AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Unė e ēlirova Loxhen me shokė e shoqe, Tahir Zemaj e FARK-u

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Unė e ēlirova Loxhen me shokė e shoqe, Tahir Zemaj e FARK-u    Dim 13 Avr - 5:29

Naim Lushi: Unė e ēlirova Loxhen me shokė e shoqe, Tahir Zemaj e FARK-u tradhtar
13.04.2014 | 12:26
Intervistė me Naim Lushin: FARK'u ishte grup dezertorėsh, grupi i Tahir Zemajt grumbullonte armė dhe i dorėzonte tek serbėt. Tė gjithė luftėtarėt e betejės sė Loxhės kanė luftuar nėn emblemėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Pėr 6 javė beteje, pėr asnjė moment nuk ėshtė parė nė kėto luftime as Tahir Zemaj dhe as ndonjė vartės i tij.
Menēuria e njė polici ushtarak na shpėtoj nga vėlla-vrasjet. Grupi i Tahir Zemajt aktiviteti kryesor kishte mbjelljen e pėrparjes, grumbullimi i armatimit dhe dorėzimi e tij forcave serbe. Pyetjes pėr tradhtarėt mund ti pėrgjigjemi mė vonė, jo tash. Meritat rreth kėsaj beteje kanė bėrė pėrpjekje qė ti marrin njė grup grabitqarėsh tė grumbulluar dhe tė cytur nga LDK. FARK'u ėshtė anti-vlerė-njė grup sabotatorėsh dhe dezertorėsh. Naim Lushi, pjesė e njėsitit "Luanėt e Dukagjinit" nė betejėn e Loxhės flet pėr Express.

Express: Cili ishte pozicioni juaj nė betejėn e Loxhės, cilės brigadė dhe cilit njėsit i takonit?

Naim Lushi: Beteja e Loxhės ka filluar me 5 Korrik 1998, pas njė sėrė angazhimesh tė shumė e shumė djemve dha vajzave liridashės tė fshatit Loxhė dhe mė gjerė, tė cilėt fillimisht janė angazhuar shumė nė bartjen e armatimit dhe krijimit tė gjithėmbarshėm tė rrethanave tė favorshme pėr organizimin e luftės dhe ndėrtimin e vijės sė frontit buzė qytetit tė Pejės, si njė qendėr e madhe ku kishte koncentrim tė jashtėzakonshėm tė forcave serbe dhe njėkohėsisht edhe tė strukturave tė tyre komanduese.
Nė kėtė periudhė dhe nė kėto rrethana UĒK nuk ishte akoma e profilizuar nė brigada, por unė isha pjesė e Njėsitit "Luanėt e Dukagjinit" dhe angazhimi im sikurse edhe i tė tjerėve ishte mobilizimi dhe krijimi i rrethanave tė favorshme pėr rezistencė tė qėndrueshme tė armatosur nė njė nga pikat qė konsiderohej ndėr mė tė rrezikshmet, por edhe me njė rėndėsi tė madhe strategjike, pasi qė pamundėsia e depertimit tė forcave serbe nė zona mė tė thella ku kishte tashmė shtrirje UĒK-ja i mundėsonte asaj organizim mė cilėsor dhe mė gjithėpėrfshirės.
Express: Na e pėrshkruani pak kėtė betejė- pse ajo ėshtė kaq e rėndėsishme pėr krejt luftėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės(UĒK) kundėr forcave serbe?
Naim Lushi: Unė nuk mendoj sė beteja e Loxhės ėshtė me e rėndėsishme sesa betejat tjera tė UĒK-sė. Ajo s'mund ta ketė rėndėsinė mė tė madhe sesa qė e ka pas. Beteja e Prekazit, e Gllogjanit, e Junikut, e Perilepit, e Rahovecit etj etj, por kjo ėshtė njė betejė e cila zihet mė shumė nė gojė, pasi qė qėllimisht dikujt i duhet qė ta politizoj kėtė betejė, ndoshta jo vetėm pėr faktin e thjeshtė qė tė minimizohet rėndėsia e betejave tė tjera apo edhe e tėrė UĒK-sė, por me qėllim tė krijimit tė njė alibije falco pėr rehabilitim tė vetvetes nė histori, rast tė cilin e kanė pasur tė gjithė shqiptarėt por e kanė kapur kėtė rast vetėm ata tė cilėt janė tė lindur pėr ta bėrė historinė, vajzat dhe djemtė trima luftėtar tė lirisė.
Express: Kush ka qen komandanti i kėsaj beteje, kush planifikuesi i saj dhe kush e ka mbikėqyrur atė nga shtabi, qoftė nga Shtabi i Pėrgjithshėm i UĒK’sė apo Ministria e Mbrojtjes e Qeverisė Bukoshi?
Naim Lushi: Komandant i betejės sė Loxhės ka qenė Gjeneral Skender Ēeku, i cili kishte vendosur njė bashkėpunim tė shkėlqyeshėm me tė gjithė luftėtarėt lokal vullnetarė tė fshatit Loxhė tė cilėt komandant tė tyre kishin z. Shaban Shala nga po ky fshat. Fshati Loxhė kishte rreth 200 trima tė armatosur dhe njė vullnet tė ēeliktė pėr ta luftuar armikun ndaj edhe ne si prestarė tė Njėsitit "Luanėt e Dukagjinit" tė komanduar nga Gjenerali Skėnder Ēeku hasem nė njė dashamirėsi tė tė gjithė banorėve tė tij.
Express: Sa ushtarė tė UĒK’sė kanė rėnė dėshmorė nė kėtė betejė dhe sa ka qenė dėmi qė ju keni pėrllogaritur ti keni shkaktuar armikut?
Naim Lushi: Nė kėtė betejė kanė renė 10 dėshmorė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, me ē’rast, njėri, e ky ishte Tahir Shala, me dt. 05.Korrik 1998 nė njė pėrballje tė shpejt me forcat serbe, ditėn kur Shesheli po e vizitonte Gorazhdecin, kurse 4 tė tjerė nė pėrballjen e parė tė madhe me forcat armike e cila kishte ndodhur me 6 Korrik 1998 e ata janė Xhavit Qufaj, Rrustem Bruqi, Ilmi Surdulli dhe Enver Alaj tre nga kėta pjesėtar tė njėsitit tė komanduar nga Esat Ademaj i cili ishte nė ndėrvarshmėri hierarkike tė Tahir Zemajt. Kurse dėshmorėt e tjerė pėrfshirė kėtu edhe komandantin e saj Gjeneral Skėnder Ēekun i cili mori plagėt vdekjeprurėse nė betejėn e fundit tė 15 Gushtit 1998. kėta dėshmorė qė ranė nė pėrballjen e dytė dhe tė tretė tė UĒK-sė janė: Zhujė Morina, Rexhė Morina, Valon e Ahmet Shala.
Ėshtė me rėndėsi tė theksohet edhe fakti qė megjithėse vazhdimin e luftimeve nė Loxhė edhe pėr 6 javė tė tjera, pėr asnjė moment nuk ėshtė parė nė kėto luftime as Tahir Zemaj dhe as ndonjė vartės i tij.
Express: Nėn ēfarė embleme keni luftuar nė kėtė betejė: UĒK apo FARK?
Naim Lushi: Tė gjithė luftėtarėt e betejės sė Loxhės kanė luftuar nėn emblemėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, dhe e them me pėrgjegjėsi tė plotė qe secili prej tyre e ka mbajtur kėtė si gjerdan nderi dhe krenarie. Asnjė luftėtar pjesėmarrės nė betejėn e Loxhės nuk kanė pasur dijeni pėr ekzistimin e ndonjė organizimi tjetėr, sepse askush nuk kishte ndonjė uniformė apo emblemė tjetėr.
Madje edhe vet njėsiti i ardhur nė ndihmė qė komandohej nga Esat Ademaj, nuk kishin ndonjė shenjė tjetėr dalluese qoftė nė uniformė apo gjetiu dhe nuk deklaroheshin ndryshe veēse pjesėtar tė UĒK-sė.
Express: Kush e pėrgatit planin e kėsaj beteje, Shtabi i Pėrgjithshėm i UĒK’sė apo Ministria e Mbrojtjes e Qeverisė Bukoshi?
Naim Lushi: Fshati Loxhė, gjeografikisht shtrihet nė territorin e Zonės Operative tė Dukagjinit prandaj lidhur me tė gjitha veprimet luftarake ėshtė konsultuar dhe janė marrė direktiva nga Komanda e ZOD-it e cila ishte nė ndėrvarshmėri tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, kurse zbatimi nė terren ėshtė udhėhequr nga komandanti i Njėsitit Luanėt e Dukagjinit Gjeneralmajor Skender Ēeku nė bashkėpunim tė plotė me shtabin lokal tė fshatit Loxhė tė udhėhequr nga Shaban Shala.
Express: Cili ishte roli i Tahir Zemajt nė kėtė betejė?
Naim Lushi: Nė qoftė se rolet e njerėzve maten me veprimet konkrete atėherė do tė thosha se roli i tij nė kėtė betejė ėshtė krejtėsisht i papėrfillshėm, pasi qė pjesėmarrja e tij nė betejė ėshtė krejt formale dhe kishte ndodhur vetėm nė njė nga pėrballjet e UĒK-sė me forcat serbe, mė saktėsisht pas pėrfundimit tė kėsaj pėrballjeje dhe ikjes me turp tė forcave serbe me 6 Korrik, kurse dihet se beteja e Loxhės nuk ka qenė betejė njė ditkėshe por betejė 6 javėsh.
Kjo betejė 6 javėsh njeh edhe shumė pėrballje tjera tė forcave tė UĒK-sė me forcat serbe prej tė cilave tri ofensiva tė mėdha dhe mbrapsje tė turpshme serbe, por asnjė pjesėmarrje tjetėr tė njėsive tė Tahir Zemajt.
Madje me 15 Gusht kur forcat serbe pėrdoren edhe aviacionin luftarak nė Loxhė, kishim mbetur vetėm njė numėr i vogėl i luftėtarėve pėr t’iu kundėrvėnė. Pėrmes korrierit qė dėrguam, kėrkuam pėrforcime nga Tahir Zemaj qė kishte rreth 400 njerėz nė Prapaqan dhe rreth 300 tė tjerė nė Baran, por as morėm pėrgjigje dhe as erdhėn pėrforcimet. Mė vonė pas njė luftimi 13 orėsh kundėr gjithė atij arsenali tė pėrdorur forcat armike kishin arritur tė depėrtojnė nga baza e tyre nė Gorazhdec, qė i vinte prapa shpinės sonė dhe kjo detyrimisht solli tėrheqjen tonė duke patur paraprakisht kujdes pėr popullatėn qė deri atėherė qėndronte e pacenuar nė fshatin Loxhė.
Nė takim mė vonė me Tahir Zemajn morėm pėrgjigje qė ai kinse e kishte tė pamundur tė dėrgonte pėrforcime pasi qė rruga nga do tė vinin ato po rrihej vazhdimisht me artilerinė serbe, gjė qė s’ishte krejtėsisht e vėrtetė pasi qė po nga ajo rrugė ishte tėrhequr gjithė ajo popullatė pa pėsuar askush asnjė gjė dhe po ashtu po nga ajo rrugė u tėrhoqėm edhe ne. Arsyeja e vėrtet na u bė e ēartė mė vonė. Kjo po ndodhte sepse me 15 Gusht, Loxha ishte bastioni i fundit i pathyer i UĒK-sė pas Gllogjanit dhe Junikut prandaj duhej tė binte edhe ky bastion me shpresėn se kėshtu po mbyllej kapitulli me UĒK-nė dhe po rihapej kapitulli i vjetėr i qyqarllėkut dhe nėnshtrimit negociator me Millosheviqin.
Tendenca e ēarmatosjes sonė, nga policia ushtarake e Nazif Ramabajes tė cilėt pėr ēudi kishin emblemėn e UĒK-sė nė kraharor, derisa po kalonim nėpėr fshatin Qallapek me arsyetimin se: “ Ėshtė urdhėr i komandantit qė njerėz tė armatosur tė mos lejohen tė qarkullojnė nėpėr fshat” dhe se “Armėt duhet dorėzuar sepse tani e kemi qetėsuar situatėn dhe ju mund ta ndezin nė ndonjė vend tjetėr”, ishte pėrgjigje nė tė gjitha dilemat tona tė atėhershme.
Duhet theksuar se vetėm menēuria e njė polici ushtarak i cili propozoi qė tė fusnim armėt nė njė makinė me tė cilėn ai do tė na transportonte deri nė fshatin Rosuja, na shpėtoj nga njė mundėsi vėllavrasjeje pasi ne s'kishim ndėrmend tė dorėzonim armėt. Pėr kėtė shėrbim, sigurisht pėr shpenzim tė derivateve, u desh tė paguanim 20 DM tė cilat mezi i grumbulluam tė gjithė sė bashku.
Natyrisht parashikimi i tyre pėr ndezjen nė ndonjė vend tjetėr ishte i qėlluar sepse nė rajonin e Lugut tė Drinit aktiviteti ynė vazhdoj dhe kulmoj me krijimin e Brigadės 133 “Adrian Krasniqi”, por natyrisht nė kėtė kohė ata qė deshėn tė na pengojnė nuk ishin mė nė Kosovė sepse pas dorėzimit tė armėve tė grumbulluara nė mėnyrėn siē u cek mė lart ata edhe kishin dezertuar nė mėnyrė masovike.
Express: Cila ka qenė vėshtirėsia mė e madhe qė jeni pėrballur nė kėtė betejė, nga aspekti i organizimit tė brendshėm?
Naim Lushi: Vėshtirėsitė nuk kanė qenė tė vogla pasi qė edhe mundėsitė tona organizative nuk ishte se lulėzonin duke qenė se ne po organizoheshim pėr tė bėrė njė luftė kundėr njė armiku i cili tashme kishte futur frikėn deri nė palcė tė njerėzve tė robėruar. Prandaj tė gjitha mundėsitė tona pėrball kėsaj frike dukeshin minore, e qė nė tė njėjtėn kohė frika dhe propaganda ishin njė material i bollshėm pėr tė ngritur karthat e sabotimit nga ata qė kishin kėtė qėllim apo kėtė mision.
Vėshtirėsitė Logjistike ishin njė kapitull tjetėr, pastaj koordinimi i veprimeve me luftėtarėt lokal edhe tė Loxhės edhe tė Raushiqit, tė Grabocit, Llozhanit etj me qėllim tė krijimit tė njė vije sa mė tė gjerė tė frontit tė pėrbashkėt etj. Gjė qė kishte funksionuar pėr mrekulli falė tė gjithė atyre luftėtarėve qė nė luftė kishin hyrė vetėm pėr tė luftuar.
Express: A keni zbuluar tradhtarė dhe sabotues nga radhėt tuaja nė kėtė betejė dhe nėse po, kush kanė qenė ata?
Naim Lushi: Me falni por kjo ėshtė njė pyetje te cilės mund t’i pėrgjigjėm me vone, atėherė kur te kemi te definuar qartėsisht dhe me ligj se ēka konsiderohet tradhti dhe sabotim e ēka devotshmėri kombėtare dhe ndershmėri.
Mė duket se tani aq shumė janė ngatėrruar gjėrat sa nuk ėshtė krejtėsisht e ēartė se ku fillon njėra dhe ku pėrfundon tjetra. Shikoni se ē’farė po ndodh sot: dekorohen me dekoratat me te mėdha ata qe do te duhej te merrnin dėnimin me te madh, kurse ndodh tė harrohen por edhe tė akuzohen dhe etiketohen ata qė tėrė jetėn e tyre e kanė kaluar duke qenė vetėm shėrbėtor tė devotshėm tė qeshjes kombėtare.
Nė qoftė se me tradhti dhe sabotim nėnkuptohen tė gjitha ato nocionet klasike rreth kėtyre fenomeneve besoj se tė tillė ka patur, dhe se tė tillė janė edhe ata qė sot me aq zjarr i mbrojnė kėto fenomene duke bėrė pėrpjekje qė tani pas luftės tė marrin merita edhe pėr betejėn e Loxhės.
Express: Kush ka marrė merita pėr kėtė betejė pas luftės, merita qė sipas jush nuk i kanė takuar, dhe si e ka bėrė kėtė?
Naim Lushi: Ēėshtja e meritave dhe meritokracisė nė pėrgjithėsi ėshtė thjeshtė vjelje e frytit pėr angazhimet dhe punėn e bėrė. Ėshtė e njėjtė sikurse vjelja e frutave nė vjeshtė pas njė pune tė vazhdueshme nė kopshtin tuaj.
Tendenca qė dikush tė vjel frutat nga kopshti juaj, aty ku ju keni bėrė punėn tuaj njė apo shumė vjeēare, nuk ėshtė vetėm marrje meritash por ėshtė thjeshtė njė vjedhje. Prandaj meritat rreth kėsaj beteje kanė bėrė pėrpjekje qė ti marrin njė grup grabitqarėsh tė grumbulluar dhe tė cytur nga LDK, por qė nė mėnyrė tė pavetėdijshme po e thellojnė edhe mė shumė rrėshqitjen e tyre nė greminėn e fajit dhe mbamėndjės kombėtare pėr tė keqėn qė i kanė sjell kėtij vendi dhe kėtij kombi.
Express: Ēka keni bėrė ju si ushtarė tė kėsaj beteje pėr tė e thėnė atė tė vėrtetė qė ju pretendoni qė ekziston rreth betejės sė Loxhės?
Naim Lushi: Nuk kemi bėrė shumė dhe kjo pėr dy arsye: e para sepse kemi konsideruar se beteja e Loxhės ka pėrfunduar me 15 Gusht 1998 dhe se e tėra ēfarė ne do tė duhej tė bėnim rreth kėsaj ishte qė ta ruajmė brenda nesh lavdinė e madhe tė kėsaj beteje si vetėm njėra nė vazhdėn e tė shumtave tė luftės sė UĒK-sė, si vetėm njėri nga gurėt e shumtė tė asaj kalaje qė po ndėrtonim e ku do tė gjenim strehė tė gjithė bashkėrisht.
Dhe e dyta sepse kemi besuar se nuk ka ndonjė arsye pėr ta veēuar kėtė betejė. Ne nuk kemi dashur qė tė bėhemi pjesė e asaj lufte speciale dhe hipokrite e ambicieve tė sėmura tė njerėzve qė UĒK-nė e kanė prezantuar para shqiptarėve si dorė e zgjatur e Serbisė. Qė kanė derdhur mund tė madh qė edhe nė sytė e botės ta shpėrfaqnin si njė organizatė terroriste.
Express: Si e komentoni ju debatin e nisur rreth Ligjit pėr veteranėt, debati kush ishte UĒK’ja e kush FARK’u?
Naim Lushi: Shikoni, mė saktėsisht, ky ėshtė Ligji pėr Veteranėt e UĒK-sė dhe si i tillė pėrfshinė brenda vetės tė gjithė ata ēlirimtarė tė cilėt nė mendje, zemėr , kraharor dhe ballė kishin emblemėn e UĒK-sė.
Unė nuk kam parė emblemė tjetėr pėrveē asaj tė UĒK-sė nė luftėn tonė ēlirimtare.
Prandaj mendoj se ky ligj ėshtė gjithėpėrfshirės, sepse nuk pėrjashton askėnd qė ishte pjesėtarė i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe qė edhe sot vazhdon tė mos e mohoi njė gjė tė tillė.
Unė kam dėgjuar ditėve tė fundit tė flitet edhe pėr kinse njė apo disa grupe tjera organizative dhe shumė nga kėto deklarata gjithsesi se janė tė porositura nga qarqet e errėta politike, por tė gjithė ne duhet ta kemi tė ēartė se i vetmi organizim luftarak, e vetmja ushtri qė luftoi pėr ēlirimin e kėtij vendi ishte UĒK-ja, ndonėse ka patur tendenca pėr bosnjizimin e Kosovės nė kuptimin e nxjerrjes sė njė Fikret Abdiqi “shqiptar”.
Tė gjitha pretendimet pėr grupe tjera organizative janė naive, tejet tė dėmshme dhe qėllimkėqija, sepse ne kishim njė ushtri legjitime e cila mori jo vetėm njohjen ndėrkombėtare por fitoj edhe pėrkrahjen e saj.
Tė ashtuquajturat grupe tjera organizative, qoftė edhe FARK duke mos e pasur kėtė njohje ndėrkombėtare do tė ishin thjesht formacione paramilitare dhe do tė rrezikonin seriozisht imazhin pozitiv qė UĒK-ja kishte ndėrtuar dhe plasuar nė sytė e botės me luftėn e saj, sa vetėmohuese aq edhe tė pastėr.
Kėto tė ashtuquajtura “grupe organizative” janė mė shumė pjellė e imagjinatės kobzezė politike tė atyre qė duan edhe njė herė tė tentojnė ta pėrēajnė popullin tonė duke shpėrndarė mashtrim dhe mjegull mbi atė qė ėshtė e pastėr si loti e qė ėshtė lufta e UĒK-sė, pėrfshirė kėtu edhe betejėn e Loxhės. Dhe pėr ta pėrmbyllur pėrgjigjėn nė pyetjen tuaj, ky ligj i takon tė gjithė veteranėve tė UĒK-sė, dhe i veshė ata me njė uniformė tė pėrjetshme nderi dhe lavdie.
Askush nuk ėshtė i pėrjashtuar, kurse pėr ata qė pretendojnė pėr grupe tjera organizative mbase duhet tė nxirret shpejt njė ligj tjetėr pėr ata. Njė ligj i cili njėherė e pėrgjithmonė do t’ua jap vendin e merituar edhe atyre.
Express: A ka pasur sipas jush FARK dhe nėse po, ku ka vepruar kjo ushtri?
Naim Lushi: Unė mendoj se nė masė tė madhe i kam dhėnė pėrgjigje kėsaj pyetje deri me tani, por megjithatė duhet theksuar se zyrtarisht nuk ka pasur FARK, brenda nė Kosovė, megjithėse ka patur njė grup tė veēantė tė udhėhequr nga Tahir Zemaj, tė cilėt edhe pse ishin nėn komandėn e UĒK-sė, kėrkonin ēdo rast dhe mundėsi pėr t’u identifikuar si tė veēantė dhe se vetveten bėnin pėrpjekje ta plasonin si institucionalista, ndėrkohė qė pėrpiqeshin ta minonin institucionin e luftės dhe atė tė UĒK-sė sepse aktiviteti kryesor i tyre ka qenė mbjellja e pėrparjes, grumbullimi i armatimit dhe dorėzimi forcave serbe.
Dukej ēart se ata kishin arritur njėfarė lloj dakordimi me forcat serbe pasi qė vendqėndrimet e tyre nė Prapaqan dhe nė Baran nuk sulmoheshin ndonjėherė.
Nuk e di se ēfarė ka ndodhur nė Shqipėri. Atje mbase edhe do tė ketė mundur tė ketė pasur ndonjė organizim tė FARK-ut, por kjo mendoj se nuk ėshtė aspak relevante sepse nė Shqipėri nuk kishte luftė.
Express: Po thoni qė nuk ka pasur FARK. Si e shpjegoni qė deri nė debatin e fundit, njė parti sė paku (LDK’ja) dhe disa media tė afėrta me tė kanė ngritur rrėfime tė tėra pėr beteja tė suksesshme tė FARK’ut?
Naim Lushi: Para sė gjithash kjo ėshtė njė fyerje e rėndė qė i bėhet ndėrgjegjes dhe intelektit tonė kombėtarė. Ata po pėrpiqen qė pėrrallat e sajuara tė na i shesin si ngjarje tė ndodhura.
Tė gjithė shqiptarėt e dinė se lufta e UĒK-sė ka filluar shumė kohė mė parė, madje edhe vite mė parė, sesa tė ndodhte beteja e Loxhės, dhe FARK-u nuk ishte askund, sikundėr qė e dinė po ashtu se lufta e UĒK-sė kishte vazhduar edhe shumė kohė mė pas betejės sė Loxhės dhe pėrsėri FARK-u nuk ishte askund.
Ata po duan qė tė na shesin si vlerė diēka qė nė realitet ėshtė antivlerė, sepse nė tė vėrtetė udhėheqėsit e atij formacioni tė cilit ata i referohen si FARK, nuk janė asgjė tjetėr veēse njė grup sabotatorėsh dhe dezertorėsh e madje edhe mė shumė se kaq. Por po e pėrsėris: kjo ėshtė njė pėrpjekje mjerane e tė mjerėve qė duan ta grabisin pėr vetėn e tyre njė vend tė paqenė nė histori.(Express)

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Unė e ēlirova Loxhen me shokė e shoqe, Tahir Zemaj e FARK-u    Dim 13 Avr - 6:58

Envoyer ces demandes de Farm Heroes Saga ?Fermer
Ą Sabri FejzullahiAziz KrasniqiMigjen BushiShqipe KrsaniqiSelvije VehapiKumriye KamereLefter KoxhajPsikologjia IndividualeNaser IslamiAlbin KurtiIbrahim Ibo SherifiHaxhi Ferati
Aperēu

Haxhi Kuēi vous a envoyé une demande de Farm Heroes Saga :

Viens jouer ą Farm Heroes Saga avec moi !
Lojra te femive ne komor keta;
Ne plus demander avant d’envoyer de demandes ą Sabri Fejzullahi et 11 autres personnes ą partir de cette application.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Unė e ēlirova Loxhen me shokė e shoqe, Tahir Zemaj e FARK-u
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: