AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Burgosja e shqiptareve nga ana e serbise,i ngriti ne politik

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Burgosja e shqiptareve nga ana e serbise,i ngriti ne politik   Mer 12 Fév - 2:15

Gazetarėt e mediave prestigjioze vinin dhe nuk shkonin nga Kosova pa e intervistuar njė herė Kurtin, pėr rrjedhat politike tė viteve tė paraluftės, duke e konsideruar atė si njė mendim tė ri, tė moderuar dhe pragmatik tė kosovarėve. Burgu nė Serbi i kishte dhėnė akoma mė shumė popullaritet, duke u shndėrruar pothuajse nė mit, siē di shoqėria kosovare tė ndėrtojė mite, i cili, megjithatė, u shkėrmoq me daljen e tij nė njė emision televiziv, kur tregoi se nuk pajtohej me asgjė qė po ndodhte nė Kosovė. Sot, zyrtarėt ndėrkombėtarė nė Kosovė e konsiderojnė ndryshe. Sidomos pas fillimit me Lėvizjen Vetėvendosje. Edhe pse Kurti i vitit 2006 nuk ka pėsuar ndonjė ndryshim tė madh nga viti 1997, te disa politikanė konsiderohet edhe si kėrcėnim pėr proceset nė Kosovė. Shumica e mediave e paraqesin Albin Kurtin me pamje televizive tė dhunshme, duke protestuar, duke hedhur vezė mbi zyrtarė serbė.
Por, dhuna mė e fundit qė mbetet nuk kujtimin e opinionit - ėshtė protesta e qershorit, kur u arrestua nga njėsiti special i SHPK. Tė gjitha kėto i bėn nė emėr tė kėrkesės pėr vetėvendosje nė Kosovė, edhe pse e pranon se pavarėsia mund tė ndodhė edhe pa kėtė klasė politike, duke besuar nė shpirtin e qytetarėve. Kur flet, duket se ėshtė kundėr tė gjithėve. Por, ai ka njė shpjegim edhe pėr kėtė, tė ndryshėm prej tė gjithėve.


Expresi;A ėshtė burgu institucion patriotik dhe a ėshtė pikėnisje pėr
shqiptarėt pėr t‘u marrė me politikė. A i ngrit burgu liderėt nė Kosovė?

Reshat Badallaj; Pas burgosjeve politike, liritė dhe tė drejtat e qytetarėve nuk rriten pėr shkak se sistemi qė tė dėnon dhe shtyp pėrmirėsohet, por pėr shkak se ai nuk do qė tė ballafaqohet me qytetarėt dhe as tė ēahet pėrbrenda. Kjo ka ndodhur pikėrisht edhe me lėvizjet ilegale.


Expresi;Edhe Mehe Uka,bashk me Adem Demaqin qen ne burgje dhe i liruan qe ta marrin komanden e uēkes dhe ti njofin atdhetaret?

Reshat Badallaji;Detyre kyresore e Demaqit dhe Mehes ka qen qe ta pergjojne Adem Jasharin dhe tja dijne shoket e tjere.

Expresi;Po nga kush i kane marr keto detyrime?

Reshat Badallaj;Po ai qe ju ka ne dore dhe te urdherone,nese nuk je i degjueshem,nuk na kishte burgosur!Dhe mu ato burgosjet na pruren ketu ne kete pozite!

Expresi;Po juve iu eshte bashkue edhe LPK,eshte keshtu?

Reshat Badallaj;Po e vertete eshte keshtu,sepse LPK ka obligim qe ēdo levizje e re qe krijohet,duhet tja marri kahjen qe ta shtine nen sqetull!

Expresi;A keni qen edhe ju pjese e kesaj levizjes?

Reshat Badallaj;Ne nje apeskt po sepse edhe antaret e kesaj partie kane qen neper burgje dhe na kan mesue se si te manipulojm me masen.

Expresi;Po ish te burgosurit politike a kane qen vertete armiqet e serbise?

Reshat Badallaj;Jo jo nuk kemi qen armiqet e serbise.Por para mases jemi paraqitur si kundershtar te serbise,dhe na burgoseshin kinse jemi nacionalista!

Expresi;Po ata qe organizojshin demostrata,a ishin njerez te serbise?

Reshat Badallaj;Po mesiguri pa te dhene leje dikush me zjarr nuk luhet.Na ipshin edhe sherita te kuq ,me qellim qe neve mos te na vrasin serbet qe nuk na njifeshin.

Expresi;A tehere sipas deklarates se juaj po dilni njerez te serbise ?

Reshat Badallaj;Po ,jo jo si njerez te serbise,kete e kemi mesim dhe urdher qe edhe nese na nxenin me pele per dore gjere ne vdekje nuk duhet ta pranojme.,qe jemi kan servila te serbise.

Expresi;Si ja keni tregue serbise emrat e nacionalistave shqiptar ?

Reshat Badallaj;Kjo pune eshte bere naten ma se shumti ,ose permes personit te trete.

Expresi,Po neper demostrata si i vritshin policia nacionalistet shqiptar?

Reshat Badallaj;Ne qe ishim organizator,e sidomos me shirita te kuq ju afroheshim atyre afer dhe me koke ka ai ja benim ky eshte,dhe me snajpera i likvidojshin.

Expresi;Po ju po paraqiteni si atdhetar?

Reshat Badallaj;Po po ne e kemi per detyre qe me ēdo kushte te shitemi atdhetar ne rendin e te pareve.

Expresi;Po ju edhe atdhetaret i shendrroni ne tradhetar e UDBASHA?

Reshat Badallaj;Qellimi jone qendrone ne ate qe ketyre mos tju lem hapsire qe populli tizgjedhi ,ndryshe dot na largojne nga skena.

Pas vitit tė autonomisė 1974, Ademi Demaēi dhe shumė tė tjerė shkojnė nė burg. Tė gjitha lėvizjet ilegale ndikojnė nė vetėdijesimin e popullit dhe nė shprehjen e pakėnaqėsisė sė masės. Ēka ndodh atėherė? Sistemi pėr me iu ik revolucioneve dhe ballafaqimit direkt me masat e pakėnaqura fillon tė pėrmirėsojė kushtet e qytetarėve. Pas pėrmirėsimit atėherė fillon izolimi i grupeve qė janė mė atdhetare dhe mė patriotike, sikur shembulli i fitimit tė autonomisė sė brishtė nė vitin 1974 dhe fillimi i burgosjeve politike mė 1975. Sepse ato grupe e ata veprimtarė tregojnė se si nuk ėshtė arritur ende qėllimi. Manipulimi mė i madh qė bėhet me popull, ėshtė kur pėrmirėsimi interpretohet si sukses. Me 1999 u tėrhoqėn forcat serbe, zbriti NATO-ja, dhe tė gjithė thanė se kjo ėshtė pavarėsia, kjo ėshtė liria. Pėrmirėsimi e ka referencėn nė tė kaluarėn. Pėr shembull, mund tė thuash se e kam gjendjen mė mirė se nė vitin "98, dhe kėshtu e zhvendos referencėn nė tė kaluarėn duke mos menduar mė nė tė ardhmen. Nuk mendo-het nė pikėn qė dėshiron me mbėrri por nė tė kaluarėn ku ka qenė mė keq. Pikėrisht qėllimi i VETĖVENDOSJE!-s ėshtė qė tė vetėdijesohet populli dhe tė mendojė kah e ardhmja, kah suksesi i plotė qė e aspirojmė. D.m.th. tė pyesim a jemi shtet sovran? Jo nuk jemi, dhe le tė mos ndalemi pra. Pėrderisa nuk ekziston shteti sovran, apo sistemi politik tė cilit nuk i mungon pėrputhja me vullnetin e popullit, gjithmonė do tė kemi tė burgosur politikė.


Express: Pse hidhėrohet Vetėvendosja kur nuk i arreston policia. Ka qenė njė rast kur e keni shkruar njė komunikatė pas vendimit tė policisė qė mos t‘ju arrestojnė, se pikėrisht qėllimi i policisė ėshtė qė ta zbusė ēėshtjen e Lėvizjes Vetėvendosje duke mos i arrestuar?

Kurti: Jo, jo nuk ėshtė bash qashtu. Kur nuk na kanė arrestu kemi shkruar se nė Kosovė u fitua e drejta pėr tė shkruar lirisht parulla.

Express: Po qėllimi i policisė ka qenė ulja e rejtingut politik duke mos u marrė me juve dhe duke mos ju arrestuar?

Kurti : E ajo po. Qėllimi i tyre ka qenė dhe ėshtė, por ne nuk varemi prej asaj. Unė po them se mė sė shumti prej ēka mvaret Lėvizja VETĖVENDOSJE!, janė tubimet tona nėpėr fshatra dhe qytete. Fletushkat dhe traktet qė i shpėrndajmė ėshtė gjėja jonė kryesore. Para disa muajve mu mė kanė thirrė pesė policė nga njė stacion policor dhe mė kanė pyetur: Albin a i deshim teshat dhe i dorėzojmė armėt? Unė iu thashė jo. I pyeta a ka edhe tjerė qė mendojnė politikisht sikur ju nė SHPK? Ata thanė se po dhe thanė se ka gjithkund nėpėr stacione jo vetėm tė Prishtinės. Unė iu thashė, organizohuni ju, dhe bėjeni njė grup tė juajin aty, dhe mos i lejoni me iu shkel ashtu qysh po iu shkelin, qysh ua qesin nė krye gjithmonė disa njerėz qė i pėrshtatėn UNMIK-ut. Nuk ka nevojė me i desh uniformat. Shumė prej atyre qė na i pėrkrahin brenda nė polici me 8 qershor ditėn e demonstratave janė deklarua tė sėmurė, vetėm pėr tė mos shėrbyer nė polici atė ditė. UNMIK- u e ka kuptuar qė ka vlime brenda policisė dhe pėr mos me leju pėrēarjen dhe ēarjen u kanė thėnė se nuk duhet tė ketė arrestime atė ditė.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Burgosja e shqiptareve nga ana e serbise,i ngriti ne politik
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: