AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Vatikani: Kosova, djepi i Kishės Ortodokse Serbe

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Vatikani: Kosova, djepi i Kishės Ortodokse Serbe   Mer 30 Oct - 16:44Vatikani: Kosova, djepi i Kishės Ortodokse Serbe Pėlqej0 Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj: Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kardinali Wallter Kasper thotė pėr gazetėn "Kathpress" se Vatikani nuk ka ndėrmend t'a njohė pavarėsinė e shpallur njėanshėm nga shqiptarėt e Kosovės.

Kardinali ėshtė kryetar i Kėshillit Papnor pėr Promovimin e Unitetit tė Krishterė me seli nė Vatikan. Ai ishte nė vizitė muajin e kaluar nė Rusi, ku u takua me kreun e Kishės Ortodokse Ruse patriarkun Aleksei II. Pas takimit tha pėr mediat ruse se, “Vatikani kupton shqetėsimet e Rusisė dhe Kishės Ortodokse mbi problemin e Kosovės. Ne gjithashtu kuptojmė se Kosova ėshtė djepi i Kishės Ortodokse serbe”.

Ai gjithashtu shtoi se, pozicioni i Selisė sė Shenjtė ėshtė se tė gjitha minoritetet etnike kanė tė drejta tė barabarta fetare , kulturore , sociale dhe pėr vetėvendosje. Por sipas Kardinalit Kasper, serbėt janė seriozisht tė “kufizuar” nė arritjen e kėtyre tė drejtave.

Wallter Kasper brenda qarqeve diplomatike tė Vatikanit njihet si “njė prej personaliteteve mė me ndikim tė Kishės dhe njė ndėr diplomatėt mė tė mirė tė Vatikanit dhe si njeri qė gėzon besimin e tanishėm tė Papa Benediktit tė XVI”.

Siē duket nė ndryshimin e pozicionit tė tanishėm tė Vatikanit nuk ka ndikuar as prezenca e komunitetit tė vogėl katolik nė Kosovė.

Komuniteti mė shumė se 60 mijė katolikė me origjinė kryesisht etnike shqiptare ka pėrjetuar vėshtirėsi me ēėshtjet praktike nė jetėn e Kishės, Vatikani shpreson gjithashtu pėr tė pėrmirėsuar marrėdhėniet mes kishave lokale dhe Kishės globale. Kur Kryepeshkopi Juliusz Janusz u emėrua nga Papa Benedikti XVI, si ambasador tė ri, nė Slloveni mė 10 shkurt, ai ishte gjithashtu i ngarkuar me pėrgjegjėsinė e delegatit apostolik nė Kosovė.

Zyra e shtypit e Selisė sė Shenjtė shpjegoi se si njė delegat apostolik ka pėrgjegjėsinė e tij “thjesht tė karakterit kishtar” dhe se “lidhja mes Vatikanit dhe katolikėve nė Kosovė ėshtė krejtėsisht e dallueshme nga aktiviteti diplomatik”.

“Misioni i njė delegati apostolik nuk ėshtė i njė natyre diplomatike, por i pėrgjigjet kėrkesės pėr tė plotėsuar nė mėnyrė adekuate nevojat baritore tė besimtarėve katolikė” shtoi Vatikani.

Nė gazetėn “Politika tė Beogradit Serbisė” intervistuar Kryepeshkop Orlando Antonini, Nunci i Vatikanit nė Serbi, nė lidhje me pasojat e emėrimit, shkruan gazeta Tribuna, sipas tė cilės, ai dha garanci se Selia e Shenjtė nuk ka ndryshuar qėndrimin e saj nė lidhje me Kosovėn.

"Delegatėt apostolikė ekzistojnė nė situata tė ngjashme nė tė gjithė botėn Porto Riko, pėr shembull, ėshtė ligjėrisht njė territor amerikan, por ajo ėshtė brenda juridiksionit tė Kishės sė Republikės Dominikane. E njėjta gjė ėshtė e vėrtetė pėr ishujt e Karaibeve dhe vende tė tjera nė botė",-shpjegoi ai.

Si pėr diskutim nė Vatikan pėr njohjen e pavarėsisė, Nunci tha Selia e Shenjtė nuk do tė flasė deri sa qeveritė nė Prishtinė dhe Beograd nuk do tė merren vesh vet mbi temėn e statusit tė Kosovės. /albeu.com/
Shtuar mė 30/10/2013, ora 12:38
Tage: vatikani kosova djepi kishes ortodokse serbe

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Vatikani: Kosova, djepi i Kishės Ortodokse Serbe
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: