AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Pese stuhi shpetuan historin

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Pese stuhi shpetuan historin   Ven 1 Nov - 15:56

Pesė stuhi qė ndryshuan historinė Pėlqej1 Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj: Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Nė historinė e njerėzimit janė shėnuar pesė raste kur moti i keq dhe i papritur ka qenė njė faktor vendimtar nė rrjedhėn e ngjarjeve tė mėdha, duke i dhėnė drejtim tjetėr pėrplasjeve tė mėdha.

1. Nė vitin 480 para Krishtit, perandori i perandorisė sė frikshme Perse Kserksi, udhėhoqi njė forcė masive tė kombinuar tokėsore dhe detare pėr tė pushtuar disa qytet-shtete tė vogla greke. Mė shumė se njė e treta e flotės sė tij u pėrplas nė brigjet shkėmbore tė Greqisė lindore nga njė stuhi e pazakontė vere. Flota e dobėsuar nga stuhia u mposht mė pas nga grekėt nė njė nga betejat mė tė rėndėsishme detare tė historisė, Salamis. Demokracia u ruajt nė Greqi dhe ky vend filloi pas kėsaj epokėn e vet tė artė, e cila vijon tė ndikojė botėn sot me disa shpikje tė pazėvendėsueshme njerėzore si demokracia

2. Perandoria Mongole ka qenė perandoria me shtrirjen mė tė madhe territoriale qė ka parė ndonjėherė historia. Ajo fillonte nė Oqeanin Paqėsor dhe vijonte deri te Deti i Zi.

Mė 1274 dhe 1281, sundimtari i saj, Kublai Khan, filloi punėn pėr pushtimin e Japonisė, me njė numėr tė pafund anijesh qė do tė transportonin ushtrinė e tij tė pajisur me armė me barut, mė tė zhvilluarat e kohės sė vet. Dy herė ai u pėrpoq tė zbarkonte dhe dy herė tajfunet u pėrplasėn nė momentin kritik duke mbytur flotat mongole. Priftėrinjtė i quajtėn tajfunet kamikaze, qė do tė thotė “erėrat hyjnore”. Pavarėsia e Japonisė u shpėtua bashkė me ndjenjėn e fuqishme tė pamposhtmėrisė qė vendi vijon ta ketė.

3. Nė korrik 1788 tė vjelat e Francės u asgjėsuan nga tri ditė stuhi breshėri. Kokrrat e breshrit thuhet se qenė aq tė mėdha sa fundet e shisheve dhe kėrkuan shumė ditė qė tė shkriheshin. Kjo solli korrje shumė tė dobėta, ndėrsa ēmimet sakaq tė larta tė bukės fluturuan edhe mė tej. Zemėrimi i popullit u zbraz mbi Mbretin Luigji i Gjashtėmbėdhjetė dhe qeverinė e tij dhe njė vit mė vonė, filloi revolucioni. Regjimi u shpartallua nga forcat revolucionare qė vijojnė t’i japin formė botės ku ne jetojmė.

4. Britania u shpėtua nga pushtimi, nga moti kaq shpejt sa njerėzit filluan tė kėmbėngulin se “Zoti ėshtė anglez”. Mė 1744 gjenerali i shkėlqyer francez de Sakse (de Saxe), pati vendosur tė kapėrcejė kanalin, njė princ francez pritej tė merrte fronin si njė mbret kukull, por nė shkurt, flota e tij e transportit detar u mbyt dhe u shpėrnda nga stuhia. Franca e braktisi planin dhe Britania vijoi ngjitjen pėr t’u bėrė fuqia dominuese botėrore.

5. Nė tetor 1941 Hitleri nisi njė sulm tė stėrmadh mbi Moskė. Kapja e kryeqytetit tė Stalinit mund t’i kishte dhėnė fitoren e luftės Gjermanisė. Moti i keq pengoi gjermanėt fillimisht si pasojė e baltės sė thellė qė bllokoi lėvizjen e makinave ndėrsa mė pas pati temperatura tė tmerrshme rekord dhe stuhi dėbore. Miliona u vranė dhe u plagosėn, gjermanėt u bllokuan nė luftė llogoresh ndėrsa arrinin tė shihnin edhe Kremlinin. Ajo qė pasoi qe katastrofė ushtarake pėr Gjermaninė qė u mbyll me kapitullimin e plotė katėr vjet mė vonė.

Moti ka shkaktuar nė shumė raste ndryshime tė konsiderueshme nė planet ushtarake, veēanėrisht kur stuhitė kanė qenė tė papritura, duke i kapur ushtritė tė papėrgatitura. Por nė disa raste, moti i keq ka qenė kaq vendimtar, sa ėshtė konsideruar si njė ndėrhyrje nga qielli.

Napoleon Bonaparti dėshtoi nė fushatėn e tij tė madhe nė Rusi pėr shkak tė dimrit rus, njėsoj si Hitleri dhe historianėt thonė se mbrojtja mė e mirė qė gėzon ky vend ėshtė “Gjenerali Dimėr”. (Shqip)
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Pese stuhi shpetuan historin
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: