AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Demaqi si sheh gabimet e veta,qe e la uēk me nenshkrue

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Demaqi si sheh gabimet e veta,qe e la uēk me nenshkrue   Jeu 12 Déc - 1:55

Demaēi: Rugova iu zgėrdhi Millosheviēit para televizionit tė Serbisė Pėlqej0 Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj: Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Adem Demaēi nuk i ka rėnė pishman asaj qė ka thėnė pėr Ibrahim Rugovėn. Ai nuk dėshiron t'ua heq asnjė presje fjalėve tė ashpra qė ka thėnė pėr kundėrshtarin e tij Ibrahim Rugova, madje vetėm se i ka forcuar ato duke thėnė se Rugova ishte njė njeri shkret dhe njė antivlerė.

Demaēi ka komentuar edhe rreth deklaratave tė Akademik Mark Krasniqit, i cili doli nė mbrojtje tė Rugovės duke thėnė se do tė ishte mė mirė qė Demaēi tė kishte vdekur pasi ka dalė nga burgu.

"Tė gjithė kėta janė hyllė te njė antivlerė edhe kah tė shkojsh edhe ashtu bahesh. Ēfarė udhe tė marrėsh, cilit qėllim t'i shėrbesh ashtu edhe bahesh. Kėta i kanė shėrbyer njė politike kapitulluese, njė politike dorėzuese, njė politike moslėvizėse, njė politike mjerane e tė shkretė. Qaty ėshtė hyllė edhe i shkreti Mark Krasniqi. U ba ithtar i tij dhe e mashtroi me do premtime, anej knej, edhe mbet Marku nė te. Edhe ēka ka me ba Marku..." ka thėnė Demaci pėr Express.

"Marku e don vdekjen time, por i madhi Zot ėshtė qė i rregullon kėto far punėsh. E di qė ka edhe asi qė dėshirojnė me pas vdekė, e me vdekė tash e, mirėpo, kjo punė s'varet prej tyre" shton ai.

Por pse foli Demaēi kundėr Rugovės? Ai thotė se gjithēka ka rrjedhur nga Baton Haxhiu.

"Unė kam mbajt njė fjalim nė "Pjetėr Budi" pėr Nelson Mandelėn. Pėr atė punė kam qenė i thirrur nė kolegj. Masi qė e kreva fjalėn pėr Nelson Mandelėn, organizatori tha nė qoftė se e ka ndokush pyetje mundet me e ba. Atėherė, ishte bėrė gati njė gazetare qė e kishte dėrgu Baton Haxhiu i Klanit, edhe ajo i kish pas me mikrofon, me kamerė me krejt. E kish ditė qė po mbahet tubimi pėr Neslon Mandelen. Edhe ajo ma bėri pyetjen sepse nuk e kam pas nė rend tė ditės me fol pėr Rugovėn. Por, pasi ma bėri pyetjen, unė ose do tė duhej me eskivu edhe me thanė, valla nuk ėshtė rendi me fol pėr atė punė ose me iu pėrgjigj. Unė pranova me iu pėrgjigj dhe e thash atė me pak fjalė se ka shumė me fol pėr tė pabėrat e Rugovės.

Shkurtimisht, i thash disa fjalė tė vėrteta pėr te. Edhe, unė, nuk jam ai qė e kam nisur atė punė, por Baton Haxhiu me programin e vetė, ai e ka qu gazetarin, ata ma kanė bėrė pyetjen edhe unė iu kam pėrgjigj asaj pyetje. Domethėnė, unė jam kanė nė njė program krejt tjetėr, por pasi doli puna qė fola pėr vlerėn e madhe, atėherė mu dėsht me fol edhe pėr antivlerėn siē ėshtė Rugova. Dhe u ba mirė, u kompletua ai far muhabeti" ėshtė arsyetuar Demaci.

Mė pas gjatė bisedės pėr Express ai vetėm sa e ka forcuar retorikėn kundėr Rugovės.

"Ai (Rugova) i ishte zgėrdhi Milloshevicit para televizionit tė Serbisė, populli e ka pa dhe krejt bota e ka pa. E kanė dėgju kur ka thėnė se duhet me ndalė luftėn. E dinė krejt bota se e ka marrė aeroplanin e kasapit tė Ballkanit, e atij qė vrante, digjte e piqte e shkėrmonte Kosovėn, me aeroplan tė tij e mori Familjen dhe disa dashamirė tė vetė dhe iku e shkoi nė Itali. Nė atė kohė me lėnė popullin dhe me shpėtu prapanicėn tėnde, kėtė veē njė frikacak i madh e bėn dhe veē njė antivlerė e bėn. Heroi kėtė punė nuk e bėn. Kėshtu, qė kėto janė do tė vėrteta qė dikujt i dhemb edhe Mark Krasniqit sepse krejt ato punė qė i ka bėrė deri mė tash politike i kanė shkuar huq sepse ėshtė lidh gabimisht dhe s'kam ēka me i ba" ka thėnė Demaēi.

Sipas tij, Rugova ėshtė dashur ta pranojė gabimin qe e ka bėrė.

"Nuk ėshtė turp nė qoftė se vlerėson diēka gabimisht dhe me pranu dhe me thanė unė e kam vlerėsuar gabimisht dhe sot jam nė shėrbim tė kombit, nė shėrbim tė atdheut. Ajo ka qenė ēka ka qenė. Mirėpo, kėta duke insistua edhe mė shumė nė atė gabimin e tyre dhe nė atė vlerėsimin e tyre tė gabuar, e humbin tė vetvetenkrejtėsisht. Tash, kur ti donė me humb vetveten s'mundet me tė mbrojt askush"

Demaēi ka komentuar mė gjatė edhe deklaratat e Mark Krasniqit duke thėnė se 'Mark Krasniqi qė ėshtė bėrė i sinqertė e ka shpreh atė dėshirė qė e kanė pasur qė unė me vdekė nė burg dhe mos me dalė prej burgut hiq'.

"Por, Zoti i madh deshti, dola prej burgut, edhe s'kam faj unė pse di me fol dhe me thanė tė vėrtetėn. Jam fitues i ēmimit "Saharov" dhe e kam dhėnė betimin para Parlamentit Europianė qė do ta mbrojė fjalėn e lirė dhe mendimin e lirė qė ėshtė edhe qėllim i kėtij ēmimi. Secili duhet ta kryejė detyrėn e vetė dhe Marku mirė e paska thanė. E ka shprehė dėshirėn e vetė, por ajo dėshirė e tij ėshtė njė turp i tij" ka theksuar Demai.

Sido qė tė jet ai ka thėnė se nuk ia dėshiron vdekjen Krasniqit.

"Unė pėr vete nuk dėshiroj qė Marku me vdekė edhe pse i ka mė shumė 90 vjet. Mundohem me i marrė ēka ka tė mira. Marku ka punu diēka nė letėrsinė pėr fėmijė. Sepse ka pasur probleme me ata tė Akademisė serbe, kur ka punuar me tė nė Beograd. I ka mbrojt shqiptarėt sa ka mundur nė ato forcat e veta. Mirėpo, qė ėshtė hyllė me Ibrahim Rugovėn unė faj s'i kam". /express/
Shtuar mė 11/12/2013, ora 17:33

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Demaqi si sheh gabimet e veta,qe e la uēk me nenshkrue   Jeu 12 Déc - 2:18

O Adem Demaqi
Ne  nuk me kujtohet muai,por me duket qershori i vitit 1998 kur erdhe ne Suhareke ore Demaq,dhe kishe qen tek Murat Berisha dhe tek une skishe pasur vakte mu duke se kus jam une per ty,qe serbet nuk me brugoseshin e ty vallahi po edhe ate shume vjete de he de.Dhe ma kishe que Riza Vaten me Avdi Ibrahimin qe sa ma shpejta ta krijoi partine "Republikane"ēka dmth qe une ne kohen e luftes me krijue kete parti apo eshte dashur me ardhe ti vete dhe te me thuash eja me mua e inkuadrohu ne lufte per ti bashkue shpiunat,dhe servilat e shkaut ish te burgosurit plitike.Rugova ka bashkpunue ashiqare me Milloshin,dhe vete ka thene se do boohet mire ska ishalla mashallah.Kete fjale une e di ēka dmth e ti mesiguri  me kusht mirrem me ty qe as ere nuk i merr se ēka dmth.Rugova une vete ne suhareke e kam pare duke pire  raki ne tavoline me polic serb dhe tanve ua kam shajte nanen me rugove e poiceve serb.Dhe nje ta din Demaq aga se po njeri te me kishte thane diq te tanet e kam pasur nderemend mi likvidue.
E  ti Demaq ke qen perfaqesues politike i uēk e zevendes e ke pasur Albin Kurtin.A ta merr mendja ti me pas qen kundra serbise,a kishe qen vertete gjalle,e sidomos mos ti kishe ne dore shpiunat duke te mbrojtur.Ne burg as nje shqiptar serbet se kan burgosur pa u betue se nuk do punoin kundra serbise,.Ndfersa ne burgje sa per sy e faqe me thene do kur te dalin nga burgu edhe une kam qen me ate ne burgun e Goli Otokut,apo te Sremska Mitrovica....Tinzaqet jan ma te rrezikshem se sa ata ashiqare mos e harro kete Demaq.Pse i frigohesh Mark Krasniqit e nuk i tregove as nje here haptas,pse  ky zagar ne prizren me 1945 e nenshkroi qe kosova te jete pjese e serbise?Sta ka mbajte prapanica.Ky Marki thote se ndoshta ka qen tjeter Marki.E kam ne inqizime zoti Demaqi.Ky zagar shkoi ne Rambuje vullnetar qe ta nenshkruan rezuluten 1244.Pse nuk e ndalet palen e uēk qe mos ta nenshkruaj kete rezulute?Diēka edhe  ju jeni pezire.A te propozoi Vuk Drashkoviqi qeshtu si sot ta ndani Kosoven dhe pa pasoja te metejme....Zotri Demaqi a ke ndegjue per mua ndonji here qe kam bashkpunue me regjimin e serbise qe nga Titoja e gjere tek Lufta e uqkistave dhe riroberia e shqiptareve ne formen demaqijane.Sepse binjaket e tu siq jan Avdi Ibrahimi e Reshat Badallaj me shpifen kinse une demonstratat e 11 marsit te vitit 1981 i paskna nis me urdherin e serbise ,i paskna organizue dhe shpetova pa as nje theree.Me rreh serbet paskna qen i detyruar nga serbet.Krse me mbrojte flamurin kuq e zi qenkna shpiun i serbiseMi rreh serbet qenkna shpiuni serbise.Me kerkue bashkimin e trojeve shqiptare qenkam shpiuni i serbise!Si po duka me qen patriot i shqiptareve?Me vra shqiptar ēenka patriot i shqiptareve!Me dhunue shqiptare ēenka patrioti i shqiptareve!Mi shperngule shqiptaret ēenka patrioti i shqiptareve.As dreqi nuk mundet mi ra ne fije shqiptareve.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Demaqi si sheh gabimet e veta,qe e la uēk me nenshkrue
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: