AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Reshatin ,Demaqi kryetar,Kadri M me akuzon,shoket e uçkes

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Reshatin ,Demaqi kryetar,Kadri M me akuzon,shoket e uçkes   Dim 19 Jan - 8:10

HYRJE » LAJMET » KOSOVA »

Badallaj: Shpifjet rreth emrit tim dhe vrasjes se Ahmet Krasniqit
on Nëntor 23, 2011 11:01 pm / {num} komente

Reshat Badallaj, nje aktivist i dalluar i çeshtjes shqiptare dhe te Kosoves nga periudha studentore dhe protestave te 1981, ne radhet e UÇK-ve e deri ne ditet e aktiviteteve kombetare ne diaspore. Ai dite me pare pas nje shkrimi te publikuar autorial, ishte akuzuar permes nje komentuesi rreth vrasjes se ish-shefit te FARK-ut gjate luftes ne Kosove, Ahmet Krasniqi. Por Badallaj e rrefen te verteten dhe akuzon shpifesin, qe permendet ne kete rast Kadri ManiKush eshte Reshat BADALLAJ ?Reshat BADALLAJ u lind me 14 gusht 1958 ne Zhur te Prizrenit. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje,ndersa te mesmen ne Prizren. Ne Prishtin vazhdoi Fakultetin e Shkencave Natyrore-Seksioni i Gjeografise. Ne pranvere te vitit 1981 arrestohet nga kryeshefi i milicise ne Zhur, Muharrem Mehmetaj dhe dergohet ne doren e UDB-ashit Zenel Celina ne Prizren. Nderkaq, me 1982, serish arrestohem pikerisht ne diten e Flamurit. Ne janar te vitit 1984, arrestohem per shkak te skenarit te dasmes se vellaut qe valonin flamujt me shqipen me dykrere dhe pse nuk mora flamurin e pushtuesit Jugosllav. Per kete shkroi NIN dhe “Vjesnik” i Zagrebit. Autore ishte Nadira Avdic-Vllasi, gruaja e tradhtarit te kombit Azem Vllasi.

Me 1998, ne Zhur, organizova protesten dhe me rrethe 2000 vete futemi ne Prishtine.

Ne shkurt te vitit 1989, futemi ne horizontin e tete e te nente ne “Trepce” per t´i dhene perkrahje minatoreve. Me 28 mars te vitit 1989, diten e marte, dola ne organizim te demonstrates me te pergjakshme kunder policise gjakatare serbiane dhe tradhtareve shqiptare. Ne kete perleshje vriten tre kusherinjt e mi, njeri nxenes i klases se peste i fillores… Nje jave me vone, per te ndriçuar rastin, shkruaj Pamfetin famoz qe e botuan gazetat me prestigjioze boterore, duke i vizituar spitalet dhe varret ne Zhur. Kam dhene intervista te shumeta ate bote.

Per keto vepra “armiqesore” u arrestova tradhtisht me 4 maj 1989, nga udbashi i kombit Rustem Ramosaj, ky gjaksor u dekorua me medaljen per trimeri nga Borisav Joviqi, kryetar i kryesise te Jugosllavise te asaj kohe. Bakshishin per arrestimin tim dhe vrasjen e shqiptareve e dorzoi ne dore Çoloviqi e Bajram Selani, faksimili origjinal ne librin tim te trete. U akuzova sipas nenit 114 lidhur me 139, qe parashihej denimi prej dhjete vjetesh deri me vdekje. Jam themelues dhe kryetar i Shoqates Atdhetare “GRYKA E LUMES” me seli ne Hanover, shoqata me aktive ne kohen e luftes. Deri me tani kam te botuara kater libra, te pestin e kam perfunduar.Emri juaj lidhet me emrin e Ahmet Krasniqit, ku ju akuzohuni, ashtu siç pohoni?Reshat BADALLAJ: Shkrova nje shkrim me titull:”Presidenti i ardshem i Republikes se Kosoves duhet te jete Baca Adem Dema­çi”, me daten 21/10/2011 ne disa portale dhe agjenci informative. Ky ishte ne fund te fundit, mendim i imi, por nuk ka asgje te keqe edhe ata qe nuk pajtohen. Per mua eshte krejt normale dhe se jam shume i hapur ne kritike dhe i pranoje me kenaqesi. Por eshte befasuese nje koment i ardhur nga Kadri Mani me nje koment poshte shkrimit tim ne nje nga faqet e internetit ku ishte publikuar shkrimi im. Dhe aty  nis nje polemike e imja me Manin, i cili njihet si nje person vulgar dhe aty sqarohen shume ceshtje se çfare ne te vertete jane akuzat e bera.Kush ju akuzon juve dhe perse ky konfikt mes juve?Reshat BADALLAJ: Thash me larte me akuzon njefare Kadri Mani, nje njeri shume i dyshuar per tradheti. Kete nuk po e them une, kjo shkruhet flitet dhe me film mund te shikohet. A ka qe me te shemtuar se te mos kesh fare autoritet. Ta zeme, kush iá hapi dyerte, kush i afroi nje shkam, merreni me mend qe nuk e len te shkel as pragun e shoqates te te burgosureve politike. Dhe sa eshte e vertet te provoj dhe te kandidoj dhe e sheh sa gram burreri ka ky shpifes. NUK ESHTE LEHTE TE AKUZOHESH SIC THOTE KY MATUF:”LIRISHT MUND TE AKUZOHEN RESHAT BADALLAJ E ADEM DEMACI PER VRASJEN E KOLONEL AHMET KRYSNIQIT MIDIS TE TIRANES!!” A e kupton ky se cka do te thote kjo. Si mund te thuhet lirisht… Ku i ka faktet. Me kete shpifje u shqetsuan shume anetare te familjes, miqe e shoke ane e mbane globit. Deri ne Amerike qe e kam edhe vajzen te martuar. Por i falenderoj me mijera qe me japin perkrahje te madhe…A keni qene pjese e strukturave te UCK-es ne luften e vitit 1999 ?Reshat BADALLAJ: Kam qene i autorizuar nga Shtabi i Pergjithshem i Ushtrise Çlimtare te Kosoves, bile edhe Ushtrise Çlirimtare Kombetare. Kete mund t´ju argumentojm me shkrim e me vule.Me cilin nga kreret e UCK-es jeni njohur apo me te FARK-ut?RESHAT BADALLAJ: Po, me themeluesin e UCK-es, NAHIT HASANIN, ky eshte themeluesi i UCK-es, neqoftese nuk ka degjuar kush, me dhendrin tim Mehe Uken, tani hero i kombit, trupi i tij ne bronz eshte ne shesh te Mitrovices, deri sa isha ne Kosove, qe futsha aletet nga Shqiperia. Per Mehen kam shkruar edhe librin e dyte. Meha, ishte ndermjetsuesi mes nesh ne Verri, komandantit legjendar Adem Jasharit dhe LKÇK-se. Me prof.dr. Mujë Rugoven, keshilltarin e UÇK-se te atij viti, tani rektor. Me djalin e komandantit legjendar te ADEM JASHARIT, Lulzimin. Me Xhavit Halitin, vetem njehere jam takuar ne aeroportin e Prishtines, shkurtimisht, bile ja dhash librin tim te trete. Me Bedri Islamin,kryetar i LPK-es, qe ishte ne oborrin e brendshem te UCK-es, Me komandant “PETRIT KODREN”-Remzi Ademajn,tani hero i kombit,krahun e djathte te Jusuf Gervalles dhe te Adem Demacit. Jo se Remziu ishte zhurian ai,e zhurian une. Me komandant SHEND DRAGOBINE-RUZHDI SARAMATIN QE TE DY NGA STRUKTUARAT E LARTA TE UCK-es. Me Ibrahim e Muhamet Kelmendin vetem qe jam takuar nepëer tubime ne Gjermani e hiq me shume… Nderkaq, per UCK-en ne Maqedoni, po ja le Juve amanet vetem ta pyetni XHEVAT ADEMIN,krahun e djathte te ALI AHMETIT. Xhevati, eshte edhe redaktor i dy librave te mi…

Me te FARK-ut,vetem konfikt me Tahir Zemen, erdhi nga Berlini ne Hanover, dhe mes dy shtepive publike, per te kuptuar me mire populli “TE PUFAT” luante bixhoz, jo vetem qe luante por ky ishte kapo i bandes. Une shkrova ne “KOHA DITORE” dhe ati i kerceu teli…Si e cilesoni sot situaten e krijuar ne Kosove?RESHAT BADALLAJ: Aspak te mire, Tejet i deshpruar. Kete deshprim ne letren e hapur ja drejtova kryeministrit, Hashim Thaci, qe o botua ne shume mjete elektronike e te shkruara… i shkrova se keni larguar atdhetaret dhe aty rrutull keni hajdut. Te gjithe te interesuarit mund te gervishin ne google ne adresen time…Une angazhohem per bashkimin e trojeve shqiptare ne nje trung. (INA)

Pas disa komente te pa hjeshme Badallakj redaksis kosovalbaner.com ja dergonë disa dokumet fakte tecilat po i botojmë në vazhdimShprendaje:
Facebook
Twitter
Google +1
Email
Print


Dernière édition par Perparimi le Mar 1 Juil - 2:44, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Reshatin ,Demaqi kryetar,Kadri M me akuzon,shoket e uçkes   Dim 19 Jan - 8:11

1 koment
http://web.kosovalbaner.com/vm/2011/11/badallaj-shpifjet-rreth-emrit-tim-dhe-vrasjes-se-ahmet-krasniqit/
Bashkangjituni diskutimit...

Të Reja
Komuniteti
Identifikohu
Shpërndaje

Nasimi • një vit me parë −
Reshat Budalla
Ty ne vitin 1981 te paskan arrestuar policia dhe nuk e tregon sa te kan denuar !
Me 1982 prape te denojn dhe nuk e cekesh sa te denuan ?!Si shkas kinse nuk e paske qite flamurin e jugosllavise ne dasmen e vellaut tend.Po kujt i ka hanger palla a qesish flamur jugosllave ani ne vitin 1982
Me 1984 serishte te paskan arrestuar dhe prape nuk e thua sa te denuan!
Per kete arrestim paska shkrue bashkshortja e Azem Vllasit nje tradhetarit dhe gruan e tij e nghrite ndersa burrin e saj e akuzoni si tradhetar.
Me 1989 paske organizue 2000 Zhurjan  per te  bere demostrata ne Prishtine dhe ne ato demostrata  policia serbe paska vrare dy te moshes madhore dhe nje femi.Sipas shkrimeve te tua ti qenke vrases i tyre se  ti ke qen pergjegjes i tyre.Dhe tha se kete vit te kan denuar sipas nenit 114 apo 139,ku denimi parashihej prej 10 vjetesh gjere ne vdekje.Ti as ketu nuk e cekish sa vjet i mbajte ne burg,dhe sa i vuajte aty?
Ti genjen o pis servil serbe se denim me vdekje ne sistemin jugosllave nuk ka pasur ,kete tregoja nenes sate.

Ti Reshat Badalli ka mundesi qe ke nxitur ne kosove ta helmoin Kadri Manin!
Ti ke gisht ne vrasjen e patriotit nga prizreni Behadin Allaqit.
Ti ke gisht ne vrasjen e Saramateve ne lufte duke ua dhene urdherin  solldateskes sebe.
Ti shitesh ne treg patriot,ne esenc punone per serbin e madhe.
Lumi ajo nane qe  e ka rrite ndonji bir qe ty ne  Hanover te gjermanise ta teleis ballin me ndonji revolver pa ze.
Ti ke qen shok me Xhavit Halitin ,dihet tani se kush na qenke zagari serbeve .
•Përgjigju•Shpërndaje ›
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Reshatin ,Demaqi kryetar,Kadri M me akuzon,shoket e uçkes
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: