AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Shukri Buja Kriminel

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Shukri Buja Kriminel   Dim 22 Juin - 7:15

Kosova
KosovaShqipėriaMaqedoniaZgjedhjet 2013DiasporaKronikė e Zezė
Bllaca: Buja ka lidhje me serbė
Bota Sot | 29.08.2012 13:08
Share on facebookShare on twitterShare on emailShare on printMore Sharing Services
0
Bllaca: Buja ka lidhje me serbė
Nazim Bllaca pas pėrplasjes me kolegun e tij nė Shėrbimin Informativ tė Kosovės, Naim Miftari, ai sot vjen me diēka tjetėr. Protagonisti i letrės qė sapo ka arritur ėshtė kryetari i komunės sė Lipjanit, Shkuri Buja.
Mė poshtė mund ta gjeni reagimin e Bllacės i cili ėshtė i pėrcjellė edhe me disa pyetje drejtuar, kryetarit tė tij, Shukri Bujės.

Reagim kundėr akuzave publike tė Shukri Bujės
Z. Buja, si u bė qė liruat nga burgu i UĒK-se serbin e qė prindi i tij ju liroi juve mė 1994-ėn?
Unė Nazim Bllaca, anėtar i skuadrės sė vrasjeve tė Shėrbimit Informativ tė Kosovės (SHIK) dhe autor i njė vrasjeje, e pėrcolla me kujdes kryetarin e komunės sim, Shukri Bujėn nė intervistėn e tij qė ia transmetoi Televizioni Publik (RTK-ja)


Nga kjo qė pėrcolla, informatat e faktet qė kam pėr veprimtarinė e Shukri Bujės, qė tash mund tė konstatoj se z.Buja nuk ėshtė si Komandant Vegeta” i Shtimes ( e kam fjalėn pėr Fahredin Gashin-Farukun) po ėshtė biber edhe mė i zi .
Atė e liroi nga burgu nė vitin 1994 njė serb, e Buja u bė “djalė i mirė” kur u bė Komandant i UĒK-sė duke e liruar djalin e po atij serb nga burgu i Llapushnikut, nė korrik 1998
Kjo dhe asgjė mė shumė ėshtė krejt ilegaljaja e z.Buja, pėr tė cilėn Televizioni Publik ia fali dy emisione.
Me kėtė reagim publik i drejtohem z.Bujės duke i thėnė qė: “Po, ėshtė e vėrtetė qė unė me shokėt e mi, qė sot po zhvillohet procesi gjyqėsor nė Bllaca II, kemi bėrė shitblerje tė tokave me serbet, mirėpo jo nė vitin 1999 apo 2000 kur ti si Komandant Zone i UĒK-ės i fillove i pari qė tė zhvillosh tregti me serbėt, ku edhe sot i gėzoni lokalet nė qendėr tė Ferizajt. Kėto lokale z.Buja sė pari i uzurpove e pastaj i bleve.
- Z.Buja bėhu fer dhe trego se tė kujt kanė qenė ato lokale?
- Si re ne kontakt paslufte me pronarėt e tyre?
- Sa vite u pagove qira serbėve mė tė rrezikshėm nė Ferizaj, qė ishin pronarė valid tė lokaleve qė ti ende i ke nė pronėsi?
Kaq sa i pėrket shitblerjeve dhe alashveresheve tua me serbėt nė vitin 2000, ndėrsa unė dhe shokėt e mi morėm mėsim nga ti, z. Buja, dhe disa shokė tu dhe filluam tė bėjmė biznes nė vitin 2003.

Z. Buja, nė dy emisionet e tu fal hapėsira nga Televizioni Publik pėr ta reklamuar kontributin tuaj thatė edhe ēėshtje qė s’po mundem kurrqysh ti lidhi logjikisht.
Z.Buja, nėse keni lindur me 27 gusht 1966 u befasova se kishi luajtur rol kyē nė demonstratat e marsit tė v. 1981 edhe pse me pėrllogaritje tė thjesht i bie qė ju atė kohė tė keni qen veē njė ēun bile pa I mbushur 14 vjet
-Rol kyē me veē 14 vjet?!
z.Buja nė emision e anashkaluat njėrin ndėr udhėheqėsit kryesor tė demonstratave tė vitit 1981, Agim Bllacėn, qė tė ndjerin e kam familjar dhe pėr dallim nga ju, qė ishit i lindur nė fund tė vitit 1966, ai ishte 1960-ėsh
E kuptojmė ne familja Bllaca pse e anashkaluat Agim Bllacen dhe rolin e tij nė vitin 1981.
Z. Buja nėse ju keni tė drejt tė thoni nė vitin 2003
-- se UĒK-ja ka arrestuar njerėz nė vitin 1998
-- se pėr arrestime e vitit 1998 ishin nė dijeni ushtaraket e lartė tė UĒK-se dhe SHIK-u
-- se tė gjith tė arrestuarit ja keni dorėzuar Fatmir Limajt... po pse z. Buja Bllaca tė mos flas me emra konkretnė nė vitin 2011 ?!
Ju tashmė e keni pranuar qė tė gjith tė arrestuarit ia dorėzonit Fatmir Limajt, qė drejtpėrsėdrejti keni pranuar edhe qė keni arrestuar njerėz tė cilėt pėrfunduan tė vrarė!
Dije z. Buja, unė, Nazim Bllaca nuk po them se ja kam dorėzuar Fatmir Limaj tė arrestuarit qė pėrfunduan tė vrarė,por ty ti kam dorėzuar z.Buja!
Ne emision thatė se po ti kisha nė atė kohe provat qė sot janė publike kunder Farukit do tė kisha veprue ndryshe gjatė arrestimit tė tij por mos harro se edhe ju z.Buja jeni me i zi se “Komandant Vigeta”.
Ndoshta edhe ju z. Buja keni qen i pėrgatitur pėr ta rrėnuar figurėn e Fatmir Limajt nė vitin 2003
Ju e dini mirė z.Buja ku e kam fjalėn!
Me respekt:
Nazim Bllaca autorė I disa arrestime tė korrikut e gushtit 1998

(Letra ėshtė e pa redaktuar)


http://botasot.info/kosova/183825/bllaca-buja-ka-lidhje-me-serbe/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Shukri Buja Kriminel
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: