AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Si ka mundesi Erdogani ka edhe Thaqi me fitue zgjedhjet

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Si ka mundesi Erdogani ka edhe Thaqi me fitue zgjedhjet    Mar 27 Mai - 17:32

Kryeministrit turk ia dha Zoti dhe e fitoi mandatin e katėrt gjatė kohės kur mediat ia zbuluan video-skandalet ku shihet Erdogan, sė bashku me tė birin e tij, duke kėrkuar rrugėdalje pėr t’ua bėrė ēaren milionave tė vjedhur!

E fiton mandatin e katėrt nė kohėn kur i mbylli rrjetet sociale, twitter- in e you-tube-n, dhe kur pas 90 vitesh ndalese, lejoi shaminė nė institucione dhe e ktheu nė modė dhe nė stil tė jetesės turke, e ngjalli nostalgjinė turke pėr kohėn e Perandorinė Osmane.

Pra, sa mė i papėlqyer e antipatik u bė pėr Evropėn, aq mė simpatik u bė Erdogan pėr popullin e tij.

2. Edhe Hashim Thaēi duket i ‘bombarduar’ nga tė katėr anėt e partive politike.
LDK e ka tipizuar si njeri i urryer pėr gjermanėt, ndėrsa
gjuha e fushatės zgjedhore kundėr tij ėshtė lėshuar aq shumė, sa qė njė ish deputete e LDK-sė e quajti Kryeministrin lider ‘i pistė’!
Mė i rėndė ėshtė cilėsori ‘i pistė’ sesa cilėsori ‘kriminel’.
Dhe, le tė dihet se nga ky cilėsor ‘pėrfiton viktima’, jo ‘sulmuesi.

Kryeministri po ‘sulmohet’ edhe nga toka, koha ditore po ia reprizon raportin kundėr SHIK-ut, raport ky qė thirret nė emėr tė KFOR-it, dhe ribotohet sa herė qė ka zgjedhje nė Kosovė.

Sikur ky ‘raport’ tė shkruhej edhe nga ‘perenditė’ nuk do ta ‘pastronte’ skenėn politike, duke e larguar nė mėnyrė ‘tė dhunshme’ ansamblin e SHIK-ut nga skena.
Raporti pėrcillet brez pas brezi, fushatė pas fushate, gojė pas goje, si legjendė, si pėrrallė, qė asnjė prokuror mbi kėtė tokė nuk e merr seriozisht!

Kujt i raportonte SHIK- u?
KFOR-it?
Apo shqiptarėve tė Drenicės!
Qysh ėshtė e mundur qė populli i di ‘krimet’ e SHIK- ut mė mirė se KFOR- i qė ka ‘raporte’ dhd nuk bėzan.

Nėse Kosova ėshtė ‘parajsė pėr kriminelėt’, tė tillė e mundėsoi tė bėhet UNMIU-u (OKB), sepse siguria e Kosovės ishte nė dorė tė UNMIK-ut!

Pa pėrkrahjen e UNMIK-ur, SHIK-u nuk tė mund tė ishte ai qė ishte, kushdo qė ishte!

Kadri Veseli ka thėnė se Shėrbimi Informativ i Kosovės zyrtarisht u mbyll mė 14 qershor 2008 dhe se pėr krijimin e SHIK-ut, ishin pajtuar nėnshkruesit e marrėveshjes sė Rambujesė 1999: Ibrahim Rugova, Hashim Thaēi, Rexhep Qosja, Veton Surroi e Blerim Shala.

Pa lejen e faktorit ndėrkombėtar, SHIK-u nuk do tė kishte mundur tė funksionte publikisht me zyre nė qendėr tė Prishtinės.

Prandaj SHIK-u ėshtė i lirė dhe konsiderohet i ‘shuar’, pa arkiv, pa dosje, pa gjurmė, pa biografi.
Sepse, funksionoi me leje ndėrkombėtare.
Dhe, ndėrkombėtarėt ende nuk kanė hequr dorė nga SHIK-u, prandaj ‘askund gjurmėt’ nuk ia gjen!

Pėr shembull, nėse dikush fillon tė ēprush, pastaj rrėzohen tė vėrtetat dhe pėrplasen sekretet rrapullinė si enėt e Dodonės kur thyheshin njėra pas tjetrės dhe del se gjest kriminal ishte edhe gjesti i ish komunistit, Bernard Kushner, bartės i qindra mirėnjohjeve tė Institucioneve tė Kosovės, (pėrfshirė Dr. Honoris Causa), i cili e shkarkoi nga puna drejtorin e PTK-sė, Agron Dida, sepse Agroni refuzoi ta nėnshkruante kontratėn e ndėrmjetėsuar nga UNMIK-u, Kushneri ndėrhyri qė Alkateli ta merr nė dorė telefoninė mobile tė Kosovės, Valėn 900, dhe Kosova mė e varfėra nė Evropė, paguan telefoninė mobile mė tė shtrenjtėn nė botė.
Plus, do tė zbuloheshin qindra krime dhe raste tė kėtilla tė korrupcionit tė realizuara nga bashkėsia ndėrkombėtare, qė nė krahasim me korrupcionin e shqiptarėve janė Pluton!

Prandaj, i mbyllėn sytė para ‘krimeve’ tė njėri-tjetrit, shqiptarėt dhe ndėrkombėtarėt.

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Si ka mundesi Erdogani ka edhe Thaqi me fitue zgjedhjet
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: