AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Reshat qeni,Eqerem Kryeziu me Arkanin

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Reshat qeni,Eqerem Kryeziu me Arkanin   Jeu 23 Jan - 17:43http://gazetaora.com/tradhetia/


Po a mbeti kush nga shqiptaret pa bashkpunue me kete Arkan he me duket ty Avdiu po ti pergadite keto shkrime se ja noh qenit.Ti Reshat pasi i dike kaq shume emra me Avdiun ,mesiguri ju jeni kryeudbashat e serbise.Ti thoni sa nuk ju kan thene....AWaw
👤nga Reshat Badallaj
 25 Komente
U NGRIT NGA VARRI KOMANDANT “PETRIT KODRA-REMZI ADEMAJ”!
*Vrasje e tretė e komandantit dhe Deshmoreve tjerė te Kombit

*Kush i ra sakicė prapa kurrizit?

*Kush ishte spiuni i Serbisė dhe bashkepunetori i kryetradhtarit Rrahman Morina?

*Kush bashkepunoi me Beogradin dhe kush ishte kryetari i komisionit per “Krimet e UĒK-es”?

*Kush janė ata bazhibuzukė qė benė martesė me spiUnet e UDB-ės?

*Si i vari nė litar lapidaret e Deshmoreve te Kombit,tradhetari i kombit Eqerem Kryeziu,si tė ishin ne Teheran dhe benė vrasjen e tretė.

*Kush votoi per ketė tradheti dhe shkeli gjakun e Deshmoreve te Kombit?

*A duhet te ngrihen familjet e Deshmoreve per ketė tradheti?

*Sa me parė tė pendohen dhe te terheqin voten ata qe votuan per bashkepunetoret e UDB-ės,sepse do t“iu kendohet kenga e tradhtisė me lahut brezpasbrezi…

Reshat Badallaj
Po ja japim disa faksimile origjinale,sepse, disa qe deri dje kane qenė te zierė safi ne kazani e Beogradit dhe tani mundohen te “komentojn”. Te gjitha

Ditė mė parė, ish ushtari i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės,nėn urdherat e Komandantit Remzi Ademaj, qė nė historinė shqiptare hyri si komandant”PETRIT KODRA”,beri kurorė me udbashet e deshmuar antikombetar dhe me tradhtaret me te devotshem, te sojit te ESAT PASHĖ TOPTANIT.Dihet boterisht,se kjo mbeturinė e kombit bashkeponoi shumė ngushtė me kriminelet serbo-ēetnik, qė vranė e prenė,vodhen hajnisht,dhunuan femrat me te bbukura shqiptare,vranė foshnja ne gji nene,vranė djeme te ri shtalb,dogjen token e Ko-soves shkrumb e hi,kokat shqiptare hordhite cetnike i zien ne tenxhere me pas i ngjy-rosen me bojė dhe benė llampa dekorative…

Shih per ketė, Isa Mustafa,kryetar i Lidhjes Demokratike te Kosoves dhe njeherit krye-tar i Prishtines,ishte titisti me i priviligjuar dhe ju besua disa herė organizimi i stafetes te keti satrapi-Titos. Ky ish komunist ishte edhe bashkepunetori me i ngushtė i kryetradhtarit te kombit tonė, burrit te nje shkine dhe kontrabandistit me drogė, Rrahman Morina. Ky mashkull shkine, Morina e kishte futur Isen edhe ne qeverinė e tij, me pretekstin se Isa kishte pervojė me serbianet dhe kishte plotesisht te drejte se ashtu ishte…

Isa Mustafa nga pervoja nenlekurė serbiane mbante gezofin e ujkut te Beogradit,por ne kokė e kishte futur ne pastaēi dele te zezė, i ēon selam Sabri Hamitit. Sabri Hamiti,sic e dini i“u kishte shitur falas Sigurimit Shtetror Serb.Pra, i“u kishte shitur falas UDB-es famekeqe qe ishte pjellė e OZNA-s.Ujku shka,Isa Mustafa jo rastesisht i jep selam keti udbashi, Sabri Hamitit dhe perpilon planin e dredhisė dhe e dergon ne qy-tetin e Lidhjes Shqiptare te Prizrenit, qe i Madhi Sami Frasheri, e kishte menduar te behet kryeqytet i BOTES SHQIPTARE…

Sabri Hamiti, me sa kam lexuar gjatė luftes,ishte ne nishanin e tradhtareve dhe morri dy plumba stomakut. Pseudenimin e listes per likuidim e mbante “Mesuesi”. Kush e beri ketė atentat akoma nuk dihet,por nuk e morri per burre te mirė…

Sipas informacioneve qe kam nga Prizreni dhe fshatrave perreth, te bashkepunetorve te mi, Sabri Hamiti,fshehurazi disa dite me parė,neten, eshte takuar me Eqerem Kryeziun
Citati nga libri:

Ndėrkaq z.Ēegrani vijon: “Nė kohėn kur nė SDB tė Kosovės vrisnin e prisnin Mehmet Shoshi, Xhevdet Hamza, Mehmet Maliqi e Selim Brosha, kėtij shėrbimi sekret iu “shitėn” falas edhe shumė gazetarė tė “Rilindjes”, siMaksut Shehu, Fadil Bujari, Mehmet Kraja, Sabri Hamiti, Jusuf Buxhovi, ndėrsa nė Televizionin e Prishtinės – Riza Alaj, Fahredin Gunga, Agim Zatriqi, disa tė punėsuar nė Arkivin Historik tė Kosovės etj.“ – pėrfundon citati.

Dhe dihet tashme boterisht,se Eqrem Kryeziun,Ibrahim Rugova,dora vet, e kishte caktuar,kryetar te komisionit kunder “KRIMEVE TĖ UĒK-es”. Ky edepsez njihet ne popull “Eqa”.Eqa,qe nga surrati i ngjan si ta kishte vella te barkut, Radovan KARAGJIQIN,nuk la gje te zezė pa bere kunder kombit tonė, nuk la gur e dru pa levizur dhe me pas sipas burime te mfshefta te kanaleve te nentokes i dergonin ne Beograd,ku atje putheshin dhe zgerdhiheshin hoteleve te pronarit Zhelko

Razhnjatoviq-Arkan,kryetar i “Tigrave” qe veproi ne Kosovė. Arkani, vepronte sipas amanetit te Alekander Rankoviqit,shefit te UDB-es dhe Minister i Brendshem te asaj kohe:TE LESHOHET KOSA E VDEKJES NE KOKAT SHQIPTARE…

Keta udbash, e kishin leshuar rrjetin taman si te marimanges ne Prizren dhe i kishin berė zė disa ish ushtareve te Komandant “PETRIT KODRA-REMZIA ADEMAJ”, per te vurė “imza”. Dhe e benė po,po e benė. Me ke e benė? Me njeriun qe kishte informuar Beogradin e Hagen per kinse “Krimet e UĒK-es”. O TEMPORA,O MORES!

Doren ne zemer nuk i pash qe u puthen dhe u morren n““gryke. Po i pash me shterngim duarsh e ju thafshin. Ju thafte dora edhe atyre qe votuan me parė,edhe ata benė krim,sepse sic thoshte:IMANUEL KANTI:NUK ESHTĖ KRIM VETEM AI QE BENE KRIME,POR EDHE AI QE ESHTĖ BASHKEPUNETOR I TYRE”

Burra,po ky Eqerem Kryeziu, nuk la kategorikisht qe te mbillen trupat e Deshmoreve te Kombit te derdhur ne bronz. Edhe kur u vunė, pa deshiren e tij,ky udbash dhe klysh serbi, ftoi eskavatoret dhe vinēat per t“i shkulur nga kjo tokė ARBERORE QE PIU SHUMĖ GJAK. Ja vuri litarin ne fyt dhe i shkuli,Eqerem Kryeziu dhe i plasen ne magazinė ku i mbuloi pluhuri. Aty qenfruan deri kur erdhen forcat e luftes ne pushtet.

Sakaq degjoi komandant “PETRIT KODRA”,u trazua nga varri dhe vajti te varrezat e ushtareve te ti e Landovicė.Atje bertiti me te madhe: ZGJOHUNU BURRA SE NA VRANĖ PER HERĖ TĖ TRETĖ,ZGJOHUNU SE JO NA NGULEN,POR NA RRASEN HANXHAR E SAKICĖ PRAPA KURRIZIT QE ME KA PREKUR MISH E ASHT…

Degjojne zerin e komandantet dhe ushtaret tjerė dhe pergjigjen…

Ehu, zhurian po t“i ē“kerkon ketu ? Po ne e dim se te kanė vrarė. Po! Por, u ngrita nga varri se qytetit tonė serish ja ka mesy UDB-a serbe dhe klyshet e tij…

Po ti Xhevat,Selajdin dhe ti e ti,ē“beni ketu? Edhe neve na kanė vrarė pas teje. Aha, nuk paska mbetur kush te na mbroje interesat tona kombetare, pergjigjet komandanti i UCK-es,bashkepunetori me i ngushte i Jusuf Gervalles dhe i Simbolit te Rezistences Shqiptare,Adem Demaēit,burri i Zhurit, Remzi Ademaj…
Serish pyet Xhevat Berisha: Po cka i kishin punet?

-Dikush nga familjet tona nuk kishin per te ngrenė e per tė pirė, e dikush eskavator,vinēa,hotele luksoze si ne San Francisko e Dubai. Ehu, mo Zot me keq!Hane e pinė mish derri “slivovi-cė” duke bere gosrti me def e violinė. Bile ka asi te paftyre qe ndrrojne shtratin te bishtedredhurat…

Ne ndarje komandanti ju tha: te behemi gati e tu dalim ne prite si dikur moti, te paudheve dhe te pabeseseve. Se degjove se eshte duke u pergatitur KENGA E TRADHTISĖ QE DO TE KENDOHET ME LAHUTĖ…

Me disa vagabonda qe hiēen te ata qe nuk i njohin si patriot me ata qe akoma nuk i kemi lare hesapet edhe me paratė e Shoqates Atdhetare “GRYKA E LUMES”, se perse nuk organizuat me pare,perse nuk dhate asnje cent per ketė, luftė, kush i morri,nga kush, kush piu e hengri ne hotelet e Tiranes,kush bleu veture,kush dha per kanagjegj,kush doli ne fotografi(syret) me keto para…

Kush i perdori tre “rrospie” burra,keshtu njihen nga anet tona, qe kjo familje klyshes kane bashkepunuar me cdo pushtues, me babadovletin,me uzbash,me rankoviqin, qe shperndante “poziva”per dajak te Tahir Meta,per aksionin e armeve te dimrit te fortė 1955/1956, e mashtruat edhe nje hajvan qe kishte ngrene ēorben e Beogradit. Keto nuk kane perfunduar do te jepni llogari nje nga nje…

Une, ja hodha dorashken edhe pse nuk kemi luajtur me ashik bashkė ,mos kerceni degė me degė,por dilni ne pazar si dalin burrat.Sepse kur ne kemi luftuar ēdo pushtues, ju dhe familja e juaj i keni kollut dhitė neper skerkat e Verrinit,Opojes,Lumes e shkembinjeve te Pashtrikut Plak. Sic thuhet nga anet tona:”Neqoftese eshtė ngrenė pitja,tepsia eshtė ne sofer…”

Nje ish bashkepunetor i deridjeshem i UDB-es, me kishte derguar fjale: Neqoftese Reshati eshte fis i madhe me majshi, me i madh se ta eshte gjyqi…”

Po kush je ti mor pidh none, qe me permend gjyqin mua? Kerkoje falje nga lexuesit per kete shprehje,jo se i kam humbur elementet e kultures shqiptare dhe durimin dhe eshte e ndaluar sipas kodit gazetaresk por jam i detyruar dhe me nxit t“iu pergjigjem keshtu.Po a din ti more zuzar se ne nuk kemi njohur as kadi te pashaareve, qe na kane quajtur milet,as gjyq te Car Dushanit qe na kane quajtur “Narod”,as te ketyre te huajve qe na quajn pipel…

Dhe krejt ne fund, i beje thirrje mikut tim Zafir Berishes, qe kemi pire kafe,kemi hyre e kemi dal, se ata te tjeret nuk po i njoh (ndoshta i njoh me i pare)por as mos i njofsha dhe as ne Xhehnte mos shkofsha me ta, qe te terhek sa me pare,kontraten me kete grup tradharesh te kombit sepse siq e dini, interesat e foteles nuk krahasohen me interesat kombetare…

Per te mos i lene shteg e as prite,askujt, ne po i botojm faksimilet origjinale,sepse ata qe e kane nder dej gjakun e paster te shqiptarit nuk gjejne qime ne ve,por ata qe nder deje e kane gjakun e shkines, sepse ka te atille qe jane nipa e sternipa te sllavojugoreve,ndonese e e vertete por e hidhur mjerisht…

Nuk jam dhe kurre nuk kam qenė anetare i asnje partie politike.
Pershendetje shqiptareisht nga unė, RESHAT SALLAH BADALLAJ, Zhur,Republika e Shqiperisė
Foto:Shkulja e busteve te Deshmorve te Kombit, me urdher te Eqrem Kryeziut,kur ishte
kryetar komune dhe pa fije turpi ky kerkon fotelen e te parit te qytetit.
Faximili se Isa Mustafa ishte anetare ne Qeverine kuislinge te kryetradhtarit, Rrahman Morina,
Faksimili i tradhtarit te kombit, Eqrem Kryezi, kunder UĒK.es dhe si njoftonete Beogradin tinzisht,
Faximili ku Ibrahim Rugova dora vet cakton Eqrem Kryeziun kryetar te komisionit kunder UCK.es dhe…0
RRETH AUTORIT
📄MĖ SHUMĖ ARTIKUJ NGA AUTORI

RESHAT BADALLAJ
 
I lindur me 14 gusht 1958. Kam te degjuar Fakultetin e Shkencave Matematikore-Natyrore Seksioni i Gjeografise, ne Prishtine. I burgosur politike,themelues dhe kryetar i Shoqates Atdhetare "GRYKA E LUMES". I atorizuar nga Shtabi i UĒK-es. Gazetar dhe Shkrimtar. Te botuar kater libra dhe te pestin e ka ne perfundim. "FAKTE" (1998), "MEHE (RAME) UKA" (1999), "VERRINI NEPER LUFTERA" (2000), "LUFTA E GRISHES,ARRATISJA, GJARPERINJT E GJAKU DHE FITORJA E ARBĖRIT (2002). Te pesten e ka perfunduar... Redaktoret dhe recensuesit jane te gjithe emra te njohur Universitar te kultures e shkences. BESON NE TE MADHIN ZOT...
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Reshat qeni,Eqerem Kryeziu me Arkanin
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: