AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Prape Reshat Badallaj mekembe emrin tim,dhe nderkombetareve

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Prape Reshat Badallaj mekembe emrin tim,dhe nderkombetareve   Ven 8 Nov - 7:58


Reshat Badallaj: Letėr e hapur pėr zonjėn Carla Del Ponte
Postuar mė: 08-12-2012 | Ora: 10:47:55

Kėrkoni falje popullit tim
* Ose: Tė paktėn tė kėrkoni falje pėr 20.000 femra tė dhunuara shqiptare nga amshurėt shtazarak serb e mercenarėve rus.
* Mė keni ofenduar kombėtarisht dhe familjarisht, sepse 10 burra dhe njė femėr ishim nėn uniformė e nė komandė tė UĒK-ės.
* Letra do t“i dergohet permes konsulates ose ambasadės Zvicerane.

E nderuara zonja Carla Del Ponte,

Kėtė letėr tė hapur po e filloj me njė thėnje tė tė shkrimtarit tė madh dhe ish kryetarit tė Serbosllavisė, Akademiku,Dobrica Ēosiq, ku thotė: "Populli serb eshtė i lindur pėr tė gėnjyerė, pėr shpifje,inskenime... populli serb ka patur gjithmonė sukses me genjeshtėra tė montuara... me genjeshtėra tė montuara e kemi bindur dhe mashtruar tėrė botėn mbarė..." Kur jemi te inskenimet, po i“u perkujtoj njė inskenim shumė intersant: Nė Kosovė, Gjorgje Martinoviq, njė ēetnik i perbetuar, morri njė shishe xhami, njė litershe dhe e futi nė anus, u lendua aq rėndė saqė vajti nė spital. Serbia, e bėri hallakamė kėtė marifet dhe shtypi i Serbisė, deshi t“ia "fut" SHQIPTARĖVE. Por, organet e ndjekjes e "zbuluan"sepse fatmiresisht i kishin parė dy kalimtar tė rastit shqiptar. Dhe kjo marrėzi humbi si "shurra e pulės".

Reshat Badallaj*
Ēuditėrisht, kjo u vėrtetua edhe me Ju zonja Del Ponte, duke i“u ndersyer Serbia, qė edhe Ju tė beheni hallkė nė zinxhirin e krimeve makabre kunder popullit tim padrejtėsisht. Ju keni berė krim kunder popullit tim, por krimin nuk e betė me hanxhar e sakicė. Krimin e betė me laps, genjeshtra e etiketime tė montuara, tė gatuara nė kuzhinat e Beogradit. Per kėtė po ja purkojtoj njė thenje shumė tė bukur tė popullit tim ku thotė:"MĖ TEPĖR TĖ HELMON GJUHA SE SHPATA".
Zonja Del Ponte, Ju keni shpifur shumė helmueshem, para botės mbarė kunder popullit tė pambrojtur shqiptar, qė janė nė trojet e veta stergjyshore. Perse s“ju erdhi turp e gjynah kur Ju barazuat KRIMIN ME VIKTIMĖN. JU BARAZUAT AMSHURĖT SHTAZARAK ME MBI 20.000 (njezetemije) femra tė dhunuara, kjo shifėr eshtė vetem zyrtarisht. Turp! Ju barazuat gjaksorėr mjekerpalarė me mijėra shqiptar tė humbur pa shej e nishan, qė nenat e tyre, nuk kanė ku tė qajnė njė varr dhe t“ia lenė njė tuf lulesh...
Zonja Carla Del Ponte,
Dihet botėrisht se populli shqiptar eshtė popull bujar dhe mikėprites. Sa pėr tė vertetuar kėtė, e thotė edhe njė shkrimtar i njohur Danilo Kish, ne bisedė e sipėr me nenė e vet:" Nenė, populli ynė eshtė bujar, por me bujar se populli ynė janė SHQIPTARĖT" Kjo u deshmua edhe me nėnėn Tereza (Gonxhe Bojaxhiu), bamiresine qė ja dha botes mbarė dhe qė u shperblye me Ēmimin Nobel...
Historikisht del se populli ynė nuk ka sulmuar as njė popull komėshi e lere tė kaloj matan gardhit tė vet. Perkundrazi ka treguar fqinjėsi tė mirė karshi tyre. Siē e dini edhe sėrbet kur erdhen prej Karpateve nė brigjet e Danubit e Tises, kishin ngritur ca ēadra taman si cergashet, pesė shekuj mė vonė, erdhen nė Kosovė pėr tė kerkuar bukė e streh e haram e paēin! Populli ynė u tregua shumė bujar ndaj tė tyre, por qe do, kur ata ketė bujari e keqperdoren dhe u treguan bukėpermbysesh dhe me vonė kerkuan tė behen zot shtėpie...
Zonja Del Ponte,
Po tė quaj zonjė sepse nuk kemi luajtur me ashik bashkė, se perndryshe fare nuk e meritoni, shpeshherė populli im erdhi buzė varrit nga armiqet qė kishin perreth, sllavojugorėt ortodoks dhe nga "dushmani" tjetėr Turqia. Me shekuj e shkelen tokėn e ARBĖRIT; "askeret" e Dėrgutėve, "vojnikėt" e Sveti Savės e Car Lazarit, andarėt grek, zhabarėt italian... i“u sulėn tokes sonė si llavė ujqish pėr ta shkyerė copė-copė. Por, ARBĖRIT MBIJETUAN. Ruajten komb e fe secili sipas deshirės sė vet ashtu si kishin lindur. Nuk mbahet mend ndonjė popull mė tolerant se populli ynė te respektoj religjionin e tjeterit. Po e bejm njė veshtrim kronologjik nga sunduesit e huaj qė benė KRIME tė papara, nė popullin tonė dhe EVROPA KURVĖ HESHTI. Kurrė nuk i denoi agresorin... Dergutėt pesė shekuj nuk na lanė me ngrit krye edhe pse ishin denbabaden nė trojet e veta ARBĖRIT, u benė zot shtepie me ZOR, nė shtepi tė huaj. Pashallaret na quanin MILET E JO POPULL,por lanė kockat dhe mjekrat nė tokat tona...
Andaret grekomdhenj benė KRIME te papara ndaj popullit SHQIPTAR ĒAM. Masakruan gra, burra,femijė shtalb,dhunuan, prenė koka foshnjash dhe luanin futboll. Bajonetat i perdoren edhe nė bebet duke thithur tambel nga gjiri i krahrorit tė nenės. Terė popullin e pėrzun me dhunė nga shtepitė dhe tokat e tyre, rruges vdiqen urie me mijera njerzė pa dallim moshe e gjinie. Sot nuk i kanė drejtat e tyre edhe varret e te pareve t“i vizitojn...
A dini mori zonjė, fati deshi qe kam lexuar se jeni e seksit femėr, se Zoti te ka falut me tė gjitha tiparet e nje burri, sepse do te quaja zotėri, se ne kohen e GJIN BUA SHPATĖS, keta barbarė shtazarak grek, me lugė tė ndryshkur nxorren sy njerzish, matnin me kilogram dhe i“a derguan Gjinit nė shportė. Prapė EVROPA KURVĖ, u tregua gojėmbyllur...
Po serbėt. Ah, serbėt, Per KRIMET SERBE kunder shqiptareve do TĖ SHKRUAJA AQ FLETĖ SA DO TĖ MBULOHEJ E TĖRĖ ZVICĖRA. Qė nga 1389, na ranė sakicė pas shpine, me hanxhar na therėn si dejsh duke na prekur mish e asht. Ishin dhe mbeten mesjetar. Ishin shumė tė tmershem ME NDIHMEN E EVROPES KURVĖ. U TREGUAT BISHTDREDHUR TAMAN SI AJO RROSPIA MATA HARI. I duaretrokisnit zullumit serb, Benė krime shtazarake qe nuk i njeh bota e qytetruar. Masakra vit pas viti. Zullumqar ishin dhe mbeten. E benė BOTĖN LĖMSH me atentatain nė Sarajevė, te Franc Ferdinantit. Pushkaxhiu ishte serb.- Ketė e dini me siguri,zonja Carla!?
Bandat vrastare serbiane me gjaksoret me tė tmerrshem erdhen PER KRIME NĖ KOSOVĖ. A e dini Ju mojė QYQE MALI, se amshuret shkije DHUNUAN MBI 20.000 femėra shqiptare. Ndanė nė dysh barkun e nenes shtatėzenė per te lidhur me kusht se ēka ka brenda djalė apo vajzė.E vranė djalin e astretit duke pirė UJIN BILUR nga pusi me kovė nė buzė. Bandat e Car Llazarit, Karagjorgjeviqit, krajlit vazhduan panderprerė KASAPHANĖN.
Edhe nė kohen e qenit plak Titos, satrapit, qe tė vriste naten e tė qante diten, ishte tinzar dhe i tmershem. Morri me vete nje xhelat me emrin Aleksander Rankoviq, gjakpires dhe i“a la duartė e lira, me pretekst AKSIONI I ARMEVE, dhe duke i thenė: pre shqiptare sa te mundesh dhe per ēdo shqiptar tė vrarė do tė marrish bakshish... Mjerisht shumė shqipfoles,langoj te tyre, mbanin fotografinė e keti pisi nė mur tė varur ne baskinė (gozhden) 16-teshe, bile ca rrospie te tyre i thonin syreti i shokut Tito... Mos te flas fare per MASAKRĖN TIVARIT, DRENICES, GOLI OTOKUN E KAZAMATET TJERA... Dhe prap EVROPA KURVĖ HESHTI.
Zonja Carla del Ponte,
Me nė fund, doli USHTRIA ĒLIRIMTARE E KOSOVĖS, E UDHEQUR NGA KOMANDANTI LEGJENDAR, ADEM JASHARI QĖ I THA BOLL MĖ GJAKSOREVE SERBIAN DHE EVROPES RROSPI, SE NE DO TA MBROJM TOKEN TONĖ. JA TĖ VDESIM , JA TĖ RROJM. Mbronin pragun e shtepisė, nderin, kombin, flamurin, cdo gje qė eshtė e jona shqipetare... Por, kur bota e pa se UĒK-ja, ka vendosur te vdes deri te ushtari i fundit,ateherė BOTA U TRAZUA, sepse UĒK-ja BĖRI LUFTĖ TĖ PASTER SI LOTI SIPAS KONVENTAVE NDERKOMBETARE, vendosi NATO, qe te perdor avionet e saj kunder regjimit gjakatar te zhupanėve dhe MERCENAREVE RUS.
Pas luftes filluan te arrestohen kriminelet e luftes, per krime. Per ēudi filluan te arrestohen edhe ĒLIRIMTARET POR DOREN NĖ ZEMER KETĖ AFIJELLEK E NDIHMONIN EDHE QENT E DERIDJESHEM TĖ TITOS, PACIFISTET QE MILICET SERBIAN ME JA BERĖ AT PUNĖ NUK BENIN ZĖ FARE. BARAZONIN KRIMINELIN ME VIKTIMĖN. Ketė kurthė e beri edhe vellai i madh i Serbisė, Rusia Cariste.
I lidhen edhe kosovaret dhe i derguan ne DEN HAGĖ, NE TRIBUNALIN NDERKOMBETAR PER KRIME LUFTE.
A nuk eshtė turp i shekullit kjo?
Zonja Carla,
Ju keni hyrė nė historinė shqiptare, per perkrahjen e KRIMIEVE SERBE KUNDER KOMBIT TIM, SEPSE KENI VURĖ NĖ PESHOJĖ KRIMINELET ME VIKTIMEN, JUVE JU NDERSYEN SERBET OSE JU PAGUAN PER NJE GJĖ TĖ TILLĖ. PO SI S“JU ERDHI TURP KU THONI SE KANĖ MUNGUAR PROVAT. A JENI ĒOBANESH MALI TĖ ZERMATIT? KENI SHPIFUR, GENJYER, MASHTRUAR BOTĖN. TURP!
Tani pollet edhe njė marrezi tjeter: SHTEPIA E GJELBERT NĖ SHQIPERI. Kinse shqiptaret (UĒK-ja), kanė shitur organet e serbeve?
Ku jeni e Zoti ju marroftė!?
Edhe DICK MARTY, i ndersyer nga serbėt dhe i paguar nga qarqet shoveniste serbiane. Kur jeni zenė ngushtė KERKONI NDIHMĖ NGA KGB-JA E MOSKĖS. PERSE NUK KERKONI NGA AMERIKANĖT? Nė atė shtepi nuk kishte kushte as pėr dhi mali e lere mė per operacione tė tilla.
Ne shqiptarėt, Ju jemi shumė mirėnjohes popullit zviceran, qe na eshtė gjendur nė ditet mė tė veshtira perhrah nesh. Por, ja qė del dikush edhe nga ai popull, te tejkaloje edhe ēmendurin siq jeni Ju dhe Marty, Po e shkruaj edhe njė thenje domosdoshmerisht tė popullit tim: "MAL PA THI NUK KA"
Ju, zonja Carla del Ponte, u niset nga shpifjet e rrenave serbo-ruse e jo nga realiteti, Ju i besuat shpifje te gabeleve te sojit Haxhi Kuēi edhe pse thote vet se eshtė ashkali. Ky gabel, Haxhi Latif Krasniqi, tani Haxhi Kuēi, i strehuar nga Serbia nė Francė, ku thotė edhe tani boterisht se : Te gjithe komandantet e UĒK-ės duhet vrarė, se nuk ka komb shqipetar, se ika nga shqiptaret, se tė gjithė shqiptaret duhet futur ne njė gropė dhe duhet vrarė... Nuk duhet Ju e Marti, te bazoheni ne deklarata te tilla te te sojizt te njė gabeli, Ju do te duhej te bazoheni ne fakte te argumentuara. Dhe ēka ndodhi mė nė fund?
GJYKATA NDERKOMBETARE PĖR KRIME LUFTE NĖ DEN HAGĖ ME SHKRIM E ME VULĖ, PARA BOTES MBARĖ THA SE ĒLIRIMTARET E UĒK-ĖS JANĖ TĖ PAFAJSHEM DHE LIROHEN NGA TĖ GJITHA AKUZAT. SE UĒK-JA ZHVILLOI LUFTĖ TĖ PASTER SI LOTI. AKUZAT E JUAJA SHPIFESE DHE RRENAVE TE SHKIJEVE U DOLI BOJA NJĖHERĖ E PERGJITHMONĖ...
ĖSHTĖ KOHA E FUNDIT QĖ JU T“I KERKONI FALJE POPULLIT TIM, OSE: TE PAKTEN PER DHUNIMET E FEMRAVE SHQIPTARE 20.000 SHIFRA VETEM ZYRTARE,SEPSE NJĖ ZOT E DI SE SA E SA NUK JANĖ LAJMRUAR NGA TURPI.
PĖR NDRYSHE ZIA DHE MARREZIA DO T“JU NDJEK PAS DERI KUR TE KALBEN ESHTERAT. Mbesim me shpresė se do ta beni.

P.S. Letrėn e mbroj edhe me gjyq.
Autori eshtė i burgosur politik, i autorizuar nga UĒK-ja, ka te botuar kater libra dhe tė pestin e ka perfunduar dhe eshtė kryetar dhe themelues i Shoqates Atdhetare "GRYKA E LUMĖS", qė ishte dhe mbetet ne binarėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės...
Me respekt, RESHAT BADALLAJ

Nga Reshat Badallaj*

Mė: 08-12-2012 | Ora: 10:47:55 | Shikuar: 2170 | Komente (9)
Komentet


Postuar nga gjithashtu...
08-12-2012 - 16:58:34 -
Juve ju ndersyen serbet ose ju paguan...flasim me fakte dhe argumente ,ose bejm gabim te njejte shpifes. Mbajme pergjegjesi per cdo fjale! Evropa kurv, rrospi apo uck gjithashtu...Konsultojme nje jurist ,gjykates per cdo shprehje vulgare ,...Ne shume pika, i emocijonuar ,mllefosur me pershkrime te panevojshme, vulgare, provokuese , ...A dini mori zonj...qyqe..gabel, ashkali ,....Shprehje qe nuk perdoren nese mbron nje popull fisnik,bujar, nje popull qe nuk sulmon, nuk injoron popull,nacijonalitet!...Nese nuk gaboj lexova nje artikull ,ne te cilin kritikoni kete menyre te shprehurit!!!!!!!!!!!!

- See more at: http://www.gazetakritika.net/Forumi/index.php?itemid=5396&pending=1#pending
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Prape Reshat Badallaj mekembe emrin tim,dhe nderkombetareve
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: