AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Bajrush Xhemaili major ne ish jugosllavine

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Bajrush Xhemaili major ne ish jugosllavine   Mar 10 Juin - 15:17

A mund tė gėnjehet NATO?
30 mai 2014, 09:48
Shemsie Elshani a partagé un article via Bislim Elshani.Shemsie=Avdi Ibrahimi
30 mai

Duke lexuar fejtonin e “Kohės ditore” rreth njė raporti sekret tė NATO-s mbi disa figura publike nga Lufta e UĒK-sė tė cilat “rastėsisht” janė figura politike aktive edhe nė ditėt e sotme, m’u krijuan shumė pikėpyetje mbi mėnyrėn e perceptimit tė realiteteve ballkanike, sidomos tė realitetit Kosovar, prej ekspertėve tė NATO-s, e gjithė kjo, natyrisht, duke e marrė tė mirėqenė interpretimin qė jep pėr tė fejtoni i “Kohės ditore”. NATO-ja, natyrisht, ėshtė nė tė drejtėn e saj tė bėjė vlerėsimin e saktė tė asaj ēfarė mund tė paraqitet si rrezik, si problem apo si favor nė zhvillimet e mundshme nė rajonet me interes pėr tė. Mirėpo nėse i referohemi thėnies qė “lepuri fle te detajet”, janė disa hollėsi qė gjithė kėtė raport e zhvlerėsojnė dhe bėjnė qė njė organizatė prestigjioze si NATO-ja, pėr te cilėn qytetarėt kosovarė, sė paku pjesa shqiptare, ushqejnė njė respekt dhe nderim tė thellė e tė pakusht, tė ngatėrrohet nė pėrplasjet e brendshme midis disa subjekteve tona politike qė pėr realizimin e qėllimeve tė tyre meskine tregohen aq tė pacipė e tė paskrupullt sa do tė donin tė implikonin dhe komprometonin edhe aleancėn mė tė madhe ushtarake nė botė! Unė pėr vete kam nėnvizuar njė detaj tė vetėm qė e komprometon gjithė kėtė raport: Emrush Xhemajli “ish-major nė armatėn jugosllave”. Nuk duhet lėnė pa pėrmendur me kėtė rast se pėrpara kėtij cilėsimi pėr E. Xh. (i cili nė mes tjerash qe dhe deputet i Kuvendit tė Kosovės nė legjislaturėn e parafundit) gjendet shprehja relativizuese “thuhet se”, gjė qė jo vetėm shpreh pasigurinė e pafalshme tė raportuesit, por edhe e implikon NATO-n nė lojėrat tona tė ndyra politike. Kjo pėr faktin se bėhet fjalė pėr njė cilėsim tė verifikueshėm, jo vetėm nga tė dhėnat e shėrbimeve lokale, po edhe nga ato tė raporteve mbi zinxhirin komandues tė Armatės jugosllave pėr tė cilin NATO-ja dhe shėrbimet tjera prestigjioze, si CIA, me tė cilėn duhet tė supozojmė qė ajo duhet tė ketė shkėmbim informacionesh, do tė duhej tė kishin informacione tė sakta, pa qenė nevoja tė pėrdoret shprehja “thuhet se”. Ndėrkaq, sa mė pėrket mua, as qė ėshtė e nevojshme tė demantohet njė pohim i tillė, sepse ėshtė qesharak dhe i shėrben njė qėllimi tė vetėm: komprometimit tė Emrush Xhemajlit si njė kandidat pėr deputet nė fushatėn e tanishme elektorale. Ėshtė qesharak ky pohim pėr faktin sepse pothuajse njė jetė tė tėrė kam qenė nė mėnyra tė ndryshme bashkėpunėtor i tij direkt ose indirekt, dhe nuk ka pasur asnjė periudhė tė tillė qė ai tė ketė pasur tė bėjė me armatėn jugosllave, pos nėse gjithēka do ta interpretonim sipas teorive tė absurdit, pėrkatėsisht, tė ndonjė prirjeje mazohiste tė APJ pėr tė graduar luftėtarėt e palės kundėrshtare.

Pra bėhet fjalė pėr njė trillim tė ndonjė fanatiku partiak apo intelektuali meskin kosovar qė ka pasur paturpėsinė t’ia servir atė zyrave tė NATO-s, pėr ta manipuluar kėtė tė fundit pėr axhendėn e vet dhe jo pėr interesin madhor tė NATOS tė bazuar nė njohjen e pamjes faktike tė terrenit e tė interesave vitale tė palėve dhe jo nė retorikat elektorale e nė deklaratat ideologjike. Trillimet e tilla kanė vetėm njė qėllim: ndikimin nė rezultatin e zgjedhjeve tė afėrta nė Kosovė. Mund tė supozojmė qė ky raport mund tė jetė bėrė nė rrethana tė tjera, dhe jo pėr situatėn e tanishme. Mirėpo botuesi i tij i sotėm, “Koha ditore”, s’mund tė ketė pasur qėllim tjetėr pos atij qė pėrmendėm mė lart.

Duke ndjekur disa zhvillime politike nė Kosovė qė nga fillimi i kėtij viti, vihet re njė mobilizim i pėrgjithshėm i disa personaliteteve tė ish-establishmentit politik titist pėr tė pastruar moralisht biografitė e tyre dhe pėr tė justifikuar aktivitetin e tyre nė shėrbim tė UDB-sė e tė KOS-it jugosllav, sikur nė atė mėnyrė t’u kenė shėrbyer interesave tė kombit. Nuk ėshtė e rastit qė eksponenti kryesor i kėtyre shėrbimeve, intelektuali dhe bashkėthemeluesi i LDK-sė, Jusuf Buxhovi, gjithė paraqitjet e tij publike tė kėtij viti i shfrytėzoi pėr tė shpifur dhe njollosur aktivistėt e LPK-sė, njė organizate qė jo vetėm sensibilizoi gjithė opinionin ndėrkombėtar pėr ekzistencėn e shtypjes koloniale nė njė rajon evropian dhe pėr drejtėsinė e kėrkesave tė kosovarėve, por edhe u bė themeluesja e asaj qė u quajt UĒK, lufta e sė cilės solli intervenimin e forcave tė NATO-s dhe ēlirimin definitiv tė Kosovės. Nė anėn tjetėr, a mos ėshtė e rastit qė ky fejton botohet pikėrisht nė gazetėn e themeluar prej atij qė kėto ditė pėrdhosi hapur gjakun e derdhur pėr liri, duke i mveshur UĒK-sė qėllime e tipare tė ulėta?

“Informacionet” e burimeve tė kėtilla pėr NATON nuk kanė ndonjė vlerė as taktike dhe as strategjike. Ato mund tė shėrbejnė vetėm pėr ndikimin jokorrekt nė rezultatin e zgjedhjeve nė Kosovė, dhe kjo sidomos duke pasur parasysh respektin qė ushqejnė kosovarėt pėr njė organizatė qė solli ēlirimin e tyre. Nė kėtė vėshtrim, duhet shpresuar se organizata e NATO-s, ku synon anėtarėsimin edhe njė Kosovė e qeverisur nga Vetėvendosja, do tė shqyrtojė besueshmėrinė e burimeve tė saj informative qė kanė tė bėjnė me njė mjedis kontradiktor, ku pėrplasen interesa tė ēdo lloji, siē ėshtė Kosova.

Partager
14 personnes aiment ēa.
4 partages

Faik Racaj I nderuari Bislim; pikėrisht para ca ditėve, bėra njė reagim fare tė shkurtėr nė lidhje me kėtė ēka shkruan mė lartė. Pėr pasojė, mė duket si tepėr e dyshimtė gjithe kjo lojė e Surroit, pėrmes tė "pavarurės", "Koha Ditore"! I njollosuri, prosllavi, mė tepėr proserbi, Surroi, kur nuk iu lejua hapsirė, mė ēartė nuk iu fal ndonjė post, u alarmua me gjithė Beogradin e mė gjerė. Mendoj, se pikėrisht, jo-vetėm Vetėvendosja, por dhe subjekte tjera, si PDK, AAK, dhe ndonjė tjetėr duhet tė kontaktojnė pikėrisht zyrtarėt e NATO-s, pėr tė verifikuar besueshmėrinė e informacioneve dhe burimin! Nė tė kundėrt, kjo ēka ka publikuar dhe shprehur publikisht zėdhėnsja e Surroit, ėshtė nė njėrėn anė kompremeitim i figurave tė dėshmuara tė LPK-sė dhe UCK-sė, dhe nė anėn tjetėr ka pėrdhosė deri nė degradimin mė tė ultė tė dhėnat e besueshme apo "sekrete", tė aleancės Verio-Atlantike! Nė kėtė rast, Vetoni, nuk dėshiron tė lėrė hapsirė dyshimi, por qėllim kryesor ka degradimin e gjithė asaj ēka "mund" tė degradoj! Nė tė kundėrt, serbofili, i vėrė nė alarm, tenton qė tė njollosė gjithėke qė nuk ka synim lėshimin dhe pajtimin me Serbinė! Pikėrisht, sa i pėrket, Emrush Xhemajlit, Rexhep Selimit dhe Ilaz Kadollit, ky farė monstrumi serbofil, pėrgatiti informacion qesharak dhe kundėrthėnės. Kjo mbetje serbe, qė kundėrmon vetėm sllavizėm shoven, gjithė ditėn me diell duhet tė spjegoj, dhe jo vetėm tė sqaroj, para gjithė shqiptarėve, ama gjithė shqiptarėve, kudo qė janė, kė ka pėrfaqėsuar jo vetėm nė Rambuje! Pėr mendimin tim, gjithė shqiptarėt atdhetarė, kėtij monstrumi, duhet ti kėrkojnė llogari, kė ka pėrfaqėsuar gjatė gjithė kėtyre viteve nė bisedime me ndėrkombėtar, kur ka qenė pjesė e delegacionit tė "Ksosovės"!
30 mai, 13:57 · Modifié · 1
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Bajrush Xhemaili major ne ish jugosllavine   Mar 10 Juin - 15:38

​E kaluara e dhunshme e Selimit, Xhemajlit dhe e Kadollit
​E kaluara e dhunshme e Selimit, Xhemajlit dhe e Kadollit 0188

GAZETAEXPRESS E premte, 23 Maj 2014 07:05 Tre protagonistė tė luftės dhe tė pasluftės janė profilizuar nga NATO-ja si njerėz tė dhunshėm me tė kaluar tė dhunshme dhe tė lidhur me krimin.
Ilaz Kadolli konsiderohet se pos bizneseve tė tjera kriminale ka kontrolluar edhe prostitucionin nė rajonin e Prizrenit.Emrush Xhemajli thuhet se ėshtė njėri prej drejtuesve dhe financuesve tė Armatės Kombėtare Shqiptare (AKSH).

Rexhep Selimi thuhet se me anė tė forcės dhe dhunės i ka hapur rrugė pushtetit tė Hashim Thaēit, shkruan sot Koha Ditore.

Ndėrkohė, ky raport qe eshte publikuar ne vazhdimesi ku flitet per Elmi Reēicen si bos i drogės, Lista e ShIK-ut, sipas KFOR-it, ShIK-u vepronte nėn mbikėqyrjen e Hashim Thaēit si dhe Petrit Ame, lidhja mes SHIK-ut dhe trafikantėve tė huaj.


http://www.gazetaexpress.com/lajme/e-kaluara-e-dhunshme-e-selimit-xhemajlit-dhe-e-kadollit-15603/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Bajrush Xhemaili major ne ish jugosllavine   Mar 10 Juin - 15:53

Nje ditė atypari po kalonte Xhavit Haliti, i cili kur na pa, u afruar dhe na tha:”Edhe ambasadat e huaja po marrin ryshfete, shikoni e merrni vesh sa po kėrkojnė, dhe ejani te “Ēaplini” ua jap tė hollat. Nuk caktuam termin, por ne ashtu pa termin shkuam tri ditė rresht, me tekst tė parapėrgatitur: Do ta pyetja Xhavitin se tė kuajt janė ato para?- dhe po tė thonte tė tijat, do ta pyetja pėr afatin e kthimit. Ama nė momentin qė do tė thonte se ato para janė tė LPK-sė, do t`i shkrehesha:”Dhėntė zoti e blefshi qefiene e arkivole pėr tė mė tė dashurit tuaj!”

Xhavitin nuk e takuam, por e zbuluam dy spiunė: Namik Vehbi Fadile Hoti bisedonte intimisht me Riza Lahin, gazetar, poet dhe pilot. Ata flisnin gojė mė gojė e evesh mė vesh, dhe njėri dilte nja 3-5 minuta pėrpara e tjetri pas. Kjo skenė u pėrsėrit dy ditė, tė tretėn e ditės, na pa Riza Lahi dhe erdhi te ne nė kėndin tjetėr tė restoranit:

”Pėr kokėn e atyre fØėmijėve unė rastėsisht sot e takova Namikun, se nuk flas me tė, pėr kokėn e fėmijėve, po ju betohem…”!!!

“Ani, ore shoku Riza, ani, po nė demokraci jemi, dhe tė lirė tė flasim me kėdo, apojo!?”
E dyshova Riza Lahin se ka mundėsi t`ia bart Namikut postėn nėpėr Shkodėr pėr Mal tė Zi!?
Drenica e Vlora janė motėrzuar, apo Drenica ėshtė vlorizuar!?

KĖNDO SERBISHT I THANĖ ELIZA HOXHĖS NĖ VLORĖN E ISMAIL QEMALIT

A e keni humbur ndonjėherė kontrollin nė skenė?
Dhe nėse po, pėrse?
Kontrollin nuk e kam humbur tėrėsisht, por jam ndjerė keq. Kam qenė nė Vlorė dhe njė person mė kėrkoi tė kėndoj kėngė serbe, jam stepur...
Nė kėtė rast jam ndjerė keq.
(Eliza Hoxha te gazeta „Anza”, 6-12 shkurt 2004, f. 2)

Prapanikėve iu ka ngelur nė kokat e veta tė mykura „Vlora historike” dhe “Drenica e kuqe”!!
Ish-Vlora heroike e kohės sė Ismail Qemalit dhe ish-Drenica e Kuqe e Shaban Polluzhės, qė nga viti i mbrapshtė 1997, i kanė zbehur dhe i kanė nxirė bigrafitė e veta, aq sa nuk mund tė parashihet kthimi i lavdisė sė tyre as pėr 50 vjetėt e ardhme!?

Prandaj edhe ne atje do tė shkojmė me kėnaqėsi, pasi ato ata shajnė veteveten e tyre pėr faqet e galme e tė nxira tė historisė vetanake.

Antiinstitucionalistėt nė Parlament!!

Parlamenti ynė i ri, kush tė ka qitur me krye nė hi!? O vajhalli e vaj medet: Hyda, Dukolli, Bajrami-(arsimi), Bajrami-(Kosumi), Zeka…- nė Parlament!?! Po a iu njohim ne se ju jeni antiinstitucinalistė-(fare tė pistė!), pra: ku mje nis ku je tuj shkue!?
Ore, po e shihni ju veten ne pasqyrė!? Ēfarė jeni bėrė - mėnxyrė!! Tė mjeku po duhet tė shkojmė pėr pika tė syeve, se nuk mund t`iu shohim mė,- ikni! Shkoni e kėrkoni azil tok me Mira Millosheviqin:

Arkivore: Gazeta „Blic“ pėr keqpėrdorimet e familjes Milosheviq
Urdhėrpagesat devizore tė Mira Markoviqit
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Bajrush Xhemaili major ne ish jugosllavine   

Revenir en haut Aller en bas
 
Bajrush Xhemaili major ne ish jugosllavine
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: