AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Xun Ēetta,dialog i vertete

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Xun Ēetta,dialog i vertete   Mar 24 Juin - 5:11

Conversation démarrée 18 mai
Haxhi Kuēi
18/05/2014 13:32
Haxhi Kuēi
I nderuari Xune a eshte e vertete se ngjarjet e 11 marsit te vitit 1981 ika organizue Aziz Morina,sipas deklaratave qe i bene ne mjetet e iformimit?
A keni qenprezente kur qumja negjellei qelloiatijstudentit dhe qe i meshoje pjatave per toke(dysheme)?Sa student ishin ne ate qaste ju lutemi ?A eshte e vertete qe ju e keni kerkue Azem Vllasin qe tjua zbusi denimin sipas Aziz Marines?Ja edhe nje citat i Azizit qe vete ne fb e tije ka shkrue;,ME KEMBENGULJE KE KERKUARE,QE TE BALLAFAQOHESHE ME AZEM VLLASIN,ME QELLIM QE,DEKLERATA E TI,TE NDIKOJ NE ZVOGLIMIN E AFATIT KOHORE TE QENDRIMIT TEND NE BURGU,SEPSE KESHTU E KE SPJEGUARE TI VETE.PORSE ATA NUK TA KANE PRU TE NDYRIN EDHE TANI AZEM VLLASI.NUK DUA TE HY NE DETALE !!
Me duket se nuk u kam ofendue diēka.
Pershendetje nga
Haxhi Kuēi
Xun Ēetta
18/05/2014 16:10
Xun Ēetta
Pėrshėndetje i nderuar Haxhi
Ju mė shkruani dhe nderkohė me pyetni si mė poshtė :
I nderuari Xune a eshte e vertete se ngjarjet e 11 marsit te vitit 1981 ika organizue Aziz Morina,sipas deklaratave qe i bene ne mjetet e iformimit?
Pegjigja: Jo nuk ka pas tė bėj asgjė mė kėtė natė tė fillim organizimit tė protestės sė kėsajė nate, ashtu si nuk kam pas tė bėj as unė vet, tjerė njerz jan organizator tė kėsaj date.
A keni qen prezente kur qumja ne gjellė i qelloi atij studentit dhe qe i meshoje pjatave per toke(dysheme)? Sa student ishin ne ate qaste ju lutemi ?
Unė nuk kam thyer as edhe njė pjatė, kam qenė gjatė tėrė asaj nate aty siq kam shkruar edhe nė libėr. Mos me spekuluar, atė nat kann mund te jenė 80 -100 student, jo mė shumė.
A eshte e vertete qe ju e keni kerkue Azem Vllasin qe tjua zbusi denimin sipas Aziz Marines?
Azemi nuk ishte avokat, gjyqėtar e as prokuror. Atė kam kerkuar pėr ballafaqim nė hetuesi qė ta implikoj nė kėto ngjarje dhe testoj se si do mbahet pėrball hetuesisė. Kėto Azizi i ka lexuar nė librin tim dhe i keqinterpreton ashtu si ai vlerėson, e drejt e tija kjo. Azizi sa duket po del si pjesėmarrės i ngjarjeve 26 marsit 81, kjo nuk i jap te drejt ti pergjithėsoj gjėrat e as momentet si kann vajtur ato ngjarje qa mė keq kur nuk jap verzone tė veta nė detale… sidoqoftė ka qenė pjesėmarrės 1981.
Ja edhe nje citat i Azizit qe vete ne fb e tij e ka shkrue;,ME KEMBENGULJE KE KERKUARE,QE TE BALLAFAQOHESHE ME AZEM VLLASIN,ME QELLIM QE,DEKLERATA E TI,TE NDIKOJ NE ZVOGLIMIN E AFATIT KOHORE TE QENDRIMIT TEND NE BURGU,SEPSE KESHTU E KE SPJEGUARE TI VETE.PORSE ATA NUK TA KANE PRU TE NDYRIN EDHE TANI AZEM VLLASI.NUK DUA TE HY NE DETALE !! ! Me duket se nuk u kam ofendue diēka. Pershendetje nga Haxhi Kuēi
Siē te thash mė lartė dhe e kam publikuar nė libėr nga thirret edhe Azizi nė variantin e tij, Unė kam insistuar ta implikoj edhe azem vllasin nė atė proces si njėrin nga udhėheqėsit e asaj kohe nė Kosovė, ku do duhej parė se si politikisht po pėrkrahet apo gjykohet levizja jonė 1981.
Sa i perket ofendimit ! nuk di pse mbetesh me merak se mos me ofendove, jo Haxhi, as mė tė voglin hap nuk e ke bėrė nė drejtim tė ofendimit tim.
Miqėsisht Xuni.
Haxhi Kuēi
18/05/2014 16:25
Haxhi Kuēi
JU falimenderit i nderuar Xun ,me te vertete ēenke njeri i drejte.Por diēka nuk te kuptova ketu;sidoqoftė ka qenė pjesėmarrės 1981....A ka qen pjesmarres Azizi ne menze apo mbas ketyre ,se ne fillim me thate se Azizi dhe ju nuk keni qen ne demostrat te dites se 11 marsit.Apo ndryshe e kam kuptue,sepse ne demostrata tere masa pase kesaj ngjarjes kane qen pjesmarres ne demostrata.
Haxhi Kuēi
18/05/2014 17:17
Haxhi Kuēi
I nderuari Xun dua tju them te verteten e hidhur;Une jam ai student qe ne gjellen time me qelloi qimja dhe i theva pjatat, tavolina e xhama dhe kam brohoritur ;Nanen qeni ja shkerdhafte komunistave.Qimen ne gjelle ma ka pare cimeri im Bajrush Ahmeti,kurse si deshmitar tjer jane;Sami e Ruzhdi Kuqi dhe dy student nga Drenica.Bajrush Ahmetin e kam kerkue plote 33 vite por nuk ja dijsha mbiemrin e tij,por me ndihmen e gazetarit Fahri Musliut e cimerit tim Gani Kukes ma treguan mbiemrin dhe rash ne kontakt para disa muajve ku e pranone,.Por as nje mjet i informimit nuk deshirone qe ta ftoje ne biseda ne ndonje emision televiziv,as mua jo.Pse eshte per tu habitur kjo ngjarje.Aziz Morina,Avdi Ibrahimi,Reshat Badallaj dhe njefare Bahtir Hamzai pergadisin artikuj nga ma te zymta kundra meje dhe me thone se po genjej qe une i kam nisur ato demostrata.Jo vetem kaq por shkojne edhe me tutje duke mu shpifur kinse une paskna punue me udben e serbise dhe kinse udba e serbise me ka nxitur qe ti nisi keto demostrata.Demostratat e 11 marsit te vitit 1981 nuk ishin te organizuara as nga ilegalja as nga qerqet serbe apo ato Enveriste,krejte keto jane genjeshtra te individeve qe deshirojne ti pervetsojne per vete apo per interesa te ilegales.Demostratat i kam nisur si shkak i nervozizmit qe ne gjelle ma tregoj cimeri im Bajrush Ahmeti.Reshat Badallaj dhe Azizi bashk me Avdi Ibrahimin se me ēfare qellimi dhe kush qendrone mbrapa skenave makabe une mendoje se soldateska e tyre serbe i paguan e jo mua siq shkruajn ata nga kuzhinat e tyre serbe.LPK eshte kriju ne vitin 1982 nese nuk gaboje dhe ska lidhje me keto demostrata te 11 marsit.Nuk kam qen ne as nje parti kurr ne jeten time dhe as ne ilegale sepse i kam pare qe nuk ishin njerez qe tju bashkangjitem.Azizin e njofta sot permes juve,kurse Reshat Badallen kurr nuk e kam njohur,pos ai me detyroj qe tja njohi historin dhe doli berllogu i Avdi Ibrahimit i cili dhendrri i tij Mehe Uka ishte lirue nga burgu me qellim qe ta pergjone te ndjerin Adem Jasharin dhe ti shpiunoi kush po organizon luften kundra serbise e me ja dhene emrat shkaut.Mehe Uka lapidar ne beograd e bust ne mitrovice.Kurse motra e Reshat Badalles Resmija ishte ne grupin e Avdi Ibrahimit me njofken zjarri nr.56.Reshat Badallaj vete thote se ata qe kan organizue demostrata jane te nxitur nga serbet.Pra vete Reshati tregon se ne zhur ka organizue demostrata dhe po del qe eshte vete dore e zgjatur e serbise.Dhe vertete ata qe kerkojshin te organizojne demostrata u paiseshin me sherita te kuq nga policet serb qe ta mbajne rendin dhe qetsin.Kjo %per %eshte dhe ka qen keshtu me se e vertete.Pra te gjithe ata zhurjane qe jane vrare nga dora e serbeve jane kane ne shenjester me pergaditje nga dora e Reshat Badalles.Ky qen ja bene siq thone grat;Mbama djalin sa nuk me ka thene kurve e tradhetar.Per ju apo per mua nese duhet dikush te shkruan duhet tja njeh mire syratin dhe historin e jo me pergadite artikuj e me ato shkrime tju shpifet njeriut qe kurr nuk ka qen me serb apo ne bashkpunim me tradhetar.Reshat Badallaj merr informata nga Bahtir Hamza qe vete i pergadite qeni dhe i merr si te sakta dhe i botone neper gazeta qe i ka ne dore ,bashk me Avdi Ibrahimin.Me Avdi Ibrahimin tri apo kater vjet as nata as dita nuk na ka dare,por ate pis ma pruri ne shtepin time nje kusheriri im Rraif Hamzi Kuēi qe ka cof pisi.Ma kishte prue me sherr Avdiun dhe ky me kishte pergjue gjere ne fund te vitit 1998,duke mi kerkue kush jane shoket e mi dhe ta qoje tek ata siq me qonte ky pseodopatriot bre zoti e shperblefte...Avdiu ka punue ne mbrojtjen popullore ne suhareke ,kete vone tani mbas luftes e kam marr vesh per qenin.E si ja besoje serbija kete vend te punes qenit kur ky vete deklarone se ka qen i denuar si iredentist ne vitin 1981?Pra mbas denimit serbija ja besoj kete poste te larte ne mbrojtje popullore?Per kete Avdi Ibrahimin me ke tregue Gafurr Adili se si e ka qite ne prite Avdiu shokun e tij ne lufte Bashkim Hoxhen dhe kete meazhe e botova.Menjeherit Avdiu bashk me Aziz Marrinen(Morinen) si zagar i Avdiut,Feradin Tafallarin e me Koci Danon kan shkue tek Gafurri ne Tirane dhe e kane kercnue duke e shtyre qe ti bjen pishmanit.Nuk dot ju lodhi ma shume miku im,pos ju lutem qe mos tju frigoheni ketyre dhempirave apo tradhetareve te kombit shqiptar dhe nese keni mundesi ju lutem si nje njeriut te perendise qe keto shkrimet e mija dhe te tuat ti botoni ne fb e juaj ,apo edhe ne te timin.Te tregohet nje e vertete para popullit boterishte me duket se nuk eshte tradheti,por te shkruhet historia ashtu siq ka qen e jo sipas epsheve qe ua kanda.Ju bekofte perendia juve dhe familjen e juaj per jete e mote.Nga Haxhi Latif Kuēi
18 mai
Xun Ēetta
18/05/2014 22:29
Xun Ēetta
Pėrshėndetje i nderuar
Ju falenderoj shumė pėr gjitha kėto gjėra tė cilat shumė nga to nuk i kisha ditur. Materialet qė futen nė arkivin tim, ato nuk kalojn pa u analizuar dhe parė se sa dakordohen me tė dhena tjera nė pritje pėr tu grumbulluar ku nga gjitha, mė pak dallime bashk del realiteti. Azizi po ashtu duhet ti zbardh ca gjėra rreth gripit tė arrestuar nė njė dasėm ku njėri nga ta tani ėshtė nė majat e pushtetit dhe per qudi kishte gjėra tė parapergaditura aty. Gafurr Adilin po ashtu e di, e njoh dhe kam tepėr njohuri qė kur ishte kėtu nė Luzern dhe tash sa kohė nė Tiranė. Mos me zgjat shumė du tė ju sqaroj njė gjė : Mė 11 mars 1981 kam qenė qė nga fillimi, por thash se nuk jam Organizatori i atij fillimi. E kemi treshin nga aktakuza jonė tė cilėt jan organizator ku kanė ardhur nga dhomat e tyre mė skenarė pėr ta filluar. Ata jan : Murat Musliu, Januz Januzi, Kadri kryeziu pjesėrisht Gani Koci dhe Rasim Blakaj , ky i fundit jo i denuar nė grupin tonė. Pra hulumtimet krejt nė qetėsi kan ardhur deri tek gjitha ato pika ku kishte pretendime qė njerzit ti pervetsojn, besa i kam zbuluar edhe ata tė cilėt kanė qenė deri mė flamur nė dorė dhe nuk don as sot te publikohet kjo ngase po dalin gjėra tjera. Unė kam vizituar ata, kam publikuar emrat e tyre pa pelqimin e tyre ngase vet jam viktima e mos pranimit asgjė pėr ta edhe kur me qitej foto nė hetuesi a tani vonė kam kuptuar se ata kishin qenė e dal pa therr nė kėmb nė tė njejtėn kohė kur ne ishim nen dru pėr shkak tė mos pranimit tyre...
Pas ca dite ta dergoj linkun ku i ke mbi 50 faqe publike tė kėtyre ngjarjeve, pastaj pritet te dalin tri libra tė trasha formati universitar mbi 1500 faq pėrmbledhje nga kumtesat e konferencės shkencore 1981 tes.
Tani jam tepėr pa kohė e besa edhe i lodhur, neser kam me dal nė punė heret mė mengjes dhe po ashtu jam nė pritje te lajmit ndoshta te hidhur pėr nanėn plakė e cila ėshtė nė gjendje tė vėshtirė.
Miqėsisht Xuni
Haxhi Kuēi
18/05/2014 22:41
Haxhi Kuēi
I nderuar Xun emrin tim nuk ma paske ndegjue ne menzen e studenteve.Kush ishin ata dy student qe erdhen tek une bashk me Sami e Ruzhdi Kuēin qe me kishin lajmrue qe une i kisha nisur demostratat dhe te nesermen ne mengjez me thane duhet te lajmrohemi ne zyren e ish drejtorit te menzes Shefki Stublla?Sa per nanen e juaj i deshiroj sherim e shendet.Por per te gjitha vendos i madhi perendi,vetem ai vendos kur duhet te shkojm ne amshim.Te bera kete pyetje pasi tani e pranoni se keni qen prezent kur mua me ka qellue qimja ne gjellen tim.Dhe kur eshte nisur demostrata ne menze nuk ishim ma shume se 15 studenta.
Haxhi Kuēi
18/05/2014 22:41
Haxhi Kuēi
Per botim po ti dergoj do argumente
Haxhi Kuēi
18/05/2014 22:42
Haxhi Kuēi
Haxhi Latif Kuēi
Début de la conversation
il y a 2 heures
I nderuari Xune a eshte e vertete se ngjarjet e 11 marsit te vitit 1981 i ka organizue Aziz Morina,sipas deklaratave qe i bene ne mjetet e iformimit?
A keni qen prezente kur qumja ne gjellei qelloi atij studentit dhe qe i meshoje pjatave per toke(dysheme)?Sa student ishin ne ate qaste ju lutemi ?A eshte e vertete qe ju e keni kerkue Azem Vllasin qe tjua zbusi denimin sipas Aziz Marines?Ja edhe nje citat i Azizit qe vete ne fb e tije ka shkrue;,ME KEMBENGULJE KE KERKUARE,QE TE BALLAFAQOHESHE ME AZEM VLLASIN,ME QELLIM QE,DEKLERATA E TI,TE NDIKOJ NE ZVOGLIMIN E AFATIT KOHORE TE QENDRIMIT TEND NE BURGU,SEPSE KESHTU E KE SPJEGUARE TI VETE.PORSE ATA NUK TA KANE PRU TE NDYRIN EDHE TANI AZEM VLLASI.NUK DUA TE HY NE DETALE !!
Me duket se nuk u kam ofendue diēka.
Pershendetje nga
Haxhi Kuēi
il y a 8 minutes
Xun Ēetta
Pėrshėndetje i nderuar Haxhi
Ju mė shkruani dhe nderkohė me pyetni si mė poshtė :
I nderuari Xune a eshte e vertete se ngjarjet e 11 marsit te vitit 1981 i ka organizue Aziz Morina,sipas deklaratave qe i bene ne mjetet e iformimit?
Pegjigja: Jo nuk ka pas tė bėj asgjė mė kėtė natė tė fillim organizimit tė protestės sė kėsajė nate, ashtu si nuk kam pas tė bėj as unė vet, tjerė njerz jan organizator tė kėsaj date.
A keni qen prezente kur qumja ne gjellė i qelloi atij studentit dhe qe i meshoje pjatave per toke(dysheme)? Sa student ishin ne ate qaste ju lutemi ?
Unė nuk kam thyer as edhe njė pjatė, kam qenė gjatė tėrė asaj nate aty siq kam shkruar edhe nė libėr. Mos me spekuluar, atė nat kann mund te jenė 80 -100 student, jo mė shumė.
A eshte e vertete qe ju e keni kerkue Azem Vllasin qe tjua zbusi denimin sipas Aziz Marines?
Azemi nuk ishte avokat, gjyqėtar e as prokuror. Atė kam kerkuar pėr ballafaqim nė hetuesi qė ta implikoj nė kėto ngjarje dhe testoj se si do mbahet pėrball hetuesisė. Kėto Azizi i ka lexuar nė librin tim dhe i keqinterpreton ashtu si ai vlerėson, e drejt e tija kjo. Azizi sa duket po del si pjesėmarrės i ngjarjeve 26 marsit 81, kjo nuk i jap te drejt ti pergjithėsoj gjėrat e as momentet si kann vajtur ato ngjarje qa mė keq kur nuk jap verzone tė veta nė detale… sidoqoftė ka qenė pjesėmarrės 1981.
Ja edhe nje citat i Azizit qe vete ne fb e tij e ka shkrue;,ME KEMBENGULJE KE KERKUARE,QE TE BALLAFAQOHESHE ME AZEM VLLASIN,ME QELLIM QE,DEKLERATA E TI,TE NDIKOJ NE ZVOGLIMIN E AFATIT KOHORE TE QENDRIMIT TEND NE BURGU,SEPSE KESHTU E KE SPJEGUARE TI VETE.PORSE ATA NUK TA KANE PRU TE NDYRIN EDHE TANI AZEM VLLASI.NUK DUA TE HY NE DETALE !! ! Me duket se nuk u kam ofendue diēka. Pershendetje nga Haxhi Kuēi
Siē te thash mė lartė dhe e kam publikuar nė libėr nga thirret edhe Azizi nė variantin e tij, Unė kam insistuar ta implikoj edhe azem vllasin nė atė proces si njėrin nga udhėheqėsit e asaj kohe nė Kosovė, ku do duhej parė se si politikisht po pėrkrahet apo gjykohet levizja jonė 1981.
Sa i perket ofendimit ! nuk di pse mbetesh me merak se mos me ofendove, jo Haxhi, as mė tė voglin hap nuk e ke bėrė nė drejtim tė ofendimit tim.
Miqėsisht Xuni.
JU falimenderit i nderuar Xun ,me te vertete ēenke njeri i drejte.Por diēka nuk te kuptova ketu;sidoqoftė ka qenė pjesėmarrės 1981....A ka qen pjesmarres Azizi ne menze apo mbas ketyre ,se ne fillim me thate se Azizi dhe ju nuk keni qen ne demostrat te dites se 11 marsit.Apo ndryshe e kam kuptue,sepse ne demostrata tere masa pase kesaj ngjarjes kane qen pjesmarres ne demostrata.
I nderuari Xun dua tju them te verteten e hidhur;Une jam ai student qe ne gjellen time me qelloi qimja dhe i theva pjatat, tavolina e xhama dhe kam brohoritur ;Nanen qeni ja shkerdhafte komunistave.Qimen ne gjelle ma ka pare cimeri im Bajrush Ahmeti,kurse si deshmitar tjer jane;Sami e Ruzhdi Kuqi dhe dy student nga Drenica.Bajrush Ahmetin e kam kerkue plote 33 vite por nuk ja dijsha mbiemrin e tij,por me ndihmen e gazetarit Fahri Musliut e cimerit tim Gani Kukes ma treguan mbiemrin dhe rash ne kontakt para disa muajve ku e pranone,.Por as nje mjet i informimit nuk deshirone qe ta ftoje ne biseda ne ndonje emision televiziv,as mua jo.Pse eshte per tu habitur kjo ngjarje.Aziz Morina,Avdi Ibrahimi,Reshat Badallaj dhe njefare Bahtir Hamzai pergadisin artikuj nga ma te zymta kundra meje dhe me thone se po genjej qe une i kam nisur ato demostrata.Jo vetem kaq por shkojne edhe me tutje duke mu shpifur kinse une paskna punue me udben e serbise dhe kinse udba e serbise me ka nxitur qe ti nisi keto demostrata.Demostratat e 11 marsit te vitit 1981 nuk ishin te organizuara as nga ilegalja as nga qerqet serbe apo ato Enveriste,krejte keto jane genjeshtra te individeve qe deshirojne ti pervetsojne per vete apo per interesa te ilegales.Demostratat i kam nisur si shkak i nervozizmit qe ne gjellen time ishte qimja,ku te cilen ma tregoj cimeri im Bajrush Ahmeti.Reshat Badallaj dhe Azizi bashk me Avdi Ibrahimin se me ēfare qellimi dhe kush qendrone mbrapa skenave makabe une mendoje se soldateska e tyre serbe i paguan e jo mua siq shkruajn ata nga kuzhinat e tyre serbe.LPK eshte kriju ne vitin 1982 nese nuk gaboje dhe ska lidhje me keto demostrata te 11 marsit.Nuk kam qen ne as nje parti kurr ne jeten time dhe as ne ilegale sepse i kam pare qe nuk ishin njerez qe tju bashkangjitem.Azizin e njofta sot permes juve,kurse Reshat Badallen kurr nuk e kam njohur,pos ai me detyroj qe tja njohi historin dhe doli berllogu i Avdi Ibrahimit i cili dhendrri i tij Mehe Uka ishte lirue nga burgu me qellim qe ta pergjone te ndjerin Adem Jasharin dhe ti shpiunoi kush po organizon luften kundra serbise e me ja dhene emrat shkaut.Mehe Uka lapidar ne beograd e bust ne mitrovice.Kurse motra e Reshat Badalles Resmija ishte ne grupin e Avdi Ibrahimit me njofken zjarri nr.56.Reshat Badallaj vete thote se ata qe kan organizue demostrata jane te nxitur nga serbet.Pra vete Reshati tregon se ne zhur ka organizue demostrata dhe po del qe eshte vete dore e zgjatur e serbise.Dhe vertete ata qe kerkojshin te organizojne demostrata u paiseshin me sherita te kuq nga policet serb qe ta mbajne rendin dhe qetsin.Kjo eshte %per %e vertete qe ka qen keshtu .Pra te gjithe ata zhurjane qe jane vrare nga dora e serbeve jane kane ne shenjester me pergaditje nga dora e Reshat Badalles.Ky qen ja bene siq thone grat;Mbama djalin sa nuk me ka thene kurve e tradhetar.Per ju apo per mua nese duhet dikush te shkruan duhet tja njehe mire syratin dhe historin e jo te pergadisin artikuj e me ato shkrime te krijojne si argumente e neper mjete informative,tju shpifet njeriut qe kurr nuk ka qen me serb apo ne bashkpunim me tradhetar.Reshat Badallaj merr informata nga Bahtir Hamza qe vete i pergadite qeni dhe i merr si argumente si te sakta dhe i botone neper gazeta qe i ka ne dore ,bashk me Avdi Ibrahimin.Me Avdi Ibrahimin tri apo kater vjet as nata as dita nuk na ka ndare,por ate pis ma pruri ne shtepin time nje kusheriri im Rraif Hamzi Kuēi qe ka vdekur nga kanceri ne zorren 12 gishtore pisi.Keshtu i ardhte vdekja Avdiut ,Reshatit e Aziz Marrines(Morines vellaut te Rrahmanit)Ma kishte prue me sherr Avdiun kusheriri im. Avdiu me kishte pergjue gjere ne fund te vitit 1998,duke mi kerkue ēdo dite se kush jane shoket e mi dhe ta qoje tek ata siq me qonte ky pseodopatriot bre zoti e shperblefte spiunin...Avdiu ka punue ne mbrojtjen popullore ne suhareke qe nga viti 1984 e gjere ne vitin 1987,kete vone tani mbas luftes e kam marr vesh per qenin.E si ja besoje serbija kete vend te punes qenit kur ky vete deklarone se ka qen i denuar si iredentist ne vitin 1981?Pra mbas denimit serbija ja besoj kete poste te larte ne mbrojtje popullore?Sa vjet burg zagari i kishte mbajtur ?As dhe nje sekond spiuni.Per kete Avdi Ibrahimin me ke tregue Gafurr Adili se si e ka qite ne prite Avdiu shokun e tij ne lufte Bashkim Hoxhen dhe kete mesazhe e botova.Menjeherit Avdiu bashk me Aziz Marrinen(Morinen) si zagar i Avdiut,Feradin Tafallarin e me Koci Danon kan shkue tek Gafurri ne Tirane dhe e kane kercnue duke e shtyre qe ti bjen pishmanit,dhe tju kerkon falje.Per Avdiun me ka shkrue edhe Xh.Krasniqi,i cili me thote se Avdiut ja kam pare sherrin,dhe gkak shqiptari ky zagar nuk mundet te kete ne trupin e vete.Nuk dot ju lodhi ma shume miku im,pos ju lutem qe mos tju frigoheni ketyre dhempirave apo tradhetareve te kombit shqiptar dhe nese keni mundesi ju lutem si nje njeriut te perendise qe keto shkrimet e mija dhe te tuat ti botoni ne fb e juaj ,apo edhe ne te timin.Te tregohet nje e vertete para popullit boterishte .Me duket se nuk eshte tradheti,por te shkruhet historia ashtu siq ka qen e jo sipas epsheve qe ua kanda.
Ja letren e Nexhmi Krasniqit
Nexhmi Krasniqi
Ma ka marre mendja se me ke ngaterru me nje njeri te poshter,si per shembull Avdi Ibrahimin. Nese ju kujtohet,edhe une pata dyshu mos je ti vet Avdiu,sepse ai njeri nuk len gje pa bere. Per ate njeri ēka te thuash eshte pak. Ai njeri ka qene shume heret i lidhur me sherbime te fshehta. Po ta them sinqerish,se sherrin qe ja kam pare atij njeriu nuk mundem as me pershkru. Por e keqja eshte se atij ,fillimisht i kane besuar shume njerez ,prandaj ai ka mundur te manipuloje me shumicen nga ata. Ka manipulue sepse keshtu ka pase detyra nga KOS-si. Tash edhe ata te cilet i ka manipuluar nuk i besojne me,por e keqja qendron ne faktin se Avdi Ibrahimi akoma eshte gjalle dhe vazhdon te merret me gjera te felliqta. Besom se kete mendim e kam pasur gjithmone per ate njeri. Ai ma ka hanger buken e ma ka permbys kupen si i thone nje fjale. Taman metoda sllaviste. Te gjitha mund ti kete ai njeri,por asnjehere shqiptarizem nuk mund te kete. Po ta them per te disaten here,eshte shume vertete se te kam ofendu i pari. Por qe ne momentet qe jam bindur se nuk jeni ai njeri qe kam mendu,i kam nderprere te gjitha sharjet. Nese ju kujtohet te kam pyetur mos jeni vet Avdi Ibrahimi! Dhe momenti kur ma kerni pershkru se ke vepru pėr ēėshtjen kombėtare une i kam nderprere te gjitha ofendimet ndaj teje. Si te duash mund ti shikosh nese i ke ruajtur. Por te jeni i sigurte,se tek une,tek familja ime por edhe ne farefis,asnjehere nuk kemi pas raporte te mira me serbet. Ndersa,Ramadan Mujes nuk e kam ndermend me i thene asgje qe kemi biseduar,ngase edhe ashtu per nga natyra nuk jam njeri qe i zmadhoi gjerat. Profi mendoj se eshte njeri i mire dhe ka familje te mire. I biri i tij Genci punon ne ambulancen e qytetit, si dhe ka hapur nje barnatore private per te mbijetuar. Ne fushaten elektorale e kam ndihmuar profin aq sa kam mundur,edhe pse me partite politike qe jane aktualisht ne skene nuk kam mundur te pajtohem. Megjithate profin e kemi ndihmu sepse kemi konsideru se eshte me i mire se Eqrem Kryeziu,dhe akoma mendoj se eshte me i mire.
P.s.
Pas gjithe kesaj qe ka ndodhur ne mes nesh,konsideroj se ka qene keqkuptim nga ana e dy paleve. Jemi ngaterruar rreth nje emri te poshter,i quajtur Avdi Ibrahimi. Ai njeri edhe ne gjume kur flene,njerezia ja shohin sherrin......
te fala nga
Nexhmi Krasniqi.....
Ja letra tjeter nga zotriu Gafurr Adili shkrun per Avdi Ibrahimin
gafurr adili
Ą HAXHI KUCI
De : gafurr adili (gafurradili@hotmail.com)
Envoyé : sam. 03/10/09 19:26
Ą : HAXHI KUCI (perparimi@hotmail.fr)
Shume i nderuari Haxhi !
Uroj qe ju dhe e gjithe familja juaj, kudo qe ate e keni, te jeni mire.
E lexova letren tuaj dhe ne pergjigje te saj po iu shkruaj si me poshte vijon:
1. Avdi Brahimin e kam takuar 2-3 here dhe keto 2-3 takime me mjaftuan qe ta njifja se ishte i tille sic e pershkruani edhe ju,
ashtu si ai fare Xhi, i cili gjithashtu ka qene mesues i serbishtes dhe i rusishtes ne fshatrat e Kacanikut,
por per Avdiun me shume me ka folur edhe Bashkim Hoxha nga Prizreni, i cili e njifte shume mire Avdiun.
2. Per sa i perket pershkrimit tuaj mbi ndodhite brenda UCK-se iu besoj per te gjitha, sepse kam njohuri te shumta,
por ketu nuk eshte as vendi dhe as mundesi per te biseduar per te gjitha.
Me sa kuptova nga letra juaj ju aktualisht ndodheni ne France, por ne cilin qytet jeni konkretisht, nese nuk eshte sekret ta dije une?
Konsideroj se per te gjitha gjerat do te mundemi te flasim kur ju t'iu jepet mundesia te vini ketu ne Tirane, sepse une qe 6 vjete jam i
izoluar ne kete Shqiperine e Rrudhosur.
Numri im i telefonit eshte: 00355692735656
Me pershendetje vellazerore e atdhetare shqiptare,
Gafurr ADILI.
Tirane, 03 tetor 2009.
Kam edhe tjera mesazhe nga shume dashamire,por keto mendoje se mjaftojne
Ju bekofte perendia juve dhe familjen e juaj per jete e mote.Nga Haxhi Latif Kuēi
Fin de la conversation
Haxhi Kuēi
18/05/2014 23:01
Haxhi Kuēi
Per botim edhe keto;I nderuari Xun;Edhe nje here po ta ceku se demostratat e 11 marsit nuk kan qen te organizuaraaaaa.Pra as nga shoket e tu as te tjereve.Une kam banue ne katin perdhes ne koviktin nr kater.Mbledhja te nesermen eshte mbajte,ku edhe mua me ftuan por refuzova tju bashkangjitem.Pos une vete i kam nisur ato demostrata si shkaku i qimes qe me qelloi ne gjellen time.Pra pa ua shkerdhye nanen as shkive as shpiunave te serbise.Vete kam veprue por sa tane shqiptaret.Te nesermen poshte afer teatrit disa student brohoriten per nje student qe bente sallta thane eshte shpiun,me nje shufer e kam kapur e thye koken e doren sa kam mundur.Edhe ne qender te studentave per cilin dikushi ka thene qeky eshte spiun e kam rrahur si magarin.Ndoshta me njeh mesiguri.Nuk ja kam rras karin shpiunave dhe kapadihjave.Ne ndihme perhere i kam ndihmue te drejtit dhe e kam shpetue.Me te mira ishalla ndegjohemi.Nese ke diēka per te me bere ndonje pyetje serioze urdhero i nderuari Xun.E kam tullusum kur dikushi dy here e thote nje mendim me mendime te ndryshme !.Ju pershendet Haxhi Latif Kuēi
19 mai
Haxhi Kuēi
19/05/2014 09:32
Haxhi Kuēi
Azizi po ashtu duhet ti zbardh ca gjėra rreth gripit tė arrestuar nė njė dasėm ku njėri nga ta tani ėshtė nė majat e pushtetit dhe per qudi kishte gjėra tė parapergaditura aty.Po cili eshte o Xun se ma neve skan se ēka na frigohen as serbet as spiunat.A paska gishte Azizi ne keto arrestime?dhe Mė 11 mars 1981 kam qenė qė nga fillimi, por thash se nuk jam Organizatori i atij fillimi. E kemi treshin nga aktakuza jonė tė cilėt jan organizator ku kanė ardhur nga dhomat e tyre mė skenarė pėr ta filluar. Ata jan : Murat Musliu, Januz Januzi, Kadri kryeziu pjesėrisht Gani Koci dhe Rasim Blakaj , ky i fundit jo i denuar nė grupin tonė. Haxhi Kuēi;Xune i nderuar nese keni qen qe nga fillimi ne menzen e studenteve dua ta parashtroje nje pyetje per me verifikue te verteten;Ne cilen pjese te menzes me qelloi qimja ne gjellen time ????Nese ja qelloni se vertetes besoje se keni qen ne menze.Pra a ne anen perendimore apo veriore,apo lindore,apo jugore te menzes.Dhe tregomi se paku dy shok tjere qe keni qen ne menze ne ato qaste.Ora sa ka qen kur jane thye pjatat dhe gjerat e tjera?Kush jane treshi nga aktakuza a ke mundesi te mi japish emrat e ketij treshit qe paskan qen organizator ne menze?Ateherit po del se edhe une paskam qen me treshin ne organizimin e demostrates!!!Une te tregova se ne jeten time me kerkanin nuk kampasur besim qe te nisi diēka ne te miren e kombit shqiptar sepse kam ra nga dardhe qindra here.Ne fund ti dergoje edhe mesazhet e Gani Kocit dhe Emrush Xhemailit se ēka mu kane pergjigjur.Une nuk kam veprue as per karrike as per pushtet,pos tua bije lirin popullit shqiptar e te rrojne si popujt e tjere te botes njerezore.Qellimi im eshte qe e verteta ime te dali ne drite kaq e kam kete rruge,qafen e thefshin hajnat dhe sherbetoret e shkaut qe ne ēdo kushte mundohen qe meritat e mija te mi vjedhin.Ne menze serbet nukma kan qite qimen sepse tane sherbyesit e ushqimit kan qen shqiptar.Naza thote une i kam organizue demostratat sla kush pa i marr persiper qe i ka organizue keto demostrata
Choisissez un autocollant ou une émoticōne
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Xun Ēetta,dialog i vertete
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: