AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ambasadoret dhe tradhetaret na coptuan

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ambasadoret dhe tradhetaret na coptuan   Lun 9 Juin - 2:23

Ambasadorėt qė e coptuan Shqipėrinė - nga K.Traboini
Etyde shqiptare:
AMBASADORET QE E COPTUAN SHQIPERINE


KETA PLEQ MATUFER EUROPIANE E BENE SHQIPERINE COPA COPA. PO NE SHQIPTARET GJALLE JEMI. NE MOS NE - BREZAT QE DO VINE DO TA BEJNE SHQIPERINE!

Nga KOLEC TRABOINI

Akti barbar coptimi i Shqipėrisė nuk ka asnjė motiv historik. Asnjė argument. Nuk ka asnjė justifikim. Veē Kosovės, Ēamėrisė, Iliriadės, edhe pjesa e Malėsisė qė quhet Hot, Traboin, vendi i gjysh stėrgjyshėve tė mi, nuk ka patur kurrė nė histori asnjė sllav e megjithatė ju dha sllavėve. Si mund tė motivohet. Pėr mua kėta janė njė tufė
kriminelash. Pse a mos e kishin tė kishin tė vėshtirė tė kuptonin kėta pleq tė marre se sapo tė hynte serbi nė kėto troje shqiptare do tė masakronte popullsinė pėr ta shkombtarizuar. A i dini ēfarė krimesh janė bėrė nė 1913-1915 e mė pas. A nuk i shihnin kėta krimet. Mos ishin qorra. A thua nuk dinin as tė lexonin nė gazetat europiane njė kronikė e tmerrshme vrastare qė pėrgjakte tokat shqiptare duke vrarė nė mėnyrė makabre gra burra, pleq e fėmijė, duke ua prerė kokat shqiptarėve. Lexoni "Golgota shqiptare" botuar nga hebreu Leo Freundlich, nė Viene nė vitin 1913 ,pėrmbledhje me dokumenta tė mbledhura nga shtypi i kohės dhe tė ndjeheni jo njė ditė por njė javė tė shokuar. Asnjė motiv nuk qėndron nė kėtė kasaphane mbi shqiptarėt. Kėta pleq matufėr ambasadorė janė bashpunėtor nė njė krim e gjenocid tė pėrbindshėm.
Mallkuar qofshin pėrjetė e ju pėrvėloftė shpirti nė flakėt e ferrit. Dhe mos kini asnjė iluzion, Europa mė shumė do serbėt se shqiptarėt. Ai qė na mbrojti mė shumė nė atė kohė 1913 sot ėshtė shteti mė pa peshė nė Europė se edhe atė e shkatrruan- perandoria Austriake.
Po tė mos qe Amerika ēeshtja e Kosovės do tė qe e humbur pėrgjithmonė.
Zoti e bekoftė Shqipėrinė dhe Amerikėn!


* * *

Ajo ēfarė kemi arritur ėshtė pak pėrpara asaj qė synojmė tė arrijmė. Thaēėt e bėnė punėn e tyre e tash po ja gėzojnė tė mirat "kombit kosovar" por mua kjo mė duket mė shumė vet-tradhti idealesh. Adem Jashari nuk u kall nė flakė i rrethuar nga ushtarėt serb vrastarė aty nė kullėn e vet me 60 rob tė shtėpisė qė tė kemi njė komb kosovar e njė flamur tjetėr nga ai i Skenderbeut por njė Shqipėri tė Bashkuar. Sot jemi pak, pak nė Kosovė e pak nė Shqipėri me kėtė ideal, por lumturisht me kėtė ideal ėshtė rinia shqiptare -margaritari i kurorės sonė, shpresa e tė ardhmes, dhe ideali ėshtė si flaka, mbahet ndezur nėn hi deri sa bubulaket oxhaku. E di qė idealet kombėtare nuk realizohen nė njė ditė, por prushi duhet mbajtur ndezur me tė gjitha mjetet.
Nė mos sot, nesėr apo pasnesėr, duan apo nuk duan ata qė na coptuan, Shqipėria do tė bėhet. Eshtė koha e shqiptarėve!

K.Traboini 2012
— in Boston, MA.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Ambasadoret dhe tradhetaret na coptuan
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: