AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Reshat B I njeh serbet,

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Reshat B I njeh serbet,   Lun 26 Mai - 1:45

Reshati mbasi martohen shqiptarka shkruan,mbasi tradhetohet kombi shkruan per patriotizem
Reshat Badallaj: Organizata famëkeqe ''Stara Bashka'' vajzat shqiptare po i shet në pazar si bagëti
| E Premte, 05.08.2011, 07:58 PM |

ORGANIZATA FAMËKEQE "STARA RASHKA" (RASHKA E VJETER) VAJZAT SHQIPTARE PO I SHET NE PAZAR SI TE ISHIN BAGËTI

*Mesiti i kesaj dukurie te shumtuar eshte shqipare i thenqin Lumnie tani Mihajlovic
*Dikur vendi i shqipeve krenohej ne bote, te pakten per moralin e femrave shqiptare, nderkaq, tani eshte per turp
*Ku eshte dora e hekurt e shtetit,per te ndaluar tregetine e paligjeshme te femrave shqiptare per matrapazllek, e assesi sipas asaj "Dashuria nuk njeh kufi"
*"Sebepi" i keti shkrimi eshte te mbrojm me cdo kusht nderin e femrave shqiptare, si dikur moti, qe ne kohen e Derguteve e xhandarmarise se kralevines serbiane mbronin nderin duke bere vetevrasje
* U bejme thirrje te gjithe beqareve dhe vejaneve qe jetojne ne Diaspore dhe ne trojet shqiptare te dalin perballe dhe ti marrin per nuse shtepie...

Shkruan: RESHAT BADALLAJ, Hanover

Dikur moti kombi shqipetar krenohej duke rahur gjoks te pakten per moralin e femrave shqiptare. Per t´iu shpetuar epsheve shtazarake te Derguteve ,xhandarmarise te kralevines serbiane dhe te cubave te Nikolles se Cetines, ata duke mbrojtur nderin bene vetevrasje, ta zeme ne rreze te Pashtrikut plak ku gjarperon Drini i Bardh,nje grua e Dobrushtit, te Krahines se Lumes,afer Zhurit, per t´iu shpetuar epsheve te bishave te Derguteve,kerceu nga nje kep i thepisur, bashke me djepin qe mbante femije,atehere e sot ky kep mbane emrin "KEPI I VASHES" Me gjersisht ne librin"VERRINI NEPER LUFTERA" te autorit te shkrimit. Fatekeqesisht, kjo shume shpejte u perdhunos dhe doli balle perfaqe nje soj femrash qe i paska ndalur frika e assesi karakteri njerzor.Se vertete eshte keshtu, e hidhur por e vertete. me ka rastisur te lexoje qe ne Itali,Greqi e gjetke, prostitutate vendeve tjera, kane protestuar se "femrat shqiptare",lirojn ushkurin shume lire,per nje pako cigare.Turp!
Shih per kete,ne Serbi, ne qytetin Rashka, eshte themeluar vetem per kete qellim ORGANIZATA "STARA RASHKA" (stara e vjeter v.a.), per t´iu versulur si kope egersirash vajzave shqiptare. Krahu i djathte, i kesaj organizate famekeqe antishqiptare, eshte nje shqiptare bishdredhur me emrin Lumnie qe tani ka mbiemrin Mihajloviq. Zonja Mihajloviq, pasi ishte martuar me nje bir shkine te tredhur,eshte futur thelle ne Shqiperi,per te "Mesitnuar" me vajzat shqiptare,sipas asaj"fukaralleku te qone ne dere re hasmit", i shet nga 2000-3000 euro si te ishin lope pazari.
Dhe me pas burrat e tredhur te vojvodeve dhe zhupaneve,pijanes te shtyre ne moshe qe mezi e lirojne rrypin per te urinuar, i bejne nuse, jo sipas asaj dashuria nuk njeh kufi, por i shtrin ne shtrat si malle i blere ne pazar dhe larg lezetit.
Çuditerisht, sheti shqiptar behet i shurdhur dhe i verber ne pike te drekes per kete dukuri te shumtuar dhe te paligjeshme.Sa me pare duhet te vehet dora e forte e hekurte e shtetit, per kete gjahe qe luhet me nderin e femrave shqiptare.Shkuesja, si i themi ne nga anet tona zonja Mihajlovic, ajo nuk njeh as komb e as fe ajo njeh vete lekun.
Ndaj, nuk do te ishte keq, qe djemt,beqaret, vejanet, kudo qe jane ne Diaspore dhe ne trojet shqiptare te dalin perballe ketyre vajzave, te tregohen AMSHUR TE FORTE, per tía shuar LEZETIN E USHKURIT, te pakten per "SEVAP", ose ne fund te fundit edhe t´i marrin nuse shtepie, qe t´iu nderpriten rrenjet dashakeqese organizates antishqiptare dhe argates se saj Lumnije Mihajloviq.
Vertet eshte per te ardhur keq, qe edhe shtypi shqipar i shkruar dhe elektronik merren vetem perkitazi me kete teme serioze. I shkruaj vetem ka dy rreshta e hiq me shume.
Mendoje se eshte e udhes qe sa me pare te vehemi ne mbrojtje te nderit te femrave shqiptare sa nuk eshte vone. Domosdosmerisht me kujton humuristin Sevdai Radogoshin-Qumilin, ku thote:... hajde se xhemilja e morri magarin per burre se mandej behet vone..." Per te mos ndodhur meselja e Xhemiles,kete teme ta veme ne spikame.
Keshtu qe do t´iu nderpriten rrenjet, Lumnije Mihajloviqit, burrave te tredhur te vojvodeve e zhupaneve,maqedoneve dhe atyre helen, qe varret e keti soji t´ia peshurrin qent me lezet...

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Reshat B I njeh serbet,
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: