AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 ška me ndihmoi Qosja dhe Demaqi ne kohen kur kisha nevoje

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: ška me ndihmoi Qosja dhe Demaqi ne kohen kur kisha nevoje    Jeu 26 DÚc - 18:35

Rexhep Qosjes i pergjigjem une;Ne vitin 1996 kur Haki Voci i pagoi policin Millan Shipken te me vrasi.Ku ky polic e kishte pergaditur qe tja thene shtepin e tij dhe fajet te mi lene mua kinse une me taxi ja kam bartur sendet hajnave te djemve te vellaut te tij Nysret Vocit dhe nipit te tij nga Retija..Per kete egzod mbas shume rrajheve mujore,me qiti edhe ne gjygj.Si perkthyes e mora S.G.Dhe ne gjygje,kur na beren sy me sy me keta dy te rinje,se a i kam bartur une me taxi?secili thonte jo.Por Millan Shipka iu kercnojke duke u thene nese nuk e pranoni kam me mbyte me dru.Jam que ne kembe dhe i kam thene,Tiii deshirone keta qe te deshmojne rrejshem ndaje meje me dhune?Se ška i ka thene gjygjetarit ja la amanet ketij perkthyesit dhe mjeteve te informim¨it,sepse mesiguri mua nuk do me besonit !.Por ma me randesi eshte se Millan Shipka e pranoi qe paret i ka marr nga Hakiu qe te me vrasi mua.Me ka lirue gjygjetari,por me te dale nga shtepia qe ta nxjerri ndonje metalik qe tju dergoje buke femive te mi ,pa nje me merrnin ne polici dhe me te njeta metoda,duke me rrahur me dru.Sidomos njefar Bekteshi goran nga prizreni.
Ne dite zvendesi i Millanit Nojka me duket e ka pasur emrin,nga zoqishti i komunes se Rahovecit.Me mori ne zyren e tij dhe mu drejtue.;Ne e dim qe ti nuk e ke thye shtepine e Hakiut,por ne kemi deshire qe ti te na behesh njeriu yne,siq jane te gjithe shqiptaret i vetmi ke mbete ti qe nuk pranone nje gje te tille!Tani dil perjashta dhe mendo mire.Dhe nese deshironi ne do ju borgosim si atdhetar per disa kohe dhe te gjitha gazetat e Kosoves do shkruajne per juve qe te kemi nxene me dokumenta qe kinse je ka punoni kundra serbise e per te miren e shqiptareve.Juve shume shpejte do ju bejme edhe njeri e larte ne LDK,si tju lirojme nga burgu.Kam dalur perjashta ngadale,dhe menjeherit kam hypur ne kerrin tim dhe ja kam drejtue Prishtines tek akademiku i nderuar Rexhep Qosja.Duke bere pyetje ja gjeta shtepine ku jetonte dhe per fate ishte ne shtepi dhe i kerkova a kam mundesi qe te hy brenda se kam do telashe?Ku me pranoje pa kurrefare problemi.U ulem ne krevete dhe me pyete;šfare problemi keni o njeri qe kerkoni ndihme nga ne ?Ja tregova rastin ashtu siq e pershkrova ne fillim dhe me thote;Ta gjeta zgjidhjen ;Nga gezimi i them me trego o i lumi profesor.Po ja ku serbet e kane ndertue nje lapidar prane universitetit te prishtines ku na kane vendosur Vukun.Dhe ti duhet te shkone e tjau rrenoni ate buste te Vukut!He po mire shume ma paske zgjedhur problemin shoku profesor!Dhe vertete jam ai qe do ja theje kete Vukun e serbeve,ama shoku profesor duheni qe edhe ju te me rini afer meje ,dhe po beren serbet e me vrasin ,le te na vrasin te dyve!Jo si me thuani qe edhe une te jem me juve,une jam ka e pergadisi nje roman dhe palla ime eshte kalemi e jo te kacafytem me policin serbe!ška ,ška palla jote nuk ta mbane me u kacafyte me serbet,por me shkrue romane?O profesor ju si akademik duhet te na prini si ne paqe eshtu edhe ne keso gjera.Nese ju na nxisni te veprojme individualishte nuk ka perparim as ne formimin e shtetit te Kosoves as bashkim kombetar.Ti me thote shko e renoje bustin e une per ty do ta pergadisi nje roman per patriotizmin tend por beren e te vrajten forcat e policse serbe.Nuk kam nevoje o orofesor te me qitni ne romane,apo te me thurni poezi,por nuk eshte me randesi qe te vritem per nje buste,por si ta šlirojna Kosoven dhe ne fund me shejue lirin e kur te vdesi dhije romanin.Dhe une pata mendue se do ma gjeni ndonje zgjidhje ška te beje si te veproje nga keto katrahura qe po mi sjelle serbi dhe shqipfolesit.qe i kemi me vagona dhe nga keta kurr nuk do ja dalim qellimit?Jo me tha sot populli shqiptar nuk eshte ma shpiun,sepse sot jane te shkolluar dhe nuk e bejne nje gje te tille.E ka kapur kapelen e zeze ,u ngrite ne kembe,dhe e ka hudhur per dysheme,jo nuk eshte keshtu se perpara shqiptaret pa shkolle dhe i ka mashtrue ma lehet e sot nuk e hajna,se jemi shkollue.O zotri profesori ateherit kane qen shpiuna pa shkolle e sote me shkolle,jane ma te rrezikshem qindra here se dijne edhe ta mohojne ateherit kur tradhetojne !Jam que dhe u pershendeta duke i thene se nuk e paskna qetur njeriun e ndihmes.Keto fjale i pata bere inqizime mbas luftes me profesor akademikun Rexhep Qosjen ku e pata qite ne Jou Tybe,por kush ka insistue ma paten hjekur mbas dy viteve.Ndersa origjinalin e posedoje dhe e ruaj me plote perkushtim.
Ne qershor te vitit 1998 pata shkue ne shtabin e qelikut dhe iu luta qe te me merr ne lufte te luftoje kundra ketij kasapit dhe servilave te ketij e sidomos disa servilave romesh.Por Fatmir Lima nuk me mori si shkak i Avdi Ibrahimit,kinse ky paska punue ne mbrojtjen popullore ne Therande dhe kinse i dine do arme ku i ka meshefur Besim Ndrecaj ne kohen kur ka punue ne komune!!!!Allah allah.Pas disa muajve kur pata shkue tek brica ne qender te zejatreve tek Sherifi nga Samadrazha,po sa jam ulur kane hyre disa polic dhe me kane kindapue me gjithe fotelen qe isha ulur dhe duke me then;Te kemi kerkue per qielli e ta zunem per toke.Me kane dergue ne stacionin policor ne zyren e Millan Shipkes.Aty brenda ishte e mbushur me polic dhe me tha rri ne kembe,por policet i drejtuan automatiken ka une dhe silleshin ne forme qarkore sikurse ne dasme.Me thote;A je lamrue ne ušk ?Jo ja bera.Pse po me genjeni ?Jo nuk po ju genjeje.Ma ka rras gishtin ne goje dhe mi pergjaku buzet,duke me thene qe k... tim te marrin ne lufte!Me tutje me thote kujt i ke thene pash zotin me merr ne lufte kundra serbeve qe ti vrasi keta dhe spiunat tone,dhe romet?Kerkujt!Pse po me genjeni?A ta thirri ate me kane keni bere biseda?Ma nuk kisha fryme qe te flasi,pse e dijsha se me kane kam bisedue keshtu.Ma ka hudhur nje revole dhe me tha shtine ne shok dhe cili e vrasim njeri tjetrin le te jetoje me tutje.Jo i thash nuk e marri dhe keshtu edhe gjyshja ime ka mundesi me luftue me nje njeri te pa armatosur!Ku i ke shoket e tu te veshur ?Po ti kisha pasur une shok te armatosur nuk kisha shetit neper suhareke,por e kisha pasur bricen tim dhe me kish qethe ai.Ma ka shti thiken ne fyt dhe me tha nuk dua keshtu te vrasi,por kam deshire qe te nxeje me arme ne dore dhe me ta heke lekuren me kete thike !A po behesh me neve dhe na ta krijojme nje njesi te uškes,por me na ndegjue ška te rekomandojme ne ndryshe nuk ke shanca te kyqesh ne ušk ?????Nuk bera za e kam ule koken dhe me tha mundesh me dal perjashta.

Adem demaqi
Ne keto dite ma kishte dergue Avdi Ibrahimin dhe Riza Vaten,ndersa ai me thane se gjindet tek Murat Berisha,ndersa ketyre u kishte then thuani Haxhiut qe sa ma shpejte ta krijone "Partine Republikane"Ishte mbremje ,por me perplote frige dhe pa siguri per šdo njeri,dhe u thashe;More shok a eshte ne vehte ky Demaqi,krismat e serbeve nuk kane te ndalura e ai kerkone nga une qe te fromoi kete parti,ška po i nevoitka Demaqit ne kete lufte partija ?Mos ju ka thene ushtri?Apo qe ti bashkangjitem ndonje njesitit te saje ?Me thone ;Haxhi nuk kemi kohe ma shume se po na prete te Murati Demaqi dhe iken!!!!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: ška me ndihmoi Qosja dhe Demaqi ne kohen kur kisha nevoje    Jeu 26 DÚc - 18:51

Fahri Musa Ě Works at Modine Manufacturing
o njeri ti thua mekat se I biri I kujt je mjafton kjo te tregosh kush jeni, nikoliqi milionat e marr nga rusia nuk ju deshten per diq tjeter perveq se te bej kete qe beri ne shqiperi te sjell djalin e tij ne pushtet edi ramen.dhe ja rezultatet e para dhane fryt ne kosove ska nevoje per ndryshime se djalin tjeter e ka veq kryeminister. I lumte ktij nikoliqi tre djem tre kryministra ku ka enderr me e madhe per nje serbi te madhe.e sa ju perket juve maliqi vet ftesa e edi rames tregon dashurine ndaj serbise se madhe.vetem vazhdoni keshtu se nuk besoj se ka diku vend ne bote me shume se ne trojet shqiptare qe ka me shume tradhtar se ketu qe me endje punojne per armiq kendej e andej maleve te NEMURA.shtrohet veq pyetja qfare ju duhen ata tituj o pozita a mendoni ndonjehere qka do te thote te jesh tradhtar.mjerim per femijet tane nga kush kane te marrin mesim mjerim per kete toke qe ishte aq e pastert dhe tash eshte fole e te mjereve.qka ka te mire serbi, greku qe aq shume beni per ta keni gjetur ndojhere grek apo serb qe punojne per popullin shqiptar me siguri se jo.nga kush krejt bindje se te jesh tradhtar eshte aftesi deri kur do te turpeoheni para vetes apo prisni se veq plumbi ne balle tu gjej rrugen qe kerkoni.mjerim per ju maliqi dhe shume njerez si ju qe ka.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
ška me ndihmoi Qosja dhe Demaqi ne kohen kur kisha nevoje
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas rÚpondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: