AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Reshat Badalla qeni Xhavitit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Reshat Badalla qeni Xhavitit   Lun 23 Juin - 18:15

Conversation dÚmarrÚe 30 dÚcembre 2013
Haxhi Kuši
30/12/2013 16:46
Haxhi Kuši
Zotri i nderuar deshta pakes tju sqaroj per slloganin dhe udbashin Reshat Badallen tju sqarij me shume ne detaje;
Ky zagar permes shkrimeve te tija duke i permendur shpiunat apo udbashet e serbise i qete edhe disa emra permes tyre qe nuk kan lidhje me udben serbe.
A eshte genjeshter ky dokument per ish te burgosurit politik qe serbija i ka leshue para burgut per mi pergjue Adem Jasharin dhe me marr udheheqjen e ušk?
http://oi38.tinypic.com/2v835l1.jpg
...................................................
Ja se ška i pata shkrue Reshat Badalles ne fillim ne nje forum ku edhe ate ta qesi ketu;
Haxhi Kuši thotŰ:
Gusht 5, 2012 te 11:31 AM
Zotri Reshati
Keta zagar e lagoj ende gjinden ne organet e larta te pushtetit te kosoves.
A nuk eshte e vertete qe ata gjygjetar qe na denuan dje sot nuk jane neper gjygje sotttttt
As dhe nje zagar i madhe nuk eshte vrare nga askushi,ata mu ata i ke ne midis e kufijve duke bere roje se kush e cil ška jemi duke veprue.
A nuk jan ne polici ata qe dje femrave shqiptare ua shtinin pendrekat ne vagine ?Kur ato te gjora kerkojshin dy germa KR(Kosova Republike)
A nuk jan ata njerez te djehit qe ishin neper shkolla dhe qe na prijashtojshin kur flitshim diš per qeshtje kombetare ?
A nuk jan ata te milloshit qe dje ishin ne komuna edhe sot a nuk i ke neper komuna ?
A e nisen luften per bashkim si kosoven,iliriden e luginen e presheves ?Pas gjithe asaj lufte qe e beren kinse ne emer te ušk,ku e lan veriun e kosoves ?Ku eshte ushtria šlirimtare e kosoves?Ku eshte flamuri ?Ku eshte hymni ?Si Rugova si Thaqi ishin te pajtimit mos ta nderronin por e nderruan flamurin ushtrin e hymin dhe falen apo shiten veriun ne rambuje duke nenshkrue rezuluten 1244 dhe ska kush qe e šfuqizon kete rezulute,pos ndonje lufte e re me te njejten kahje qe ka per ta marr si dje si ne kohen e Hasan Prishtines,Enverit e Thaqit apo Rugoves.
Ku mbeti Iliridaĺmaqedonia e shqiptareve more zotni ?Po nen sllave more zotni.
Ku mbeti Lugina e Presheves more vella ?Po ku pos prape mbas tere asaj lufte pranoi ušpmb te beje marveshje me serbi.
Zoti na shpetofte,por realiteti eshte tjeter.
Ymri Badallen e kam pas ne normale prof e Pelivan Zhurin drejtor
Ymriu u martue me nxense e Pelivani donte te me prijashtoi,pse une ja kushtova nje poezi Republikes se Kosoves ne vitin1971.Jam malltretue shume muaj per šdo dite ne supin e prizrenit e sidomos njefare Xhevat Sunduri dhe njeri ka qen prof ne normale e pastaj ishte ne sup emri nuk me kujtohet.
Ju me vjen mire qe i cekni dhe i paske ruajtur ato flet te gazetave serbe dhe shqiptare,mua mi kan djegur qe te gjitha bashk me biblioteke dhe ška e ngreri ujkun magarin per bishti.
Sa tradhetar ka ne zhur e ne kosove as 2% nuk e posedon,.Une ška kam pare kur mu atyre shqiptareve qe neper oda shtireshin si patriota naten grat e tyre dhe vajzat e tyre benin orgji me policin serbe.E din mire ata polic qe ishin ne detyra ne kohen e Milloshit se ma vone Milloshi i pat debue nga puna se ata jo vete qe e kishin leshue punen .Per poezin time deshmitar eshte Ramadan Muja,Mehdi Elezi,Adnan Morina qe ne oren e Prof Mehdi Elezit dy polic serb me nxirreshin dhe me dergojshin ne sup.Argumente me shkrim skam se te thash qe mi kan djege,a deshmitar po ,por behen deshmitar dhe a e pranoin ua le ne kurrizin e tyre ne diten e gjykimi
A per Prof Ramadan Mujen jam rrahur ne te dalur nga gjakova si kali hallal ja beje se dojshin ate ta merrnin,sepse ate dite nuk e kishte me vete leternjohtimin dhe une ne vend te tij ja dhash timin kinse aq persona kisha ne kerr.Prezent ishte edhe prof Olloni dhe nje tjeter prof Esat Haskukaj.
Une me 11 mars te vitit 1981 i nisa demostratat ne menzen e studenteve kete e din mire Bajrush Xhemajli ish cimeri im qe flinim ne nje dhome ne baraken nr 1 nese nuk gaboi,por deshmitari heshte duke e mshefur histroin e vertete.E ška te beje mundi shkoi si shurra e pules dhe emrin tim kush nuk e tikirellPo Prof Ramadan Muja me ka thene se historia jote do shkruhet mbas 50 viteve se eshte rrezike tani me shkrue !Qudi nga kush tani kemi frige me shkrue te verteten ore vella ?Edhe nje te fundit ata qe ishin ne sherbim te serit mu ata sotttttt me etiketoin tradhetar,vetem pse punova pa dredhi(tradheti) ndaj popullit shqiptar.Populli me njeh,por frigohet me thene te verteten dhe ua besoje.
Nje po ta them po te frigohesh nga armiku serb,kjo eshte normale,ama te frigofesh edhe nga shqiptaret edhe nga serbet kete une nuk e kuptoi si realitet,por realitet eshte 100 per %dhe si ta quan kete popull,?Po me vjen tug dhe mendet vertete paskan rrenje.Po te rrethoin šlirimtaret e te kercnohen duke te thene se nese ti vrasish armiq serb ne ty te likvidojm se di per ška qenkan veshur ?Po te thone nese ti e mbron popullaten e pambrotur te grumbulluar duke kerkue shpetim i gjori popull shqiptar e me te thene kena me te likvidue zot e PERENDI bane mire ishalla zoti madh tradhetaret i hek nje here e pergjithemon e le ta liron kete mas qe kurr nuk u ngop me lirin personale.
Ndoshta u lodha shqiptar te vertete,por deshta tjua shkruaj me ca fjale nje histori timen te hidhur qe sot mu nga keta kaqulosha nuk dua te kethehem ne kosoven time qe e deshta aq shume duke mos ia realizue deshiren e babas qe vdiq me sy hapur duke ma lene amanet qe te luftoi per bashkimin e kosoves me shqiperi.
I tere mundi im qe ti bashkohem ušk ishte i kote.Dhe shkaku i njerit emrin po ia ceku me qindra here Fatmir Lima nuk me pranoi si kurse Uke Bytyqi duke me thene se shkaku tij nuk te marrim e Ky Avdi Ibrahimi mbasi une e leshova kosoven ishte kyq ne zonen e pashtrikut si zevendes kom. ôShigjetaöKu e kishte epror Agim Qekun e Fatmir Limen.Qudi qudi por e vertete,si do merrne.
Sot Avdiu punon ne KEK ne prizren,si šlirimtar dhe shkruan per akcionet e tije kurse e verteta qendron se gjere ne vitin 16 janar 1999 kemi bere shoqeri here tek Bajram Kurti,here tek Bajram Bekteshi,here tek shoket e Ademit here tek Riza Vata e gjetiu,.Por ky thote neper gazeta se une paskam ik se paskam qen argat i udbes.Ky flet pa fakte vetem ška te thote ky masa duhet ti besoj.Dhe ka marr ne pune ne kek njerez qe tja mbrojn prapanicen.
Deshmitar qe nuk flisni nje dite do pendoheni,por vone ka me qen per ju dhe tan shqiptaret.
Nese nuk e tregon mundin tim dhe iu kallte dhe kurr as bari mos bift ne trojet shqiptare
Kjo eshte shkrimi im i fundit dhe mallkimi mbi tere kombin qe e deshta ma shume se femit e mi ku ende pasojat jemi duke i bartur.E ju tradhetar qe me etiketoni ne venbdin e juaj fara u humbet me farefisni .
PŰrgjigjjuni
http://prishtinapress.info/udbashet-dhe-tradhtaret-ne-zonen-kufitare/
Lexoja aktvendimin dhe e sheh se šfare shkarravina gjeni aty.
Reshat Badal ne emer te Dajes tim Destani bashk me Avdi Ibrahimin e pergadisin kundersulmin nda meje,por nuk lodhem dote me keta derra dhe servila te shkaut,sepse skan as nga nje qime te me ngjiten.
Reshati mu kercnohet pse i shkrova se Imri Badallaj ka marr nxensen e vete ne normale,Ai me thote jo nxensen por studenten,dhe ketu me shpifte bashk me Avdiun.
Tjeter kund
Me shperdhimin e Demonstratave Revulucionare te vitit 1981, qe trondinten themelet e JugosllavisŰ titisto-rankoviciane,vellezerit e Lumnies;Reshati ne PrishtinŰ dhe Mitati ne Prizren, te dy ishin student,vehen ne balle te demonstratave. Spiunet e udbes i shohin dhe i kapin. I pari, Reshati, dorzohet ne doren e kriminelit te Sigurimit Shetror Serbe, ZENEL CELINA dhe LATIF DULLA, deshmitar i del Haxhi Latif Krasniqi,qe mbante pseudenimin ôMaxhupiö,.nderkaq, i dyti, Mitati denohet nga gjyqtari Bajram Hyseniů
Lumnia, kishte dhjete njembjedhe vjet atehere. Bashke me motren tjeter, Resmijen,bashkshorten e heroi te kombit, MEH╦ RAM╦ UKA, filluan te urrenin spiunet dhe pushteti gjakatar šetnik
Demonstratat e 11 marsit une i kisha nise vete i pari si shkak i qimes qe me kishte qellue ne gjelle,dhe ky pizdar,me thote qysh kalove pa as nje therr ne kembe ?Dhe me thote se udba serbe te ka shti mi organizue demostratat.E sheh si lavdrohet ku thote une ne demostrata ne prishtine e vellau ne prizren!!!Ky thote vete kam qen organizator i demostratave ne zhur,pra vete e pranone qe ka qen dore e udbaes serbe bashk me Mehen.
................................
Resmia, qe kishte kryere mjeksinŰ jepte dhe ndante gjilpera per qetesim. Grate shkulnin floket dhe binin per tokŰ, Burrat beritnin:Mos qani se nuk qahen trimat, Autobusi i Beogradit u shpartallua ne Zhur,öladaö e policise u shkrumua.(Kush qe misti i motres se Reshatit,Resmija qe u martue me Mehen ????
Reshati, vellau i Lumnijes kapet tradhtisht nga policia shqipfoles dhe serbo-cetnike,si organizator dhe gjajtje me arme nga minarja e xhamise,kerkohej denimi dhjete vjete deri me vdekje
(E paskan nxen me arme duke gjuajtur nga minarja e gjamise dhe paska shpetue pa e vrare Reshatin hahaha.)
.......................
Edhe pse e denuan vellaun e saj me tete vjete burgte rende. Lumnia mbahej, por nuk u ndalke ne punen drejt fitoresů
Lumnia pasi kryene tetevjecaren me sukses te shkelqyeshem, ne te njetin hov kryen edhe gjimnazin ne Prizren ôGjon Buzukuö, poashtu me sukses te shkelqyeshem. Me profesorin e ndjere Xhemali Berisha,hero i kombit dhe nxenesit tjerŰ, ishin ne balle te protestave, ecin ne kembe deri ne SuharekŰ. Merre pjese edhe ne vorrimin e FADIL VAT╦S, qe e vrane tradhtisht gjaksoret ne ushtrinŰ kriminale serbosllaveů
(Po pse genjen zagari serise qe Fadil Vaten e vrajten ne ushtri,kur ai ka vdek nga kanceri i mushkrive ne spitalin e zvicrres)
............................................
Lumnia vazhdon studimet ne SHLP ôXHEVDET DODAö ne Prizren dhe kryen ne afat te caktuar dhe si studente me drejt zgjidhet KRYETARE E UNIUNIT TE STUDENTEVE. Organizonte demonstrata kunder mbylljes me dhune te shkollave ne gjuhen shqipe, jepte ndihme kahmos ku u helmuan shqiptaret nga gjarperinjt serbo-šetniků
Me 1 shtator te vitit 1992, u punesua ne SHFMU ôHERONJT╦ E LUM╦Sö, ne VermicŰ,sepse tashme u be nuse i atij fshati, u martua me AVDYL RAKAJN,burrŰ i nderuar i kesaj ane,profesor i diplomuar i kimisŰ.
(Zgjidhet kryetare e studentave Lumnija,allah allah allah,cilet studenta i kane zgjedhur kryetara ne ate kohe?Ata qe iu kane nenshtrue urdherave te udbes more Reshat qeni .)))
http://gazetaora.com/kush-eshte-lumnie-badallaj-rakaj/
Avdi Ibrahimi ja ka nis i pari te me shpifte,si shkak qe kam shkrue se Fatmir Lima nuk me morri ne lufte shkaku Avdiut,sepse Avdiu ka punue ne mbrojtjen popullore ne suhareke ne vitin 1984 gjere ne vitin 1987,.Kurse Avdiu krenohet qe ka qen i denuar ne sherbimin ushtarak ne vitin 1981 si iredentist.Si eshte e mundur qe Avdiu si i denuar iredentist ne vitin 1981 e sernet tja besone punsimin ne nje vend aq te ndijshem ne vitin 1984?Hajde hajde patriota ?Pasi kam shkrue per Avdiun dhe Imriun qe e ka marr per grua nxensen e vete,qe nga kjo fillon shpifje e etiketime,kinse e kam shetit Arkanin neper vijat e fronit te uškes.Me Avdiun prej vitit 1996 e gjere ne mbarim te vitit 1998 kemi bere shoqeri qe jo me deshiren time por ai me vinte per kinse te me ndihmon ne botimin e do poezive te mija.Lufta e fundit qe u ba ne tri fronte ,ketu shifget tradhetija e ketyre,sepse nuk luftuan per ate se ne ška u betuan dhe lufta ka dashure te niset qe nga momenti ne tri fronte,per ti bashkue trojet tona.
Reshat Badallaj thote se gjate luftes kam masakrue shqiptar neper Kosove,kam dhunue femra shqiptare ,kam pre ne bark femrat e nxjerr femit.
Ky qen Reshat udbashi qe mundohet mua ti mi mvesh te zezat e tija ,duhet me date ta ceku se ne cilin fshat paskam dhunue e masakrue shqiptar ?Me kete slloganin e tij dhe te elites se tyre u ka shkue kungulli shume permbi uje me keso etiketime,por le te lehin,pasi nuk ka gjygj e me dale ball per balli.

https://fbexternal-a.akamaihd.net/safe_image.php?d=AQAHXo4zquSm7RS5&w=413&h=413&url=http%3A%2F%2Foi38.tinypic.com%2F2v835l1.jpg


31 dÚcembre 2013
Izer Inamso Osmani
31/12/2013 22:02
Izer Inamso Osmani
O ky ish lop e gjall ky ish zagar i Xhavit halitit azem syles qe Jav kan qin nanen shqiptarve ne Zvicerr keta dy shkije..ky ish debil
EnvoyÚ depuis Messenger
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Reshat Badalla qeni Xhavitit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas rÚpondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: