AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Emrush Xhemaili,dialog

Voir le sujet prcdent Voir le sujet suivant Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 14819
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Emrush Xhemaili,dialog   Mar 24 Juin - 6:57

Conversation dmarre 5 septembre 2013
Haxhi Kui
05/09/2013 02:09
Haxhi Kui
Zotri Emrush Xhemaili;ju deshiroja do te mire ne jeten e juaj,juve dhe familjes suaj.
Deshiroje ta parashtroja nje pyetje per vellaun e juaj Bajrushin;Ne vitin 1976/77 a ka banue ne nje barake te studenteve,ne qendren e konvikteve ne prishtine ?Dhe nje pyetje tjeter;A ka qen prezent ne menzen e studenteve me 11 mars 1981 kur jan nisur demostratat si shkaku i qimes ne gjelle.Kaq ,nese keni mundesi te na tregoni ju jemi mirenjohes.
sinqerisht Haxhiu
7 septembre 2013
Emrush Xhemajli
07/09/2013 14:22
Emrush Xhemajli
Jane detaje qe nuk i di.
8 septembre 2013
Haxhi Kui
08/09/2013 08:10
Haxhi Kui
Ju a keni qen aty ne ato qaste ne menze kur u nise demostrimi,shkaku i qimes.Emrush e drejta ka me dal a qe jan qena shqiptaret dhe qe nuk e pranoin te verteten e njeriut,per kete isha pre qindra here e nuk e kisha bere mend.Tradhetari atdhetarin me shpalle udbash kjo nuk ka me shkue gjate.Me rrena dhe hajni kurr drite na ate vend nuk ka me lulezue.Bani te fala Bajrushit
sinqerisht Haxhiu
10 septembre 2013
Emrush Xhemajli
10/09/2013 10:33
Emrush Xhemajli
Ne ate kohe une kam qene ne burg meqe me heret (1979) deshem te bejme demonstrata.
11 septembre 2013
Haxhi Kui
11/09/2013 15:32
Haxhi Kui
Zotri Emrushi,kerkoj ndjes qe ne disa raste kam mendue se cimer ne vitin 1976 ne baraken e studenteve e kam pasur Bajrushin,vellaun e juaj.Por mbas disa viteve e zbulova tjeter Bajrush nga Gjilani,ku ne ftyre gadi jan te njejte ,por edhe ne za.Zotri Emrushi,une jam ai student qe ne gjellen time me ka qelluar qimja dhe ky Bajrush ne gjellen time e sheh qimen dhe me tregon ,ku aty per aty u kam meshue pjatave per dysheme dhe kam thyer trepezarin me karrike ,dhe kam bertite o shok keta komunista dojn me ne helmue.Ne keto qaste eshte krijue rremuje dhe secilen sekond rritej numri i studenteve dhe poshte menzes nisen me ta madhe me thye do gje ne menze.Une kam thene se nuk kam qen organizator dhe kurr ne as nje organizat as legale as ilegale nuk kam qen,sepse i kam pare shqiptaret me kan benin shoqeri dhe secili si ateherit dhe tani me kan shpiunue.Kam qen vete,por kam qen sa dhjeta mijera shqiptar qe kam ba rregullime ne dem te sistemit jugosllave.
Por emrin tim as shoket as dhe nje shqiptar nuk ma permend,qe tere jeten ja kushtova ketij popullit tim mbrapeshtan.Ne vitin 1971 e kam mbrojte flamurin ne sutjeske nga serbet e sidomos nga Nikolla Lubiqiqi dhe kam rrahur serb me dru.Dhe ne vend qe serbet te me rrahin,shqiptaret dojshin te me rrahnin pse ua mbrojta flamurin kuq e zi.Nuk po te lodhi ma shume se kjo qe po ta tregoi eshte vetem pese perqindeshi i jetes sime qe kam luftue per shqiptaret,e shqiptaret kundra meje dhe mu keta pisa sot shiten atdhetar.Sa per Gafurr Elshanin,dhendrri im vellaut te ketij Isufit ia binte mallin e shitores dhe Gafurri ma se shumti ka ba shitje ne shitore dhe bente dafranga me policin serbe.Sa per patriotizmin e tij dhija se e kam pas shok te klases fillore dhe ne juridik.Nuk flet shume ,behet serioz i madh dhe mbrojtes ka kaun e zi.Kurr nuk kam qen ne burg edhe kete po ta ceku pse jo!!!!!Serbet me kan thene;Pa na u betue se nuk do punon kundra jugosllavise ne ty nuk e kemi ndermend me te burgos.Sepse po banem ne e te burgosem,tye ka per tu rrite nami ndere shqiptar,dhe kur te dalish nga burgu behesh i pasur qe do te lene lemosh shqiptaret.Une nuk pranova tu behem servil dhe nuk u bera i burgosur politike i qeshtjes shqiptare.Tani po e shoh gabimin pse nuk u paskna betue si tan te burgosurit politike,qe te me burgosin e ne vend qe te flej ne burgje kisha fjete neper hotele e bene qef me femra te fresketa.Sot e shoh qe veten dhe femit e mi i kam marr ne qafe.Sepse per shqiptar pa qen tradhetar nuk ke shanca te behesh atdhetar.
Ne fund te gjitha meritat e mija mi pervodhen tjeret dhe u beren kryetara,ministra,e fituan shume azile neper bote.Une po e shoh se per te dhene azil do shte i perendimit,vetem tradhetaret shqiptar kan shance e ata qe kontribuan mekemben dhe jeta do dite u eshte ne rrezike.
Edhe nje here kerkoj ndjese qe ne disa shkrime kam shkrue se deshmitar i qimes qe me ka qellue ne gjelle ka qen Barushi .Se shpejti edhe publike do ta beje nje gje te tille,sepse iu paskna shif pa lidhje.,duke mendue se eshte ai.Kete tjetrin Bajrush e kam zbulue para tri diteve duke e pyetur nje cimer timin se a eshte ky apo tjeter.Por ka eshte e meta e shqiptareve se nuk deshiroin te pergjigjen,qe ta thone te verteten.
Te fala shoqerore nga
Haxhi Kui
dimanche
Haxhi Kui
22/06/2014 12:19
Haxhi Kui
Zotri Emrush nese keni mundesi,ta lusni Afrim Morinen qe te me jep pergjigje nuk kishte me qen dobesi e juaja pershendetje.https://www.facebook.com/AfrimIMorina
Vu : dim 14:22
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Emrush Xhemaili,dialog
Voir le sujet prcdent Voir le sujet suivant Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas rpondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: