AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Theodhor Haxhifilipi (Dhaskal Tod’hri) ka lindur 1730

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Theodhor Haxhifilipi (Dhaskal Tod’hri) ka lindur 1730   Lun 9 Juin - 12:02

Theodhor Haxhifilipi (Dhaskal Tod’hri) ka lindur rreth vitit 1730 dhe vdiq nė moshėn 75 vjeēare, pra nė vitin 1805. Populli e njeh me emrin Dhaskal Todhri, pse shėrbeu si mėsues. Mėsimet e para i kreu nė shkollėn greke nė Elbasan dhe mė pas ndoqi Akademinė e Voskopojės. Pas pėrfundimit tė Akademisė u bė mėsues nė Shkollėn greke tė Elbasanit. Ka qenė njeri me emėr nė komunitetin orthodoks tė Elbasanit. Gjatė viteve 1751-1801 ka mbajtur Kodikun e Shėn Mėrisė tė kishės sė Kalasė. Mė pas ai shkoi nė Europė pėr tė derdhur shkronjat shqipe, qė tė krijonte njė shtypshkronjė shqip. Shtypshkronjėn do t’a ngrinte nė Elbasan, pasi nė kėtė qytet kishte shumė tregtarė qė shkruanin me alfabetin e tij. Nė atė kohė Shėn Gkjoni sihte qendėr e shkrimit tė shqipes.

U vra ndėrsa transportonte shtypshkronjėn pėr nė Elbasan, nė rrethinat e Manastirit, nė Dhiavat tė Resnjės.

Vrasja ishte akt i kishės greke, e cila i kishte vėnė nga pas agjentėt e saj. Kisha nuk lejonte shkrimin e gjuhėve jo greke, sidomos tė shqipes. Por nuk mbaroi me kaq, u pėrndoq edhe pas vdekjes. Me urdhėr tė Patriarkanės, nė vitin 1827, nė kohėn e murtajės, iu dogjėn tė gjitha dorėshkrimet. Theodhor Haxhifilipi (Dhaskal Tod’hri) jetoi nė kohėn e formimit tė dy pashallėqeve tė mėdha, atė tė Bushatllinjve dhe tė Ali Pashė Tepelenės. Ishte pjesėtar aktiv nė qendresėn e orthodoksėve shqiptarė kundėr kishės greke. Pėr herė tė parė emrin e tij e hasim nė njė shkrim nė greqisht nė Kodikun e Argjendarėve mė 1750. Mė 1751 ai nėnshkruan emrin e tij Theodhor nė njė Kodik tė Kishės Shėn Maria, nė lagjen Kala. Mė 1779 merr pjesė nė njė mbledhje nė Voskopojė pėr pajtimin e peshkopėve tė Durrėsit, Gorės dhe Mokrės, tė cilėt ishin nė mosmarrveshje mes tyre. Ka njė dokument pajtimi tė nėnshkruar prej tij, shprehet Profesor Kujtim Bevapi. Figuar e Dhaskal Todhrit paraqet interes tė veēantė nė histotrinė e gjuhės dhe letėrsisė shqipe, jo vetėm si lėvrues, por si pararendės i Rilindjes Kombėtare. «Ai shkroi me alfabetin e tij. Alfabeti i Todhrit ishte i pėrbėrė nga 52 shkronja. Shkroi nė elbasanishten e kohės, krijoi njė traditė tė shkrimit tė shqipes me alfabetin e tij tė njohur, qė nga fundi i shekullit tė XVIII deri nė fillim tė shekullit XX» Dhaskal Tod’ri vazhdoi traditėn e Papa Totasit, duke u pėrpjekur tė fusė shqipen nė kishė dhe nė shkollė. Sipas albanologut J. G. Von Hahn, mėsohet se Tod’hri kishte pėrkthyer nė shqip Dhiatėn, si dhe shkrime fetare, si «Meshėn e SHėn Jon Gojėartit»

Alfabeti Pellazgjik i Dhaskal Tod’hrit

http://www.devolli.net/alfabeti-pellazgjik-i-dhaskal-todhrit.html

ALFABETI PELLAZGJIK DHASKAL TOD’HRI KULTURA nga Devolli Net | nė Maj 3, 2013 |

Jepni mendimin tuaje nė lidhje me fotografinė dhe me shkrimin e lartshkruar...?
...Pėlqe’je Plus (+) Shpėrnda’je, ju faleminderit para kohe...!
~ Via Kultura ĒAME; Shqiptare nė Pėrgjithėsi!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Theodhor Haxhifilipi (Dhaskal Tod’hri) ka lindur 1730   Lun 9 Juin - 12:04

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Theodhor Haxhifilipi (Dhaskal Tod’hri) ka lindur 1730
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: