AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Leter Atit te shejte Pope Francisco,Haxhi Kuši

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Leter Atit te shejte Pope Francisco,Haxhi Kuši   Dim 10 Nov - 2:19

Albanez du Kosovo Haxhi Kuši


Leter Lartemadherise se shejte Pope Francis.
I nderuari ati shejte Pope Francis,e nderuara selia e shejte.


Une Haxhi Latif Kuši i lindur ne Suhareke ,me 18.08.1955.Nje bir bariut ,por ne shpirt Perendia ma kishte dhurue forcen qe ti dali ne ndihme popullit shqiptar.Por edhe pse u mundova me tere qenjen time shpirterore qe ti qesi ne driten e Perendise,emisionin tim me humben tradhetaret qe nuk e kisha ditur qe jane ne numer shumes,dhe perhere shqipfolesat ma ndepritshin veprimtarin.
Historiku im;Ne vitin 1971 e mbrova flamurin shqiptar nga serbet,dhe ne vend qe serbet te me versulen mua,mu versulen shqiptaret,dhe Komiteti Krahinor ne krye me Fadil Hoxhen,Ymer Gashin e Reshit Bytyqin me shpallen bandit te jugosllavise!
Ne vitin 1971/1972 per diten e shkolles Normale ja kushtova nje poezi me titull "Republika e Kosoves"ku kete poezi ja dhash nje prof.Nezir Rrezes dhe te nesermen erdhen ne oret e mesimit qe ne oren e prof Mehdi Elezit me morren policet shqiptar dhe me dite te tera me malltretojshin si ma keq.
Ne vitin 11 mars 1981,ne menzen e studenteve une si student i nisa demostratat ne menzen e studentave ne Prishtine per kushte ma te mira,dhe qe nga ajo dite e sot emrin tim kerkush nga shqiptaret nuk deshiron ta qesin si emer te njohur.Sa here kam konkurue ne ndonje mardhenje pune,perhere ne pergjigje me shkruanin se nuk i ploteson kushtet moralo politike.Kete se pari ma ka bere Mhuharrem Gashi ushtrues i derjtorit te shkolles fillore ne Suhareke,dhe Uke Bytyqi sekretar i komunistave ne OBI.
Me 1989 ne kete vit minatoret ishin mbylle ne zgafelle qe te japin doreheqje udheheqesat e Kosoves dhe une me nje delegacion shkuam ti vizitojm keta minator dhe familjeve te tyre tu qojm ndihma.Dhe i luta qe te dalin nga zgafella e une po flijohem per Kosove,por shoket qeshinin me mua.
Me 1991 isha i punsuar ne lloto,aty jam punsue me emer tjeter,dhe ne kete vit populli votonte ne referndum per pavaresine e Kosoves dhe ne kioskun tim shume votojshin.Por nje mbremje policet shqiptar ma paten thye me qellim qe te mi nxenin fletushkat,dhe me malltretojshin si ma se keqi.
Me 1998 pasi krisi lufta nga shtimi i torturave te regjimit Millosheviqjan,ata qe ishin ne sherbim jugosllave u beren edhe komandanta te ušk es.Pra epror ushtarak e polic...Pra nje lufte e pergaditur mire qysh ma pare.Jam lajmrue ne shtabin e deberdelanit tek Fatmir Lima,por ky me disa shok me thane se ty nuk te marrim se je shoqerue me nje spiun poet Avdi Ibrahimin.
Me 15 janar 1999 ne shtepin time banojshin perfaqesuesit e OSCES Ihsan Akasay dhe Mehmet.Keta e kishin ne vezhgim anen e Raqakut dhe kur erdhen ne oret e vona me te hyre ne shtepi qanin duke me thene se serbet nuk po vrasin ushtar te ušk,por po vrasin civil dhe kan masakrue shume civil te pafajshem.Pasi ngrenen buke Ihsan Aksay me tha;A deshiron me ta plotesue deshiren qe NATO ti meshon serbise?Jam ngritu ne kembe dhe e kam perqafue dhe i thash si jo.Mu lute qe te shkoi tek fqiu im Jashar Avdullah Shalla qe tua japi ne sherbimtelefonin,pa si ja kerkova ketij telefonin ,me tha spo me intereson NATO,dhe telefonin nuk ua japi.
Me tu kethyer ne shtepi u tregova se nuk i bene telefoni.Keta me radio vale e kan ftue OSCEN dhe mbas mbarimit te bisedes me thane se ta plotsuam deshiren.Gjate luftes kam ftue kryqin e kuq qe te binin ndihma per te strehuarit si ne Suhareke ashtu edhe ne Malisheve dhe as deshmitaret qe mu luten qe tju bije ndihma nuk e thone te verteten,pos e marrin si per aktivitet te tyre.Deshmitar ne suhareke eshte Malush Berisha,e ne Malisheve Tahir Olluri.
Ate nate keta perfaqesues mu luten qe ta leshoi Kosoven sepse me thane se je ne rrezik si nga serbet ashtu edhe nga shqiptaret.Dhe vertete ishte veshtire qe ta leshoi atdheun ,e shtepine ku u rrita me shume vuajtje.Por tjeter rruge nuk kisha.Por edhe rruga e mergimi ka qen nje rruge ku vdekjen bashk me femit e mi e pashe me sy.Pasi jam largue nga Kosova si u be e mundur qe Avdi Ibrahimi te behet zevendes komandant i policise se ušk es ne zonen e Pashtrikut,pasi Lima me tha se shkaku i ketij nuk te marrim ne lufte kundra serbeve ?
Dhe me e keqja e ka nxite njefare Reshat Badallen qe jetone ne Hanover te gjermanise duke fole kundra meje e shpifur gjera qe as ne enderr nuk i kam mendue.Thite e shpifte kinse une e kam shetit Arkanin ne vijat e frontit,dhe bashk me te kam masakrue shqiptar e kam dhunue gra shqiptare.Ky i poshter,ka patur nje dhenderr te tij me emer Mehe Uka dhe ne Hage nje serb deklaron se te gjithe ish te burgosurit politike i kemi leshue me qellim qe keta me marr ne dore luften.Dhe Mehe Uka me pergjue heroin Adem Jasharin se me kan po shoqerohet.Por ky tradhetar Reshat Badallaj me eliten e tij kete e kan bere heroj duke i ndertue bust ne Mitrovice.Ja se šfare populli eshte ky populli shqiptar.Pasi edhe mua me etiketoin njeri tradhetar edhe juve edhe Perendine nuk do e njohin si krijues tonin.Per šdo fjalim qe e kam shkrue kam argumente te gjalla.Me ne fund serbia nuk eshte fajtor qe jemi ne roberi,pos servilet e saje ,ku me ndihmen e serbise e mbajne shtypjen 'administrimin)mbi kete popull.
Populli shqiptar eshte nje mase e vogel qe ka mbetur as i gjalle e as i vdekur nga tradhetaret e kesaj qeveries,dhe eshte i detyruar te paguaj per keta tatim nga papunesia e tyre....
Me nderime me te sinqerta per ju dhe antaret e selise se shejte
Haxhi Latif Kuši
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Leter Atit te shejte Pope Francisco,Haxhi Kuši
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas rÚpondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: