AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kryetari gjermanis dot nderhym ne kosove mi luftue kriminele

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kryetari gjermanis dot nderhym ne kosove mi luftue kriminele   Lun 16 Juin - 17:27

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kryetari gjermanis dot nderhym ne kosove mi luftue kriminele   Lun 16 Juin - 17:28

GJERMANIA
Gauck: Nė rast nevoje tė pėrdoren edhe armėt
Republika Federale e Gjermanisė ka qenė e tėrhequr deri tani, dhe kjo ka bazėn e vet tha Gauck nė Deutschlandradio. Por nė luftėn pėr tė drejtat e njeriut ėshtė e nevojshme tė pėrdoren dhe armėt.
Joachim Gauck in Norwegen
Gjatė njė vizite nė Norvegji tė presidentit gjerman Joachim Gauck kryeministrja norvegjeze Erna Solberg, tha se "Gjermania duhet ta normalizojė marrėdhėnien e saj me botėn". Presidenti gjerman Gauck, mendon se kjo thėnie e kryeministres norvegjeze lidhet me faktin qė Gjermania duhet tė heqė dorė nga qėndrimi i tėrhequr i dekadave tė fundit dhe tė marrė mė tepėr pėrgjegjėsi ndėrkombėtare, duke marrė edhe shembullin e Norvegjisė.
Norvegjia ka luajtur njė rol aktiv nė procesin e paqes nė Guatemalė dhe ėshtė aktive pėr tė drejtat e njeriut dhe paqen nė shumė vende tė largėta. Presidenti Gauck thotė se njė kėrkesė tė tillė pėr njė rol mė aktiv tė Gjermanisė ai e ka dėgjuar edhe nga aleatė tė tjerė evropianė dhe tani duhet qė Gjermania t'i pėrgjigjet seriozisht pyetjes, nėse ajo vepron nė pėrputhje me rėndėsinė sė saj.
Joachim Gauck ne Norvegji
Angazhim ndėrkombėtar mė aktiv
Me angazhim ndėrkombėtar tė Gjermanisė presidenti gjerman pėrfytyron njė pjesėmarrje aktive tė Gjermanisė nė lidhje anėtarėt e Bashkimit Evropian apo tė NATO-s pėr zgjidhjen e konflikteve nė kontekst tė gjerė. "Nėse qeveria gjermane ėshtė tani shumė aktive nė konfliktin Ukrainė, atėherė ky angazhim ėshtė pikėrisht nė kėtė kuptim." - thekson Gauck. Duke kujtuar tė kaluarėn presidenti gjerman thotė se "dikur gjermanėt kanė qenė tė pėrmbajtur sa i pėrket angazhimit ndėrkombėtar nė bazė tė madhėsisė apo rėndėsisė ekonomike tė Gjermanisė, dhe kjo kishte njė bazė dhe shkaqet e veta. Por sot Gjermania ėshtė njė demokraci solide dhe e besueshme, njė shtet ku sundon ligji. Ajo qėndron nė anėn e tė shtypurve. Ajo lufton pėr tė drejtat e njeriut. Dhe nė kėtė luftė pėr tė drejtat e njeriut ose pėr mbijetesėn e njerėzve tė pafajshėm, ndonjėherė ėshtė e nevojshme tė pėrdoren gjithashtu edhe armėt." - mendon presidenti gjerman.
Ndonjėherė i nevojshėm edhe pėrdorimi i armėve
"Ashtu sikurse ne kemi njė forcė policore dhe jo vetėm gjyqtarė dhe mėsues, ne kemi nevojė gjithashtu edhe pėr forca ndėrkombėtare, qė t'u presin rrugėn kriminelėve ose despotėve qė vrasin popujt e tyre ose pjesėtarėt e njė populli tjetėr." Po ashtu sipas mendimit tė presidentit forca tė tilla janė tė domosdoshme "si mjet i fundit, ndonjėherė bashkė me tė tjera, pėr t'u mbrojtura nga ndonjė agresion i mundshėm." Pėr tė gjitha kėto presidenti gjerman ėshtė i mendimit se "pėrdorimi i mjeteve ushtarake si mjet i fundit nuk duhet tė refuzohet qė nga fillimi."
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kryetari gjermanis dot nderhym ne kosove mi luftue kriminele   Lun 16 Juin - 17:32


Shqiponja Shqiponja
2 ami(e)s en commun
Ajouter

Bashkim Hoxhaj
9 ami(e)s en commun
Ajouter

Kristin Muzakaj (Boo)
3 ami(e)s en commun
Ajouter

Shemsi Reēica
2 ami(e)s en commun
Ajouter

Reshat Badallaj
11 ami(e)s en commun
Ajouter
SPONSORISÉCréer une publicité
SPONSORISÉ
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Kryetari gjermanis dot nderhym ne kosove mi luftue kriminele   

Revenir en haut Aller en bas
 
Kryetari gjermanis dot nderhym ne kosove mi luftue kriminele
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: