AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Xun ēeta dialog me mua per Aziz Morinen

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Xun ēeta dialog me mua per Aziz Morinen   Dim 18 Mai - 8:29

Haxhi Latif Kuēi
Début de la conversation
il y a 2 heures
I nderuari Xune a eshte e vertete se ngjarjet e 11 marsit te vitit 1981 i ka organizue Aziz Morina,sipas deklaratave qe i bene ne mjetet e iformimit?
A keni qen prezente  kur qumja ne gjellei qelloi atij studentit dhe qe i meshoje pjatave per toke(dysheme)?Sa student ishin ne ate qaste ju lutemi ?A eshte e vertete qe ju e keni kerkue Azem Vllasin qe tjua zbusi denimin sipas Aziz Marines?Ja edhe nje citat i Azizit qe vete ne fb e tije ka shkrue;,ME KEMBENGULJE KE KERKUARE,QE TE BALLAFAQOHESHE ME AZEM VLLASIN,ME QELLIM QE,DEKLERATA E TI,TE NDIKOJ NE ZVOGLIMIN E AFATIT KOHORE TE QENDRIMIT TEND NE BURGU,SEPSE KESHTU E KE SPJEGUARE TI VETE.PORSE ATA NUK TA KANE PRU TE NDYRIN EDHE TANI AZEM VLLASI.NUK DUA TE HY NE DETALE !!
Me duket se nuk u kam ofendue diēka.
Pershendetje nga
Haxhi Kuēi
il y a 8 minutes

Xun Ēetta
Pėrshėndetje i nderuar Haxhi

Ju mė shkruani dhe nderkohė me pyetni si mė poshtė :

I nderuari Xune a eshte e vertete se ngjarjet e 11 marsit te vitit 1981 i ka organizue Aziz Morina,sipas deklaratave qe i bene ne mjetet e iformimit?
Pegjigja: Jo nuk ka pas tė bėj asgjė mė kėtė natė tė fillim organizimit tė protestės sė kėsajė nate, ashtu si nuk kam pas tė bėj as unė vet, tjerė njerz jan organizator tė kėsaj date.
A keni qen prezente kur qumja ne gjellė i qelloi atij studentit dhe qe i meshoje pjatave per toke(dysheme)? Sa student ishin ne ate qaste ju lutemi ?
Unė nuk kam thyer as edhe njė pjatė, kam qenė gjatė tėrė asaj nate aty siq kam shkruar edhe nė libėr. Mos me spekuluar, atė nat kann mund te jenė 80 -100 student, jo mė shumė.
A eshte e vertete qe ju e keni kerkue Azem Vllasin qe tjua zbusi denimin sipas Aziz Marines?
Azemi nuk ishte avokat, gjyqėtar e as prokuror. Atė kam kerkuar pėr ballafaqim nė hetuesi qė ta implikoj nė kėto ngjarje dhe testoj se si do mbahet pėrball hetuesisė. Kėto Azizi i ka lexuar nė librin tim dhe i keqinterpreton ashtu si ai vlerėson, e drejt e tija kjo. Azizi sa duket po del si pjesėmarrės i ngjarjeve 26 marsit 81, kjo nuk i jap te drejt ti pergjithėsoj gjėrat e as momentet si kann vajtur ato ngjarje qa mė keq kur nuk jap verzone tė veta nė detale… sidoqoftė ka  qenė pjesėmarrės 1981.

Ja edhe nje citat i Azizit qe vete ne fb e tij e ka shkrue;,ME KEMBENGULJE KE KERKUARE,QE TE BALLAFAQOHESHE ME AZEM VLLASIN,ME QELLIM QE,DEKLERATA E TI,TE NDIKOJ NE ZVOGLIMIN E AFATIT KOHORE TE QENDRIMIT TEND NE BURGU,SEPSE KESHTU E KE SPJEGUARE TI VETE.PORSE ATA NUK TA KANE PRU TE NDYRIN EDHE TANI AZEM VLLASI.NUK DUA TE HY NE DETALE !! ! Me duket se nuk u kam ofendue diēka. Pershendetje nga Haxhi Kuēi

Siē te thash mė lartė dhe e kam publikuar nė libėr nga thirret edhe Azizi nė variantin e tij, Unė kam insistuar ta implikoj edhe azem vllasin nė atė proces si njėrin nga udhėheqėsit e asaj kohe nė Kosovė, ku do duhej parė se si politikisht po pėrkrahet apo gjykohet levizja jonė 1981.

Sa i perket ofendimit ! nuk di pse mbetesh me merak se mos me ofendove, jo Haxhi, as mė tė voglin hap nuk e ke bėrė nė drejtim tė ofendimit tim.

Miqėsisht Xuni.
JU falimenderit i nderuar Xun ,me te vertete ēenke njeri i drejte.Por  diēka nuk te kuptova ketu;sidoqoftė ka  qenė pjesėmarrės 1981....A ka qen pjesmarres Azizi ne menze apo mbas ketyre ,se ne fillim me thate se Azizi dhe ju nuk keni qen ne demostrat te dites se 11 marsit.Apo ndryshe e kam kuptue,sepse ne demostrata tere masa pase kesaj ngjarjes kane qen pjesmarres ne demostrata.


I nderuari Xun dua tju them te verteten e hidhur;Une jam ai student qe ne gjellen time me qelloi qimja dhe i theva pjatat, tavolina e xhama dhe kam brohoritur ;Nanen qeni ja shkerdhafte komunistave.Qimen ne gjelle ma ka pare cimeri im Bajrush Ahmeti,kurse si deshmitar tjer jane;Sami e Ruzhdi Kuqi dhe dy student nga Drenica.Bajrush Ahmetin e kam kerkue plote 33 vite por nuk ja dijsha mbiemrin e tij,por me ndihmen e gazetarit Fahri Musliut e cimerit tim Gani Kukes ma treguan mbiemrin dhe rash ne kontakt para disa muajve ku e pranone,.Por as nje mjet i informimit nuk deshirone qe ta ftoje ne biseda ne ndonje emision televiziv,as mua jo.Pse eshte per tu habitur kjo ngjarje.Aziz Morina,Avdi Ibrahimi,Reshat Badallaj dhe njefare Bahtir Hamzai pergadisin artikuj nga ma te zymta kundra meje dhe me thone se po genjej qe une i kam nisur ato demostrata.Jo vetem kaq por shkojne edhe me tutje duke mu shpifur kinse une paskna punue me udben e serbise dhe kinse udba e serbise me ka nxitur qe ti nisi keto demostrata.Demostratat e 11 marsit te vitit 1981 nuk ishin te organizuara as nga ilegalja as nga qerqet serbe apo ato Enveriste,krejte keto jane genjeshtra te individeve qe deshirojne ti pervetsojne per vete apo per interesa te ilegales.Demostratat i kam nisur si shkak i nervozizmit qe ne gjellen time ishte qimja,ku te cilen ma tregoj cimeri im Bajrush Ahmeti.Reshat Badallaj dhe Azizi bashk me Avdi Ibrahimin se me ēfare qellimi dhe kush qendrone mbrapa skenave makabe  une mendoje se soldateska e tyre serbe i paguan e jo mua siq  shkruajn  ata nga kuzhinat e tyre serbe.LPK eshte kriju ne vitin 1982 nese nuk gaboje dhe ska lidhje me keto demostrata te 11 marsit.Nuk kam qen ne as nje parti kurr ne jeten time dhe as ne  ilegale sepse  i kam pare qe nuk ishin njerez qe tju bashkangjitem.Azizin e njofta sot permes juve,kurse Reshat Badallen kurr nuk e kam njohur,pos ai me detyroj qe tja njohi historin dhe doli berllogu i Avdi Ibrahimit i cili dhendrri i tij Mehe Uka ishte lirue nga burgu me qellim qe ta pergjone te ndjerin Adem Jasharin dhe ti shpiunoi kush po organizon luften kundra serbise e me ja dhene emrat shkaut.Mehe Uka lapidar ne beograd e bust ne mitrovice.Kurse motra e Reshat Badalles Resmija ishte ne grupin e Avdi Ibrahimit me njofken zjarri nr.56.Reshat Badallaj vete thote se ata qe kan organizue demostrata jane te nxitur nga serbet.Pra vete Reshati tregon se ne zhur ka organizue demostrata dhe po del qe eshte vete dore e zgjatur e serbise.Dhe vertete ata qe kerkojshin te organizojne demostrata u paiseshin me sherita te kuq nga policet serb qe ta mbajne rendin dhe qetsin.Kjo eshte %per %e vertete qe ka qen keshtu .Pra te gjithe ata zhurjane qe jane vrare nga dora e serbeve jane kane ne shenjester me pergaditje nga dora e Reshat Badalles.Ky qen ja bene siq thone grat;Mbama djalin sa nuk me ka thene kurve e tradhetar.Per ju apo per mua nese duhet dikush te shkruan duhet tja njehe mire syratin dhe historin e jo te pergadisin artikuj e me ato shkrime te krijojne si argumente e neper mjete informative,tju shpifet njeriut qe kurr nuk ka qen me serb apo ne bashkpunim me tradhetar.Reshat Badallaj merr informata nga Bahtir Hamza qe vete i pergadite  qeni dhe i merr si argumente si te sakta dhe i botone neper gazeta qe i ka ne dore ,bashk me Avdi Ibrahimin.Me Avdi Ibrahimin tri apo kater vjet as nata as dita nuk na ka ndare,por ate pis ma pruri ne shtepin time nje kusheriri im Rraif Hamzi Kuēi qe ka vdekur nga kanceri ne zorren 12 gishtore pisi.Keshtu i ardhte vdekja Avdiut ,Reshatit e Aziz Marrines(Morines vellaut te Rrahmanit)Ma kishte prue me sherr Avdiun kusheriri im. Avdiu me kishte pergjue gjere ne fund te vitit 1998,duke mi kerkue ēdo dite se kush jane shoket e mi dhe ta qoje tek ata siq me qonte ky pseodopatriot bre zoti e shperblefte spiunin...Avdiu ka punue ne mbrojtjen popullore ne suhareke qe nga viti 1984 e gjere ne vitin 1987,kete vone tani mbas luftes e kam marr vesh per qenin.E si ja besoje serbija kete vend te punes qenit kur ky vete deklarone se ka qen i denuar si iredentist ne vitin 1981?Pra mbas denimit serbija ja besoj kete poste te larte ne mbrojtje popullore?Sa vjet burg zagari i kishte mbajtur ?As dhe nje sekond spiuni.Per kete Avdi Ibrahimin me ke tregue Gafurr Adili se si e ka qite ne prite Avdiu shokun e tij ne lufte Bashkim Hoxhen dhe kete mesazhe e botova.Menjeherit Avdiu bashk me Aziz Marrinen(Morinen) si zagar i Avdiut,Feradin Tafallarin e me Koci Danon kan shkue tek Gafurri ne Tirane dhe e kane kercnue duke e shtyre qe ti bjen pishmanit,dhe tju kerkon falje.Per Avdiun me ka shkrue edhe Xh.Krasniqi,i cili me thote se Avdiut ja kam pare sherrin,dhe gkak shqiptari ky zagar nuk mundet te kete ne trupin e vete.Nuk dot ju lodhi ma shume miku im,pos ju lutem qe mos tju frigoheni ketyre dhempirave apo tradhetareve  te kombit shqiptar dhe nese keni mundesi ju lutem si nje njeriut te perendise qe keto shkrimet e mija dhe te tuat ti botoni ne fb e juaj ,apo edhe ne te timin.Te tregohet nje e vertete para popullit boterishte .Me duket se nuk eshte tradheti,por te shkruhet historia ashtu siq ka qen e jo sipas epsheve qe ua kanda.

Ja letren e Nexhmi Krasniqit

Nexhmi Krasniqi

Ma ka marre mendja se me ke ngaterru me nje njeri te poshter,si per shembull Avdi Ibrahimin. Nese ju kujtohet,edhe une pata dyshu mos je ti vet Avdiu,sepse ai njeri nuk len gje pa bere. Per ate njeri ēka te thuash eshte pak. Ai njeri ka qene shume heret i lidhur me sherbime te fshehta. Po ta them sinqerish,se sherrin qe ja kam pare atij njeriu nuk mundem as me pershkru. Por e keqja eshte se atij ,fillimisht i kane besuar shume njerez ,prandaj ai ka mundur te manipuloje me shumicen nga ata. Ka manipulue sepse keshtu ka pase detyra nga KOS-si. Tash edhe ata te cilet i ka manipuluar nuk i besojne me,por e keqja qendron ne faktin se Avdi Ibrahimi akoma eshte gjalle dhe vazhdon te merret me gjera te felliqta. Besom se kete mendim e kam pasur gjithmone per ate njeri. Ai ma ka hanger buken e ma ka permbys kupen si i thone nje fjale. Taman metoda sllaviste. Te gjitha mund ti kete ai njeri,por asnjehere shqiptarizem nuk mund te kete. Po ta them per te disaten here,eshte shume vertete se te kam ofendu i pari. Por qe ne momentet qe jam bindur se nuk jeni ai njeri qe kam mendu,i kam nderprere te gjitha sharjet. Nese ju kujtohet te kam pyetur mos jeni vet Avdi Ibrahimi! Dhe momenti kur ma kerni pershkru se ke vepru pėr ēėshtjen kombėtare une i kam nderprere te gjitha ofendimet ndaj teje. Si te duash mund ti shikosh nese i ke ruajtur. Por te jeni i sigurte,se tek une,tek familja ime por edhe ne farefis,asnjehere nuk kemi pas raporte te mira me serbet. Ndersa,Ramadan Mujes nuk e kam ndermend me i thene asgje qe kemi biseduar,ngase edhe ashtu per nga natyra nuk jam njeri qe i zmadhoi gjerat. Profi mendoj se eshte njeri i mire dhe ka familje te mire. I biri i tij Genci punon ne ambulancen e qytetit, si dhe ka hapur nje barnatore private per te mbijetuar. Ne fushaten elektorale e kam ndihmuar profin aq sa kam mundur,edhe pse me partite politike qe jane aktualisht ne skene nuk kam mundur te pajtohem. Megjithate profin e kemi ndihmu sepse kemi konsideru se eshte me i mire se Eqrem Kryeziu,dhe akoma mendoj se eshte me i mire.
P.s.
Pas gjithe kesaj qe ka ndodhur ne mes nesh,konsideroj se ka qene keqkuptim nga ana e dy paleve. Jemi ngaterruar rreth nje emri te poshter,i quajtur Avdi Ibrahimi. Ai njeri edhe ne gjume kur flene,njerezia ja shohin sherrin......

te fala nga
Nexhmi Krasniqi.....

Ja letra tjeter nga zotriu Gafurr Adili shkrun per Avdi Ibrahimin

gafurr adili
Ą HAXHI KUCI
De : gafurr adili (gafurradili@hotmail.com)
Envoyé : sam. 03/10/09 19:26
Ą : HAXHI KUCI (perparimi@hotmail.fr)

Shume i nderuari Haxhi !

Uroj qe ju dhe e gjithe familja juaj, kudo qe ate e keni, te jeni mire.
E lexova letren tuaj dhe ne pergjigje te saj po iu shkruaj si me poshte vijon:

1. Avdi Brahimin e kam takuar 2-3 here dhe keto 2-3 takime me mjaftuan qe ta njifja se ishte i tille sic e pershkruani edhe ju,
ashtu si ai fare Xhi, i cili gjithashtu ka qene mesues i serbishtes dhe i rusishtes ne fshatrat e Kacanikut,
por per Avdiun me shume me ka folur edhe Bashkim Hoxha nga Prizreni, i cili e njifte shume mire Avdiun.
2. Per sa i perket pershkrimit tuaj mbi ndodhite brenda UCK-se iu besoj per te gjitha, sepse kam njohuri te shumta,
por ketu nuk eshte as vendi dhe as mundesi per te biseduar per te gjitha.

Me sa kuptova nga letra juaj ju aktualisht ndodheni ne France, por ne cilin qytet jeni konkretisht, nese nuk eshte sekret ta dije une?

Konsideroj se per te gjitha gjerat do te mundemi te flasim kur ju t'iu jepet mundesia te vini ketu ne Tirane, sepse une qe 6 vjete jam i
izoluar ne kete Shqiperine e Rrudhosur.
Numri im i telefonit eshte: 00355692735656

Me pershendetje vellazerore e atdhetare shqiptare,
Gafurr ADILI.
Tirane, 03 tetor 2009.

Kam edhe tjera mesazhe nga shume dashamire,por keto mendoje se mjaftojne

Ju bekofte perendia juve dhe familjen e juaj per jete e mote.Nga Haxhi Latif Kuēi
Fin de la conversation

Xun ēeta

Pėrshėndetje i nderuar

Ju falenderoj shumė pėr gjitha kėto gjėra tė cilat shumė nga to nuk i kisha ditur. Materialet qė futen nė arkivin tim, ato nuk kalojn pa u analizuar dhe parė se sa dakordohen me tė dhena tjera nė pritje pėr tu grumbulluar ku nga gjitha, mė pak dallime bashk del realiteti. Azizi po ashtu duhet ti zbardh ca gjėra rreth gripit tė arrestuar nė njė dasėm ku njėri nga ta tani ėshtė nė majat e pushtetit dhe per qudi kishte gjėra tė parapergaditura aty. Gafurr Adilin po ashtu e di, e njoh dhe kam tepėr njohuri qė kur ishte kėtu nė Luzern dhe tash sa kohė nė Tiranė. Mos me zgjat shumė du tė ju sqaroj njė gjė : Mė 11 mars 1981 kam qenė qė nga fillimi, por thash se nuk jam Organizatori i atij fillimi.  E kemi treshin nga aktakuza jonė tė cilėt jan organizator ku kanė ardhur nga dhomat e tyre mė skenarė pėr ta filluar. Ata jan : Murat Musliu, Januz Januzi, Kadri kryeziu pjesėrisht Gani Koci dhe Rasim Blakaj , ky i fundit jo i denuar nė grupin tonė. Pra hulumtimet krejt nė qetėsi kan ardhur deri tek gjitha ato pika ku kishte pretendime qė njerzit ti pervetsojn, besa i kam zbuluar edhe ata tė cilėt kanė qenė deri mė flamur nė dorė dhe nuk don as sot te publikohet kjo ngase po dalin gjėra tjera. Unė kam vizituar ata, kam publikuar emrat e tyre pa pelqimin e tyre ngase vet jam viktima e mos pranimit asgjė pėr ta edhe kur me qitej foto nė hetuesi a tani vonė kam kuptuar se ata kishin qenė e dal pa therr nė kėmb nė tė njejtėn kohė kur ne ishim nen dru pėr shkak tė mos pranimit tyre...
Pas ca  dite ta dergoj linkun ku i ke mbi 50 faqe publike tė kėtyre ngjarjeve, pastaj pritet te dalin tri libra tė trasha formati universitar mbi 1500 faq pėrmbledhje nga kumtesat e konferencės shkencore 1981 tes.

Tani jam tepėr pa kohė e besa edhe i lodhur, neser kam me dal nė punė heret mė mengjes dhe po ashtu jam nė pritje te lajmit ndoshta te hidhur pėr nanėn plakė e cila ėshtė nė gjendje tė vėshtirė.

Miqėsisht Xuni


Per botim edhe keto;I nderuari Xun;Edhe nje here po ta ceku se demostratat e 11 marsit nuk kan qen te organizuaraaaaa.Pra as nga shoket e tu as te tjereve.Une kam banue ne katin perdhes ne koviktin nr kater.Mbledhja te nesermen eshte mbajte,ku edhe mua me ftuan por refuzova tju bashkangjitem.Pos une vete i kam nisur ato demostrata si shkaku i qimes qe me qelloi ne gjellen time.Pra pa ua shkerdhye nanen as shkive as shpiunave te serbise.Vete kam veprue por sa tane shqiptaret.Te nesermen poshte afer teatrit disa student brohoriten per nje student qe bente sallta thane eshte shpiun,me nje shufer e kam kapur e thye koken e doren sa kam mundur.Edhe ne qender te studentave per cilin dikushi ka thene qeky eshte spiun e kam rrahur si magarin.Ndoshta me njeh mesiguri.Nuk ja kam rras karin shpiunave dhe kapadihjave.Ne ndihme perhere i kam ndihmue te drejtit dhe e kam shpetue.Me te mira ishalla ndegjohemi.Nese ke diēka per te me bere ndonje pyetje serioze urdhero i nderuari Xun.E kam tullusum kur dikushi dy here e thote nje mendim me mendime te ndryshme !.Ju pershendet Haxhi Latif Kuēi

Ja se ēka shkruan Aziz Morina(udbashi)duke u krenue kinse ky paska qen organizator i demostratave,shume organizator paskan qen kurse ne vend te demostrates kemi qen 15 studenta.

Komente
Referenti[ Saturday, 25.01.2014, 12:57 PM ]
reprika
Genjeshtrat e Avdi Ibrahimit


Ne si gazetar hulumtues ne arhiven e uēk_es gjetem dokumentin ,ku Avdi Ibrahimi uēk-es iu eshte bashkangjitur me daten 12 qershor te vitit 1999.
Lavdaten dhe mirenjohjen nga uēk e ka marr duke iu lutur qe tja leshojne si deshmi para popullit .
Aziz Morina[ Sunday, 30.12.2012, 08:16 PM ]
Kunderpergjigje haxhi gabelit vazhdim i pjeses II
Dhe a e din nė fund,se qfar i tha Franca Avniut tė Madhė,ojė Qalbėsirė? I tha tė lumtė Avni se na shpetove nga era e Qalburė.
Tani janė bėrė ndryshime edhe ma tė mėdhaja,qė nga viti [1922-1924].Tani kemi shumė Avni Rrustema dhe jo vetem nė Paris por anė e mbarė Globitė Botrorė.Oj Qelbėssirrrrrrrrrrrr!!!
Aziz morina[ Sunday, 30.12.2012, 08:14 PM ]
Kunderpergjigje haxhi gabelit vazhdim i Pjesses I
E MJERA SĖRBI QĖ NUK KA KUSHĖ PĖR TA VAJTU,GJATĖ DHE PAS SHKATĖRRIMIT,SEPSE QALBĖSIRA HAXHI ZVARRANIKU ME QALBSIRA E ZVARRANIK TĖ TJER,NUK DO TĖ JENĖ MBI DHEUN E KESAJĖ TOKE TĖ BEKUARĖ,QĖ MBANĖ QALBĖSIRA TĖ TILLA.
Thenjet e Reshat Badallajt,qė Qalbėsira Haxhi Zvarraniku,nuk ka qenė Organizator i Demostratave tė vitit 1981.I vertetoj unė;Aziz Morina i lindurė nė Fshatin Vrajakė K.K.Rahovec.Dhe qė nga viti 1968 jetojė nė Prizren,nė lagjen Ortokoll Rr."Jusuf Gėrvalla" N=56/c.Sepse unė vetė kamė qenė, njeri nderė Organizatoret Operativė-Politikė,tė Demostratave prej [ 11/03/1981 deri me 04/04/1981].
Unė Aziz Morina qė nga viti 1978 kamė qenė nė ilegale,kamė punuar me shumė shokė e shoqe,qė kanė qenė nga Suhareka dhe rrethina e Suharekesė.As njeri prej shokve dhe as njera prej shoqeve,nuk e ka permendė nė as nji kohė dhe nė as nji vend si kontribut dhenėsė nė qeshtjen Madhore Kombėtare kėtė Qelbėsirė Haxhi zvarranikun.
I tregojmė Qalbėsiresė Haxhi Zvarranikut dhe Qalbėsirave tė tjera se;Populli Shqipetar ėshtė njeri nder popujt ma tė vjeter nė Botė.Edhe pėr kundėr faktit qė ėshtė pėrballė me asimilim deri nė qfarosje,nuk ėshtė qfarosė! Ėshtė gjallė po rritet dhe po forcohet,pėr qdo ditė e ma teperė.Ėshtė e vertetė qė nji pjesė e Popullit tonė ėshtė asimilu!Por e dini se kushė ėshtė asimilu?Ėshtė asimilu Qalbėsira Haxhi Zvarraniku me Qalbėsira tė tjera,para ti,gjatė ti dhe pas ti.Pėr tė cilatė qalbėsira edhe ashtu Populli i jonė fisnik,bujar e mendje ndriturė,nuk ka pas,ska e nuk do tė ketė nevojė ti mbaj nė qrganizmin e ti.sepse Qalbėsirat
nuk mbahen nė organizem,ata qiten jashtė, pėr ti ngaranė shpezėtė dhe shtaztė.
Ja rikujtojm Qalbėsirė Hagji Zvarranikut dhe Qalbsirave tė tjera,se edhe at'her kur ishim sa ishim,shkoj nė Parisin i Madhi Avni Rrustemi,e hjeki Qalbėsiren Esatoviq Pashoviq Toptanoviq,nga Qedra e Parisit,pėr tė mos marr erė tė qalbur Kryeqyteti i Frances.Pėr kundėr asajė qė i ofrunė strehim,megjithė ate nuk munden qė ta mbrojnė.
Aziz morina[ Sunday, 30.12.2012, 08:11 PM ]
Kunderpergjigje haxhi gabelit
Botojeni komentin redaksi e zemres.
Se kushė ėshtė Haxhi Zvarraniku,kėtė mirė e din qytėtėza e Suharekesė me rrethinė,por Haxhi zvarranikun e njhė i tėr populli Shqipetar qė jetonė, nė Shqiperinė etėnike si dhe jashtė sajė.Dhe pėrveqė Popullit Shqiptarė,Tani Haxhi zvarranikun,moti e kanė njohur edhe popujt tjer tė botes,tė ciltė patalogjikishtė e urrejn kėtė;Qalbėsirė Haxhi Zvarranikun,ėshtė nji e verteė shum e madhe se Qalbėsirenė Haxhi Meqken Zvarranikėsė nuk e kanė deshtė se dojnė dhe nuk do ta dojn edhe bashėpuntoret e ti tė ngusht.Sepse edhe at'here,kur ka punue me ta, kanė gjujtur si nji zvarranik tė qalbur,nė Paris tė Francesė.Habitem se si Franca e Napolon Bonapartes e mbanė nė gjiun e sajė,nji Qelbėsirė tė tillė,siq ėshtė Haxhi Zvarraniku.
Qaalbėsira Haxhi Zvarraniku edhe pse ėshtė me prjeardhja nga Zvarraniket e qalbur edhe ata nuk e dojnė e urrejn dhe sikur tė mund ta shtinin nė mesin e tyre,do ta groposnin tė gjallė.Dhe e dini se nė qfarė thellsije do ta groposnin? Tė jeni tė bindur se do ta grposnin,nė nji thellėsi mbi 1000 Km.Me qellim qė t'mos delė aroma e qelbėsiresė sė ti,nė ambient pėr t'mos e ndotė ambientin.Qalbėsira Haxhi Zvarraniku ėshtė hy nė garė,me Qelbėsira e trathėtaret tė tjer, se kushė do ta marr "Zastavenė" "Bajrakun" i pari pėr trathėti.
I nderuari Reshat Badallaj,shumė tė pa lara ja ka qitė,nė shesh Qalbsiresė Haxi Zvarranikut,tė tjeratė ja din Populli dhe ajė vetė do ti tregoj,se shpejti.Sepse ja ka sjellė vetėvehtės fundin.
I nderuari Reshat Badallaj,i ka tregu Qalbėsiresė Haxhi Zvarranikut,se nuk ka qenė Organizator i Demostratave tė vitit 1981.Qelbėsira Haxhi Zvarraniku mund t'ketė qenė vetm si SHPIUN I UDBES SĖ SĖRBISĖ-JUGOSLLAVISĖ,SIQ KANĖ QENĖ EDHE SHUMĖ SHPIUNA E UDĖBASHA TĖ TJERĖ.TĖ CILTĖ PĖR KUNDĖ VULLNETIT,DESHIRESĖ DHE PREMTIMIT TĖ MADHĖ TĖ TYRE,PĖR TA MBROJTĖ SHKAPĖRDERDHJEN E JUGOSLLAVISĖ, NUK MUNDEN QĖ TA NDALIN ATĖ PROQES ! U SHKATRRU JUGOSLLAVIJA.DO TĖ SHKATRROHET EDHE SĖRBIJA !.PO PO KJO DO TĖ NDODHĖ.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Xun ēeta dialog me mua per Aziz Morinen   Mar 20 Mai - 11:06

Xun Ēetta · Top Commenter · SH:L:P-Prishtinė (Edukata Fizike)
Pėrshėndetje, pra tani edhe nė publike Haxhi
Mė i bėrė ca pyetje nė mesazh privat, pa me njohur dhe pa tė njohur mirė se kush je e lere mė ta njoh karakterin qė ke. Kjo nuk ėshtė fyrje siq po mendoje se fyhet njeriu kaq leht! kjo ēfarė na ndodhi ėshtė njė realitet e jo se po tė fyej... Ne dy, as nuk njihemi e as qė jemi dėghuar ndonjėherė mė parė pėrjashtuar mesazh pergjigjėn tė cilėn naivisht por me sinqeritet ta bėra dje.
Mė the se Azizi po thotė kėtė e kėtė, unė nuk ja marr te drejten atij ta vlerėson gjithė ēfarė unė kam zbardhur nė librin tim. As nuk i hidherohem pėr gjithė ēfarė mendon Azizi apo lexues tjer. Libri del po pėr kėtė qellim, vlersimet nuk ndalohen, ato jan tė lira. Nuk mund te them se Azizi nuk ka qenė pjesėmarres nė demonstrata nese me foto dokumentar arkivi, del se ka qen. Azizi nuk ka qen organizator as i 11 marsit e as i ndonjė date tjeter ku aj ka qen pjesėmarrės. Azizi pėr kėtė qendrim nuk mė ėshtė ndier i prekun apo i hidhėruar, pse tani ty po te hyn nė punė kjo pse Azizi nuk paska qen organizator i 11 marsit ?
Pa e zgjatur mė shumė, ju lutėm i nderuar Haxhi, mos lako emrin tim nė asnjė moment e lere mė nė kėto forma tė shkėputura. Thot njė fjalė e popullit : ( Hallal njėherė, po edhe heren e dytė disi, tė tretėn nuk ja fali vetės as ty).
Haxhi, hallal tė qoftė hera e parė e keqperdorimit tė sinqeritetit tim pa te njohur as ditur se kush je, hallal edhe gabimi i dytė tani kur po merrem mė kėtė pergjigje, lėshimi i tret nėse e bėj,kur hallal ty as mu.
Mė kaq e pėrfundoj nė publike dhe nuk dua as pergjigje ngase nuk shtrova pytje pikėrisht qė ta konsideroj tė mbyllur kėtė marifet.
Miqėsisht Xuni
Reply · Like · 23 hours ago

Xun Ēetta I nderuari Xun,falimenderit qe boterisht para popullit shqiptar e tregon nje te vertete te hidhure.As une kurr nuk ju kam njohur juve,pos une ju pata bere pyetje qe te njoftohet populli shqiptar se kush po genjene.Dhe kush eshte hajdut i mundit te tjereve,sidomos te atdhetarizmit.Nuk mendoje se diēka kam shtue nga bisedat qe kemi shkembye ne mes vedi.As qe mendoj diē qe te jam kundra jush.E drejta e juaja eshte qe ta shkruani te verteten e juaj dhe mundin qe e keni dhene ne te miren e popullit shqiptar.Te thuhet nje e vertete para mases haptas e di qe eshte e hidhure,por une mendoje se nuk eshte tradheti kur thuhet e verteta.Qellimi im qendrone ne ate qe historia duhet te rishkruhet ashtu siq kane rrjedhur gjerat e jo mundin e dikujt tjeret ta pervetsojne per vete.Keto pervetsime i kane bere dhe po i bejne agatet e shkaut me metodat e tyre profesionale,te mesuar nga shkollat e Komrovcit.Mjaftone keto thenjet e juaja qe populli shqiptar te njoftohet me realitetin.Sajperket Reshatave e Avdiosave dhe Azizovskave le te na etiketojne sa te deshirojne,qellimi eshte qe lokomotiva te shkone ne destinacionin e duhure.Po ju vjen fundi tradhetareve kjo eshte ma me randesi te madhe ne favor te shqiptareve.Paska hala shqiptar te vertete qe nuk i frigohen se vertetes.Neqoftese diē ju kam lendue sadopakes kerkoje ndjese publikisht,dhe nese ka nevoje qe diē te shlyeje me trego se do e beje menjeherit.Kryesorja eshte qe ketyre lagojve nuk duhet tju nenshtrohemi se na shohin shpinen tjeret si te roberuar ndaj tradhetareve siq jane keta zgarenje te serbise.Dhe qe mundohet me ēdo kushte me ane te shkrimeve te tyre te na njullosin atdhetarizmin tone qe e kemi dhene pa kurrefare interesi personal,pos per te miren e popullit shqiptar.Ketyre po u djege zuza pse une paskam qen nismetar kryesor i demostratave te 11 marsit te vitit 1981.Por edhe ne vititn 1968 mbas Osman Geges ne suhareke para ures se madhe jam ky si nje i ri 13 vjeqr qe e barta flamurin kuq e zi.Ndoshta edhe ne kete moshe serbet me pasken shti qe ta barti falmurin shqiptar.Edhe ne mars te vitit 1971 ne sutjeske kur nga serbet e mbrojta flamurin nga serbet,dhe duke i rrahur serbet dhe sidomos Nikolla Lubiqiqin me dru,sipas Reshat zagarit serbet me paskan shti qe ti rrahi si magarenje dhe Fadil Hoxha dhe Ymer Gashi dhe R.Bytyqi eprori i Avdi Ibrahimit me shpallen tradhetar te JUGOSLLAVISE.Edhe me kalle tankese serbet me paskan shti apapaaaa.Edhe mu kacafyt me helikopter e me shpetue shqiptar ,serbet me paskan shti .Shpetimtari eshte Dervish Gashi nga suhareka.Edhe me sopat mi dale kerrit te policise serbe dhe me nxjerr nga kerri shqiptarin ,me paskan shti serbet.Deshmitar eshte Sinan Bid Kuqi dhe djemt e vajzat e tija dhe Aziz Shala.Per helikopter deshmitar eshte ministri Xhemajli Shala.Edhe me shti OSCEN me lajmrue NATON qe ta bombardojne serbin serbet sipas Reshatit me paskan shtie.Ketyre truri ua kape mbrapeshte me formen sofiste qe te drejtin te shendrrojne ne te keq apo si njeri te serbise,sepse vete kane qen dreqi i serbise e une as baben as babgjyshin jo kurr argat te serbeve.Kur serbet e sopise e kishin rrahur shokun e babes Veli Gashin qe ky ne vitin 1968 bashk me djemt e tij e mbronin flamurin qe mos ta perlosin serbet dhe argatet e tyre,baba im naten bomben ketyre serbeve per agjaku ua ka shtie e din mir pallkaviqet.Gjate luftes se fundit kam prue ndihma ne suhareke deshmitar eshte vete Malush Berisha inspektor ne suhareke dhe Selajdin Fazliu nje atdhetar i pathyer.Ndihma edhe na Malisheve kam prue ne korrik te vitit 1998.Deshmitar jane Pompa e paqarizeve ne dragobil nje djalosh i ri qe punonte ateherit aty dhe deshmitar tjeter disa te uēkes dhe Tahir Ulluri.Ne lufte nuk me morren shkaku i Avdi Ibrahimit,deshmitar eshte vete Fatmir Lima,Sami Kuqi,Bajram Bekteshi,Xije Shala e te tjere.e tjere.Dhe si shkak tjeter ishte ku me thane se ty me te marr me luftue qysh je i tremt na shtine me dhune ne front e mos me te ndegjue na vrasish.Deshmitar eshte;Fadil Suka,M.Kuqi,Aziz Morina nga Reshatani,Afrim Morina, e shume te tjere.Me Avdi Ibrahimin gjere ne fund te dhjetorit te vitit 1998 kemi bere shoqeri,dhe si ka mundesi qe une te shetisi Arganin me Taxi ?Ata dite qe e vrajten Sadri Kryeziun,se pari antaret e familjeve te uēk es i kam largue nga suhareka e strehue ka kane deshiruar dhe ne mbremje kam shkue ne Marali dhe kam ndejtur gjere ne fund te Korrikut kur u sulmue Malisheve dhe kemi shkue ne Pagarushe.Ne Pagarush prezent ka qen Blerim Kuqi nje komandant dhe aty e dhesh nje interviste para BIBISIS qe te nderhyne NATOJA qe ta parandaloj gjenocidin serboqetnik,ndaj popullit te strehuar e te stermbushur.I kam lajrue ne OKB e ne Gjygjin e Hages te gjitha keto shpifje qe mi bene Reshat Badallaj dhe Avdi Ibrahimi ,por keta me thane se te gjithe shqiptaret jane shpifesa dhe etiketojne njerezit pa argumente.Te gjitha keto biseda i kam te inqizuara.Se ēka me kane thene keto organe te larta boterore,mire nuk eshte per shqiptar.Zoti i shpetofte te merituarit qe e ndjekin rrugen e PERENDISE.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Xun ēeta dialog me mua per Aziz Morinen   Mer 2 Juil - 4:30

Kujtim Kurti ą Bruxelles Parlamento Europeo
30 juin, 14:33 · Région de Bruxelles-Capitale ·
Albin Kurti kryeminister i ZARFIT,deri ne mars 2016......
J’aimeJ’aime ·  · Partager
Enver Spahiu et 19 autres personnes aiment ēa.
1 partage
Afficher 2 autres commentaires

Fjolla Vukshinaj valla ja qellon ti gjithe
30 juin, 14:36 · J’aime

Enver Spahiu Kujtim po dashka me te qorrose !
30 juin, 14:43 · J’aime · 2

Xun Ēetta Kujtimi, zarfat i shpėrndan.
30 juin, 15:56 · J’aime · 2


Xun Ēetta Hajdar, Veton Surroi tani po don me u pergadit pėr zgjedhje dhe gjatė gjithė fushatės me i vizitu mahallė pėr mahallė ngase fushata fshat pėr fshat i solli humbje herėn e kaluar !!! Pse fshat pėr fshat dje dhe mahallė pėr mahallė sot ? Pėr arsye se nuk ka hapsira nė media, ato qė i ka private janė pasoj e mos mediave tė pavarura nė Kosovė. Tani kemi media tė pushteteve qė ndrrohen dhe media Surroi KS. Vizita mehallė pėr mehallė luan rrolin e viktimės sė mos hapsirave mediale. Ah ēfarė ėshtė kjo politika ! por edhe populli ka filluar e kupton, ngadale por po i ndien plagėt e lojėrave politike. Kundėrshtarėt e Surroit dhe Kurtit po tentojn tė lansojn barcolete se si Vetoni na qenka djali i autorit tė librit ,,Kosovsko Pitanje" derisa Albini vėlla i Daciqit , kuptohet vėlla prej babe, tani tė ndjerit Dobrica Qosiqit. Kėto propaganda nuk u bėjn nderė kundershtarėve tė tyre dhe nuk do pijn aq shumė uj nė popull tė etur pėr barcoleta. Por as barcoleta tjetėr se Albini na qenka djali i Vetonit derisa Vetoni na qenka djali i Branko Horrvat-ti , nuk mendoj se u bėnė nderė barcoletagjive nė Kosovė. .Tani ėshtė koha ti lemė nė njė anė tė huajt dhe tė merremi mė vetėvetėn, mė tė bėmat dhe pa mėmet tona, nga aty do reflektoj edhe fakti se kush nga ėshtė inspiruar jasht vendit tonė.
30 juin, 16:44 · Je n’aime plus · 3
Mehmet Prushi Perse duhet besuar Kesaj,Kujtim Kurti,Asnjeher nuk ke dhene ndonje vlersim, e qe me von ke patur te drejt. Tani e tutje mesohu qe ne krye te Egzekutivit do te Jet Hashim Thaqi,edhe juve nuk ju leme jasht,per SPIKER ma te mir se ISEN,nuk e gjejm askend.
30 juin, 17:18 · J’aime · 1

Xun Ēetta Politika lejon komunikim nenkuptimesh Haxhi i nderua, por jo tė mos konkretizosh kritikėn apo lavdin e tjetrit. Tani ishe i qartė, mė parė u befasova si na rrjedhi emri i Vetonit kėtu nė kėtė link.
30 juin, 17:20 · Je n’aime plus · 2
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Xun ēeta dialog me mua per Aziz Morinen   Mer 2 Juil - 4:32

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Xun ēeta dialog me mua per Aziz Morinen   

Revenir en haut Aller en bas
 
Xun ēeta dialog me mua per Aziz Morinen
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: