AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kush e solli flamurin ne Vlore

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kush e solli flamurin ne Vlore   Mar 17 Déc - 3:59

Rasti i flamurit eshte  sikurse rasti im;Une ua mbrojta flamurin kuq e zi  ne sutjeske nga serbet ne mars te vitit 1971,Por  ishin shqiptaret qe mu versulen pse ua mbrojta flamurin kuq e zi, e jo serbet.Dhe mu ata shqiptar sot krenohen kinse keta e mbrojten flamurin e jo Haxhi Latif Kuēi(Krasniqi)...Une jam ai student qe ne menzen e studenteve  me 11 mars te vitit 1981 i nisa demonstratat pa organizimin e as njeres parti as ilegaliste e as legaliste.Dhe tani qe 33 vjet ska mbetur njeri qe nuk thote jo une jo une i kam nisur,e  i kemi organizue ato paqavra.Plote mbase 33 viteve ne keto dite nentori te vitit 2013  e gjeta edhe cimen  qe  ma kishte pare qimen ne gjellen time,ky quhet Bajrush Ahmeti.Por quditem se sa gazetareve u pata lute qe ta shkruajne kete te vertete,por nuk deshirojne ta bejne nje gje te tille.Qellimi qendrone ne ate,sepse genjeshtrat po i dalin tane shqiptarise.......Populli shqiptar eshte luftetar nese e ka mbrapa ndonje armik qe e mbrone duke vrare vellazerit e vete .A me luftue kundra armiqeve nuk ka guxim!!!Kjo eshte argumentue ne lufterat e fundit 1998 gjere ne luften ne Lugines se Presheves e Ilrirides ne Maqedoni ku ne vend te bashkimit i riroberuan shqiptaret,ne vend te bashkimit kombetar...
Haxhi Latif Kuēi(Krasniqi)


Spiridon Ilo (Iliri)(Pėrfaqėsues i komunitetit shqiptar nė Bukuresht) e kishte marrė Flamurin nga kryeqyteti rumun dhe gjatė udhėtimit me delegacionin e Ismail Qemalit pėr nė Shqipėri, do ta mbante tėrė kohėn me vete, nė gji. Nė kėtė kontekst, ndonėse Spiridon Ilo ishte djal i tezes sė Marigo Pozios, ai mė 27 nėntor 1912, (kur karvani i Ismail Qemalit erdhi nė Vlorė), natėn do ta kaloi nė shtėpinė e saj nė Vlorė. Dhe thuhet se, Marigo Pozio brenda natės i ka qėndisur vetėm theket e flamurit (por jo krejt flamurin), qė e kishte sjellur z.Ilo nga Bukureshti.

Ndėrkaq, Vangjo Ilo (djali i Spiridon Ilos) nė kujtimet e tij, thotė, se: flamuri qė ka sjellė i ati i tij nga Bukureshti nė Vlorė, ishte i stampuar, jo i qėndisur dhe pėrmasa ka qenė njė metėr me 80 cm. Ky flamur nuk ishte i qėndisur me fije ari siē ėshtė pohuar deri mė tani, por ka pasur thekė tė verdha, tė cilat siē u tha mė lartė, i ka qėndisur Marigo Pozio.

Komuniteti shqiptar ne amerike

Shpeshherė nė mesin e komunitetit shqiptarė qė jetonė nė SHBA, ėshtė pėrfolur se, flamuri qė u ngrit nė Vlorė ėshtė qėndisur nė Boston tė Masacusets. Pėr kėtė ēėshtje madje ka shkruar edhe gazeta „Dielli“ qė botohet nė Amerik.  
       Nė njė shkrim tė Qerim Panaritit thuhet, si vijon:
       “Ne e dėrguam flamurin nga Bostoni nė Korfuz njė vit mė parė se tė ngrihej nė Vlorė nga z. Ismail Qemali (nė vitin 1911). Tė gjitha shpenzimet pėr qėndisjen, paketimin dhe dėrgimin e flamurit u bėnė nga shoqėria jonė Besa-Besė.“ Nė vijim z.Panariti thotė se: “Detyra e mbajtėsit tė flamurit ju ngarkua z. Naēi Nuēi, ish mėsues i gjuhės sonė shqipe nė Korēė

Shqipėrinė ta ndanin nga Turqia. Flamuri ishte i tėri mėndafsh i kuq rrethuar me thekė ari dhe nė mes kishte shqiponjėn me dy krerė nė ngjyrė tė zezė. Shtiza mbajtėse qe prej bambuje dhe i lyer me ar nė majėn e sė cilės gjendej njė shqiponjė me dy koka prej fildishi…“  
       Pėr hollėsi tė tjera, se si Marigoja e solli flamurin nė Vlorė,

Marigo ishte ne korfuze dhe pse ishte veshtire nga turqit e shtini ne gje dhe e solli ne Vlore.

Si e dogjėn grekėt flamurin historik, mė 1914 nė Delvinė?!

Eqrem bej Vlora, nė kujtimet e tij, thotė se, flamuri qė u ngrit mė 28 Nėntor 1912 nė Vlorė nga Ismail Qemali, ishte njė flamur personal, pronė private e tij, qė e mbante nė shtėpi si kujtim, tė dhuruar solemnisht nė vitin 1909 nė Paris, nga njė pinjoll i familjes Kastrioti, don Aladro Kastrioti. Dhe kėtė pohim tė Eqrem bej Vlorės e vėrtetojnė tashmė disa dokumente (letėrkėmbime) qė janė gjetur, nė maj tė vitit 2004, nė arkivin e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė.Po pse ne fillim Enver qeni nuk folte edhe per kete gje?????
1. Nė dokumentin e parė thuhet se, nė vitin 1930 qeveria shqiptare ka marrė njė vendim tė rėndėsishėm, qė flamurin e ngritur nė Vlorė (mė 28.XI.1912) ta kthente nė njė material muzeal dhe pėr kėtė qėllim, prefekturės sė Vlorės i drejtohet me njė letėr zyrtare, ku i kėrkohej ta  gjejė atė flamur dhe ta sjellin nė Tiranė pėr ta vendosur nė Muzeun Kombėtar. Nė vitin 1930 pothuaj se tė gjithė protagonistėt ishin gjallė, pėrfshirė kėtu edhe Marigo Pozion.
   2. Ndėrkohė, Prefektura e Vlorės i dėrgon njė letėr zyrtare ministrisė sė brendshme tė Shqipėrisė (ministėr i brendshėm ishte Musa Juka) nė tė cilėn sqaron se flamuri, qė Ismail Qamali e ka ngritur nė Vlorė ishte pronė private e Eqrem bej Vlorės, ashtu siē thotė edhe vet Eqrem bej Vlora nė kujtimet e tij. Sė kėndejmi, kjo prfekturė kėrkonė nga ministria, qė t“i drejtohet zyrtarisht Eqrem bej Vlorės, i cili asokohe ishte zyrtarė i qeverisė shqiptare (mbretėrisė zogiste) nė Athinė.

1. Nė dokumentin e parė thuhet se, nė vitin 1930 qeveria shqiptare ka marrė njė vendim tė rėndėsishėm, qė flamurin e ngritur nė Vlorė (mė 28.XI.1912) ta kthente nė njė material muzeal dhe pėr kėtė qėllim, prefekturės sė Vlorės i drejtohet me njė letėr zyrtare, ku i kėrkohej ta  gjejė atė flamur dhe ta sjellin nė Tiranė pėr ta vendosur nė Muzeun Kombėtar. Nė vitin 1930 pothuaj se tė gjithė protagonistėt ishin gjallė, pėrfshirė kėtu edhe Marigo Pozion.
   2. Ndėrkohė, Prefektura e Vlorės i dėrgon njė letėr zyrtare ministrisė sė brendshme tė Shqipėrisė (ministėr i brendshėm ishte Musa Juka) nė tė cilėn sqaron se flamuri, qė Ismail Qamali e ka ngritur nė Vlorė ishte pronė private e Eqrem bej Vlorės, ashtu siē thotė edhe vet Eqrem bej Vlora nė kujtimet e tij. Sė kėndejmi, kjo prfekturė kėrkonė nga ministria, qė t“i drejtohet zyrtarisht Eqrem bej Vlorės, i cili asokohe ishte zyrtarė i qeverisė shqiptare (mbretėrisė zogiste) nė Athinė.
Nė kėtė situatė tė nderė, kur nė itin 1914, hynė nė jug tė Shqipėrisė, forcat greke „vorio - epirote“, tė cilat pretendonin bashkimin e kėsaj pjese shqiptare me Greqinė, sulmojnė Delvinėn dhe meqė familja Delvina ishte nė shėnjestėr pėr t“u persekutuar, detyrohet tė shpėrngulet nė Korfuz, duke lėnė gjithēka kishin nė shtėpinė e tyre. Gjatė operacioneve pushtuese, ushtria greke, pasi kishte plaēkitur, djegur e shkretuar pothuajse tėrėsisht Delvinėn, ia vuri flakėn edhe shtėpisė sė delvinajve, dhe me kėtė rast, sė bashku me gjėsendet e mbetura brenda nė shtėpi u dogjė edhe flamuri historik.
Popull ma rrenacak e ma dhelperaka se shqiptaret nuk ka as shtaze qe ua kalon.Me fjale ma trima se shqiptaret nuk ashte as mushka,a me hy ne lufte i bane bytha gjgjgjaaaa.Po ashte luftetar shqiptari kur e ka mbrapa shkaun ,grekun e me vra vellaznit e vete se me tjere pasha zotin jo.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Kush e solli flamurin ne Vlore
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: