AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Shume i nderuari lartemadheria juaj zotri Papa Francisco

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Shume i nderuari lartemadheria juaj zotri Papa Francisco   Dim 3 Nov - 4:42

Shume i nderuari lartemadheria juaj zotri Papa Francisco.Deshta tua pershkruaj nje histori timen mes meje dhe popullit shqiptar ne pergjithesi;Une qysh si i ri ne moshen rinore ja kushtova jeten popullit tim shqiptar,duke mendue tua bij nje jete ma te lumtur.Por i tere mundi im mu vodh nga spiunet dhe keta i pervetsuan sikur se vete ti kishin bere.Ne vitin 1971,kur serbet na paten rrethue duke na u kercnue qe gjere neser ta hekim flamurin shqiptar,ndryshe do na masakroin te gjitheve.Dhe 50 shqiptar sa ishim,te gjithe ran dakort qe ma mire e hekim flamurin si nje pelen dhe mbesim gjall.Per ta hekur flamurin shqiptaret ja lan njefare serbit nga Kosova .Dhe te nesermen ky po sa beri me hek, jam kacafyt dhe ju kam versul serbeve qe na kishin rrethue dhe iken te gjithe dhe flamuri mbeti ne shtize.Por ne vend qe te me perkrahin shqiptaret,pergaditen sulm ndaj meje pse ua mbrojta ate pelen qe frigoheshin mos valle serbet do i masakroin.Dhe qe nga ky rast komiteti krahinor i kosoves me shpalli bandit te jugosllavise.Po kete vit ne shkollen normale qe u regjistrova,per diten e shkolles e kisha pergadite nje poezi kushtuar "Republikes se Kosoves"Ku kete poezi ja dhash prof Nezir Rrezjes dhe te nermen erdhen policet e Prizrenit dhe me derguan ne polici ku me malltretuan e provokuan ne forma ma te ndyra.Jo vetem ate dite ,por u duhesha te paraqitem çdo dite se pari ne polici,pastaj te shkoje ne shkolle.Ne vitin 11 mars 1981 ne menzen e studenteve ne prishtine une per shkak te qimes qe me qelloi ne gjelle i nisa demostratat .Deshmitar qe ma kishte treguar qimen ne gjelle ka qen Bajrush Ahmeti qe keto dite mbas 33 viteve e kam gjetur dhe e pranone te gjithe ngjarjen qysh ka ndodhur ateherit.Por emri im kerkund nuk permendet as ateherit as sot ,edhe pse kam deshmitar,nuk shkruan kerkush nga shqiptaret.Pos njefare Reshat Badallaj me shpifet duke shkrue ne mjetet informative kinse une paskam shetit kasapin e shqiptareve njefare Arkanin,dhe kinse paskam masakrue shqiptar e dhunue femra shqiptare.Ky ka edhe disa shok te poshter ,Avdi Ibrahimin dhe Bahtir Hamzen qe me shpifen me qellime te poshtruara qe te ma njollosin ftyren pa fakte e argumente te tilla.Ne vitin 1989 kur u mbyllen minatoret ne zgafelle,masa me zgjodhi si delegat me disa tjere qe ti vizitojm minatoret dhe femive te tyre tu dergojm ndihma.Isha me keta individ;Une Haxhi Kuçi,Dem Ndreca,Sali Hoxha,Asllan Shala,dhe tjer.Kur shkuam atje tek minatoret u thash qe te dalin e une po flijohem per shqiptaret.Por qeshnin me mua.Kur u mbajte referendumi gjithe popullor per kosoven republike ne kioskun tim masa votonte dhe policet shqiptar ma thyen kisokun qe te mi nxenin fletushkat.Sa ishte regjimi jugosllave,shqipfolesat nuk me merrnin ne mardhenje pun, sepse ne pergjigje me shkruanin se jam person i papershtatshem moralo politike.Mire kjo,por ne lufte per çlirim te kosoves edhe ne lufte iu bera si person "non grata"Ku Fatmir Lima komandant "qeliku" me pate thene se sherri Avdi Ibrahit nuk te marrim ne lufte.Kurr ne jeten time nuk kam bashkpunue me serb.Por shqiptaret po tu shpifkan ateherit kur u ndihmon dhe kur ua shpeton jeten.Per hire timin;Perfaqesuesit e OSCES ,e si shkak i masakres se Raqakut qe kishin bere serbet me 15 janar te viti 1999 e lajmruan NATON qe duhet me sulmue serbin.Keta perfaqesues me kerkuan qe tua siguroje nje telefon nga fqiu Jashar Avdullah Shala.Kur ja kerkova telefonin qe u nevoitet perfaqesuesve te OSCES qe ta thirrin OSCEN qe serbet po masakroin civil shqiptar,me tha le te shkoin ne rrote te sames dhe nuk ua japi telefoin qe ta sulmoin serbine.Une per shqiptar,e shqiptaret mua me shpallin tradhetar e shpiun te serbise pa qen fare e vertete.EDhe ish Kryetari i SHBA ve i nderuari Bill Klintoni ne Kosove u pate thene;Une duhet juve o populli i Kosoves tju falenderoj qe ua hoqa serbin nga Kosova !E ka kuptue kete domethenje populli,por behet qe nuk kupton se vertete jan shqiptaret komedijan te shquar.Vete nuk kan deshire qe te lirohen,por presin nga te huajt dhe ne fund thone ne vete fituam pa ndihmen e NATOS dhe pa ndihmen e Vatikanit.Ju mesiguri keni njerez eksperta qe i vlersoni popujt se a e meritoin lirin ,apo roberin.Sinqerisht i nderuari Papa Francisco,nga Haxhi Latif Kuçi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Shume i nderuari lartemadheria juaj zotri Papa Francisco
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: