AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Naim MiftariGrupi drnice mbi shtet

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Naim MiftariGrupi drnice mbi shtet   Mar 3 Juin - 3:10

Grupi i Drenicės’ apo shteti brenda shtetit
24.05.2014 | 12:10
Problemi i ashtuquajtur ‘Grupi i Drenicės’ ka disa dimensione: e para tregon se grupi i Drenicės ėshtė vet shteti, i cili ka forcė me te madhe sesa sistemi i drejtėsisė vendore e ndėrkombėtare. Nuk duhet spekuluar pėr askėnd, ngase duhet pritur verdikti i drejtėsisė tė tregojė se kush janė mė tė vėrtetė tė akuzuarit. Por veprimet ik e kthehu kur tė duash tregon se ende jemi larg shtetit ligjor.
Ish anėtari i SHIK-ut dhe TMK-sė, dhe ish epror i lartė u UCK-sė, Naim Miftari thekson per standardi.eu, se shteti i Kosovės sfidohet nga brenda, pikėrisht nga bandat e forta politike e parapolitike, duke perfshirė edhe grupet e organizuara mafioze ekonomike.
Ai thekson se edhe “kėmbėngulja pėr tė mos u gjykuar ne Mitrovicė len pershtypje mjaft negative. Por me kėto veprime tregohet se pjesa veriore e Mitrovicės nuk ėshtė Kosovė, por ėshtė territor i Serbi. Kjo e cilėson Hashim Thaēin si mashtrues i popullit, sepse ky i fundit i dedikon vetes se e ka ‘zgjidhur’ kėtė problem.


Problemi i ashtuquajtur ‘Grupi i Drenicės’ ka disa dimensione: e para tregon se grupi i Drenicės ėshtė vet shteti, i cili ka forcė me te madhe sesa sistemi i drejtėsisė vendore e ndėrkombėtare. Nuk duhet spekuluar pėr askėnd, ngase duhet pritur verdikti i drejtėsisė tė tregojė se kush janė mė tė vėrtetė tė akuzuarit. Por veprimet ik e kthehu kur tė duash tregon se ende jemi larg shtetit ligjor”, thekson Miftari.
Z. Miftari thotė se drejtėsia po vepron me dy kute: Nėse ne veri nuk kanė guxim tė shkojnė gjeneralėt e Ushtrisė Clirimtare tė Kosovės, atėherė si do tė kenė guxim tė shkojnė qytetarėt e rendomtė. Po ashtu eshte e ēuditshme se si kryeministri Thaēi nuk ka guxim qe tė shkojė ndonjėherė nė veri. Shkon tė shikojė lojėn, por jo edhe tė vizitojė pjesėn mė delikate tė shtetit tė vet.

“Personalisht unė jam kundėr dėrgimit te Sahit Jasharit , Sami Lushtakut apo shokut tim luftes Ismet Haxhes nė veri, sepse e di se veriun e kanė serbet e Beogradit nė dorė dhe ta dėrgojnė SAHIT JASHARIN atje, kur dihet se po keta serbė i kanė vrarė dhjetra anetarė tė familjes, apo Samiu ose Ismeti te dergohen aty dhe tė lujanė gardistėt policėt serbė me ish ushtarė tanė tė UCK –sė. Pra ky ėshtė krim moral e etik. Dihet shumė mirė se shumica e serbėve gardistė, policė, prokurorė ,gjyqtarė serbė matėnė e kėndej Ibrit janė te lidhur ngushtė me BIA -UDB-en serbe.
Dhe tash dihet botėrisht se sigurimi serb gjeneralėt tanė i akuzon pėr vrasjen e dhjetėrave policėve serbė, ushtarėve, UDB-shėve e civilėve serbė gjatė luftės, pėr kėtė arsye ėshtė krim qe kėta luftėtarė t’i dėrgojnė nė veri, ose me thjesht nė duart e cetnikėve. Pra ky ėshtė krim dhe poshtėrim, ngase ka vende tjera ku mund tė dėrgohen nė burg e ne gjykim.

Por rasti i arratisjes sė Samiut me shokė i ka kushtuar shumė imazhit edhe ashtu tė brishtė tė shtetit tė Kosovės. Kjo fillimisht po i tregohet botės se veriu nuk ėshtė pjesė e Kosovės, dhe sė ‘gjeneralėt’ po japin imazhin se janė mė tė fortė se shteti juridik, shtėpia korrektuese, policia dhe gjyqėsia. Pra, ne kėtė rast shteti juridik ėshtė fundosur, dhe se po tė ndodhte kjo nė njė shtet tė pėrgjegjshėm, Ministri i drejtėisė, Ministri i Brendshėm, Shefi i Policisė dhe vet Kreu i Qeverisė do tė jepnin dorėheqje si tė paaftė pėr tė udhėhequr shtetin.


Por meqe jemi nė Kosovė, tė githė tė dėshtuarit e sistemit juridik e shtetėror, mbulohen dhe fshihen pas maskave tė patriotizmit. Por pėr cka nuk pajtohem unė me Sami Lushtakun de disa nga Grupi i Drenicės, se si ėshtė e mundur qe trajtimet mjekėsore tė zgjatin mė shumė se njė vit nėpėr spitale. Edhe sa e sa tė burgosur tjera janė nė Kosovė dhe nuk i gezojnė kėto tė drejta speciale, por kėtyre ‘bosave’ po ia mundėson shteti mafioz dhe pasuria e tyre milionėshe”, thekson Miftari pėr standardi.eu.

Policia nė shėrbim tė bandave politike

“Sa i pėrket dobėsive nė MPB dhe Polcinė e Kosovės po i ceku disa: Mosruajtja e sekretit shtetėror nga Policia e Kosovės ka edhe pasojat e veta. Kur njė qytetar ankohet pėr diēka interne, dalin individ nga policia dhe i bėjnė publike emrat e tė akuzuarve. I akuzuari e kupton menjėherė kėtė dhe vepron.
Shembull po e marrim rastin e Prizrenit ku dėshmitari vritet nga banda e fajdexhive, grup ky i lidhur fort me pushtetin dhe qeveritarėt,sepse vrasėsi shpėtn pa therė nė kėmbė. Kjo tregon joseriozitetin e policisė si dhe humbjen e besimit tė ky institucion. Pikėrisht nga papėrgjegjėsia pėr shtetin dhe konfidencialitetin ka ardhure dhe tek prekja e dhomės sė dėshmive, prekja e dosjeve, provat, paratė, droga etj., si dhe rastet kur polici bėn vetėvrasje brenda stacionit policor, ose rastet tjera kur polici me 400 euro pagė, nget veturėn e 80 000 eurove, tregojnė krimin e organizuar nga bandat qe sfidojnė shtetin. Eprorėt e policisė tė lidhur me politikėn, bėjne presion mbi polinė duke i quan kėta deri nė vetėvrasje, tregon se krimi ėshtė ngulitur thellė nė institucionet e shtetit. Ngjashėm po ndodh edhe me AKI-nė, ku SHIK-u i vogėl menaxhohet nga klanet mafioze politike e ekonomike. Edhe ika e Xhabir Zharkut ka rrjedhur nga kėto principe nga sfidomi i shtetit, ngase edhe ky ishte bartės i qeverisė sė korruptuar, e cila aktualisht ėshtė nė rėnie. Arrestimet e fundit tė ‘peshqve’ tė mėdhenj ėshtė njė nismė tejet serioze pėr krime, vrasje e shantazhe, por duhet pritur vedriktin pėrfundimtar nga drejtėsia”, shton ai./Q. Krasniqi, standardi.eu


http://www.standardi.eu/index.aspx?SID=13&LID=2&AID=195421&Ctype=1&ACatID=11
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Naim MiftariGrupi drnice mbi shtet
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: