AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Reshat Badall udbashi me shpifet se i ka hi frika ne byth

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Reshat Badall udbashi me shpifet se i ka hi frika ne byth   Lun 30 Déc - 16:22

Reshat zagar Badalli,sa do qe mundohesh ta etiketon Haxhi Kuēin,ti dita dites ja ke frigen edhe ma shume Haxhiut.Ke hyre ne loje me Haxhiun pa te pasur borgj.

KUSH ĖSHTĖ SPIUNI I UDB-ĖS, QĖ FYEN HEROIN E KOMBIT, MEHĖ (RAMĖ) UKĖN*?
* Kush ishte Mehė Uka?
* Kush ngriti padi penale, pėr tradhėti, rrena, shpifje dhe bashkėpunim me Arkanin, kundėr ashkaliut Haxhi Kuēi?
* Perse ky gabel kėrkon vrasjen e tė gjithė shqiptarėve dhe komandantėve tė UĒK-ės?
* Si distancohet edhe vėllau i tij, nga kumbara i Arkanit?
* Me sa emra anonim paraqitet, ky spiun?
* Cili udbash e dėrgoi nė Prishtinė?
* Si e njoftoi Arkani, gabelin tė ik nga Kosova dhe perse thotė se ika nga shqiptarėt?
* Si genjen ky gabel se Akademiku Rexhep Qosja, kinse i ka thenė"Rrexoje njė bust serb dhe nė rast se tė vrasin unė do shkruaj libėr"
* Si e punėsoi njė milic nė llotarinė jugosllave dhe si vodhi popullin, Haxhi Kuēi?
* Pėrse nė Suharekė dhe fshatrat pėrreth njihet si Haxhi Zeza dhe Haxhi Kuēka?
* Kėrkoni nė google: Video HAXHI KUĒI dhe me HAXHI KUQI DHE SHIHNI SE CILI ĖSHTĖ KY SPIUN ME DAMKĖ

Mehė Uka, dėshmor
Ehu, burra! Kėtyre ditėve, kumbara i Zhelko Razhnjatoviqit- Arkanit, kriminelit nderkombėtar dhe kasapit tė shqiptarėve, qė lėshoi kosėn e vdekjes nė kokat shqiptare, Haxhi Kuēi, njė gabel (ai thotė se eshtė Ashkali), qė gjatė luftės e shoqėroi dhe e voziti me veturen "Mercedes", ngjyrė portokalli nė tė mbyllur, nėpėr fshatrat e Kosovės e qė mė vonė u bė hataja e kasaphana, merrė guximin dhe nė internet, shpif dhe genjen paturpėsisht se HEROI I KOMBIT, MEHĖ UKA, ka qenė tradhtar, ka spiunuar shokėt dhe ka bashkepunuar me Serbinė.

O TEMPORA, O MORES!

Na del njė gabel dhe spiun me damkė, Haxhi Kuēi, qė nė Suharekė e nė fshatrat perreth, njihet si Haxhi Zeza dhe Haxhi Kuēka, i zenė ngushtė, pranon se ka qenė kumbara e Arkanit, por "fajin" i“a hedh Ukė Bytyqit, kinse ai ia paska "futur" nė veturė,por tani Uka nuk flet mė sepse Ai ka ikur nga kjo botė, eshtė vrarė. Gjė qė nuk eshtė fare e vertetė sepse ka shumė deshmitar tė gjallė, se Haxhi zeza, ecte me fedellėk me Arkanin i fryer si gjel deti, duke futur lemeri nė popullatėn e atjeshme, duke thenė se askush tani nuk guxon te mė "nguc".

Haxhi Kuēka, perpos kriminelit nderkombetar, Arkanit, qė preu nėna shqiptare me hanxhar, preu edhe koka foshnjash duke thithur tamblin nga krahrori e nenės, dhunoi e si eshtė mė zi, shoqėroi dhe voziti edhe pesė gjaksor tjerė, mjekėrpalarė, me gjasė zbatonin planin e Sreten Lukiqit "PATKOI", per spastrimin etnik, tė shqiptarėve nga trojet e tyre. Por, Haxhi Zeza-Kuēka, thotė dhe e arsyeton se ata kanė qenė "Akademik?". Po ē“deshen "akademiket" nė fshatrat e Suharekes? Si u futen vetem nė veturen e Haxhi Zezes dhe si ka mundėsi tė ulen brenda pesč dhe vozitesi gjashtė? Deri mė tani, ky hajvan, kurrė nuk tregoi se kush ishin "akademiket?"...

Spiuni me damkė, Haxhi Kuēka, klyshi i Arkanit, nuk ndalej me kaq, por, ky qen serbi, pėr nė fshatin Mushtisht, ka shoqėruar dhe vozitur me kengė serbe edhe nje ēetnik tjeter. Edhe ketė mundohet ta arsyeton dhe ta fus minaren nė thes, duke thenė se ky ka qenė vozites autobusi? Nejse, po e marrim rrenėn e keti faqeziu. Po si ka mundesi te shoqerohen vetem nga ky dhe vetem me veturen e tij edhe pse i“a terhoqen vrejtjen vazhdimisht shokėt, bile me njerin kishte pasur delikt verbal...

Argati i tij per interesa Serbe, daton heret, me shperthimin e Demonstratave Revulucionare-studentore ne vitin 1981, qė bėnė kthesė tė madhe historike nė kombin tonė... Dihet botėrisht, se UDB-ja serbosllave, e dergon si langua per tė nuhatur ferkemin e organizatoreve te Demonstratave. Ky gabel, thotė se ky e "nisi", hajde rrenė hajde! Nga anet tona thuhet se eshtė turp per burrin me rre-genjyer. Por, Haxhi gabeli ka dy hektar surrat dhe nuk ka gajle se e jep njė hektar. Jam deshmitar dhe kam spjeguar me heret, se e nisi me Nazen, punetore e menzes, njė vajzė flokė gjatė, ngjyrė ari. Mirėpo e zėm se Haxhi gabeli!? Me kė? Kush ishin shoket tjerė? Ka shumė tė ngjarė se kur me arrestuan mua, Muharrem Mehmetaj, me derguan ne doren e UDB-asheve; Zenel Celina e Latif Dulla, me thanė: Kemi fakte, se ke qenė nė ball te Demonstratave. E ka parė maxhupi. Kush eshtė maxhupi e pyet Zenel qeni? Haxhia, pergjigjet Latif zagari. Doren nė zemer nuk e permendin mbemrin.

Sido qė tė jetė, propozoi tė shikohet VIDEO NĖ Y.TUBE DHE VETEM KLIKONI HAXHI KUĒI DHE KUQI, DHE SHIKONI BISEDEN ME Z. STUBLLEN. Se si dhe cka bisedon me te. Dhe sot, ky gabel, mundohet te KAP BAJRAKUN E LIRISĖ. TURP!

Ky duhet te rrefehet, se ke e kė e ka marrurr nė qafė. Nuk guxon, se nuk ka gjak shqiptari ndėr dej, sepse shumė te palara dalin...

Shtrohet njė pyetje shumė naive, por mendoni vetem pak dhe thirrne logjiken:SI KA MUNDESI NJĖ ORGANIZATOR I DEMONSTRATAVE QE TRONDITI THEMELET E JUGOSLLAVISĖ DHE MOS TĖ BURGOSET...? Kesaj nga anet tona i thuhet:KENI QENĖ BASHKĖPUNĖTOR I KASAPĖVE. Po tjetera, si ka mundesi, tė mos i "futet" njė therrė nė kembė dhe asnjė shuplakė fytyres! Keni parė Ju?M e siguri jo, vetem te Haxhi Kucka. Por keta, gjaksor kanė berė gosti me def e violinė. I perkujtojm keti gabeli, se perpos kazamateve serbosllave, qe u dergjen bijtėn dhe bijat me tė fortė te kombit, 700.000 (shtateqindemije) shqiptarė kaluan nepėr duartė e UDB-ĖS. KU ISHE TI HAXHI KUCKA SI "NISMETAR"? Ne cilin burg? Ne dorėn e cilit UDBASH? Fol, ku? Jepe nje fakt, nje deshmi. Vetem njė jo mė shumė... Nga 2500 spiuna qe Serbia kishte shperndarė nė Ballkan, 800 ishin vetėm nė Kosovė,ku ishe ti more Haxhi Zeza?

Kur shpertheu lufta e USHTRISĖ ĒLIRIMTARE TĖ KOSOVĖS, E UDHEHQUR NGA KOMANDANTI LEGJENDAR ADEM JASHARI, Haxhi Kucka, per yzmetin qe i“a kishte berė cetnikeve dhe klanit te Zemunit, Arkani e kishte premtuar se do ta bejne komandir milicije. Por, ushtria jonė e lavdishme, i ktheu mbrapsht bishat e karpateve ka kishin ardhur. HAXHI ZEZĖS I“U AFROHET LAKU RRETHĖ QAFES. Ketė haber, Haxhi qeni e merrė nga kumbara i tij ARKANI. Ik me bishtė nder vegė. Kalon ky zagar ne Itali. Atje e njohin shoket dhe nga friga, kalon ne Gjermani. Nė Gjermani, nuk la gje tė zezė, pa folur per UĒK-ėn, ketė e pranon edhe vetė gjurmoni me thellė ne deklaratat e tij. Gjermanėt, miqtė tanė e kuptojn se genjen dhe se ishte kalabrocionist, te sojit tė MATA HARIT, rrospie burrė dhe spiun e flakin si qen nė nė rrugė.

Nė Kosovė, nuk kishte ku tė kthehej se e priste fati i ESAT PASHĖS. Nė Kosovė, ia kishin lidhur teneqen ne bisht se KY ESHTĖ TRADHTAR. Ik nė Francė.

Dyshohet se me urdhėr tė Serbisė, kalon nė Francė. Atje ku eshtė strehuar:Karagjorgjeviqi, Ahmet Zogu, Esat Pashė Toptani, qė edhe sot e ka varrin tė ushtaret serb...


HAXHI KUĒI, SPIUNI I SERBISĖ VAZHDON KUNDER KOMBIT SHQIPTAR DHE ASNJĖ FJALĖ KUNDER ARKANIT

Ēuditėrisht, gabeli Haxhi Kucka, akoma edhe sot e kesaj dite, nuk ndrron kursin antishqiptar. Vazhdon tė mallkoj kombin tonė: Nuk ka komb shqiptar... duhet zhdukur ky komb sepse... tė gjithė shqiptarėt duhet futur ne njė gropė dhe duhet varrosur tė gjithė... komandantet e UĒK-ės, duhet zenė... duhet lidhur per banderi dhe duhet vrarė....

Ky gabel, asnjė ma te grimėn fjalė nuk e thotė kunder ēetnikeve dhe kunder kasapit boteror ARKANIT. Perse?

Pėr tė gjitha kėto qė i shkruam ne do t“ia JAPIM ORIGJINAL SE ĒKA THOTĖ AI VET DHE DO TĖ BINDUNI SE KUSH ESHTĖ KY TRADHTAR DHE SPIUN...

Se sa i poshter ka qenė dhe eshtė EDHE VELLAU I VETĖ DISTANCOHET. Ketė e pranon vet Haxhi Kuēka, ne letrėn qė iu drejtohet Xhemil Zeqirit, per ndihmė. Mikun tim XHEMIL ZEQIRIN E PRET NĖ BESĖ KY TRADHTAR I KOMBIT. Xhemil Zeqiri, eshtė atdhetar shumė i shquar i rrafshit kombetar. Terė jeten ja kushtoi atdheut dhe SHQIPERISĖ MĖMĖ. Gjithmonė kunder bandave sllavojugor. Kurrė nuk u tremb. Lufoi si lua. Harroi konak e prag shtepie. Jetoi syrgjyn gjallė dhe kurrė nuk ra pishman, qe nuk u rrit aty ku i kishte ra koka per tokė. Edhe sot nė pleqeri nuk ndalet. Gjithmonė nė ball tė furtunave. Amanet ja la djemeve dhe nipave kurrė mos u ndalni deri NĖ BASHKIMIN E TROJEVE TĖ ARBĖRIT... Ketė burrė e preu nė BESĖ, ky langua HAXHI ZEZA.

Ankohet dhe vajton se perse askush nga shqiptaret nuk i“a botojn shkarravinat e keti gabeli. Mendon se redaktoret, kryeredaktoret, moderatoret... tė shtypit tė shkruar dhe elektronik, se janė budallejn, tė botojn; rrena,shpifje, inskenime, propagandė antishqiptare...

Shumė sosh me thanė se automatikisht, emri i keti zagari nuk mund te futetn ne posten e tyre dhe tė gjithė e dijne si afro 100 emra te falsifikuar paraqitet:Shefqet, Perparim, Osman, Nengurra, Selim, migja preq... dhe sa naiv eshtė tė gjitha i plason ne ate antishqiptar...

Shih pėr kėtė, nė shkrimet e mia mundohet tė gje "qime nė ve", ju betohem nė tė madhin Zot, vetem shikoni. Ne gabelit i themi: Ja ku eshtė ujku, gabeli kerkon ku eshtė ferkemi. Shkarravinat e keti gabeli,para ca ditesh, i“a dergova njė shkrimtari nė Shqiperi dhe ja se ēfarė pergjigje me dha: Reshat, mos humb kohė me kėtė njeri tė poshtėr... ky pranon se ka qenė dhe eshtė antikombetar dhe analfabet dhe po ta zė per tė madhe qė merresh me ketė vagabond...

Nderkaq, miku tjetėr, psikolog me profision A.G., thotė se ky njeri eshtė i SMURĖ MENTAL...

Haxhi Kuēka, thotė edhe ketė: Te gjitha shoqatat ne Gjermani i ka organizuar Serbia. Po,po, besoni edhe ketė e thotė. Merreni me mend. Ne si shoqate, perpos afro njėmilion marka qe derguam per luften, telefona celular ne Shtab, patem edhe anetar shoqate qe ranė ne fushen e nderit kunder cetnikeve dhe mercenareve rus...

Spiuni me damkė genjen se tani i ndjeri Kadri Mani, paska ngritur padi penale kunder meje. Ku, kur? Bene publike ta shohin.

Genjeshter e kulluar. Lere Kadri Manin. Ti ngre padi publike kunder meje. Se po te them publikisht, se ke vozitur Arkanin dhe shoqeruar, ngre padi penale qe po te them se ke vozitur pesė gjaksoret serbian, bene padi penale, se publikisht po te them se ke vozitur dhe shoqeruar,nje cetnik tjeter dhe ti thua se ka qene vozites autobusi, ngre padi penale se po te them se eshtė distancuar vellau i yt, qe e thua vet, ngre padi penal se po te them se je gabel e jo shqiptar, edhe pse thua se je ashkali, ngre padi penale, se po te them se ke keni dhene se nuk ka komb shqiptar, ngre padi penale, se publikisht po te them se keni thene se shiptaret pa dallim duhet varrosur me nje gropė, ngre padi penale more qeni serb, se publikisht po te them se keni thenė se

tė gjithė komandantet e UĒK-ės, zini lidhni per banderi dhe vritni, ngre padi penale kunder meje se si genjeni kinse te ka thenė Akademik Rexhep Qosja,hiqe njė bust serb dhe si te vrasin une do shkruaj liber per ty. S“te vjen turp more qen! Ngre padi penale kunder meje qe edhe kunder UCK-es, thoni se bashkepunoni me faktorin nderkombetar dhe zgerdhihesh si qen i zgjebosur, ngre padi penale edhe per ate qe thua vet se ke ikur nga shqiptaret dhe ma bahen shqiptaret...Ngre padi penale kunder meje se te kam then,se nje policė te ka punesuar ne Llotarin serbe dhe je akuzuar per HAJN. Ne nuk kemi frikė nga spiunet e zhupaneve dhe vojvodeve. Klyshi serb, Haxhi Kuci, flet per B. Hamzen. Pyete ate o klyshi serb se ka e ka burimin ajo? Perse per ty e jo per dike tjeter? Perse?Kurrė nuk i“u pergjigj pyetjeve te mia publike, qe ia bera lidhur me Arkanin. Kercente degė, ne degė si korb shetites. Ndjell kob e mort kunder kombit tonė. Akoma i bie kombanave te zisė kunder shqiptareve. Mos i ben pyetjeve mia bisht, ore hajvan! Kerkon te fus ne sherr me te tjeret,sepse eshtė i shkolluar dhe "shtavitur" nga UDBA SERBE. PO POPULLI NA NJEH TE GJITHEVE ORE GOMAR!

Unė, publikisht i kam thenė TRADHAR; Sylejman Limanit, gjykatesit hetues,Pjeter Pergjokes, gjyqtarit, tani avokat, Skender Morines, kryeprkuror publik, Mifail Ajazajt, drejtorit te burgut, tė gjithė udbasheve, Azem Vllasit, avokat dhe keshilltar i kryeministrit, te ngren padi penale kunder meje, vetem nje fjale eshtė shpifje. Nuk guxuan. Nuk guxuan,sepse kurre nė jeten time NUK KAM SHKRUAR PA FAKTE. UNĖ KAM EMER E MBIEMĖR: ME QUAJN RESHAT BADALLAJ,ZHUR


[b]PADI PENALE PER TRADHETI DHE SHPIFJE KUNDER HAXHI KUĒKES KA NGRITUR AVDI IBRAHIMI[
7b]

Avdi Ibrahimi, zavendeskomandant i Ruzhdi Saramatit, ne zonėn e Pashtrikut, lufetar i pashoq, qe luftoi kunder bandave cetniko-serbiane qe zotronte makinerin me moderne luftarake, nuk u tremb, nuk u terhoq. Me nje rast, para se te sulmohen nga aeroplanet luftarak, nga minahedhesit, nga te gjitha anet pate thene: Burra, ketu nuk duhen fjalet, ketu tani flet PUSHKA. Ketu luftohet deri ne vdekje. JA VDEKJE JA LIRI. Luftonte dhe kendonte kengen e Qerqiz Topullit...

Dhe shih per ketė, ky langua i klanit te Zemunit, shpif dhe rrenė edhe kunder keti. Avdiu, ngre padi penale, kunder keti klyshi. Doren ne zemer une personalisht nuk pajtohem,sepse ky klysh duhet denuar sipas MBROJTJES KOMBETARE SHQIPTARE E THEMELUAR NE SHKODER KU THUHET: TREDHTARET DUHET DENUAR PA GJYQ E PA AFAT...

Kjo qe eshtė e vertetė e madhe kerkoni ne google, denoncimin publik, kunder keti klyshi serb, per shpifje, rrena, njolosje...

Lexues te nderuar!
Po i botojm per Ju, se KUSH ĖSHTĖ HEROI I KOMBIT MEHĖ UKA?

Per veten time asnje fjale, vetem ca faksimile origjinale dhe se e din mire ky klysh serbe se ne lufte vetem nga konaku im ishin nen uniforne e kobandėn e Adem Jasharit, dhjetė burra dhe njė vajzė. Tevidja dhe Mirjeti nuk jane me dhe Kush ĖSHTĖ KLYSHI SERB HAXHI KUCI, SE CKA THOTĖ AI VET KUNDER KOMBIT TONĖ DHE... DHE MOS HARRONI KLIKONI NE GOOGLE VIDEO HAXHI KUĒI DHE KUQI. DEGJONI TE GJITHA BISEDAT E TIJ, FJALORIN GABELESH SI SI JU DREJTOHET AKADEMIKUT, CA VIDEO I KA SHLYERĖ...

VETEM KUJDES SE I TRISHTON FEMIJET ME SURRATIN E TIJ TE NJĖ MAXHUPI SERBIAN...

Ne jemi shume te hapur per kritikė, nuk jemi kunder fjales se lirė, por duhet te jepen fakte, per Mehen, Avdiun e te tjeret, e ne veqanti per KOMBIN TIM....

Mos harroni te shikoni edhe biseda tjera me shume njerzė, ne fjalorin maxhupesh, ku permend fjale me te rendat, qe nuk i perkasin elementeve te kultures shqiptare. Ndonese, e ka kulturen e vete te ashkaliut, eshtė puna e tij, por jo ne kulturen tonė dhe thote se nuk i botojn shkarravinat e tij...

Gabeli, kercnon edhe me vrasje, te vritet ky, ai e ai. se akoma kam ndihmen e Arkanit dhe krejt ne fund, BERE PUSHKĖN TOP E BIRI I SHKINĖS...

P.S. Mehė Uka, ka qenė dhenderri i autorit

Kesaj radhe kaq nga unė, RESHAT BADALLAJ, ne qender, ktheni majtas te xhamia e parė...

Gropa e Zhurit, dhjetor 2012

JA KUSH ISHTE MEHĖ UKA, QĖ FYEN KLYSHI I ARKANIT HAXHI KUĒI

(Meha ishte nder te paret qe e kishte kuptuar se per Kosovė po fryen veriu i sertė

Ne muzgun e kesaj date Meha kthehej nga njė mision tejet i rendėsishem kombėtar, per te bashkuar me njė trung Ushtrinė Ēlirimtare te Kosoves me Levizjen Kombetare per Ēlirimin e Kosovės

Meha ishte nder burrat me te fortė te kombit dhe kishte me se shumti autoritet ne ilegalitet

I urrente pa masė tradhtaret dhe frikacaket

Perse heshtin ata qe dikur krenoheshin me Mehen?

Shume shkolla,rruge,kaserma ushtarake, sheshe mbane emrin e ketij vigani dher se ne qender te Mitrovices, Meha ėshtė i ngulur ne Bronz,shendrit permendorja e Tij me doren ne kobure

Per nder te Mehe Ukes qe kishte datelindje dhe u vra ne dhjetor, e shkruajm kete shkrim te pakten per t“ia trazuar eshtrat se dikush mendon per ketė burrė.)

Sot, ndalemi ne vitin 1996 dhe numrat shendrrohen ne emer. Atė ditė Kosoven e ne veēanti Shalen e Bajgores e kishte kapluar zymtėsia.Atė ditė Kreshtėbardha e Barelit dukej hijerendė. Hijerendė dukej edhe shtepia e Ramė Hajdin Ramės, sepse kishte marrur kumtin se Mehen ia kishte vrarė milicia serbiane diku midis fshatit Lushtė e Braboniq nė jug-perendim tė Mitrovices. Ndodhi kjo ne muzgun e 29 dhjetorit te vitit 1996,qe kthehej nga njė mision tejet i rendesishem kombetar,bashkimin e UĒK-es dhe LKĒK-es, ne nje trung,qe Serbisė nuk i konvenonte. Lakorja e jetes se Tij nisi ne Shalė dhe vaji i parė foshnjarak i perzierė me KRISMA PUSHKESH. Ketu midis malesh e kreshtash te thepisura te Shales se Bajgores,Meha PIU UJIN BILUR tė ketyre bjeshkeve. Ketu u ushqye me MUSHTIN KOMBETAR NGA KRAHRORI I NĖNĖ GJYLĖS. Eh, ne keto vise lisat nuk pyesin sa ti leshojnė rrenjet thellė. Meha udhen e drites e nisi ne vendlindje,ndersa e vazhdoi ne Mitrovicė e Prishtinė, ku do te formohet dhe burrerohet ne periudhen ku shqiptaret e Kosoves do t“i perjetonin ngjarjet me te rendesishme ne historine e tyre te shumevuajtur, do te shprehej profesor Istrefi...

Nuk do mend se ish vrasja e ish te burgosurit politik, nga Shala e Bajgores eshte nje prej atyre vrasjeve me te mistershme, qe ka ngjare ne vitin 1996, ne Kosovė. Ėshtė kjo njė vrasje me njeqindenjė pikėpyetje, qė zgjon po kaq dilema.por e cila,misterin reth saj e thellon gjithnjė e me teper. Mirepo,kush ishte Mehė Uka dhe perse, ne fakt,vdekja e Tij ėshtė kaq e mistershme per opinionin publik nė Kosovė e mė gjerė?

Mehė Uka ishte njė i burgosur politik,femijė minatori,i cili gjatė viteve tė tetėdhjeta,praktikisht, tri herė u arrestua nga UDB-ja serbe,perkatesisht nga kuislinget shqiptarė,qe sherbenin ne to,po kaq herė u denua nga gjykata e instaluar serbe dhe per kete i mbajti me teper se nente vjete burg duke "shetitur" prej njė burgu ne burgun tjeter,prej nje kazamati ne kazamatin tjeter dhe duke i perjetuar keshtu te gjithe rrathet e ferrit serb.

Kur e mbaron vuajtjen e fundit te denimit,Mehė Uka,pa e humbur elanin e tij per jetė, gjithnjė optimist dhe i pa thyeshem,shkoi ne Prishtinė per ta vazhduar fakultetin. Madje, pikerisht, Meha ishte njeri prej nismetareve te parė te themelimit te Unionit te Studenteve te Pavarur te Universitetit te Prishtines, dhe kryetar i dytė i kesaj organizate te vetme studentore ne kete Univirsitet. Mirepo, me te mbaruar shkollimin, Mehė Uka nuk do te ndaloje ne Prishtinė, por do te kthehet ne vendlindje qe te punesohet ne shkollen e atjeshme tetevjecare ne cilesinė e arsimtarit. Ē“ėshtė e verteta, Mehė Uka e kishte arsyen e plotė per t“u kthyerė ne vendlindje dhe per te vepruar atje. Dihet se fshati i tij i lindjes ėshtė nje vend blektoral ne te cilin, ashtu sikurse ne shumicen e fshatrave te tjerė te kesaj ane jetojnė minatoret e "Trepēes" te Stantergut me familjet e tyre. Ne fakt, eshtė fjala per njė rajon te cilin, pas ēfaredo marrveshjeje Serbia ne te gjitha projektet e parasheh si teritor te saj...

Mu per kete arsye, shtepia e Mehė Ukės per pesė-gjashtė vjet ėshtė bastisur nga milicia serbiane dhe tradhtaret shqiptare me teper se tridhjete here,dhe po aq herė Meha ėshtė derguar ne milici, ku eshtė keqtrajtuar dhe kercnuar qe te mos punojė dhe, sic shpreheshin udbashet dhe langojtė kuisling shqiptarė "qe te le popullin rehat". Mirepo, Mehė Uka ishte i pathyeshem.Andaj, te gjitha keto edhe e shtojnė mistorizitetin mbi vrasjen e Tij ne ate natė te acartė dimri...

TRUNGU I FAMILJES SE MEHĖ RAMĖ UKĖS

Legjenda e Mehė Ukės ka lindur nga vatrat familjare,sepse familja e Ukajve ka deshmuar brez pas brezi se njihet per qendresė heroike kunder te gjithė pushtuesve qe kanė dashur ta shkelin Kosoven me qizmen e okupatorit e ne veqanti kunder pushtuesve serbo-sllavė.Pra, historikisht Shala e Bajgores ėshtė njė vater e qendreses se vazhdueshme kunder ēdo pushtuesi e dhune. Pra, zakonisht, trimat lindin nga njė trung i forte qe ka traditė kryengritese,traditė atdhetare. Dhe nga trung i fortė ka lindur familja e Mehė Ukes. Po e bejme nje veshtrim kronologjik te kesaj familje...

Bali Ukė Bajgora, ka qenė trim i rrallė qė ne Shalė kishte udhehequr luften kunder pushtueseve, trimerin e Baliut e kishte lavdruar edhe ushtia e Stambollit. Si burrė kishte qenė shumė i zhvilluar, qe i perngjante kreshnikeve te lashtesisė, qe thonė se ishte perbirė femija neper krahun e gezofit te tij.

Ukshin Ukė Bajgora,ky trim ne historinė shqiptare njihet me emrin Ukshin Kovaēica. Deri sa ishte kaēak mali, nena e Mehes i kishte gatuar gjate tere kohes sa kishte luftuar kunder ēdo pushtuesi...

Edhe njė Mehė tjeter, Mehė Ukė Bajgora, kishte berė kerdi ne pushtuesit serb. Keshtuqe serbet kishin paguar para marramendse per ta vrarė Mehen...

Per Bislim Bajgoren, jane shume te paktė ata atdhetarė te cilet nuk kane lexuar,degjuar neper oda rrefime dhe kenge per kete trim me zė...

Hajdin Ukė Bajgora,babai i Ramė Ukes, gjyshi i Mehes, ra me pushkė ne dorė kunder serbeve...

MEHĖ UKA NISET NĖ UDHĖN E LIRISĖ
"... Detyra ime do tė jetė te mos hesht, por tė mbrojė lirinė, e tė vdes para se tė shoh fundin e saj".
Bruti

Mehė Uka. ne vitin 1979, ende pa i mbushur 18-tė pranverat bie ne ilegalitet dhe nisė udhen e lirisė. Ne ketė vit, ende sundonte epoka e kultit tė qenit plak Titos, kur shumė zeshem farkohej "vellazerim-bashkimi" me serbianet, qe shqiptareve i“a kishin ngulur thiken prapa kurrizit qe kishte prekur mish e asht, ka pasur langoje shqiptare qe fotografin e satrapit Tito e kishin te ngulur ne baskin 16-teshe ne murin e odave. Dhe keta tradhtare te kombit i jepnin vetes te drejt te thonin se jane te barabartė me te tjeret,formohet ne Gjimnazin Matematikor te Prishtines njė grup tė rinjesh qe do te luftonte per zgjimin e ndjenjave te popullit shqiptar nga gjumi mashtrues ku i kishte vene politika titiste. Ne kete grup gjendej edhe Mehė Uka, i cili per shkak se manifestonte vullnet te pathyeshem per t“i bere rezistencė politikes gjenocidale qe aplikohej per degjenerimin dhe shtypjen e shqiptareve tri here u ndodh prapa grilave te burgut, pa e nderprerė pa asnjė ēast veprimtarinė e tij politike. Keshtu qe ne vitin 1979, Meha me shoket e grupit shperndajnė afishe me parullen kryesore:"Trepēa punon-Beogradi nderton!" dhe me tekst percjelles "profesorė tė nderuar, ua tregoni te verteten nxenesve!". Djelmoshat guximtarė pas nentė muajsh arrin t“i zbulojė milicia shqiptaro-serbe, e cila e rrethon shtepinė e "nacionalisteve te mitur" Dhe keshtu rrumbullakson edhe nje aksion kunder shqiptareve duke arritur te kapė terė grupin. Por,meqe ishte fjala per nje grup, sipas ligjit, " i kategorise se te mitureve" organet e SPB-es perpiqen te perdorin metoden "filtruese" Me qellim te spastrimit "te ndjenjave nacionaliste shqiptare" nga koka e ketyre djelmoshave. Kercnimet dhe keshillat qe te terhiqen nga rruga e "gabuar" nuk i japin rezultatet qe synonin organet e milicise serbiane,keshtu MEHĖ UKA SĖRISH MERRĖ UDHĖN KAH LIRIA!

Shperthimi i Demonstratave te vitit 1981, Mehė Ukėn e zenė si maturant ne Gjimnazin Matematikor ne Prishtinė. Demonstratat liridashese (kuislinget,langojt i quanin demonstrata klunderevulucionare.Shih per ketė, nje klysh shkine me emrin Musa Prushi,keto demonstrata i quajti demonstrata famekeqe, ky klysh kurve edhe sot mbrojti ligjet serbiane duke thene se ne shtetin e tij ne serbine okupuse nuk ka patur ligje denim me vdekje, ky nip shkau i tredhur nga amshuret te zhupaneve e vojvodeve, per heronjte e kombit,vetem pse kane qene anetare te LPK-es,vjelle vrere. Ky zog shkine eshte i familjes se Hysen Prushit,bashkepunetorit te devotshem serbiane,lexoni ne google. Ky i paguar serbiane,eshte nje korb shetites qe del me emra te ndryshem neper portale. Ne i kemi bere te fotokopjuara te gjitha shkarravinat te sojit te nje shkau qe nje dite te zene vend ne librin e ardhshem, origjinal se cka thote ai pa asnje nderhyrje...), Mehes i japin fuqi te pashtershme per t“u hudhur ne aksione. Qetesia shpirtrore Mehes iu kishte tretur qysh ne vitin e dyte te shkolles se mesme,duke i zavendsuar me ndenjat e ēiltera qe shperthenin dita-dites, Ai deshironte te shperndante mjegullen qe nje pjese te madhe te shqiptareve ua kishte verbuar sytė. Meha behej halė ne sy dhe prap e burgosin dhe denohet...

Dosjet e mfshehta te Mehes pergatiteshin nga kuislinget shqiptarė. Por Mehė Uka ishte i qartė: "Do te luftojė deri ne frymen e fundit per Kosoven Republikė". Okupimi e mundonte shume Mehe Uken. Dhe, prandaj ai vazhdon serish me guxim te pashoq aktivitetin e tij per t“a bere te qarte armikut se KOSOVA ĖSHTĖ KOSOVĖ E ASSESI SERBI, sic pretendojn edhe sot qarqet shoveniste serbe...

Me 7 mars 1982,heret ne mengjes shtepin e keti patrioti e kishin rrethuar forca te shumeta e te tmerrshme policore serbiane dhe langoje te ndyre te kombit; 6 pjestarė te sigurimit, nje komion milice dhe 5 inspektor. Keta langoje gjate bastisjes ia konfiskojne cdo gje shqiptare Vendimi mbante nenshkrimin e tradhtarit te kombit,MEHMET MALIQIT, babait te Shkelzenit. Familja e Mehes njoftohet sipas vendimit nr. 71/82, se Meha eshte privuar nga liria,nenshkrimi ishte sipas zagarit,gjykatesit hetues, Rexhep Kacanikut...

Me pas Mehe Uka serish burgoset, kesaj radhe Meha arrestohet ne sherbimin uushtarak dhe vetem se pranon se eshte anetare I LEVIZJES POPULLORE TE KOSOVES DENOHET ME 7 VJET BURG. Ne grupin e trathtareve te kombit qe e denuan MEHĖ UKĖN ISHIN: HILMI ZHITIA, YMER OSAJ... Nga vuajtjet e shumta te keti vigani te popullit, mu kujtuan vargjet e Kadares:

Eh, burgjet e Korēes,shtatė palė shkallė,
Bir Fehim i nenes,tretur ne hapsanė.
Kush te shtron dyshekun, kush te hedh jorganė,
bir Fehim i nenes tretur ne hapsanė.

SI U VRA ISH-I BURGOSURI POLITIK MEHĖ UKA....???

Mė 29 dhjetor 1996, Mehė Uka, familjes se tij i kishte thenė se po shkonte ne Mitrovicė,ngase i kishte disa punė atje, porse,po atė natė,para darke do te kethehej ne shtepi,sepse vajza e Mehes kishte ditelindjen. Mirėpo, askush nga anetaret e familjes se tij nuk kishte menduar se kjo do te ishte hera e fundit qe do ta shohin Mehen te gjallė dhe se ky do te ishte udhetimi i tij i fundit per ne qytetin e minatoreve.

Pėr habi te familjes,do te kaloje ajo natė, pastaj edhe njė ditė edhe nje natė dhe njė ditė dhe njė natė tjeter, dhe ne diten e tretė dy milicė do te trokasin ne dyertė e familjes se Ramė Ukes ne fshatin malor ne Bajgorė. Djali i Mehes, Dardani dhe vajza Shota i kishin parė milicet - njeri i uniformuar e tjeteri civil, dhe i kishin bere zė babait te Mehes, Rames qe te dal dhe te shohė se per ēfarė kishin ardhur ata milicė.Milici i uniformuar e pyet:"A je ti babai i Mehė Ukes?" Plaku Ramė e pohon ketė duke pandehur se keta do t“ia bejnė ditur se sikur edhe shumė herė mė par,Mehen e tij e kishin ne arrest. Mirepo, i kesaj here ishte i kobeshem. "Djalin tend MEHEN E KE TE VDEKUR NE MORG TE PRISHTINĖS DHE MUND TA SHKONI E TA MERRNI", kishte thenė milici serb me arragancė. "Ēka paska ndodhur me birin tim Mehen" - kishte pyetur Rama,duke i quajtur me vendosmeri - "te poshter e katil" - dhe pa e shprehur dhembjen e tij para miliceve te okupatorit. "Djali te ėshtė vrarė", - i thote shkurt e troē milici i uniformuar. "Po kush e vrau djalin tim,or gjaksorė?", pyet babai trim i Mehes dhe kerkon sakicėn per tė BĖRĖ HATANĖ...

Velleterit e Mehes, Rasimi e Baliu me te birin dhe nje dajė i Mehes, nisen per ne Prishtinė, hynė ne morgun e spitalit per ta indentifikuar kufomen e Mehes. E marrin atė nė njė arkivol dhe e kthejnė, tashmė te vdekur ne fshatin e lindjes ne Bajgorė. Varrimi i Mehes behet te nesermen ne Bajgorė dhe marrin pjesė bashkombasit e tij nga te gjitha viset e pushtuara shqiptare. Mirepo,dilemat megjitheketė lidhur me ate se si U VRA MEHĖ UKA NGELEN.

Ne fakt, lidhur me kete mund te parashtrohet vetem njė pyetje e thjeshtė:"A thua se si dhe ne ē“menyrė ne atė ēast dhe ne at vend u gjenden forca aq te medha policore bile edhe me "ninxha-kapela", ne ate erresire ne mes fshatit Lushte dhe brabaniq ne jug-perendim te Mitrovices. Kur gjaksoret e vrane Mehen, askush nuk i ndodhi pranė. Me kete rast m“u kujtuan ca fragmente nga nje kengė popullore e Shqiperisė se jugut, e kenduar, pas ngjarjeve te 1981-it ne Kosove.

Shqiptari perballė shqiptarėe

Armaten e Nishit O, djemtė e Kosoves
E kishit ne shpinė Nenat, qysh u qanė?
Perballė U.D.B.-nė Kur u morri plumbi,
Nė zemer lirinė Kush u ndodhej pranė??

Amanet baltė e Kosovės
Amanet po tė le
Ma mori plumbi i mizorit
Nėna s“di ku e ka varrin.

Mehė Uka pas vetes la bashkeshorten RESMIE BADALLAJ-UKA, djalin Dardanin, vajzat; Shoten dhe Arten dhe tre muaj pas vrasjes lindi DJALI QE E PAGEZUAN MEHĖ. Pra, NUK MBETI SOFRA THATĖ.

I QOFTĖ I LEHTĖ DHEU I SHQIPĖRISĖ MĖMĖ!

JA KUSH ĖSHTĖ KĖLYSHI SERB, HAXHI LATIF KUĒI

profili
mesazh
2006-06-26

minatori Haxhi l. Kuqi thotė:
26 Qershor 2006 @ 10:54 am

Si intelektuali si qobani
ēdo fjale qe flete shqiptari
nga shpirti i tije varg e vije
rrjedhin fliqesirat,me tradhetin

Dhe per fytyre nuk marrohet fare
ja merr gruan e vellaut
e ma e keqja e shet vatanin
e ne fund e vret kombin

Po ta kisha
forcen e zotit
ne nje grope
i kisha shtie te gjithe shqiptaret!

Nuk jane njerez me jetue
se tane botes ere t’keqe i kane leshue
i kan leshue shume te flliqta
rrofsh sa male ore KS.

Rrenca tradhetar u mbush bota
qe u mesuan nga shqiptaret
po t’me ngone kjo pari
ka, ka shqiptar ne kete rruzull toksor
i kisha bere grumbull ne nje grpe
dhe per se gjalli ne dhe i kisha varrose

Sot tri kambe t’prishta ka bota
franca e albanija e gjermani e jan t'pa bese
qe te trija ore zot nuk e meritojn
me vazhdue ne kete TOKE!

minatori Haxhi l. Kuqi thotė:
26 Qershor 2006 @ 11:01 am

Sarkozi kerkon ndihme nga Toni Bleri

A qen bir qeni,vra njerez fukara
kush te shtini mi vra dy foshje,dy lule qe nuk e shejuan diten e rinise,edhe djalin time ma helmuat zoti juve franqezeve me shqiptar ua qift NANEN!Bashke me gjermanet!
A deshte qe ne france me ba revolucionin ,e mi shtie franqezet mu vra ne mese vedi ore pise,ore Jahudi polaku!Nuk ke faje ti ka faje populli franqez qe ta ka dhen shtetesin franqeze,dhe tani ne vend qe ti te jeton si fukara ne poloni hype ne karrike dhe rrasjau franqezeve!!!!Po,po dike kush e rrit ,ky ka me te mbyt!

minatori Haxhi l. Kuqi thotė:
26 Qershor 2006 @ 11:19 am

O Sali Berisha:
Kur une nuk kam mundur mu bere i mire per shqiptar, qe veq qe nuk me ka dal shpyrti se vertete ēenka ēudi, jo ti ore kryeminister, por as Kadare, e as ZOTI me u ardhe shqiptareve ne mesin e tyre nuk ka me ju dokur i mire!!! Dhe shqiptaret ti dhine te gjitha te mirat, ti harrojn edhe kur ua shpeton jeten!U baltos e tere njerezia,eh dhashte perendia qe deri ne fund te ketije QERSHORIT rafte nje ASTEROID e jave qifte nanen tere botes,sepse pa i pasur borgj njerezis me perveluan::: Si shqiptaret ne radhe te pare, Gjermanet, e Franqezet!
Une nuk kam force mu rrok e me luftue ,me keto tri shtete,as nuk kam ushtri e polici e ua qift nanen i MADHI PERENDI,dhe faren e juaje mos lefte ku mbi kete TOKE!!!!

Zot i madh je perendi
qe ke force me bere ēdo gje
dhe ca dite pritni,pritni
se po u vjenen drejtesia.

Do te vajtoni per ndytesira
qe ja bete shoishoit
dhe per nje grosh leku
e masakruat vellaun!

Zot i madhe Perendi
ēka po pret
mbi kete milet
jepi haz me fuqin tende
dhe vrer vjelle mbi keta!

Po te lutem dite e nate
dhe fshamen ,malkimin skam me ndale
gjere sa te shoh qe po vepron
duke i kalle keta katila!

nese bahemi njerėz te medhenje
shqiptar vraponi me marr intervista
e t’mi pini fenat e mija ,
sepse nga shqiptaret ika.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Reshat Badall udbashi me shpifet se i ka hi frika ne byth   Lun 30 Déc - 16:23

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Reshat Badall udbashi me shpifet se i ka hi frika ne byth
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: