AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Poezi kushtuar Refki Reshitajs e Avin Zogianit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Poezi kushtuar Refki Reshitajs e Avin Zogianit   Mer 13 Nov - 2:56

E ngrera mishin tim,
qe buken mos ta haje,
si qellim qe kisha,
ta ushqeje popullin .
Por çdo gje qe bera,
per kete popullin tim,
kerkush nuk me tha faleminderit.
Kur ishit nxore,
vinit e mu perkuleshit,
gjere sa ua shpetonja jeten,
pastaj si shpetonit,
me shanin ne nene e babe,
pa me thene as zoti te ruajte,
se hiri e kishit fjalen faleminderit.
Edhe sa here duhet tju ndihmoi?
e te thuani  e mashtruam budallain?
dhe prape bishtin si dhelpera,
mos te me falenderoni injoranta.
Nje here  me mashtruat,
hallalle ua bera!
edhe per se dyti ua bera hallalle,
e se treti shume e tepruat,
dhe Perendia tani duhet tju mekroje.
Nuk eshte vone ta kerkonit ,
njeriun qe u ndihmoj,
por nese nuk zgjoheni,
rruge e mbare pa mua,
zoti u ndihmofte.

Refki Reshites

As gazetari nuk  interesohet,
te shkruan diç per mua,
qe une u shpetova
te ketheheni neper vatrat tuaja.
Pse lavderohet,
ky Refki Reshitaj
kur ska dhembje,
as ndjenja per tjetrin.
Ti Refki Reshitaj ,
genjeshter paske kete thenje,
se dhembjen e ndjenjen ,
paske interesin!

Avni Zogianit

Kur ju luta
te ma bene
nje te mire mua
qe t'ma gjen nje gazete
e te shkruan per mua
qe une jam ai student
qe i nisa ato demostrata
te 11 marsit te vitit 1981.
Ky fare zogiani,
si zog mulliri
ja se çka me tha;
origjinali;
Avni Zogiani
po nuk e kam pa, edhe nuk ish dasht
me pase nojfar trimnie me shkrujt per kte bre.....
Avni Zogiani
o nuk e kam idene cka me te than per kete pune o burre,
sepse kjo puna e ktyne ngjarjeve nuk bohen kaq thjesht,
me nji deklarate.... ka pjesmarres shume,
ka pune me dale tamam...
plus ne jemi deri ne fyt me pune....
Avni Zogiani
popo ashtu sic po thue ti eshte,
o burre, nuk po me duket interesant hiq me ta than te drejten,
biles ti po mundohesh me pervetesue dicka qe eshte merite e qindra studenteve
Avni Zogiani
po se ka nise kush ate,
ka qene proteste e te gjithe studenteve
c'rendesi ka nese dikush e ka hedhe nje pjate disa sekonda me heret
Avni Zogiani
une kam mare pjese ne keso demonstrata edhe shume veshtire eshte me than kush e ka fillu i pari
por per mendimin tim eshte edhe e parendesishme
tani me fal qe po te deshperoj, por me duket e parendesishme
Avni Zogiani
pse ti po thue qe je barazi me adem jasharin?
Avni Zogiani
mire, nuk kam cka flas me per kete, ju qenkeni si adem jashari qe humbi krejt familjen, e ti jeton ne zvicer
me t'mira u degjofshim, por kjo eshte absurditet
Kqyrne qenin, zagarin, shpifesin,
dhe inorantin qe ne as nje menyre,
nuk ka deshire me pranue qe une jam ai qe i nisa ato demostrata.
As me deshmitar nuk i intereson,pos shkami e nanen ja qift shkami ketij dhe tradhetareve.

Sinqerisht
Haxhi Latif Kuçi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Poezi kushtuar Refki Reshitajs e Avin Zogianit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: