AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Leter midis Rexhep Kastratit dhe Gani Gecit av av

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Leter midis Rexhep Kastratit dhe Gani Gecit av av   Lun 16 Déc - 3:38Rexhep Kastrati
S’abonner · 1 aoūt 2012

Tė nderuar miq, tė nderuar mbėshtetės tė vėrtetė tė filozofisė politike tė presidentit Rugova, por edhe ju qė rugovizmin e pėrdroni pėr pėrfitime personale, ose jeni bėrė pjesė e matrapazėve, dallaveraxhinjve, intrigantėve qė e pėrdorin rugovizmin vetėm si mundėsi mashtrimi tė njerėzve pėr pėrfitime personale, mė duhet tė ju informoj se mbrėmė kam marrė njė mesazh privat nga Gani Geci, ky njeri qė po bėn harakiri gjithandej dhe qė ka vite qė bashkė me vėllezėrit e tjerė tė tij dhe edhe me disa sejmenė tė tjerė po e pėrdorin rugovizmin pėr tė shtuar pasuri dhe pėr tė pushtuar LDK-nė. Mė poshtė do e lexoni tė plotė mesazhin privat tė Gani Gecit, si dhe njė pėrgjigje e shkurtėr e imja nė atė mesazh: "Degjo ti i nderuari Rexhep Kastrati gjo gje qe mendon ti qe ka te vertet pa rrena dhe pa spekulime ti lirisht thuaje se une nuk i frigohem te vertetes por po te lus mos u ba dy ftyresh dhe me spekulu se une jam gjall dhe ti je gjall dhe nese une dhe ti nuk jem shok nuk do te thot qe jemi armiq thirre ti kan te duash dhe kerko qka te duash ama te verteten se e verteta ka me dal ne shesh edhe nese ti ose une jemi rrenca .Ti i nderuar ne se ke mundesi me le mua rahat edhe mos u merr me shpifje e intriga nuk esht kjo hera e par qe po te them .Gjdo gje qe esht e vertet dhe mendon ti qe esht e vertet une kurr nuk i kam ik e as qe do ti ik. Po une mendoj se ti per shkak te averzionit qe ke ndaj Bajrush Morines dhe pershkak se une e kam shok Bajrush dhe pershkak te konkurences qe kishit ne bota sot ti po mundohesh me saju versionin tend.Ti afer nji jav ke qendru ne oden time dhe ke shku me vllezrit e mij ne Skenderai me shkru artikujt tuaj ,Une Gani Geci jam i katshem te perballohem edhe me ty ashty sikur me komunistet e Stalinit apo me komunistet e tites.Po njerzit qe kan qen anti Komunist kur jan perpunuar jan ba shum ma komunist se vet komunistet dhe per kete kam pervoj une dhe familja ime qe 100 vjet e kendej .Qka do qe ke ti qoje ku do qe mundesh me qua qe don me te ndihmua thirrem edhe mua ndersa qe don me u ballafaqua me mua thirrem para kujdoqoft une jam i gatshem ti degjoj argumentet tua dhe ti te kesh durim te me degjosh mua .Me vet faktin qe ke then qe Bekim Kastrati nuk ka mund te shkoj askun pa me pyt mua se paske njoft ti ate . edhe ne telivizione edhe ne gazeta edhe ku te duah jam i gatshem qe ti ballafaqoj argumentet me ty dhe me kedoqoft Por ne qoft se ke marr ndoni rol qe siq po duket e ke une nuk muj me dit se qfar roli ke marr tani por tash se fundi po del se disa nga udhheqesit e UQK-jan UDB-ash dhe deri dje kan trumbetuar se jen patriota Une nuk jam marr me ty as qe kam pas koh mu marr me ty po ti nese merresh me mua me detyron te merrem edhe une me ty ."


Rexhep Kastrati Gani Geci, ti e din se Rexhep Kastrati nuk ėshtė personi tė cilit mund t'i drejtohesh me shprehje tė tilla, pasi qė Rexhep Kastrati nuk rren dhe nuk ka frikė nga e vėrteta. Ti Gani Geci e di mirė se me rrena me Rexhep Kastratin nuk shkon, ashtu siē nuk shkon as me kėrcėnime. Prandaj ke bėrė gabim qė je dretjuar nė atė mėnyrė. Sė dyti, qėndrimi im ka qenė publik dhe nė kontekst tė njė postimi po publik tė bėrė edhe nė facebook dhe edhe reagimi eventual i yti u desh tė ishte publik dhe ju nėpėrmjet mesazhi privat. Pse ke frikė nga e vėrteta Gani Geci? Pse nuk ke guxuar mesazhin e mėsipėrm ta bėsh publik, por, sikurse Fatos Geci, ēoni mesazhe private? Apo keni menduar se nė kėtė mėnyrė e ndjej veten tė kėrcėnuar dhe frikėsohem? Ti Gani Geci, dhe jo vetėm ti, e dini se Rexhep Kastrati kurrė nė jetėn e tij nuk i ėshtė frikėsuar askujt dhe nuk ėshtė frikėsuar pėr asgjė. Prandaj, u desh ta dije qė mė parė se me metoda tė kėtilla nuk shkon, pėr mė tepėr kur e ke provuar vetė, e edhe vėllai yt Fadil Geci e ka provuar vetė edhe me kėrcėnime, por nuk ju ka dalė gjė e hajrit nga ajo punė. Rexhep Kastrati nė emėr tė Zotit ka marrė pėrsipėr qė tė angazhohet pėr tė vėrtetėn, pėr tė mirėn, pėr tė drejtėn kombėtare, duke parė sesa shumė janė ata qė bėjnė gjithēka, bile edhe duke prerė shokė nė besė, duke pėrdorur gjakun e derdhur pėr Kosovėn dhe duke keqpėrdorur edhe fėmijėt e tyre, vetėm pėr tė realizuar interesa materiale dhe tė tjera. Dhe gjithė angazhimi im publik ka konsistuar nė kėtė drejtim, edhe pse kjo rrugė ka qenė dhe ėshtė shumė e vėshtirė dhe e rrezikshme. Nė kėtė kuptim dhe nė kėtė drejtim ka qenė edhe angazhimi im nė "Bota sot", nė gazetėn, qė arritėm ta bėnim njė gazetė me tė cilėn identifikoheshin njerėzit. Dhe kėtė e bėmė ne, gjithė grupi i gazetarėve dhe i bashkėpunėtorėve gjithandej trojeve shqiptare dhe nė mėrgatė. Shumė u kėrcėnuam, kurse Xhemail Mustafa dhe Bekim Kastrati e paguan me jetė. Por pėr fat tė keq, sikurse nė ambiente tė tjera, edhe aty gjetėm njerėz qė nuk ishin tė interesuar pėr suksesin e angazhimit publik, por pėr pengimin e punės tepėr tė rėndė dhe tė rrezikshme, denoncimi i krimit politik dhe i arsyeve tė atij krimi. Dhe kėta njerėz ishin nė krye tė redaksisė nė Prishtinė: Sylejman Aliu dhe Bajrush Morina, i pari, Sylejman Aliu, me njė histori shumė tė keqe nga periudha e angazhimit nė "Rilindje", nė kohėn e komunizmit, kurse i dyti, Bajrush Morina, i njohur pėrveē tjerash si kryeredaktori i parė i dhunshėm nė njė media tė Kosovės, bile shumė kohė para se kjo tė ndodhte edhe nė RTP. Dhe kėta njerėz bėnė gjithēka jo vetėm kundėr Rexhep Kastratit, por edhe kundėr Bekim Kastratit dhe kundėr gjithė tė tjerėve qė vėrtet ishin gazetarė tė njėmendėt, kurse i trajtonin shumė mirė, bile me parapėlqime tė mėdha materiale dhe tė tjera, gazetarėt e dobėt, apo ata qė nuk kishin lidhje me gazetari. Dhe kėta njerėz tė pėrpunuar nga komunizmi, u bėnė shokėt e tu tė ngushtė, me tė cilėt e pėrdornit "Bitėn sot" si njė paēavure, duke e komprometuar edhe punėn tonė tė mundimshme. Nė tė vėrtetė, Bajrush Morinėn veē e ke pasur shokė qysh mė herėt. Rasti i Abedin Rexhės "Sandokanit", duket se ka qenė shtysa kryesore qė ju ka lidhur si mishin pėr thoi. Dhe ti qė guxon dhe ke pafytyrėsinė qė tė mė quash mua tė pėrpunuar nga komunistėt, kur e di fort mirė se kjo ėshtė njė rrenė e kulluar dhe njė shpifje nga ato qė ti i bėn zakonisht, ke shokė pikėrisht kryeredaktorin e parė tė dhunshėm, kryeredaktor i dhunshėm i gazetės sė studentėve "Epoka e re" qysh mė 1989, nė kohėn e protestave dhe tė grevave tė mėdha popullore kundėr ndryshimeve kushtetuese. Dhe ti e din mirė se Bajursh Morina ėshtė dėrguar si kryeredaktor i dhunshėmnė "Epokė tė re", nė vend tė Fadil Malokut qysh mė 1989. Dhe mirė qė e ke shokė Bajrush Morinėn se jeni tamam si mishi pėr thoi, apo si arrni pėr thes.

Rexhep Kastrati 2. Rasti G.G. ka qenė njė rast i turpit, i faqes sė zezė, i cili nuk kishte vend nė "Bota sot", pasi qė nuk kishte asgjė me tė vėrtetėn, dhe Bardhyl Ajeti ėshtė keqpėrdorur nga Bajrush Morina dhe ti pėr arsye qė ju i dini mirė. Por njė rast banal, njė rast qė nuk ka pasur fare tė bėjė me konotacione politike dhe tė dhunimit tė organizuar nė kontekstin ēfarė i dhatė ju nėpėrmjet Bardhyl Ajetit. Jo, ai ishte njė turp pėr "Botėn sot", sepse nuk ishte misioni i saj, ose misioni i ynė qė tė shpifnim dhe tė njollosnim njerėz pa fakte. Dhe unė, nė cilėsinė e redaktorit kolumnist i kėrkova Bajrush Morinės, shokut tėnd qė tė ndalnim publikimin e kėtij fejtoni qysh me rastin ebotimit tė vazhdimit tė parė, por Bajrush Morina kishte refuzuar, duke marrė gjithė pėrgjegjėsinė mbi vete. Por nuk vonoi shumė, na erdhi me faks njė reagim i Sylejman Selimit, i cili atė kohė ishte njeriu i dytė i TMK-sė, nėpėrmjet tė cilit e sqaronte pozicionin e tij lidhur me rastin. Me gjithė kėmbėnguljen time, ai reagim nuk u botua, me arsytimin se nuk guxonte nga Xhevdeti (nga pronari i "Botės sot"). Dhe kėshtu vazhdoi edhe botimi i atij fejtoni tė turpshėm, e edhe nuk iu dha mundėsia Sylejman Selimit tė sqaronte pozicionin e tij lidhur me rastin, e qė ishte nė kundėrshtim me ēdo normė profesionale dhe ligjore gazetareske. Por pavarėsisht nga kjo, ishte ndlrmjetėsimi yt qė bėri jo vetėm qė t'i jepej mundėsia Sylejman Selimit qė tė sqaronte pozicionin e tij lidhur me rastin G. G., por atij iu mundėsua edhe njė intervistė. Dhe kėtu fillon ajo historia tragjike, qė Bekim Kastratit, por edhe Besim Dajakut do t'u kushtojė me jetė: nė vend se Bardhyl Ajeti tė dėrgohej pėr inervistė, ishte caktuar Bekim Kastrati. Dhe Bekim Kastrati ishte caktuar pa pėlqimin tim, pėrkatėsisht pa e ditur fare unė, dhe nė kohėn kur unė nuk kam qenė nė redaksi. Dhe sipas njė marrėveshje me pronarin e "Botės sot", pėrgjegjės pėr Bekim Kastratin isha unė, dhe se askush nuk mund ta angazhonte atė nė asnjė punė, pa pėlqimin tim, dhe kjo kishte ardhur pėr shkak tė trajtimit shumė tė keq qė ia bėnin Sylejman Aliu dhe Bajursh Morina. Siē kam bėrė publike edhe mė parė, Sylejman Aliu e kishte quajtur Bekim Kastratin tradhtar dhe familjen e tij, familje udbashe, kurse artikujt nuk ia botonin dhe pėr pasojė e paguanin tmerrėsisht pak. Arsyeja e vetme ka qenė: prishu me Rexhepin, do tė thotė me mua. Dhe ai nuk kishte pranuar kurrė qė tė prishej me mua me asnjė ēmim. Ishte ndėrhyrja ime te pronari i "Botės sot", qė bėri tė mundur: 1. gjithė pėrgjegjėsia pėr Bekimin mė kalonte mua, dhe ; 2. Bekimit iu caktua njė pagė fikse, e jo nė bazė tė normės, e tė cilėn nuk po e bėj publike pėr hir tė konfidencės private dhe profesionale me pronarin e "Botės sot". Dhe qė atėherė, askush nuk mund tė angazhonte Bekim Kastratin pa pėlqimin tim. Prandaj, edhe angazhimi i tij pėr rastin G.G. ka qenė njė angazhim qė nė fillim i parregullt dhe hileqar. Dhe deri kėtu, po del gjithēka lojė e jotja, e Bajrush Morinės dhe Sylejman Aliut. Se ka njė hile, ti Gani Geci, shoku i vetėdeklaruar i Bajrush Morinės, tė pėrpunuarit nga komunzmi dhe kryeredaktor i parė i dhunshėm nė njė media tė Kosovės, ke pritur largimin tim nga redfaksia (rreth orės 17.00) dhe ke shkuar nė redaksi dhe ke thurė planin me Bajrush Morinėn e Sylejman Aliun. Dhe kur ke dalė nga redaksia e "Botės sot", ke parė se xhipi yt ishte marrė nga firma e Sabit Gecit, njė kushuri i yti, i njohur tashmė gjithandej. Dhe pėr ty, kjo nuk ka pasur asnjė kuptim tė veēantė. pasi e ke marrė xhipin nga kompania e Sabit Gecit, ti ke vazhduar si pa gjė tė keqe rrugėn, bile e ke marrė edhe dajėn e Besim Dajakut, tė cilin e ke dėrguar deri te rruga pėr nė Perkaz, dhe je kthyer, nė kundėrshtim me ēdo normė tė komunikacionit, mbi njė kilometėr "rikferc", deri te rrugica e klasit tė 10 dhe je futur nė errėsirė tė plotė, ku edhe u vranė Bekim Kastrati dhe Besim Dajaku. Pyetje pėr ty Gani Geci, pėrse duhej tė ktheheshe "rikferc" pėr mė shumė seė njė kilometėr dhe tė futeshe nė njė rrugicė tė errėt dhe tė keqe, e tė mos shkoje nėpėr qendėr tė Skėnderajt dhe nėpėr rrugėn e asfaltuar? Pse ishte e domosdoshme qė tė futeshe nėpėr atė rrugicė tė tmerrshme? Dhe kėtu ka shumė, por mbase do tė ishte njė debat televiziv, e ku do tė ishte edhe Bajrush Morina, por mbasi qė debati do tė mund tė zgjerohej edhe me tema tė tjera, atėherė do tė ishte mirė qė ta kishe nė krah edhe Albstros Rexhajn dhe Naser Rugovėn, por edhe tė tjerė nuk prish punė.

Rexhep Kastrati 3. Ti Gani Geci, shokė i tė pėrpunuarit nga komunistėt dhe kryeredaktor i parė i dhunshėm i njė medie tė Kosovės, qė ke bėrė pasuri me paratė e Behxhet Pacollit, pse vallė kurrė nuk ke ndėrhyrė te Bajrush Morina dhe te Sylejman Aliu pėr t'ia pėrmirėsuar trajtimin Bekim Kastratit? Ti e din mirė, e edhe opinioni i gjerė e di, se Bekim Kastrati ėshtė kėrcėnuar vazhdimisht, kurse nga Limon Geci edhe ėshtė sulmuar fizkisht nė pikė tė ditės, kurse redaksia e "Botės sot", asnjė reagim formal nuk e kishte bėrė nė mbrojtje tė tij, por ti Gani Geci nuk ndėrhyre te Bajrush Morina dhe Sylejman Aliu pėr tė sqaruar se pėrse ndodhte kjo. Ty Gani Geci, nuk tė pengoi fare se Bekim Kastrati ishte quajtur tradhtar, kurse familja e tij, familje udbashe nga ana e Sylejman Aliut. Jo, asgjė prej gjėje nuk tė pengonte. Nė fund tė fundit, pėr ty dhe pėr soj-sorollopin e mbarpshtė si ti, ka rėndėsi qė tė kishe nė dorė njė gazetė qė e pėrdor pėr interesa tė tua.

Rexhep Kastrati 4. Ėshtė e vėrtetė se kam qenė nė konak te ju nė Llaushė, por ėshtė po ashtu e vėrtetė se Bekim Kastratin e kam prurė nė konak tuajin unė, edhe pse nė familjen e Bekimit kishte kundėshtime, pėr shkak se ju njihnin mirė. Por, Bekimin e solla te ju edhe pėr t'i ofruar mbrojtje, pasi qė kisha iluzionin se me ju, mund tė ishte mė i sigurt, por ja qė e kisha pasur gabim...

Rexhep Kastrati 5. Pėr dallim nga trajtimi i keq qė Bekim kastratit ia bėnin pėr shkak timin sa ishte gjallė, menjėherė filloi keqpėrdorimi i rastit tė Bekim Kastratit dhe tė Besim Dajakut nga ana e Sylejman Aliut dhe Bajrush Morinės, duke e shpallur hero. Ky ishte kulmi i pafytyrėsisė. Dhe kėtė kėrkova ta sqaroja me pronarin e "Botės sot", si mundet qė njerėzit qė ia kishin nxirė jetėn Bekim Kastratit, tash ta keqpėrdorinin nė mėnyrė kaq perfide? Dhe kjo ishte arsyeja se pėrse unė nuk munda tė vazhdoja mė nė "Bota sot". Por kėtij turpi, iu shtua turpi yt i keqpėrdorimit tė rastit tė Bekim Kastratit dhe tė Besim Dajakut. Pas idesė pėr tė ngritur njė pėrmendore nė vendin ku ishin vrarė Bekim Kastrati dhe Besim Dajaku mė 2004, nė lokalin "Punto" ngjitas me lokalet e LDK-sė, nė prani tė Halil Gecit, vėllait tėnd, tė Ibrahim Ahmetit nga Rezalla dhe tė tė ndjerit Nazmi Lukaj tė pata kėrkuar prerė qė tė mos keqpėrdorje emrin e Bekim Kastratit pėr pėrfitime personale se nuk do tė ta fal kėtė. Por ti vazhdove nė njė intervistė pėr "Lajm", kur e the rrenėn shekullore: Bekim kastrati ishte vrarė pėr shkak se kishte qenė me ty nė makinė. pėr kėtė arsye, mė detyrove tė reagoj publikisht nė blogun tim personal nėpėrmjet kėtij shkrimi: http://rexhepkastrati.blogspot.com/2006/04/koit-pak-bre-gani-geci.html. Dhe ėshtė e vėrtet se rasti tragjik i 19 tetorit 2001 ėshtė rasti i Bekim Kastratit dhe i Besim Dajakut. Nė njė debat televiziv, do tė t'ia them opnionit edhe asyet se pėrse po mendoj kėshtu.

Rexhep Kastrati 6. Dhe kėto janė vetėm njė pjesė shumė e vogėl, e sė vėrtetės, tė cilėn kėsaj here e thashė pėr hirė tė opinionit tė gjerė qė kanė qasje nė facebook, kurse i qėndroj ftesės pėr njė debat televziv nė studion qė do tė dėshiroje ti me njerėzit e tu dhe me moderator qė do tadonit ju. Dhe kjo ftesė pėr debat nuk ka ardhur se unė merrem me ju; jo Gani Geci, se kur unė tė merrem me ju, nuk do tė ketė njeri nė botė qo do tė mund tė mė ndalė. Dhe ti e din kėtė fort mirė. Por te kam ftuar, pas shumė keqpėrdorimeve qė ia ke bėrė edhe rastit tė Bekim Kastratit dhe tė Besim Dajakut, edhe filozofisė politike tė presidentit Rugova, e edhe shumė shqiptarėve qė kanė pasur iluzione, ashtu sikurse unė dikur se me ju ka fjalė, ka besė e ka vendosmėri, ejo mashtrim, dallavere e intriga tė mbrapshta...
http://rexhepkastrati.blogspot.com/2006/04/koit-pak-bre-gani-geci.html
rexhepkastrati.blogspot.com
1E pėlqej · · Shpėrndaje

Rexhep Kastrati Kėtė mesazh privat tė Gani Gecit dhe pėrgjigjen time ndaj tij po e risjelli pėrsėri pėr shkak se nė Kryefaqen e facebook-ut nuk e pashė, ndoshta edhe e kanė fshirė duart e zeza qė kujdestarojnė nė facebook pėr tė fshirė gjithēka qė nuk u pėlqen. Megjithatė, ata mund tė kenė vetėm turpin dhe mjerimin, por jo edhe mundėsinė qė tė pengojnė tė vėrtetėn...
J’aime · · Partager
6 personnes aiment ēa.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Leter midis Rexhep Kastratit dhe Gani Gecit av av
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: