AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Bajram Hoti

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Bajram Hoti   Jeu 29 Mai - 5:00

il y a 4 heures
Bajram Hoti
Shume mutin pe han bre...edhe ne ty te njohim...Do vije dita o kopuk
Po ēka po ha mut bre qen i flliqet,ēka te lendova na trego e shkruaj haptas nese je i pastert nga kush po frigohesh.Per ēfare dite e ke fjalen.Kopukllakun mbaje per vete.Fole ku e mizen?
shkruaj se po te presi.
il y a 3 heures
Bajram Hoti
pidhu qen i arkanit

ti ja rrofsh koqet avdi ibrahimit

ai zv komandant e ti dezertore

qepe se na kelbe me rrena
il y a 4 minutes
Haxhiu
Ja rrofsh karin Avdi Ibrahimit,ti nuk e ke ma shume se une Avdiun shok.Pidhu e ta shtifte qeni ne bire.Ti ma se pari nik din ēka dmth fjala dezertor !Dezertor eshte ai qe ik nga fronit,une skam qen le uēk.Une kam thene vetem te verteten dhe e verteta ua ka qelbosur shpirtin se me qelbesira nuk jetohet.

Bajram Hoti
Udbash Kurre ske qen edhe msheli bethen me lesh
Fin de la conversation
Envoyé depuis un mobile
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Bajram Hoti   Ven 30 Mai - 10:33

Bajram Hoti
a partagé un lien.
27 mai
Shoke te FB dhe miq te vjeter...UDB-ja ka nise fushate kunder fam.se Ukshin Hotit,kete fushate e udheheqe Kujtim Kurti nga Prizreni i derguar special i Isa Mustafes.
Tendenca te njollose femijet e U.Hotit....paramendoni sa large mendon UDBA,ata nuk deshirojnn e qe pasardhesit e patritave te kombit mos te arrijne ne karriere politike.Kujtim Kurti nuk ngurron ta quaje vajzen e Prof Hotit prostitute.
Imagjinata e UDBBse eshte duke vepruar ashper ne Kosove,por mos te harrojne zagaret e tipit te K.Kurtit se do te reagojme edhe me Padi edhe ne formen e Kanunit...do ta paguan shtrejte kete fyerje!
Ky eshte postimi i Udbashit Kurti!
Reagoni o njerez,bllokone dhe injrone kete idiot!

fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net
fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net

Selami Hajrullaga
ky - kujtim - kurti e perkrah komentet te - haxhi kuqit - per burgun e dubraves dhe masakrat te bere gjat muajit maj - pikerisht kur esht zhdukur - dr - ukshin hoti - - ky haxhi kuqi esht kon dora e djatht e arkanit ne kosoven e 98 dhe 99 - e posaqarisht ne masakrat te bera ne dugagjin mbas 16 maji-t - te 99
25 mai, 08:10 · 1
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Deshtim i PDK   Ven 30 Mai - 13:10

DĖSHTIMI I MADH I HASHIM THAQIT

January 30, 2013 Opinion No comments
ShareThis

“Gruas dhe kombit nuk u falet tė bien viktimė e aventurierit tė parė”.

– Marks -

Nga IDRIZ ZEQIRAJIdriz Zeqiraj
Nė rast festave, sidomos nė pėrmbyllje tė vitit, do tė donim tė thonim fjalė tė mira, pėrlavdėruese. Por, ėshtė e vėshtirė, nė mos e pamundur, tė gjejsh diēka qė, vėrtet, ja vlen tė lavdėrohet nė qeverisjen e sotme, sa korruptive, aq edhe kriminale. Ėshtė e dhimbshme, madje skajmėrisht fatale qė Kosova tė dėshtojė, kaq trishtėm e mjerueshėm, si shoqėri dhe si shtet. Vėrtet, 13 vite mė parė bota demokratike, e prirė nga Amerika dhe Anglia, na ēliroi nga pushtuesi serb, por jo edhe nga bandat kriminale vendore, tė ideologjisė tė kuqe staliniste, tė grupuara nė LPK-nė e tyre, tė cilat, me krimet e tyre seriale dhe makabre, (si vrasja dhe djegia e trupit tė kryetarit tė LDK-sė tė Istogut, Shaban Manaj), u ngrinė buzėqeshjen e lirisė Shqiptarėve tė Kosovės.


UNMIK-u, njė organizatė burokratike, por nė rastin e Kosovės i kalon pėrmasat e burokracisė, sepse krimi i organizuar ekonomik dhe politik, avancoi shpengueshėm. Dhe, kėtu hidhet dyshimi i bazuar se dikush mendonte dhe vepronte ta pengonte ndėrtimin e njė shteti ligjor, si premisė e konsolidimit tė shtetit tė brishtė tė Kosovės. Mikja dhe shefja ime e emergjencės tė luftės, oficerja e zgjuar dhe trime, Sabahate Tolaj, nė prillin e vitit 2004, ke varrazat e dėshmorėve nė Koshare, mė thoshte: “Kam shumė rezerva pėr UNMIK-un. Si hetuese speciale nė Policinė e Kosovės, unė me shokė pėrgadisim lėndėn, kompletojmė dosjen, pėr njė krim tė rėndė, tė caktuar, me prova e fakte tė bazuara. UNMIK-u na e merr nga duartė, e mbyllė dosjen nė kasafortė, duke na thėnė: ” Vazhdoni me pėrgaditjen e dosjes tjetėr! Por, ne nuk shohim as tė arrestuar, as tė gjykuar dhe as tė dėnuar”!!! Ajo arriti tė mėsojė shumė pėr krimet dhe kriminelėt e bandave tė Dukagjinit, tė cilat udhėhiqeshin nga njė shtab politik, qė bėnte pėrzgjedhjen e viktimave pėr ekzekutim. Nė pėrpjekjet e saj hetuese e zbuluese, u vra pikėrisht nga kėto banda, me porosi pokitike partiake, sėbashku me kolegun e saj tė luftės dhe tė punės, Isuf Haklaj.


Pluralizmi politik hapi dhe hopi cilėsor pėr shqiptarėt

Pluralizmi politk nė vitet `90-a ishte hapi dhe hopi cilėsor qė bėnė shqiptarėt nė pėrgjithėsi dhe pėr ata tė Kosovės nė veēanti. Themelimi i partisė tė parė alternative nė Kosovė, LDK-sė, e cila ishte Lėvizja kombėtare mė e organizuar dhe mė masive nė historinė shqiptare tė tė gjitha kohėrave, e udhėhequr me urtėsi dhe qartėsi nga dr. Ibrahim Rugova, ishte njė shans i pritur drejt lirisė.

Krijimi i institucioneve paralele, mosbindja gjithėqytetare ndaj pushtuesit, ēuan nė njė luftė tė pashmangshme, por edhe krejt tė pabarabartė. Ndėrkohė, njeriu i menēur Rugovė, pėrgjatė dekadės paqėsore, kishte rifituar miqėsitė e dikurshme, tė rrėnuara, pėr hatėr tė Rusisė, nga lakeu ruso-sllav Enver Hoxha, si dhe kishte pėrfituar miq tė rinj, dikur miq tė armiqėve tanė, nga qendrat e vendosjes, si Anglia, Franca…

Pavarėsisht mangėsive tona, pėr t`u pėrballur me njė pushtues tė koracuar me armė dhe pėrgaditje profesionale sipėrore, lufta jonė mund tė ishte mė dinjitoze. Por, pushtuesi kishte punuar shumė pėr llogaritė e veta dhe nė Mėrgatė i kishte rekrutuar njerėzit e vet, tė cilėt kishin kapur kupolėn e Lėvizjes Popullore tė Kosovės (LPK), pas vrasjes tė Jusuf e Bardhosh Gėrvalla dhe Kadri Zeka. Pėr afro njė dekadė, agjituan shumė pėr tė penguar dhe sabotuar financimin pėr mbijetesėn e popullit tė Kosovės si dhe luftėn.


Evoluimi i LPK-sė nga lėvizje revolucionare, nė lėvizje kriminale

Nė Shqipėri, komunistėt e pėrmbysur, por jo edhe tė goditur, u sulėn, si hiena, kundėr demokracisė tė brishtė shqiptare dhe e pėrtokėn atė me forcėn e armėve, nė vitin 1997. Komunistėt shqiptarė kanė qenė dhe mbetėn miq e vėllezėr me komunistėt serbo-sllavė. Ata donin qė nė Kosovė tė sundojė e majta staliniste-enveriste e Kosovės, e organizuar nė LPK-nė, qoftė edhe me njė autonomi si ajo e 1974-ės. Udhėheqja e komunistėve shqiptarė, e konvertuar nė socialistė, emėroi komisarin politik dhe zėdhėnėsin e tė ashtuquajturės “UĒK-e”, e cila, realisht, ishte inekzistente. Njėkohėsisht, instruktoi dhe aktivizoi organizatėn vrastare, kriminale SHIK-un, si avangardė pėr marrjen e pushtetit me dhunė, jo nga pushtuesi, por nga LDK-ja!!

Institucionet e Kosovės kishin organizuar grupet guerile nė tėrė hapėsirėn e Kosovės. Nė krye tė gueriles ishin vėnė djemtė atdhetarė e zemėrzjarrė, tė cilėt, dr. Ibrahim Rugova, nė koordinim me prof. Fehmi Aganin, juristin Sali Ēekaj, kryetarin e LDK-sė nė Gjermani dhe tė Kolegjiumit nė Diasporė, Hafiz Gagica dhe, nė marrėveshje me presidentin shqiptar, Ramiz Alia, kishin bėrė ushtrimet e nevojshme ushtarake nė fshatin Surel tė Tiranės. Ndėrkohė, LPK-ja, nė bashkėpunim me Sigurimin Shqiptar, organizoi vrasjen e ministrit tė mbrojtjes, kolonel Ahmet Krasniqit, tė shefit tė emergjencės tė luftės, Ilir Konushevcit, tė kontraktorit tė ushtrimores tė Kalimashit, njėherėsh edhe furnizuesit me armatime pėr luftėtarėt e Kosovės, Rushit Elezit, kukėsjan, pėr tė vazhduar me vrasjet e oficerėve dhe tė ushtarakėve tė tjerė, duke uzurpuar pikat ushtrimore, tė hapura nga ministri Krasniqi. Pėr vrasjet nė Veriun e Shqipėrisė, njė ndihmesė tė madhe ka dhėnė edhe gjenerali kodosh, Kudusi Lame, tė cilit, dhunuesit e televizionit “publik”, RTK-sė, po i japin hapėsirė enorme, pėr tė denigruar luftėtarėt e mirėfilltė, sot Heronj tė Kosovės dhe pėr tė sajuar trima e heronj fiktivė, tė rremė, nga sera e komunistėve!

Nė Kosovė, kuadrotė e LPK-sė, nė vend qė tė luftonin pushtuesin, ashtu siē vepronin forcat ushtarake institucionale tė Presidentit Rugova, ata hapnin fshat e burg pėr kundėrshtarėt politikė. Kėshtu, LPK-ja, e krijuar si njė lėvizje revolucionare pėr liri, tani u kthye nė njė lėvizje kriminale, nė shėrbim tė pushtuesit.

Luftėn nė terren, nė Kosovė e dėshtoi LPK-ja. Kosova u mund dhe u boshatis me aksionin me emėrtesėn cinike “Patkoi” dhe rezistenca e vetme mbeti Kosharja, e cila edhe legjitimoi luftėn nė Kosovė. Dėshtimi, mosnėnshkrimi i marrėveshjes nė Konferencėn e Rambujesė nga Serbia, u ndėshkua me bombardimet e apaēėve nė objektet vitale nė Kosovė, Serbi dhe Mal tė Zi.

Mė 12 qershor 1999, Serbia kapitullon para forcave tė NATO-paktit dhe tėrheq forcat pushtuese nga Kosova. Nė Tiranė presidenti Mejdani, kryeministri Nano me shokė kishin kompozuar Qeverinė e Pėrkohėshme tė Kosovės, kryesisht, me militantė partiakė tė LPK-sė. Ata uzurpuan ish-zyrat e pushtetit dhe filluan qeverisjen e dhunshme, para syve tė UNMIK-ut. Vetėm brenda pak muajve vranė 600 kundėrshtarė politikė, kryesisht, ushtarakė luftėbėrės dhe veprimtarė tė LDK-sė. Krimet mbetėn tė pandėshkuara!!!

LPK-ja, pėr sjelljet brutale, uzurpimin e pasurisė shtetėrore e shoqėrore, vjeljes tė reketit dhe tė hajnisė zyrtare, u ndėshkua nga elektorati me humbjen katastrofale tė zgjedhjeve. Tė tėrbuar nga injorimi dhe pėrēmimi popullor, tė prekur nė sedėr pėr rrenėn e madhe qė kishin lansuar, sikur ata bėnė luftėn, vazhduan vrasjet e organizuara politike, vrasje kėto tė listuara nė SHP tė LPK-sė, tė konvertuar nė PDK-e dhe tė zbatuara nga organizata ilegale, SHIK-u kriminal.

LDK-ja e prirė nga kryetari Rugova, i fitoi zgjedhjet bindshėm, por ndėrkombėtarėt imponuan koalicionin e gjerė. Shuarja e Presidentit Historik, dr. Ibrahim Rugova, shantazhi e terrori i kuq, kėrbaēi e kulaēi, mposhtėn disa figura nga kupola e LDK-sė, duke e ndarė atė, pėr tė hypur nė fron kuqaloshėt e PDK-sė, nė koalicion me minoritetet e Kosovės dhe ndoca partiza tė majta, bishtra tė PDK-sė.

Tashmė, njerėzit e rrugėve tė mėrgimit, tė diskotekave e drogės, hafije tė hershėm dhe tė rinj tė Serbisė, filluan dėshtimin edhe tė asaj ekonomie tė pakėt, tė mbetur nga dhunimi i pushtuesit. Shitja e pasurive shtetėrore, privatizimi i egėr, me ēmime simbolkike, duke pėrfituar pushtetarėt shuma tė majme; dhėnia e tendereve me ēmime tė larta dhe punime tė dobėta, sidomos nė asfaltimin e rrugėve, njė hajni zyrtare, e thėnė nė gjuhė internacionale – korrupsion.


Hashim kryeministri dėshtoi nė tė gjithė parametrat

E gjithė kjo maskaradė: e vjedhjes tė shtetit nga pushtetarėt; e pasurimit tė shpejt, qė konkurron sheikėt arabė tė naftės; e shpėrdorimit tė parasė publike nė udhėtimet me delegacione tė fryra e krejt tė panevojshme; me lluksin e tepėruar, qė nga makinat blindazhė, sepse i ndjekė hija e krimeve seriale, tė cilat llogaritėn tej shifrės 1.500 viktimave, ėshtė zhgėnjim i madh si pėr ne, idealistėt e hershėm, por edhe pėr brezat mė tė rinj, qė varfėria i ka pllakosur dhe kėrkojnė rrugė pėr tė ikur nga Atdheu, me mallkimin e pėrsėritur pėr pushtetarėt e babėzitur, korruptivė, mafiozė dhe tė implikuar nė hartimnin e listave vrastare dhe urdhėrdhėnės tė ekzekutimeve makabre.

Dėshtimi politik i Hashim Thaēit dhe i qeverisė sė tij ėshtė i madh, mal. Parlamenti, opozita, madje edhe shumė kuadro tė pozitės, kanė kundėrshtuar bisedimet me Serbinė pėr Veriun e Mitrovicės. Kryeministri, Presidentja, banda e zv.kryeministrave, ministrat dhe shpura servile e marroqe, nė veēanti, lėvriēka Editė Editė, ēirreshin se bisedimet janė kryekėput teknike. Por mashtrimi i turpshėn doli sheshit dhe se rezultuan nė bisedime tėrėsisht politike! Dhe, kujt i duhet njė kryeministėr, njė qeveri e tėrė qė gėnjen jo vetėm popullin e vet, por edhe veten?! Turpi nuk ka brirė!

Moszbatimi i marrėveshjeve tė nėshkruara, pėrmbushja nė heshtje e 6 pikėshit tė Baki Munit, plani aktual i Serbisė pėr enklavat e kudondodhura nė Kosovė, kėrkesa pėr statusin special nė Veri, dėshmojnė mė shumė se dėshtimin, tradhtinė.

Premtimi pėr serinė e njohjeve tė shpejta tė pavarėsisė tė Kosovės, doli bllof. Rivaliteti i ministrit tė jashtėm Hoxhaj, servil e panegjerik, deri nė neveri, i shefit tė tij – Thaēi dhe zv.kryeministrit tė rrėmujshėm Pacolli, ėshtė skandaloz. Si i pari, ashtu edhe i dyti mė parė preferojnė njė mosnjohje nga ndonjė shtet qoshak, se sa ta bėjė i pari para tė dytit dhe anasjelltas. Nuk janė ezauruar, nė masėn e duhur, mundėsitė e lobimit, me shtete ndėrmjetėse, tek pesė vendet e BE-sė, tė cilat ende nuk e kanė njohur Kosovėn. Dhe, kėto mosnjohje peshojnė shumė, nė raport me disa shtete tė pazėshme, tė cilat, pėrveē numrit, nuk lozin ndonjė rol tė dytė.

”Udhėtimet pa viza do t`i realizoj unė brenda vitit 2012″, – zotohej kryeministri Thaēi. Kjo rezultoi gėnjeshtėr e pastėr. Madje, sė fundi, zonja Lunaēek kėrcėnoi se “nuk ka heqje tė vizave, pa luftuar korrupsionin”. Dhe, kush do ta luftojė atė?! Mungon ligji pėr sekuestrim tė pasurisė tė paligjshme!! Pse? Kompromisi kriminal nė Parlament: Ligji i sekuestrimit tė filloj prej tash, pa forcė vepruese pėr pasurinė e paligjshme, vjedhjet zyrtare te deritanishme! Njė pisllėk i tmerrshėm! Ēfarė bėnė institucioni ligjbėrės, Parlamenti?! Por, a mund tė luftojė njeriu kundėr vetes?!?

Broēkullat qeveritare pėr favorizimin e ekonomisė vendore, tė bujqėsisė dhe tė blegtorisė, demantohen lehtas nga njė informacion doganor. Brenda njė jave “reciprociteti” i shkėmbimeve tregtare me Serbinė ishte: 1.000 (njėmijė) mauna (kamionė tė tonazhit tė madh) tė hyra nga Serbia, ndėrkohė, vetėm 3 (tri) mauna tė dalura nga Kosova!!! Arsyeja e kėtij raporti tė pashembulltė nė botė, janė vjelja e parasė nga doganat, pėr ta mbajtur administratėn e stėrfryrė, qeverinė mė tė keqe “prej si ka mbi lisi”! Politika e punėsimit tė partisė nė pushtet, ėshtė nė shėrbim tė shtimit tė elektoratit, duke e shfrytėzuar varfėrinė e fundme nė Kosovė, gjithnjė me synimin e vetėm pėr tė mbetur nė pushtet.


Grabitja e turpshme e mėrgimtarėve

Nuk ėshtė diēka e re kur themi se Kosova mbijetoi dje dhe vazhdon tė mbijetojė edhe sot, kur pėrqindja e papunėsisė ėshtė nga mė tė lartat jo vetėm nė Evropė, por, ndoshta, edhe nė botė. Mėrgata shqiptare ndikoi dhe mundėsoi padėgjueshmėrinė e qytetarėve tė Kosovės, ndaj pushtuesit serbo-sllav, duke zgjidhur problemi bazė, jetik: kafshatėn e bukės. Por, Hashim Thaēi, duke u bėrė pėrfituese edhe familja e tij, sepse i vėllai, Ganiu qe caktuar “rastėsisht” pėr menaxhimin e Shoqatės tė Sigurimeve tė Kosovės, e cila mbledh haraē nga mėrgimtarėt, nga ngulimet nė pikat kufitare tė kompanive tė sigurimeve rreth e rreth Kosovės. Qėllimshėm nuk ua njeh sigurimin bazė mėrgimtarėve, i pranuar me standartet e Evropės! Njė grabitje tė tillė, sa tė turpshme, aq edhe kriminale, nuk e meritojnė mėrgimtarėt tanė, tė cilėt, pėr dekada rradhazi, derdhin valutat e tyre nė familje dhe nė shoqėrinė e Kosovės.

Me qėllim tė vjeljes tė parave nga mėrgimtarėt, qeveria e Hashimit ndėrroi dhe pėrshtati ligjet, duke zgjatur vitet e vjetėrsisė tė prodhimit tė makinave, duke vėnė doganė, e cila, nė shumė raste, kalon edhe vlerėn e blerjes tė saj, makinės!


Uni i Hashimit ėshtė bėrė proverbial

Kryeministri i Kosovės flet vetėm nė veten e parė: “Unė e udhėhoqa luftėn”! “Unė e bėra luftėn”! “Unė e ēlirova Kosovėn”! “Unė e kryesova delegacionin shqiptar nė Rambuje”! “Unė e bėra Kosovėn shtet”! “Unė e shpalla Pavarėsinė e Kosovės”! Dhe, vazhdon nė pambarim “uni” i Hashimit, tashmė, i bėrė proverbial!

Edhe pėr ēėshtjet mė kardinale shtetėrore, ai nuk pyet dhe nuk pėrfillė as Presidentin e vendit, as Parlamentin, as opozitėn, por as partinė e tij dhe as popullin e Kosovės. Kompetencat e tij pushtetare mund tė krahasohen vetėm me mbretėrit e Mesjetės.

1.- Hashim Thaēi nuk e ka udhėhequr luftėn, sepse nuk kishte si ta bėnte kėtė shėrbim, ndėrkohė qė ai nuk ka jetuar nė Kosovė pėrgjatė luftės.

2.- Hashim Thaēi nuk ka luftuar nė Kosovė, nuk ėshtė pjesė e luftės dhe nė asnjė mėnyrė nuk pėrfaqėson UĒK-nė. Dhe, kėtė e kanė bėrė tė qartė pjesėtarėt e njė grupi gueril, tė grupit tė tij, publikisht, me gojė dhe me shkrim, tė ngulitur nė fshatin Likoc tė Drenicės, tė cilėt thonė se Thaēi ėsht larguar nga kjo pikė, nė prill tė vitit 1998, pėr tė mos u kthyer mė si luftėtarė nė Kosovė. Por, pa mohuar se ka hyrė nė zona, relativisht, tė sigurta, pėr instruktime tė SHIK-ut, pėr shumė dhjetra burgje tė hapura nėpėr fshatrat e Kosovės. Gradimin komisar politik tė “UĒK-sė” ia kanė bėrė Mejdani e Nano me shokė, nė Bllokun namkeq tė Tiranės.

3.- Kosovėn nuk e ka ēliruar Hashim Thaēi dhe as “UĒK-ja”. Grupet luftarake, kryesisht, guerile nė Kosovė, qė kurrė nuk arritėn tė organizohen nė nivelin pėr t`u bėrė ushtri, UĒK-e, u munden nė fushėbetejė nga Serbia. Pamundėsia pėr ta bėrė ushtrinė e mirėfilltė tė Kosovės, i faturohet LPK-sė, pra, Thaēit me shokėt e tij, disa syrėsh hafije tė Serbisė, tė cilėt, me vrasjen e ministrit tė mbrojtjes, kolonel Ahmet Krasniqi dhe tė kuadrove tė tjerė politikė dhe ushtrarakė, me pėrēarjen e faktorit ushtarak, tė aprovuar edhe nga krerėt soci-komunistė tė Tiranės zyrtare, sabotuan luftėn nė Kosovė. Nėse, vėrtet, Thaēi me shokė “ēliroi” Kosovėn, atėherė, perse duhej intervenimi ushtarak i NATO-s?!? Por, kjo nuk i ulė vlerat e tė gjithė atyre, tė cilėt vullnetshėm dhe pa hile luftuan pėr lirinė dhe ēlirimin e Kosovės. Disa syrėsh humbėn jetėn dhe ata do tė mbesin, pėrjetėsisht, nė mendjet dhe zemrat e popullit tonė si dhe do tė pėrkujtohen me respekt tė veēantė nga brezat shqiptarė.

Presidenti Klinton, i bezdisur, tej mase, nga pėrlavdėrimet e pėrsėritura, deri nė rrugaēėri, tė Hashimit me shokė, do tė thoshte, madje me zė tė lartė, nė takimin me fėmijtė e Kosovės, nė Ferizaj: “Luftėn e fituam ne, ju fitoni paqen”! Kjo demanton prerazi tė gjithė pėrralltarėt e LPK-sė staliniste-enveriste. NATO nuk ndihmoi ēlirimin e Kosovės, siē thonė falsifikatorėt komunistė tė historisė, por, ajo e ēliroi Kosovėn. Pėrkujtimet e ēlirimit tė qyteteve tė Kosovės, veē e veē, nė datat nga 11 deri 15 qershor 1999, janė promovim i “komandantėve” plazhistė tė Durrėsit. Pėr ēudi, kėsaj maskarade pėrkujtimore po i shėrben edhe Krryesia Qendrore e LDK-sė! Kosova ka vetėm njė ditė ēlirimi: 12 qershor 1999.

4.- Hashim Thaēi nuk ka qenė kryetar i delegacionit tė Kosovės nė Konferencėn e Rambujesė. Ai nuk ka pasur mandat pėr ta pėrfaqėsuar as atė grupin, kinse, pėrfaqėsues tė “UĒK-sė”, sepse asnjėri syrėsh nuk ishte pjesė e luftės, nuk kishin konsultuar pėr asgjė Shtabin. Disa prej tyre, qė jetonin nė Mėrgatė, Shtabi nuk e dinte fare qė janė anėtarė tė tij! Disa tė tjerė, nė mes tyre edhe Hashimin, nuk i njihte mė pėr anėtarė, sepse ishin larguar nga Kosova qysh nė fillim tė luftės, duke i humbur edhe lidhjet me Shtabin!

Sipas nivelit tė pėrfaqėsimit nė Konferencė, kryesimi i takonte Presidentit Rugova. Por, ndėrkombėtarėt, duke parė fodullėkun e “komandantėve” pa ushtarė dhe ushtri, por me badiguardė tė shumtė, e heshtėn ēėshtjen e kryetarit dhe pala shqiptare nuk pati fare kryesues. Partia e akademik Rexhep Qosjes nuk ishte votuar asnjėherė, prandaj Qosja me tė vetėt, nuk pėrfaqėsonte askėnd, ishte i paligjshėm, kontrabandė. Tė ligjshėm ishin vetėm Shoqėria Civile dhe delegacioni i LDK-sė, i prirė nga Presidenti Rugova, meqė kishte institucionet paralele shtetėrore: kryeministrin me qeverinė, Parlamentin dhe Forcat luftarake nė Kosovė. Marrėzinė se Hashim Thaēi ishte komisar politik i “UĒK-sė” dhe kryesues i delegacionit tė Kosovės nė Rambuje, e pėrsėritėn edhe krerėt e PD tė Shqipėrisė, tre vjet mė parė! Realisht, vite mė vonė Thaēi do tė vetėshpallej si i tillė, duke menduar nė mbamendjen e dobėt tė tė pranishmėve!

5.- Vetėlavdėrimi, mungea e modestisė, shtrembėrimi i historisė, kulmon me pohimin publik tė Hashimit se “unė e bėra Kosovėn shtet”!?. Mėsimi i alfabetit, gėrmat, shkrim – leximin fillestarėt shkollarė e mėsojnė nė gjysmėvjetorin e parė. Prandaj leximi i njė deklarate, edhe atė dhunshėm, nuk mund tė quhet bėrje e Kosovės shtet!

Kur po bėhej Shqipėria shtet, Hasan Prishtina nuk ishte as nė Vlorė dhe as nė Shqipėri. Megjithatė, ai ishte ideatori dhe projektuesi i pavarėsisė tė Shqipėrisė, i shtetit shqiptar, paēka se dikush tjetėr do ta lexonte deklaratėn, duke e proklamuar Shqipėrinė tė mosvarme dhe sovrane.

Rrjedhimisht, dr. Ibrahim Rugova ideoi, projektoi dhe realizoi shtetin e Kosovės. Kėtė tė vėrtetė absolute askush nuk mund ta vė nė dyshim, aq mė pak ta mohojė. Kosova nė vitet `90-a po rrezikohej, aq sa edhe Ēamėrisa nė fund Luftėn e Dytė Botėrore. Boshatisja e territorit, pėrzėnia e dhunshme e popullatės nga njė vend, akti i kryer, ėshtė dėshmia faktike se i ka lėnė njerėzit pa atdhe. “Tanku digjet me njė shishe benzinė”,- pėrralliste njė shtef – shteti ballkanik, ndėrkohė qė plane tė tjera kishte bėrė me Millosheviēin. “Po donė mė ma nisė luftėn para kohe do pisa”, – dhe i thoshte me emėr Adem Jashari. Dhe, urtaku Rugovė kishte punuar njė dekadė, pėr t`i bindur Tė Fortėt e botės, se Kosova meriton lirinė. Koha edhi dhe porosia sintezė e Presidentit Rugova u dha: “Tė mbrohet pragu i shtėpisė”.

Heshtja e qėllimshme, “harresa” e Presidentit Rugova, madje nė tė dy shtetet shqiptare, pėrgjatė festimeve tė 100 vjetorit tė pavarėsisė tė Shqipėrisė, ishte irrituese e provokuese pėr popullin e Kosovės. Nga banda vendore (e Kosovės) ishte normale, madje e pritshme kjo heshtje e turpshme. Por, befasuan shefat e Shqipėrisė londineze. Madje, as qė u tha arsyeja e kėsaj heshtjeje hiē fisnike.

6.- Vetėm kjo ėshtė e vėrtetė se Hashim Thaēi ka lexuar deklaratėn e shpalljes tė pavarėsisė. Ky lexim ka qenė sa i dhunshėm, po aq i turpshėm dhe provokativ. Mė 17 shkurt 2008, nuk po shpallej e pavarur qeveria, por shteti i pavarur i Kosovės. Prandaj, nė asnjė rrethanė, akti formal i leximit tė deklaratės tė shpalljes tė pavarėsisė nuk i takonte kryeministrit, por Presidentit tė Kosovės, Fatmir Sejdiut dhe nė mungesė tė tij kryetarit tė Parlamentit. Pėr ēudė, zoti Sejdiu nuk shquhet pėr modesti, ai intrigoi shumė, sėbashku me cinikun anti-Rugovė, Eqrem Kryeziun, qė pėr turpin e Kryesisė Qendrore tė LDK-sė, vazhdon ta shkatėrrojė edhe Degėn e LDK-sė nė Prizren, nuk pranoi ofėrtėn e akademik Dacit pėr bashkėpunim, ndėrkohė qė iu dorėzua, si pulė e lagur, aventurierit karrierist, Hashim Thaēit. Pjesėn e turpit e ndajnė edhe deputetėt e LDK-sė, nė atė seancė tė Parlamentit, tė cilėt, nė shenjė proteste, pėr mujshinė e njeriut tė dyshuar pėr shumėēka dhe, i cili don tė hyjė dhunshėm nė histori edhe pėrmes leximit tė kėsaj deklarate, duhej ta kushtėzonin: deklaratėn ta lexojė atij qė i takon, Presidenti, pėndryshe e lėshojmė sallėn.


Koalicioni i bandave tė Drenicės dhe tė Dukagjinit

Dy partitė e ekstremit tė majtė stalinist – enverist, PDK-ja dhe AAK-ja, me pompė e bujė, po flirtojnė pėr njė koalicion tė mundshėm, pėr t`i pėballuar, gjoja, bisedimet me Serbinė. Tė dy partitė janė fort tė dyshuara pėr krim tė organizuar ekonomik dhe politik, pėr reket dhe pėrvehtėsim tė pasurisė shtetėrore dhe asaj private, pėrfshi kėtu edhe eshtrat, varret e dėshmorėve tė Kosovės!!!

Populli i Kosovės, i lodhur me krimet numerike pėr 14 vjet rradhazi, i frikėsohet njė koalicioni tė tillė, i cili veē dajakut dhe hajnisė zyrtare, nuk i sjell asgjė tė mirė vendit, pėrkundrazi e ngulfatė atė. Bashkohen bandat e Drenicės dhe tė Dukagjinit, pėr tė sunduar pa rivalitet. Thonė se kur shkėrryhen buajtė, e pėsojnė bretkocat. Dhe, opozita merr fund. Nėse njė shefi tė partisė i dėnohen 12 truproje, nė kohėzgjatje brenda njė dekade, si vrasės, grabitės e banditė, ėshtė krejt logjike qė edhe shefi i tyre tė jetė kryebandit.


Akuzat e bėra nė adresė tė AAK-sė, me theks pėr kreun e saj, nga shefi i grupit parlamentar, Adem Grabovci, madje nė njė seancė parlamentare, pėr reket (gjobvėnie), hajni zyrtare, krime dhe terror nė Dukagjin, kishin bazė faktike pėr ndjekje penale. Por, kush ta bėjė kėtė?! Njė prokuror servil e hiē, i cili konkurron nė mburrje me shefin e tij Hashimin, por qė, deri mė tani, nuk ka hetuar, nuk ka zbuluar dhe nuk ka dėnuar asnjė bandė, asnjė bandit me peshė krimi. Ndėrkohė qė Kosova ėshtė e bollshme me bosa krimesh ekonomike dhe politike.

Shtrohet pyetja: Ēfarė tė mirash do t`i vinin Kosovės nga garuesit aktualė pėr kreun e ekzekutivit?! Cila ėshtė pėrgaditja e tyre profesionale dhe intelektuale, pėr drejtimin e vendit?! Cili ėshtė morali i tyre pėr tė qenė nė kupolė tė qeverisė?! Ēfarė do t`u thonė vartėsve tė tyre qė tė mos korruptohen, tė mos vjedhin shtetin e vet, kur ata, personalisht dhe familjarisht, kanė shtresuar pasuri marramendėse, tė patundshme dhe tė tundshme, tė cilat, me tė ardhurat e tyre ligjore, nuk arrinin t`i bėnin as pėrgjatė disa shekujve!!! Nuliteti i pėrgaditjes intelektuale, morali i pėrtokur i garuesėve, me njė mal akuzash gjithėfarėshe, shumė syrėsh fort tė bazuara, nuk premton asnjė zgjidhje fatlume pėr popullin, Kosovėn. Njerėzit e shantazhuar nuk mund tė jenė kurrė sovran, tė pavarur nė vendime dhe veprime. Mjerisht, garuesit tanė pėr ekzekutivin e vendit kėtė fat kanė pasur dhe janė rrast tė bllokuar nė integritetin e tyre, ndėrkohė qė pozita pretenduese e tyre kėrkon tė kundėrtėn, pra, integritet tė plotė.


Hashim Thaēi peng i krimit dhe i kriminelėve

Opinioni shqiptar ėshtė i informuar se Kadri Veseli ishte (ėshtė) shef i SHIK-ut. Tashmė, dihet botėrisht se PDK-ja ka ardhur nė pushtet pėrmes SHIK-ut dhe, po tė ishte zoti Veseli shef i SHIK-ut, do tė ishte kryeministėr ai dhe jo Thaēi. Pra, shef i SHIK-ut ka qenė (ėshtė) dora vet – kryeministri Hashim Thaēi. Dhe, nėse Thaēi synon postin e presidentit, logjikisht, Kadri Veseli do tė ulet nė karrikėn e kryeministrit, sepse ai, vėrtet, ėshtė zėvendės – shef i SHIK-ut.

Pse Hashim Thaēi ėshtė peng i krimit dhe i kriminelėve? Pėr vite me rradhė kuadrotė e SHIK-ut ishin lėnė nė hije, me pushtetin e nėntokės, por jo edhe atė tė tribunės. Dalja publike e ish-SHIK-asit Nazim Bllaca, denoncimi i krimeve me njė qartėsi dhe vėrtetėsi absolute, lakoi edhe disa emra nė hierarkinė e SHIK-ut. Pėr t`u mbrojtur nga arrestimi i EULEX-it, jo vetėm tė lakuarit, por edhe tė rrezikuarit e tjerė, pėrshkak tė bagazhit tė krimeve tė bėra, nė kuadrin e SHIK-ut, trysnuan kryeshefin e tyre, kryetar i PDK-sė dhe kryeministėr i Kosovės, Hashim Thaēin, t`i mbrojė ata, meqė ai, mė shumė se askush tjetėr, gėzonte frutin e krimeve tė SHIK-ut, duke i koracuar me imunitetin e deputetit dhe ofiēe tė tjera pushtetare. Dhe, vėrtet, zėri i tyre u dėgjua, kėrkesa e tyre u plotėsua nga shefi i parė i tyre, Hashim kryeministri.

Lista e SHIK-asėve u votua e tėra mjaftueshėm. Kėtė votim e favorizonte pėrcaktimi i Kosovės me njė zonė zgjedhore. Njė turp dhe krim i madh, sepse deputeti i zgjedhur, nė kėtė mėnyrė, nuk merr asnjė pėrgjegjėsi nga askush. U shėnua njė relord vjedhjesh dhe manipulimesh, duke u shtuar njė risi zgjedhjeve: vjedhje brenda llojit, brenda subjektit tė PDK-sė, sepse Hashimi duhej t`u bėnte vend nė Parlament, patjetėr, vartėsve tė tij SHIK-as. Dhe, ky lloj votimi siguron vota pėr shefat e partive dhe tė preferuarit e tyre. Prandaj, heshtazi dhe, pothuajse, fshehurazi manipulohet me, kinse, votėn e “popullit”, pavarėsisht se votohet pėr njerėz tė panjohur, pėr mjedise tė ndryshme. Shembulli i Istogut e fakton mė se miri kėtė horrllėk: LDK-ja fituese bindėse e zgjedhjeve nė Istog, por zv.kryetari i saj nė rreth nuk arrin kuotėn e deputetit. Ndėrkohė qė mesazhet nga larg i kanė thithur votat e qytetarėve vendorė.

Grupi i LLapit, “komandantėt” e Llapit, pjesė e SHIK-ut, u dėnuan pėr vrasje e tortura, pėrgjatė luftės, kryesisht, tė shqiptarėve. Enver Sekiraēa, ish i burgosur i SHIK-ut, rrėfen: “Ishim katėr veta tė prangosur, tre meshkuj dhe njė femėr. Nė hapje e sipėr tė varrit tė pėrbashkėt, duke pėrfituar nga errėsira, unė ika. Krismat i dėgjova, por plumbat nuk mė zunė. Mė vonė kemi shkuar me KFOR-in, ėshtė rihapur gropa-varr dhe janė identifikuar tri kufomat, nė bazė tė rrobave”. Dy prej “komandantėve” tė Llapit kanė vuajtur burgun, njėri syrėsh tani ėsht deputet i PDK-sė, ndėrsa i pari i “komandantėve” tė Llapit, edhepse i dėnuar nga gjykata, jo vetėm qė nuk vajti nė burg, ashtu siē po i bishtnon burgut edhe ish-kryetari i Kaēanikut, Zharku dhe ai ishi i Ferizajit, Xhemajli, por Hashimi e futi nė Parlament, duke e bėrė edhe kryetar tė Komisionit pėr Siguri, i cili do tė bllokonte tė gjitha nismat pėr hetim krimesh nga njė Komision Parlamentar!!!


Dekorimi i kryebandave tė Kosovės nė Shqipėri

Ndėr shekuj dekorimet janė bėrė pėr vepra trimėrie, fisnikėrie, shėrbime cilėsore pėr njerėzimin, siē janė zbulimet, tė arriturat nė lėmin e shkencės, krijimet e veprave artistike dhe tė tjera. Edhe njė medalje, edhe njė mirėnjohje me disa rrjeshta, tė vėna nė njė letėr tė formatit A4, edhe sot e gjithė ditėn, konsiderohet vlerė, nderim i lartė pėr atė qė e gėzon. Ta shpallėsh dikė – Qytetar Nderi – tė njė komune, tė njė rrethi, tė njė qyteti, personi i nderuar duhet tė jetė figurė e pastėr qehlibar- siē thotė populli dhe asesi i pėrgjakur deri nė bėrryla me gjakun e njerėzve tė pafajshėm shqiptarė.

Mjerisht, ndodhi ajo qė nuk pritej. Zyrtarėt e djathtė qendrorė dhe ata tė majtė lokalė nė Shqipėri, dekoruan e nderuan bosėt e krimit, krerėt e bandave tė Kosovės. Nuk u mjaftuan me lavdėrimet e hymnizimet orale tė bėra nė rast pritjeje tė zyrtarėve bandė tė Kosovės nė Shqipėri, apo nė rastin e vizitave tė shefave tė Tiranės nė Kosovė, tė cilat kanė qenė paushalle dhe nėn ēdo nivel, por, nga tė thėna gojore, tani kaluan nė tė bėra faktike, me letra e zyrtarizime protokolare.

Dekorimet e shefave tė bandave tė Kosovės pėr shqiptarėt e Shqipėrisė, mund tė mos kenė zgjuar ndonjė habi apo interes tė veēantė, sepse nuk kanė pėrjetuar tė bėmat e tė dekoruarėve, nuk e kanė parė e ndjerė pėrgjakjen e tė paktėn 1500 atdhetarėve shqiptarė, pėrgjatė dhe pas luftės dhe zinė e shumė mijėra familjeve qė i lidh gjaku, fisi, miqėsia e dashamirėsia me viktimat politike tė ekzekutuara nė mal e fushė, nė rrugė e oborr tė shtėpisė. Janė krime qė kanė tejkaluar edhe Sigurimet famėkeqe tė armiqėve tanė. Dhe, e keqja e madhe e Kosovės, kėto krime edhepse janė qartėsisht tė zbuluara, mbetėn ende tė pa ndėshkuara. Por, tani kulmon se nė vend tė dėnimit, shpėrblehen me dekorimin!?

Dy herė rradhazi ėshtė provua atentatimi i Presidentit Historik, dr. Ibrahim Rugova; ėshtė ekzekutuar nė mes tė Tiranės ministri i mbrojtjes, kolonel Ahmet Krasniqi si dhe oficerė tė tjerė dhe Tirana zyrtare hesht pėr 14 vjet rradhazi, sikur nuk ka ndodhur asgjė!!? Janė ekzekutuar komandantėt, tė cilėt bėnė luftėn si kolonel Tahir Zemaj, Ekrem Rexha, Smajl Hajdaraj, Sabahate Tolaj, Isuf Haklaj, 4 oficerėt e brigadės “Mėrgimi”, luftėtarė tė Kosharės; kryekomunarė dhe kuadro tė LDK-sė: Shaban Manaj, Ismet Rraci; Ukė Bytyēi; bashkėpunėtorėt e Presidentit Rugova: Enver Maloku, Xhemail Mustafa e tjerė; gazetarėt Ali Ukaj, Shefki Popova, Bekim Kastrati, Bardhyl Ajeti; Janė plagosur rėndė njerėzit e Rugovės: akademik Sabri Hamiti, Fetah Rudi, Gani Geci, Agim Veliu e tjerė; janė zhdukur pa gjurmė, duke qenė nė duart e SHIK-ut: Idriz Rrecaj, prof. Bardhyl Ēaushi, Ismet Jashari-Kumanova, Muhedin Hallaēi dhe shumė tė tjerė. Janė ekzekutuar shumė qindra veprimtarė, aktivistė dhe anėtarė tė LDK-sė!

Dhe, kėta djemė dhe burra tė Kosovės “nuk i kanė vrarė jashtėtoksorėt”,- qe shprehur publikisht ish-presidenti Fatmir Sejdiu. Kjo akuzė me autorė urdhėrdhėnės dhe vrastarė preku ata qė e kanė “mizėn pas veshit” dhe filloi procedura e “paligjshmėrisė” tė Presidentit, edhepse kishte njė marrėveshje pėr ta vazhduar detyrėn, pavarėsisht postit partiak. Dhe, reagimi nga ata tė “mizės pas veshit” nuk mungoi as atėherė kur kryetari aktual i LDK-sė, Isa Mustafa tha se “SHIK-asit po i zėnė gjaku i krimeve tė tyre”. Kėtė herė, ata qė e kanė “mizėn pas veshit” u identifikuan, dertuan, si atėhere kur hartonin – listat e vdekjes -, para, gjatė dhe pas luftės, nė “kruzhokėt” (rrethet) leniniste, reaguan kolektivisht, si kryesi e partisė, madje duke kėrcėnuar, me porosinė e prerė, pėr tėrheqjen e deklaratės sintezė tė kreut tė LDK-sė!!!

Njerėzit nė Kosovė vazhdojnė tė pyesin: Pse zyrtarėt shqiptarė nuk dekorojnė kryebanditėt e vetė si zaniēaushėt e lulberishėt me shokė, para se tė dekoronin kryebandat nė Kosovė?! Tė tjerėt pėrgjigjen me cinizėm se ka rradhė edhe nė dekorime, sipas meritave, sepse nė Kosovė ėshtė bėrė kėrdia, nami, janė vrarė luftė bėrėsit e Kosovės, janė ekzekutuar kuadrotė, veprimtarėt e LDK-sė, janė eliminuar fizikisht kundėrshtarėt politikė. Shifra ėshtė marramendėse, tej 1.500 personave tė pėrzgjedhur nga shtabet e vdekjes, nga skuadrat ekzekutive vrastare, tė cilat i pėrshkruan nė seancat gjyqėsore ish-SHIK-asi i penduar, Nazmi Bllaca, i cili ka vendosur tė bėjė diēka, qė varet nga ai, tė denoncojė krimin politik, nė pėrmasat objektive, pa shtuar asgjė, vetėm atė qė ka ndodhur realisht, ditėn pėr diell dhe natėn pėr hanė dhe pa tė fare, nė errėsirė, besnikėrisht, duke larė njė pjesė tė fajit, njė pjesė tė krimit, njėherėsh, duke i bėrė njė shėrbim tė madh popullit tė tij, Atdheut tonė, Kosovės tė pėrgjakur dyfish, nga pushtuesi dhe nga veglat e tij shqipfolėse, tė cilėt, cinikisht vazhdojnė tė na vrasin edhe sot, me pushtetin e tyre kriminal.

”Na u dha urdhėri i prerė: duhet tė vritet ish i burgosuri politik Adem Salihaj, kryetar i suksesshėm i komunės tė Ferizajit, sepse pa e vrarė atė, nuk mund ta fitojmė pushtetin nė kėtė komunė. Dhe, ne filluam aksionin e pėrgjimit, tė ndjekjes, tė ndarė nė dy skuadra dhe si ditė e pėrshtatshme u zgjodh 12 qershori 1999, pikėrisht, dita e ēlirimit tė Kosovės nga NATO-pakti, por, rastėsisht dėshtuam”,- dėshmon bindshėm ish-anėtari i SHIK-ut, njėri nga pjesėtarėt e skuadrės ekzekutuese, vrastare, arsimtari i gjeografisė nga Ribari i Madh, Nazim Bllaca.

Populli i Kosovės ka nevojė tė ndihmohet nga zyrtarėt e shtetit amė, Shqipėrisė. Padyshim, shteti shqiptar e ka hisen e vet pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės. Dhe, kėtė nuk guxon ta mohojė askush. Tashmė, nuk ėshtė ndonjė sekret, kryeqendra e krimeve nė Kosovė ėshtė Tirana, janė pikėrisht disa nga krerėt e Partisė Socialiste, tė cilėt e kishin themeluar me kohė Sigurimin Informativ tė Kosovės (SHIK), e kishin instruktuar, madje angazhuan oficerėt e Sigurimit tė Enver Hoxhės, si guidė pėr veprimet fillestare dhe, e hodhėn nė veprim, nė kohėn e zgjedhur nga ata, me qėllim tė marrjes tė pushtetit me dhunė. Veprimet e individėve dhe tė grupeve tė caktuara nė instruktimin dhe ndihmėn direkte tė dhėnė, pėr ta marrė pushtetin me dhunė, pas ēlirimit nė Kosovė, nuk duhet pėrgjithėsuar, populli dhe anėtarėsia nuk duhet fajėsuar. Ai ėshtė njė kapitull i errėt, qė duhet denoncuar, ashtu siē ka ndodhur realisht, madje me emėr.

Falja ėshtė akt moral, individual, por edhe gruporė. Ėshtė fisnikėri tė falėsh pėr dėmin, dhimbjen personale qė tė ka shkaktuar dikush ose ka mbetur nė tentativė. Por, tė rehabilitosh krimin dhe kriminelėt, tė cilėt i kanė sjellur aq mynxyrė e torturė popullit tė Kosovės, duke ia ekzekutuar bijtė mė tė mirė, kjo ėshtė e pakonceptueshme pėr mendjet e shėndosha, ėshtė faj, ėshtė krim, sepse i rivret tė vrarėt, lėndon shpirtėrat e trazuar tė familjeve pėr humbjet e bijėve tė tyre.

Veprimet, tashmė, tė bėra, do tė kujtohen, do tė mbesin, si njė njollė e zezė, nė fillimin e shekullit tė ri, do tė kujtohen pėr tė gjallė tė tė gjithė atyre qė pėrjetuan maskaradėn e lavdėrimeve dhe tė dekorimeve tė kryebandave tė Kosovės, duke u bartur si kujtim i hidhur, errėtak edhe tek brezat gjithėshqiptarė qė do vijnė.

Premtimi i bujshėm pėr rishikimin e historisė ende nuk u realizua as pėr sė afėrmi. Ndėrkohė, po shtresohen shtrembėrime e falsifikime tė reja, sidomos pėr luftėn e Kosovės dhe protagonistėt e saj. Me keqardhje, dhimbje e pezmė duhet pranuar dhe pohuar se zhgėnjimi i shqiptarėve ėshtė i madh, bjeshkė! Njė urtėsi e popullit fqinj thotė: “Ēdo ēudi zgjatė tri ditė”. Por, kjo, ēudia e pėrlavdėrimit dhe e dekorimit tė kryebandave tė Kosovės, pėr vet mesazhin katastrofal, se sa mė shumė krime tė bėjsh, aq mė i madh do tė jetė lavdimi dhe dekorata, do tė zgjatė shumė, madje do tė kujtohet, pėr tė keq, pėr vite e dekada. Edhe brezat qė do vijnė do tė mbesin gojėhapur pėr marrėzitė e paraardhėsve tė tyre.

Nė kohėn moderne, nė kohėn e internetit, nė epokėn tonė, rreziqet janė shtuar pėr njerėzimin. Vėrtet, janė perfeksionuar metodat pėr zbulimin e krimeve, por ėshtė relativizuar mbrojtja e njeriut, sepse ndėshkimet, dėnimet janė bėrė simbolike pėr kriminelėt. Korrupsioni nė organet e gjyqėsorit, nė drejtėsi, ėshtė bėrė normalitet, modė. Heqja e dėnimit me vdekje pėr krimet e rėnda, paramenduese e tė ngeshme, ka dėmtuar tej mase, duke i trimėruar bandat dhe banditėt.

Shembull tė keq i dha njerėzimit Gjykata Ndėrkombėtare e Hagės, me procesin kundėr kriminelit Millosheviē si dhe procese tė tjera tė rradhės. Dėshmitė rrėnqethėse nga frontet e luftės 1990 – 1999, nga dėshmitarė okularė nė ish-Jugosllavi, “ranė nė ujė” dhe kjo palo “gjykatė” pėrgaditi aktin e pafajėsisė dhe tė lirimit tė Millosheviēit!!! Por, kėtė akt tė shėmtuar e ndėrpreu Zoti, duke e pėrcjellur nė botėn tjetėr njeriun e terrorit – Millosheviēin. Qė atėherė kjo “gjykatė” paēavure dhe e kushtueshme, ka humbur besimin dhe njerėzimi ndjehet i zhgėnjyer dhe pa njė mbrojtje faktike nga kriminelė tė kalibrit ballkanas, tė dėshmuar pėr egėrsi dhe terror gjatė shpėrbėrjes tė ish-Jugosllavisė.

Ėshtė fakt se paramilitarėt, bandat serbe, kinse, jashtė kontrollit gjatė luftės, kishin njė qendėr komanduese. Qėllimi ishte qė krimet t`u faturohen bandave dhe jo policisė dhe ushtrisė sė rregulltė. Po kėt metodė ka praktikuar edhe SHIK-u, duke lėshuar dy lloj librezash: njė pėr anėtarė rezidentė, tė cilėt janė hartues tė listave tė vdekjes, urdhėrdhėnės tė ekzekutimeve, ndėrsa librezat pėr skuadrat ekzekutuese, janė tė kamufluara, qė nė rast zbulimi, tė mos jetė i implikuar SHIK-u.

Bandat janė rrezik pėr shoqėrinė, vendin, shtetin. Prandaj, Serbia, pėr krimet e bėra nė Kosovė, ka dėnuar me mijėra vjet burg anėtarėt e bandave. Dhe, jo pse gjykatave tė sotme, shtetit serb i dhimbsen viktimat numerike nė Kosovė, tė shkaktuara nga kėto banda, por rrezikshmėria e tyre ėshtė varrosje e lirisė dhe e demokracisė pėr qytetarin, shtetin. Njė popull qė pret me lule lirimin nga burgjet tė banditėve, njė shoqėri qė proteston kundėr arrestimit tė banditėve, ai popull, ajo shoqėri nuk njeh demokracinė, ėshtė skllav dhe nuk meriton as lirinė dhe as shtetin.


Zėri i mėkur i LDK-sė, i opozitės

Kryetari Isa Mustafa, i ardhur nė krye tė LDK-sė me premtimin e madh tė reformave, nuk e pėmbushi atė. Kompromiset, hiē parimore, tė bėra nė Kuvendin e 7-tė tė LDK-sė, duke i futur nė listėn zgjedhore tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm, edhe ata qė e kishin braktisur, madje qėllimshėm, vizionin e Presidentit Rugova dhe e kishin rrėnuar LDK-nė, bilėz pa i votuar fare me fshehtėsinė e votės e, prej andej nė Kryesinė Qendrore, pamundėsuan reformat e premtuara.

Vite mė parė, personalisht dhe kolektivisht me Kryesinė e Nėndegės tė LDK-sė pėr Rheinland Pfalz, i kemi kėrkuar Kryesisė Qendrore nė Prishtinė, ta krijojė Institucionin e Pėrgjegjėsisė, i cili, nė rast tė shkeljes tė statutit tė LDK-sė, tė dėmtimit tė partisė, do t`i ndėshkonte individėt dhe grupet, duke ua ngushtuar hapėsirat dhe mundėsitė pėr keqbėrje tė mėtejme partisė.

Tashmė, nuk ka dyshim se disa nga kuadrotė e vjetėr tė LDK-sė u thyen para presionit apo mitosjes tė PDK-sė, siē janė edhe punėsimi dhe akomodimi i njerėzve tė tyre, duke marrė obligime dhe duke i bėrė shėrbime Hashim Thaēit, gjithnjė nė dėm tė LDK-sė. Koalicioni i LDK-sė me PDK-nė dėmtoi rėndė LDK-nė, e cila u bė shėrbyese servile e Hashimit.

LDK-ja nuk po e lozė, as pėr sė afėrmi, rolin e njė opozite aktive. Kosova sot ka elemente tė bollshme tė fashizmit. Bandat e pandėshkuara tė dy partive, tė cilat, sot flirtojnė pėr koalicion, mbesin gjithnjė aktive. Ato nuk mund t`i mposhtė as LDK-ja dhe as ndonjė parti tjetėr. Edhe EULEX-i dėshtoi nė vendosjen e drejtėsisė, sundimin e ligjit, zbulimin dhe ndėshkimin e bandave vendore dhe tė atyre nė Veriun e Mitrovicės. Mundėsitė i ka, por mungon vullneti i mirė i qendrave ndėrkombėtare tė vendosjes, sepse shqiptarėt e Kosovės, pėrkatėsisht, ekstremi i majtė partiak, me ndoca kuadro tė infiltruar nga Serbia, po e dėshton shtetin e Kosovės qėllimshėm dhe imazhi i vendit, nė sytė e tyre, ėshtė katastrofal. Hajnia zyrtare e organizuar, bandat e kudondodhura nė Kosovė vazhdojnė tė jenė gjithnjė aktive, tė cilat, veprojnė e vendosin pėr ekonomi, politikė, bėjnė ligjin e xhunglės!

Pėr ndėrtimin dhe konsolidimin e shtetit tė brishtė dhe tė prishtė tė Kosovės, vendit tonė i duhet njė protektorat krejt tjetėr, protektorat jo i shteteve konglomerate, por tė njė shteti tė vetėm, njė forcė madhore, njė shtet i fortė ekonomik e politik, njė shtet ligjor. Njė Amerikė, njė Angli, njė Gjermani…, e cila njeh statusin e Kosovės, angazhohet pėr mbrojtjen dhe paprekshmėrinė e kufijve tė saj, qė merr pėrgjegjėsinė e rendit, tė ligjit dhe tė zhvillimit. Dhe, LDK-ja duhej tė ishte e para nė kėtė kėrkesė, pėr tė mirėn e Kosovės.

Vėrtet, Hashim Thaēi ėshtė njė deshtak nė rėnie, madje pa shpresė kėndelljeje, rehabilitimi dhe ngritjeje. Prandaj ėshtė nė kėrkim tė patericave, nga sivėllezėrit e tij ideologjik. Pėr habi, edhe shoqėria dhe populli i Kosovės vazhdon tė vegjetojė i pėrgjumur, duke mos administruar as vullnetin e tij, tė drejtėn e tij, votėn e lirė! Kjo gjendje apatie, mė se miri mund tė shprehet me anekdotėn e veshėgjatit, edhe atėherė kur po i ikte gjysma e sė pasmes, thoshte: “Ishalla jam nė ėndėrr”!?

- See more at: http://tribunashqiptare.net/?p=13360#sthash.9NH4YUyS.dpuf
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Bajram Hoti   

Revenir en haut Aller en bas
 
Bajram Hoti
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: