AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Avdi Ibrahimi ne ušk

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Avdi Ibrahimi ne ušk   Jeu 28 Nov - 6:52

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi ne ušk   Mar 24 DÚc - 7:16

Reshat Badallaj
9 dÚcembre
PO IKIN BURRAT E KOMBIT NJ╦ NGA NJ╦
Ca ditŰ nuk isha ne shtepi, isha jashtŰ GjermanisŰ.Kjo beri qe nuk isha me Ju te nderuar miq. Kur u futu per te pare se ška te re, lexova nje shkrim dhembjeje te shkrimtarit dhe mbi te gjitha te burrit te ilegales dhe komandantit te dalluar i UăK.es, Avdi Ibrahimi,i cili bene me dije se iku edhe PATRIOTI I MADH I KOMBIT, SHABAN BRAHA.
Dhembja nuk eshte vetem e familjes, por DHEMBJA ESHT╦ GJITHEKOMBETARE.
Ndaj, shokeve dhe familjes se ngushte i shprehim ngushllimet tona me te thella shqiptare!
I QOFT╦ I LEHT╦ DHEU I SHQIPERIS╦ ETNIKE!
Avdi burri qendroni si ju ka hije trimave te kombit!
Reshat BADALLAJ, Hanover, 09 dhjetor i motit 2013http://gazetaora.com/kush-eshte-lumnie-badallaj-rakaj/

Me shperdhimin e Demonstratave Revulucionare te vitit 1981, qe trondinten themelet e JugosllavisŰ titisto-rankoviciane,vellezerit e Lumnies;Reshati ne PrishtinŰ dhe Mitati ne Prizren, te dy ishin student,vehen ne balle te demonstratave. Spiunet e udbes i shohin dhe i kapin. I pari, Reshati, dorzohet ne doren e kriminelit te Sigurimit Shetror Serbe, ZENEL CELINA dhe LATIF DULLA, deshmitar i del Haxhi Latif Krasniqi,qe mbante pseudenimin ôMaxhupiö,.nderkaq, i dyti, Mitati denohet nga gjyqtari Bajram Hyseniů
Lumnia, kishte dhjete njembjedhe vjet atehere. Bashke me motren tjeter, Resmijen,bashkshorten e heroi te kombit, MEH╦ RAM╦ UKA, filluan te urrenin spiunet dhe pushteti gjakatar šetnik. Kur marrin hovŰ,rriten pak futen en ilegalitet te thelle per qeshtje kombetare dhe marrin nofken ôZjarriöů
Me 28 mars te vitit 1989, Zhuri i pari ngrihet ne Kosove. Behej lufte nga toka e nga qielli.Zhurianet,burra e gra me gur, mjete te forta,sopata,terfurq, kunder cetnikeve serbian qe erdhen me autobus te Beogradit,eskadoni i vdekjes, te armatosur deri ne dhemb, me tanke,autoblinda,elikopter, avion luftarak nga qielli, lufte behej ne Zhur. Rane per te mos vdekur kurre:XHEMSHIT (Shyti),Xhelbehar (Bali) dhe HAJRIM BADALLAJ.
E tere familja e Lumnies morren pjese ne Demonstrata,te tre vellezerit u verbuan dhe sheroheshin ilegalisht. Lumnia shtronte shtratin e vdekjes te kushurinjeve,motra tjeter, Resmia, qe kishte kryere mjeksinŰ jepte dhe ndante gjilpera per qetesim. Grate shkulnin floket dhe binin per tokŰ,


Lumnia vazhdon studimet ne SHLP ôXHEVDET DODAö ne Prizren dhe kryen ne afat te caktuar dhe si studente me drejt zgjidhet KRYETARE E UNIUNIT TE STUDENTEVE. Organizonte demonstrata kunder mbylljes me dhune te shkollave ne gjuhen shqipe, jepte ndihme kahmos ku u helmuan shqiptaret nga gjarperinjt serbo-šetniků
Me 1 shtator te vitit 1992, u punesua ne SHFMU ôHERONJT╦ E LUM╦Sö, ne VermicŰ,sepse tashme u be nuse i atij fshati, u martua me AVDYL RAKAJN,burrŰ i nderuar i kesaj ane,profesor i diplomuar i kimisŰ. Avdyli,shtepine e tij e kishte berŰ cerdhe te patrioteve, shume sosh qe bartnin arme nga Shqiperia,kunder hordhive serbe dhe spiuneve te sojit Spiro Terbufi,Avdyli ju bente konak. Me kujtohet nje rast, kur Avdyli kerkon te punesohet, si profesor, komision kishin qene te LDK-es-SPS-it, dhe ju sic e dini lexues te nderuar kam thene ne disa shkrime se keta te LDK-es jante tradhtare te kombit dhe ish UDB-ash serbiane, i kishin thenŰ: PERSE KE KONKURUAR?
Por kur vdic koha e ketyre qeneve,ish argat te SerbisŰ,Avdyli punesohetů
Aktualisht Lumnia eshtŰ zv,drejtoreshŰ.
Lumnia eshtŰ duke i ndjekur STUDIMET POSDIPLOMIKE-MASTER NE UNIVERSITETIN E PRISHTINES,DREJTIMI:UDHEHEQJA N╦ ARSIM.
.................................

Resmia infermiere,e Lumnia arsimtare e martuar me Avdy Rakajn
Lumnia, eshte kanditate e PDK-es,ne numrin rendor 9. EshtŰ femra e parŰ e deres se LatŰ Nures, e njohur kunder gjaksoreve serbo-cetnik dhe tradhtareve te vendit dhe nuse poashtu e sternipit te Shqiperise,Lumnia, eshte kanditate e PDK-es,ne numrin rendor 9. EshtŰ femra e parŰ e deres se LatŰ Nures, e njohur kunder gjaksoreve serbo-cetnik dhe tradhtareve te vendit dhe nuse poashtu e sternipit te Shqiperise,
................................
Ne ate kohe te jesh e zgjedhure kryetare e shnp e pa qen argati dreqit hahha e hihi .Spiuni shitet patriot.
EDhe Qerkin Bytyqi ka qen kryetar i normales e pastaj edhe kryetar i komitetit te LK ne pz.
Ka qen knaqesi per secilin shqiptar kur lidhja komuniste te zgjidheshin ani kryetare Lumnijen.
Si u njoftuan pastaj Resmija me patriotin Mehe Uken dhe si u martuan ai nga Mitrovice e kjo nga zhuri !!!!Kush iu ba misit i tyre ????????????????
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Avdi Ibrahimi ne ušk
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas rÚpondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: