AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Xhavit Haliti e baton Haxhiu njerez te stankoviqit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Xhavit Haliti e baton Haxhiu njerez te stankoviqit   Mar 3 Juin - 5:29
Haliti: Tribunali mund tė pėrfshijė njerėz tė PDK-sė dhe AAK-sė!
Bota Sot | 07.04.2014 21:22
Share on facebookShare on twitterShare on emailShare on printMore Sharing Services
6
Haliti: Tribunali mund tė pėrfshijė njerėz tė PDK-sė dhe AAK-sė!
Deputeti dhe nėnkryetari i Kuvendit tė Kosovės, Xhavit Haliti, thotė se emri i tij ėshtė pėrfolur shumė kėto 15 vitet e fundit nė lidhje me shumė akuza.
Ai thotė se “duhet tė hetohen pėr pretendimet e Dick Martyt, nė mėnyrė qė tė sqarohen akuzat e bėra nė tė”.
“Ne duhet tė hetohemi, sepse njė hetim mund ta sqarojė njė akuzė kaq tė rėndė ndaj UĒK-sė. Unė nuk e besoj akoma qė kanė bėrė diēka tė tillė me urdhėr tė UĒK-sė, as sot nuk e besoj”, ka thėnė Haliti nė emisionin Zona B tė Klan Kosovės.
Ai ka thėnė se njerėzit qė mund tė pėrfshihen nė akuza tė kėsaj Gjykate janė pjesė e PDK-sė dhe AAK-sė. Sipas tij, grupi parlamentar nė fund vendos nėse do tė votojė apo jo pėr njė Gjykatė tė tillė.
Ai ka insistuar se nuk ka nevojė tė krijohet njė trup i tillė.

Xhavit Haliti: Rugova nuk ishte i interesuar tė krijojė ushtri, nuk ka fakte qė FARK’u ka ekzistuar

“Kuvendi ka bėrė shumė mirė qė nuk i ka miratuar ato amandamente. Nuk ka asnjė fakt qė ka pasur FARK. Ibrahim Rugova nuk ka qenė i interesuar me kriju ushtri. Jam njėsoj sikur ata qė presidenti i Kosovės tė jetė Komandat Suprem, por nėse presidenti ėshtė pėrcaktuar tė ketė tjetėr rrugė, atėherė nuk ėshtė mirė qė tė themi se ai ka qenė komandant. Bujar Bukoshi ka problem me tė vėrtetėn, ai ka deklarata zyrtare nė qershor 98, pas takimit qė kemi pasė me tė unė, Thaēi e Rexhep Selimi, ai ka lėshuar njė deklaratė zyrtare”, ka thėnė Haliti.

http://botasot.info/kosova/288073/haliti-tribunali-mund-te-perfshije-njerez-te-pdk-se-dhe-aak-se/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Hydajet Hyseni i bashkangjitet vetfundosjes   Mar 3 Juin - 5:45


Letra lamtumirėse e Hysenit pėr PDK-nė
Bota Sot | 15.05.2014 21:47
Share on facebookShare on twitterShare on emailShare on printMore Sharing Services
0
Letra lamtumirėse e Hysenit pėr PDK-nė
Njėri nga anėtarėt e Partisė Demokratike tė Kosovės, Hydajet Hyseni, i cili gjatė ditės sė sotme ka shuar veprimtarinė e tij nė kėtė parti duke aderuar nė Lėvizjen Vetėvendosje, ka shkruar edhe njė letėr lamtumirėse pėr partinė nė tė cilėn deri sot veproi. Ai nė letrėn e tij ka dhėnė arsyetimet e braktisjes sė PDK-sė.
Mė poshtė po e publikojmė tė plotė letrėn, tė cilėn Hydajet Hyseni ia ka adresuar Kryesisė sė Partisė Demokratike tė Kosovės, Grupit parlamentar tė PDK –sė, Kryetarit, Hashim Thaēi:
“Tė nderuar anėtarė tė Kryesisė, drejtues dhe deputetė tė PDK-sė
I nderuar Kryetar,
Ju pėrshėndes dhe Ju njoftoj vendimin tim (besoj tė pritur) pėr tė mos qenė mė pjesė e anėtarėsisė dhe efektivit tė PDK.
E ndjej tė nevojshme tė theksoj se arsyet dhe motivet e kėtij vendimi janė kryesisht tė natyrės parimore dhe nė mase tė madhe, ato Ju janė tė njohura.
Njė pjesė tė arsyeve tė pakėnaqėsisė sė shpėrfaqur, me rrjedhat nė PDK, nė qeverisjen dhe nė kursin e saj politik i kam pas theksuar edhe nė letrėn e dėrguar si shpjegim tė mospjesėmarrjes sime nė punimet e "Konventės" sė fundit tė PDK-sė.

Kam dėshiruar shumė dhe kam pasur njė fije shprese se rrjedhat e mėvonshme nė PDK do tė sjellin ndryshime pozitive qė do t' i demantonin disa konstatime e parashikime me dozė dyshimi nė perspektivėn e konsolidimit tė PDK -sė, si vazhdimėsi e trashėgimisė mė tė mirė e mė tė dėshmuar atdhetare, shoqėrore, demokratike e progresiste, morale e humaniste.
Ndjehem keq qė kjo, jo vetėm nuk ndodhi, por nuk u bėnė as pėrpjekjet e duhura.
Pa mohuar tė arriturat e pamohueshme dhe pėrpjekjet vijuese konstruktive, sidomos nė nivelin bazė tė partisė, dhe efektet e aty-kėtushme pozitive, nuk mund tė mohohet dhe as tė mbulohet pėrshtypja se e gjithė politikėbėrja e kėtyre viteve tė fundit ka probleme dhe defekte serioze qė nė nismė, edhe nė motiv, edhe nė qasje, edhe nė rrjedhė. Anomali serioze dhe procese degraduese shpėrfaqen madje edhe lidhur me profilin partiak, pėrfaqėsimin shtetėror, ligjin, moralin e madje edhe me identitetin e shenjtė kombėtar...
Mbėshtetja e fortė nė postulatet themeltare, ruajtja dhe forcimi i frymės sė unitetit krijues dhe veprues, ruajtja e shpirtit atdhetar, moralit autentik dhe kodit tonė etik si dhe funksionimi demokratik dhe respektimi strikt i parimeve dhe normave ligjore e statusore, sipas modeleve tė mirėnjohura demokratike, janė premisa tė domosdoshme e tė pa anashkalueshme pėr konsolidim, politik, shoqėror e institucional.

Me qasjen dhe prirjet aktuale qė ka, nuk besoj se PDK do ruajė vlerat, frymėn dhe shpirtin e saj themeltar dhe tė vazhdojė tė jetė nė nivelin e misionit tė shpallur historik.
Pėrkundrazi...

Megjithatė, dėshiroj shumė dhe uroj nga zemra qė koha tė mė demantojė.
E ndodhur para sfidave dhe sprovave tė rėnda e tė rėndėsishme jetike e historike, skena politike kosovare si dhe skena shqiptare pėrgjithėsisht, ka nevojė pėr kompletim, ristrukturim dhe dislokim pėrplotėsues, konceptual dhe funksional te potencialeve krijuese e vepruese, nė pėrputhje me kėrkesat e kohės dhe mbėshtetur mbi tabanin e trashėgimisė sonė politike e historike. Skuadra sportive qė grumbullon gjithė efektivin e saj, (madje edhe lojtarėt e saj mėngjarashė) vetėm nė krahun e djathtė tė fushės, (edhe po tė mos jetė e kapur, e instrumentalizuar dhe e shantazhuar), ngulfat qė nė nismė kapacitetet e saj dhe zvogėlon shumėfish gjasat pėr lojė dhe rezultat tė mirė.
I pėrcaktuar natyrshėm pėr njė profil atdhetar e demokratik progresist, kam vendosur qė veprimtarinė time politike ta vazhdoj nė Lėvizjen Vetėvendosje.

Duke qenė mirėnjohės dhe falėnderues pėr mirėkuptimin dhe bashkėpunimin e deritashėm (edhe aq sa ishte ,edhe ashtu siē ishte), ritheksoj gatishmėrinė time pėr bashkėpunim e koordinim pėrplotėsues, sa herė e kėrkon kėtė kauza e lirisė, dhe interesi paravajtės kombėtar e shoqėror”, (sic), shkruan Hyseni nė letrėn e tij.

KomentetKomente (5) | Kthehu
Ky njeri i ka ndrruar 7 parti deri sot. Por ne esence eshte enverist i perbetuar, kriminel. Ky bre e ka shpiunuar te madhin Metush Krasniqin,. Besoni burre e gra te mecme te shqiptarise ; ky njeri i ka sjell dame te medha shqiptareve te Kosaves Ky nuk eshte maravalli bre, ashkali hesapi mundet me qene.

Kuki @ 16/05/2014 10:10
Du tju them nje gje juve lidereve politik te Kosoves 1.A mundet te jete atdhetar nje person i cili ka krijuar pasuri milionshe,shtepi ,banesa ne Kosove e Shqiperi,Njeriu i cili vjedh dhe mashtron nuk mund te jet patriot,ai nuk mundet te punoj per ceshtje kombetare. 2.A munden te punojne per atdhe personat te cilet postet politike i marrin vetem per te perfituar materialisht.. 3. Te gjithe ju qe i ndrroni partite keni vetem nje problem dhe ai eshte posti politik i perfitimit material e jo ceshtjet parimore.

Genc Gerguri @ 15/05/2014 23:35
Pershendetje shoku hydajet nuk e dij a te kujtohet 5 Marsi i 2005 mu pran Permendores se Gjergj Kastriotit me Ftut per nga nji Kafe ne Byfen e Arbnor Morines mu pran Kuvendit ishte ju thash Ju dhe jakup krasniqit se ju ishit bash ejani te shkojm te Baba i Kombit ti pim Kafet dhe te pajtoni se te gjith anti Shqiptar jan ber bash kunder nesh me the Dr Rugova esht i rrethuar nga njerz te kqij e po te mos ishte ashtu ne sod do ishim bash jakupi nuk foli e tash mos edhe thaqi esht i rrethuar me njerz te kqij e neser do thuash edhe per albinin te njajten gje hydajet ma mir kishte me qen te kthehesh ne Folen e Vjeter LDK ti ne VV nuk do besh as gja

ZOGU @ 15/05/2014 23:02
D e m a g o g ! Vafsh ne dreq te mallkuar.

Arian Dardania @ 15/05/2014 22:11
more ti je mesuar mi ndrru partit mas vetvendosjes ku

xhevdet @ 15/05/2014 22:08


Hidajet Hysen kuqka ne fillim ka qen ne udben e serbise,sidomos serbet braqat ja lejuan qe ne vitin 1981 me autoperlante te borhoriste kinse eshte organizator i demostratave.Demostratat e 11 marsit nuk kane lidhje me organizim,pos jane fillue si shkak i qimes qe me ka qellue ne gjellen time dhe i kam nisur nga depresioni ,dhe morren hove.Por pastaj i pervodhen secili sipas epsheve qysh i kishte pergaditur udba e serbise njerezit e vete servilat.Ne vitin 1982 Hysen dallavarja hyri ne LPK,ne vitin 1989 , hyri ne LDK dhe u be zevendes i Rugoves.Hysen dallavergjiu hyri ne aradhat e uēk es nga Tirana pa e shkrpur dhe as nje plume,dhe iu bashkue PDK.Keti nuk i intereson As Rugova as Thaqi,pos ta kullosi popullin e Kosove.Hysenit nuk i intersone Rugova e as Thaqi,por qeshtja e shqiptareve se si ti mashtroje e ti mjeli si lopet.Tani e ka pare qe Thaqin e ka mjel deshiron te kaloje ne vetfundosje qe edhe ketu ne kete levizje jane kyqur njerezit qe e refuzojshin petken e uēkes.Marre
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Xhavit Haliti e baton Haxhiu njerez te stankoviqit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: