandistėt tė cilėt tė drejtuar njė biznes tė lulėzuar: “Njerėzit qė vijnė kėtu kanė paguar nė mes tė 3000 dhe 8000 euro. *“Kampet e trurpit” me azikėrkues nga Kosova  pushtojnė Francėn  
* “Presheva jonė” dhuron 220 euro fėmijėve tė azilkėrkuesve kosovarė qė i hasėm rrugėve dhe parqeve tė Francės


Francė (Anneny  23 korrik (AIP) -Mė 3 qershor tė kėtij viti agjencia  e lajmeve « Presheva Jonė » ishte medium i parė shqiptarėve cila doli  me njė shkrimi tė titulluar « Mbi 1 mijė emigrantė kosovarė, tė bllokuar nė burgjet hungareze » (transmetuar nga RTK, Zėri, Telegrafi, Shekulli, gazeta SHQIP, Lajm,  etj…)  kishte sensiblzuar e  alarmuar opinonin  dhe qeverinė e Kosovės pėr njė valė tė re emigrantėsh e tė nisur fillimisht nga tė rinjtė e Vitisė, Anamoravės e mė vonė edhe nga mbarė Kosova nė drejtm tė vendeve oksidentale, pėrmes Hunagarisė, ku ky vend i fundit nė emėr tė disa ligjeve tė reja gjoja po u mundsuaka azili emigrantėve, tė huajve…numri i tė cilėve u ngrit nė 4-5 mijė azilkerues.

Nė kėto qendra strehimore nė Francė e  Zvicėr por edhe nė paret e Francės takuam azilkerukes  nga Kosova, kryesish nga Vitia, Anamorva dhe pjesėt tjera tė Kosovės, por edhe nga Medvegja e Lugina

Azilkėrkuesi nga Medvegja: Ne jemi shqiptarė kemi dinjitet nuk e kemi traditė me jetu parqeve e rrugėve tė Evropės si qen pa strehė…

Nė Annecy tė Francės (jo larg Gjenevės nga 50 km) takuam Ibrahim Sinani nga Medvegja i cili jeton qe 20 vjet nė Fushė-Kosovė. Ėshtė baba i pesė fėmijėve.  “Qe 27 vjet jam ardhur kėtu nė Francė. Erdha me hallė, me derte pėr ta shėruar gruan time nga njė sėmundje nė tru, por s patėm fat dhe nderroi jetė.  Unė provova tė marr statusin e Azilit, por spata sukses dhe tash jam shkruar tė kthehem vullnetarė se nuk shkon me zor, vec me lujt mensh ketu i vetėm, i izolkuar, me kushte tė vėshtira, nuk flehet more burr rrugėve e parqeve me gra e fėmijė, me afrikanė e rumun…Ne jemi shqiptarė kemi dinjitet…kemi qėnė tė varfur por kemi pasur rrespekt dhe autortitet , kemi ruajtur kombin dhe fenė. Zoti i marroiftė ato gra qė po i mashtorjnė, po ju mbushin menden burrave tė vetė me marr rugėn e azilit me ata thmi tė vegjėl si zogj… Shqiptarė nuk e ka traditė me jetu parqeve e rrugėve tė Evropės si qen pa strehė…” thotė baca Brahim nga Medvegja i cili na mėsoi dhe shoqėroi nė rrugėn pėr tė shkuar deri tek qendra e azilkeruesve nė “La Halte” tė Annesy.

Nė strehimoren e azilkėruesve nė “La Halte” tė Annesy takuam refugjatėt nga Kosova, kryesisht nga Vitia tė cilėt i kishin  ardhur permes Hungarisė e disa sish perms rrugėve tjera ilegale duke paguar kontrabandistėt deri nė 8 mijė euro ?!. “Jam qe dy vjet ketu nė Annecy, ku po I kalojmė ditėt mė tė vėshtira tė jetės sime.. Jam me tre fėmijė dhe gruan., Fėmijet, siq po i shefni janė tė vegjhėl, ma i madhi 5 vjetė. U detyruam ta lėshojmė Kosovėn, ska punė, ska bukė pėr fėmijėt e t’mos flasim mė pėr luks apo perspektive tė mėtuttjeshėm. Dhe vendosėm tė dalim me dėshirė e padėshirė. Por edhe kėtu jetojmė shum vėshtirė, po flejmė nėpėr podrume, parqeve, rrugėve…Na u ka rras mendja me u kthye , po si me u kthye, qė s’kem para as me u kthe nė at shtėpinė tė keqe nė Kosovė. Edhe si tė kthehemi cka me ba atje pa punė, dhe vec me ja nis me vjedhė vlla se duhet me mbet gjallė disi..” thotė azilerkuesi nga Vitia A.F. pėr “Presheva jonė”


Skender Zukiqi njė shiqptar tjetėr nga Medvegja i cili qe njė vit gjendet azilkerues me gruan e tij dhe tre fėmijėt e tij tė vegjėl.  Skenderi,  i cili viteve tė fundit  ka jetuar nė Dragodan ėshtė i papunė i takuam nė Anneny tė Francės. Nga biseda me Skednerin si kyrefamiljar  than ė fillim tė4 bisedės e flejmė rrugėve, parqeve, sespe nuk ka vend nė qendra strehhimore. Ndihmesa nga institiucionet franceze here kanė e herė s’kanė.  “Nė shqiptarėt e Lugnės sė Preshevės siq e dini jemi tė diksriminuar si politikisht edh e ekonomikisht nga Serbia dhe pas clirmit tė Ksoovės me familjen nė Prishtinė  gjoja pėr ditė mė tė mira me shprsė sė po na ndoihmojnė  vėllezrit tanė kosovar. Por e pash se ketu krejt njė si kėtu sin ė Serbi kush s na ndihmoi dhe u desht tga marrim rrugėn e azilit pėr tė fituar kafshatėn e bukės e kemi fėmijė e dhe familje nė Kosovė e Medvegjė..Shpresojmė se atoritetet francize do tė na kuptojnė dhe do tė kenė mėrshirė  bėjnė qaren sepse nuk e kemi ndėrmend tė kthehemi nė vend pėr shkak se atje ballfaqohem me krizė dhe katsarofė humanitare…” ka deklaruar pėr agjencinė e lajmeve “Presheva jonė” azilkertuesi Skender Zukiqi, nga Medvegja., aktualisht qytetar  i Kosovės.Shtypi francez: Kontrabandistėt tė cilėt tė drejtuar njė biznes tė lulėzuar: “Njerėzit qė vijnė kėtu kanė paguar nė mes tė 3000 dhe 8000 euro”
Tė sterhuar nė Francė  ka edhe  lokalet ekishės Katolike Annecy. Ata janė nja pesėdhjetė kyresisht azilkėrkues nga Kosva.  Midis tyre, shumica e meshkujve tė rinj qė luajnė shah, shfletoj internet ose tė gėzojnė njė kafe ofruar nga vullnetarėt. Nė tavolina larg, gratė heshtur kujders pėr fėmijėt e tyre. Disa janė nė Francė pėr disa ditė, tė tjerėt pėr vite me vizė F kurse ka edhe azilkėrkues tė rinjė kosoavrė tė ardhur sė fundi pėrmes Hungarisė. Kontrabandistėt tė cilėt tė drejtuar njė biznes tė lulėzuar: “Njerėzit qė vijnė kėtu kanė paguar nė mes tė 3000 dhe 8000 euro” (“Des passeurs qui gčrent un business florissant : « Les gens qui arrivent ici ont payé entre 3000 et 8000 euros« )

“Megjithatė, pavarėsisht nga rritjės  sė strehomoreve nė vendin tonė, situata ėshtė pėrkeqėsuar. Numri i strehimit ėshtė shumėzuar me katėr, dhe ka dy herė mė shumė njerėz nė rrugė, kėshtu qė ėshtė njė problem,i msadh” ka dekalriar Laurent Giovannoni, kreu i departamentit  tė huaj” njė anėtar i shoqatės CFDA.

Nga marsi deri tash nė Metz (Bellecroix)  tė Frtancės rreth 150 persona nga Kosova kanė ardhur nė kėrkim tė azilit. Vec strehomoreve janė bmushur edhe rrugėt dhe parqet me refugajtė tė instaluar edhe nė ndėrtesa tė improvizuara buzė rrugės Stoxey. Ēarafėsh, nė pemė,  nė mure, nė trotuar, formojnė  njė botė paralele, njė mizerje e ardhur nga mjerdise tė Ballkanit.


“Kampet e trurpit” me azikėrkues nga Kosova  pushtojnė Francėn
Qė nga maji i kaluar, shumė familje tė mbėrritur nė atė qė banorėt e quajnė “kamp i turpit”., siq i qujanė mediat franceze kėto strehomore pėr azilkėrkuesit. Rreth njė mijė refugjatė (mbi 300 familje) tani janė duke jetuar nė tenda dhe karton, pa energji elektrike apo ujė tė rrjedhshėm, nė rrethin e Bellecroix nė Metz (por flaė verės).


Por nėse shikojmė statsitikat e papunėsisė ku Kosova zen vendin numėr njė, sikur edhe me rritijen e korrupcionit, krimit tė organizuar edhe rėnia e investorėve tė huaj…duket se ditėve tė fundit ka zhgėnjyer shumė tė rinj nga Kosova tė cilat ka mxitur  pėr ta lėshuar  vendin, dje pėr cėshje politike, kėrcnime, pėr ta ruajtur kokėn..kurse  sot pėr tė ruajt fėmijėt e tyre qė ditė e sa vie po kėrcnohen nga vafėriria, pėr shkak krizės sė madhe ekonomike dhe sociale…Flitet pėr rreth 10 mijė azilkerkues nga Kosova janė qė kanė lėshura vendin kėt0 5-6 muajt e fundit…ku vetėm nė Hungari gjenden rreth 5 mije sish tė bllokuar, nė kampe, burgje apo qendra strehimore, kanė njoftuar korrrspeondetėt  tanė nga Debreceni i Hungaris.


Rritaj e njumrit dhe turmave tė azilkėruesve kosovarė qė po pėrpiqet tė dalin pėrmes Hungarisė nė  vendet perendimore, kryesisht nė Francė, Zvicėr, Austri, Gjermani e gjetiu…ka  bėrė qė mijėra sish sot gjenden nė vendet e lartpėrmendur qoftė nė qendra srehimore e qindra syreshtjerė  duke fjatur rrugėve, stacioneve e parqeve tė Francės, Zvicrės e gjetiu…Prandaj  edhe ekipi i agjencisė sė lajmeve « Presheva Jonė » kishte vendosur t’i vizitonte kėta azilkerkues bashė me fėmijė gra…tė cilėt i hasėm sot nė parqet e disa qendrave tė Francės e Zvicrės.


Nė qytezėn e Ain-nit nuk ka zgjidhje pėr 61 refugjatėt kosovarė tė parkuara nė garazhe  tė Bourg tė Francės. “Njė gjykim i parė erdhi tė premten nė mėngjes nė pushtimin e garazheve Bourg private, tė cilat njerėzit e shtėpisė, gra dhe fėmijė janė tė pastrehė. Nga Kosova me pesė fėmijė pėr tė kėrkuar azil, familja  ehste detyruar qė brenda pesėmbėdhjetė ditėve tė laergohen nga  garazha..” tha presidenti i Dumas Frederic . Njėjta gjykatė e qarkut, parashtroi njė kėrkesė urgjente nga pronarėt e 17 garazhe tė tjera.
Skena ėshtė mjaft e pabesueshme. Sipas mbikalimi, jo shumė larg nga Perrache Lyon (II) dhe A6 dhe A7, dyzet tenda janė instaluar qė nga e hėna. Mbi njė qind azilkerues janė shqiptarė kryesisht nga Kosova qe jetojnė qe disa ditė nė njė kamp tė improvizuar.


“Presheva jonė” dhuron 220 euro fėmijėve tė azilkėrkuesve kosovarė qė i hasėm nė parqet e Francės


Ekipi i agjencisė sė lajmeve “Presheva jonė” qė ndroi pėr 3-4 orė nė mesin e azilekruesve kosovarė nė (Annecy) Francė dhe nejriu kur sheh at tmerre, vujatje tė refugajtėve me at”trum fėm ijėdsh tė vegjėl zdeshur e zbathur tė rrok trishitmi dhe deshte sdeshte  tė shytnte t’i ndihmosh atyre familjeve. Ekipi i agjencisė “Presheva Jonė” dha 220 euro (gazetari dhe fororepoteri) tė cilat ju shpėrnadnė  mbi 20 fėmijėve nga 10 euro tė cilėt kishin marrur dynjanė nė sy me prindrit e  tyre azilkėrkuesve kosovarė qė i hasėm nė parqet e Francės. I lamė gjitha paratė e fundit (eurot) sa qė ekipi i gazearėve shqiptarė nuk patėn mė euro pėr t’u krthyer austradės nga Annency pėr nė Gjenevė dhe u desht tė bien rrugėve lokale, pėr t ju shmangur  pagesave, sepse nuk ju kishin mbetur asnjė cent nė gjep, u zbrazen gjepat pėr ata fėmijė me shiqime tė dhimbshme herė herė tė rishtueshme, sikur nė kohėn e Migjenit. Me ta u ndamė duke i uruar shėndet e mbi tė gjitha  fat dhe kurrojo..i lamė ata fėmijė sikur dallandyshet e shkepura nė qiellin e vranėt nė kėrkim tė diellit dhe ndėrtimit tė folesė pėr ta strehuar kokėn e tyre…se dimri nuk eshte edhe aq larg…
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Kosovaret ikin nga qeveia,fajtor shtetet qe e mbrojne kete q
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: