AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Devolli hoqi barikaden jo Thaqi e Edita pizda

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Devolli hoqi barikaden jo Thaqi e Edita pizda   Jeu 26 Juin - 12:39

http://www.telegrafi.com/lajme/sali-devolli-heroi-pejan-qe-largoi-barrikaden-2-46962.htmlSali Devolli, heroi pejan qė largoi barrikadėn
Publikuar: 18:34 / 24.06.2014
Sali Devolli, heroi pejan qė largoi barrikadėn


(E plotėsuar) Personi qė negocioi heqjen e barrikadės, Sali Devolli, tregon se janė tė pavėrteta deklaratat e Kryeministrit Thaēi dhe tė zv/kryeministres Edita Tahiri se pėr heqjen e barrikadės ėshtė vendosur nė Bruksel. Devolli thotė se ai bashkė me ndėrkombėtarėt mund ta heq pėr 24 orė barrikadėn, por me kusht qė nė kėtė proces tė mos pėrzihet Qeveria e Kosovės.
“Unė sėrish mund ta heq barrikadėn. Ndėrsa as qeveria e Kosovės as ajo e Serbisė asnjėherė nuk do ta bėjnė kėtė”, tha Devolli.

“Unė mendoj se dialogu me Serbinė nė Bruksel duhet tė ndėrprehet sepse asgjė tė mirė nuk ka nga ai dialog. Duhet tė bisedohet me qytetarėt e Mitrovicės”, thotė ai.

“Prapė them se barrikada mund tė hiqet pėr 24 orė, nė qoftė se Qeveria jonė nuk pėrzihet”, tha Devolli /Telegrafi/

------------------------------------------------------------------------

(E plotėsuar) Sali Devolli, personi qė negocioi heqjen e barrikadės, tregon se pas idesė pėr heqjen e barrikadės dhe marrjes sė pėlqimit nga serbėt e veriut ka organizuar edhe dy takime me serbėt dhe me ndėrkombėtarėt, pėr tė konkretizuar hapat e mėtejmė. Ai tregon se i tėrė procesi u prish pas deklaratave tė Kryeministrit Thaēi pėr heqjen e shpejt tė barrikadės dhe ndėrhyrjes nga Qeveria e Beogradit.

Devolli, pa dashur tė pėrmend se cilėt diplomatė ndėrkombėtarė tė cilėt kanė marrė pjesė nė negociatat pėr heqjen e barrikadės, tregon se njė zyrtar i lartė qeveritar kishte shprehur rezerva ndaj iniciativės sė tij.

Thotė se krejt kėtė e ka bėrė me iniciativė qė tė mundėsojė lėvizjen e lirė dhe se kurrė mė parė nuk ishte takuar me Zvonko Veselinovicin dhe se nuk ka asnjė biznes me tė.

“Edhe ndėrkombėtarėt me kanė pyetur se ku ėshtė interesi im nė kėtė iniciativė. Ju kam thėnė se tė tėrėn po e bėj vetėm pėr tė mirėn e Kosovės”, thotė ai.

Ai thotė se e tėrė iniciativa dhe plani pėr heqjen e barrikadės ėshtė bėrė pa involvimin e institucioneve shtetėrore tė Kosovės dhe tė Serbisė.

“Nė takimin e dytė u dakorduam pėr detajet. Donim qė kjo tė bėhej si befasi dhe si diēka madhėshtore. Grupi ynė, qė kemi qenė tė involvuar, kemi dashur qė e tėra tė bėhej nė fshehtėsi. Pra donim qė e tėra qė do tė bėhej tė ishte meritė e qytetarėve, e jo e ndokujt nga politikanėt”, tha ai nė Rubikon.

Devolli tha se ishim dakorduar qė barrikada tė hiqej para zgjedhjeve, por pėr shkak se dikush nga partitė politike do tė mund t’ia atribuonte meritat, e lamė qė heqja e barrikadės tė ndodhte pas zgjedhjeve.

“Ishte ideja ime qė barrikada tė hiqej tė mėrkurėn nė ora 11:00, kurse ndėrkombėtarėt kėrkuan qė tė hiqej nė orėn 8:00. Njė ditė mė herėt filloi heqja e kontejnerėve dhe pėr kėtė mė lajmėruan ndėrkombėtarėt... Ky ishte njė sinjal se diēka po ndodhte dhe pėr kėtė u informua edhe Qeveria e Serbisė”.
Thotė se pėr idenė e heqjes sė barrikadės nuk ka ditur as kryetari i Mitrovicės sė Veriut, Goran Rakic.
“Tė martėn kur filloi heqja e kontejnerėve unė isha nė Shkup. Serbėt tė martėn pas dite mė informuan se kanė marrė urdhėr nga Qeveria e Serbisė qė tė mos lėvizet barrikada”, thotė Devolli, pa dashur tė pėrmend emrat e serbėve qė ishin tė involvuar nė kėtė proces.

“Erdha nė Prishtinė tė martėn pas dite dhe u takova me ndėrkombėtarėt, tė cilėt mė thanė se puna ėshtė shumė keq. Kryeministri Thaēi kishte deklaruar se barrikada do tė hiqej shumė shpejt dhe me kėtė kishte prishur shumė punė. Ai ishte informuar nga dikush prej ndėrkombėtarėve pėr atė qė do tė ndodhte.... Deri nė orėn 22:00 tė martėn kam qenė nė Prishtinė dhe atyre ju kam thėnė se unė po shkoj nė Mitrovicė dhe vetė do ta rregulloj kėtė punė... Shkova nė Mitrovicė dhe i takova serbėt nė njė lokal dhe ju thashė se ne kemi premtuar se nesėr kjo barrikadė do tė hiqet... Do ta mbajmė premtimin ose jo? Ata kanė kontaktuar me Qeverinė e Serbisė, kryeministrin Aleksandar Vucic, i cili ka thėnė se nuk bėn tė heqet barrikada. Atėherė unė ju thashė serbėve se unė po shkoj, sepse ju nuk po e mbani fjalėn, kurse ndėrkombėtarėt i kanė informuar edhe shtetet e tyre se do tė hiqej barrikada. Atėherė njėri nga serbėt mė tha: A don sonte me heq? I thashė, po”, tha Devolli.

“Atėherė i informova ndėrkombėtarėt dhe nuk besoja se do tė hiqej barrikada derisa erdhėn buldozerat... Atėherė erdhėn pjesėtarėt e ‘Cicilna Zastita-s”, tė cilėt pyetėn se ēfarė po ndodhė. Aty e kuptova se nė veri janė rreth 250 anėtarė tė kėsaj organizate. I njoftova ndėrkombėtarėt dhe filluam ta heqim barrikadėn”, thotė Devolli.

Ai thotė se vetė qytetarėt e veriut i kanė paguar buldozerėt qė kanė hequr barrikadėn.

“Kryetari i Mitrovicės, Agim Bahtiri, nuk e ka ditur se do tė hiqej barrikada. Mė ka ardhur keq pėr sjelljet e tij. A i ėshtė sjellur si njė palaēo...”, thotė ai.

“Nė orėn 5, njerėzve qė ishin aty, ju erdhi mesazhi nga Beogradi dhe u thanė se nesėr do tė vijnė aty dhe tė bėjnė “Parkun e Paqes”... Ndėrkombėtarėt nuk besuan, kurse unė ju thashė se ata do ta bėjnė kėtė. Dhe, derisa ishim ne aty erdhėn njerėzit e ‘Civilna Zastitas’ dhe na thanė: ‘derisa jeni ju kėtu, ne nuk do tė ndėrmarrim asgjė, por sapo tė shkoni kėtu do tė ndėrtohet ‘Parku i paqes'', dhe ashtu ndodhi”, rrėfen Devolli. /Telegrafi/

--------------------------------------------------------------------

(E plotėsuar) Sali Devolli tregon se pas takimit me Veselinovicin ka vazhduar takimet me misionet diplomatike nė Kosovė tė cilėve ua kishte shpjeguar idenė, por thotė se ata kishin shprehur rezerva. “Nė takimin me ndėrkombėtarėt dhe me serbėt nė veri, pas zgjedhjeve nacionale, ju thashė se unė do ta heq barrikadėn pėr 24 orė, kurse serbėt thanė se do ta heqin pėr 12 orė”, tha Devolli.

Devolli duke shpjeguar takimet me Veselinovicin, thotė se ndėrkombėtarėve ua ka shpjeguar tė gjitha.

“U thashė se tė Veselinovici pashė gatishmėrinė pėr tė mundėsuar lėvizjen e lirė. Ndėrkombėtarėt nuk besonin shumė nė kėtė”, thotė Devolli.

Ai thotė se ka intervenuar edhe vitin e kaluar nė zhbllokimin e mallrave tė bllokuara nė kufiri nė veri tė Kosovės.

Thotė se nga “Rojat e urės”ka parė gatishmėrinė pėr tė mundėsuar lėvizjen e lirė.

“Mendoj se ‘Rojat e urės’ dhe qytetarėt e veriut janė viktimė e politikės sė Beogradit... “, thotė ai.

Devolli thotė se ndaj Zvonko Veselinovicit ende nuk ka ndonjė aktakuzė pėr veprimtari kriminale.

Ai thotė se procesi i bisedimeve pėr heqjen e barrikadės u ndėrpre pas zgjedhjeve lokale tė vitit 2013, kur ndodhen problemet me kutitė e votimeve.
Devolli thotė se njerėzit e angazhuar nga Qeveria e Serbisė e prishėn procesin zgjedhor tė 3 nėntorit tė vitit 2013.

“Pas kėsaj, bashkė me ndėrkombėtarėt kemi takuar Veselinovicin dhe qytetarėt tė tjerė serbė tė veriut, tė cilėt na premtuan se pėrsėritja e zgjedhjeve do tė kalojė nė rregull, pa incidente dhe se ata ishin tė interesuar qė tė krijojnė institucionet dhe tė integrohen”, tha Devolli.

Thotė se bashkė me ndėrkombėtarėt filluan tė organizojnė takime me serbėt e veriut ēdo javė.
“Kėtė e kemi bėrė edhe para zgjedhjeve nacionale qė nė veri tė kemi zgjedhje tė qeta, pra tė mos ketė dhunė. Kėtė edhe e arritėm”, tha ai.

“Pas pėrfundimit tė procesit zgjedhor nė mėnyrė tė rregullt, ndėrkombėtarėt thanė se tash e kanė kryer punėn nė veri, por unė ju thashė se kemi ēka tė bėjmė. E kemi barrikadėn. Ata thanė se aty nuk guxojmė asgjė ė bėjmė. Por, unė ju thasė se atė e heq pėr 24 orė nėse ju mė lejoni. Serbėt e pranishėm nė takim mė shikuan dhe mė thanė se ēka ju thashė ndėrkombėtarėve nė takimin ku ishin ata. Ju tregova se u thashė se pėr 24 orė mund ta heq, kurse ata mė thanė: thuaju se ne do ta heqim pėr 12 orė”, tha Devolli.
Ai thotė se ėshtė i vetmi qė ka negociuar me ndėrkombėtarė dhe me serbėt e veriut. /Telegrafi/

------------------------------------------------------------------

(E plotėsuar) Pejani 40-vjeēar Sali Devolli, personi qė negocioi heqjen e barrikadės nė emisionin Rubikon tė KTV-sė, ka konfirmuar atė qė ka thėnė pėr Telegrafin se ai ishte iniciator dhe negotiator pėr heqjen e barrikadės mbi lumin Ibėr nė Mitrovicė. Thotė se iniciativa pėr heqjen e barrikadės ka nisur pas takimit tė tij me Zvonko Veselinovicin, vitin e kaluar.

Njeriu qė ka kryer tri fakultete thotė se katėr herė ka negociuar me njerėzit nė veri pėr heqjen e barrikadės.

Thotė se gjithēka ka filluar vitin e kaluar gjatė pushimeve tė tij nė Mal tė Zi, ku gjatė bisedės me njė person nė atje e vendos nė kontakt me njė person me ndikim nė veri tė Mitrovicės.

“Personit serb qė kontaktova nga veriu, i thashė jeni bėrė si Al Qaeda nuk po lejoni tė komunikohet normalist... Ai ishte Zvonko Veselinovic”, thotė Devolli.

Ai thotė se nuk e dinte se Veselinovic ishte i kėrkuar nga policia.

“Nė marrėveshje me tė vendosėm qė tė nisim kontaktet pėr heqjen e barrikadės. Edhe ai u pajtua qė tė normalizohet jeta nė Mitrovicė”, tha Devolli. /Telegrafi/

--------------------------------------------------------

Atė qė politika, edhe pse kishte tentuar disa herė, nuk kishte arritur ta bėnte, e bėri njė qytetar i cili madje e mori edhe epitetin hero. Largimi i barrikadės mbi urėn e Ibrit, ka njė “fajtor”, e ai ėshtė pejani 40-vjeēar Sali Devolli. Ai i ka thėnė Telegrafit se ėshtė irrituar nga deklaratat e politikanėve, tė cilėt tentonin t’i pėrvetėsojnė meritat pėr kėtė ngjarje. “Unė ju them se ata s’kanė kurrfarė merite nė largimin e barrikadės. Bash asgjė s’kanė ditė, kur po i dėgjoj secili duke rrahur gjoks, po me vjen tė qeshem”, tha Devolli.

Ndonėse barrikada ishte temė e diskutimit edhe nė dialogun e stėrmundimshėm pėr normalizimin e marrėdhėnieve, nė mes Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė, nuk ishte arritur gjė veē “fjalėve tė mira”.

Heroi i vėrtetė i largimit tė barrikadės mbi urėn e Ibrit mė 18 qershor, ėshtė 40 vjeēari nga Peja, Sali Devolli, i cili nė njė prononcim pėr Telegrafin ka theksuar se kėtė e ka bėrė pėr t’i bashkuar njerėzit e tė dyja anėve dhe assesi pėr ndonjė interes personal.

“Kjo ėshtė dėshirė e njerėzve tė asaj pjese, e banorėve tė Mitrovicės sė Veriut. Edhe ata janė lodh nga ndarja, nga konflikti dhe thjesht duan tė jetojnė jetėn pa probleme. Jam irrituar nga deklaratat e politikanėve tė cilėt tentojshin me i pėrvetėsu meritat pėr kėtė ngjarje. Unė ju them se ata s’kanė kurrfarė merite nė largimin e barrikadės. Bash asgjė s’kanė ditė, kur po i dėgjoj secili duke rrahur gjoks, po me vjen tė qeshem. As kryeministri, as Edita Tahiri, po as kryetari i Mitrovicės, Agim Bahtiri, nuk kanė lidhje me ngjarjen”, ka thėnė ai pėr Telegrafin. /Telegrafi/


T'fundit nga Rubrika
Kursani: Momentalisht i kemi disa VV nė skenėn politike
Erleta Hoti paralajmėron largim nga VV dhe skena politike
Kosova, mike e pėrjetshme e SHBA-ve
Rugova: LDK-ja ėshtė lokomotivė dhe jo vagon i dikujt tjetėr
Hyseni nuk bėhet deputet, por falėnderon votuesit e LDK-sė
Tė mbijetuarat e dhunės thyejnė heshtjen pėrmes pikturave
Tahiri i LDK-sė nuk fiton mandatin e deputetit, gjen ngushėllim nė Kuran
Ja kush hyri e kush mbeti jashtė Kuvendit nga LDK-ja
Ja kush hyri nė Kuevnd e kush doli jashtė nga Vetėvendosja
Cila parti mori mė shumė e cila mė pak vota nė kėto zgjedhje
Deputetėt e rinj tė PDK-sė dhe ata qė mbetėn jashtė Kuvendit
Cilėt deputetė u rikthyen nė Kuvendin e Kosovės
Gashi kėrkon pėrgjegjėsi pėr rezultatin e LDK-sė
Isa Mustafa, mbi 9 mijė vota mė pak se nė vitin 2010
Zbogar shpreson se barrikada mbi Ibėr do tė hiqet
Dhjetė femrat mė tė votuara
Thaēi mė i votuari nė Kosovė
Emrat qė kanė mbetur jashtė Kuvendit nga AAK-ja
Tėrhiqet gjyqtari Kadri Kryeziu
KQZLeaks dhe pikė!
OKB: Trajtojeni me prioritet procesin e gjetjes sė tė zhdukurve
Zyrtare: Kėta janė deputetėt e Kuvendit tė ri
Zyrtare: PDK – 37 deputetė, partia e parė nė zgjedhjet e 8 qershorit
Kush i “pėrpiu” votat e Ali Berishės?
Limaj: NISMA do tė ketė rol kyē nė politikėn e vendit
PDK me 34 deputetė – pa koalicione
Avni Zogiani i zhgėnjyer me numrin e votave, largohet nga sfera publike – politika
Inspektoriati “prish” tarracat e kafiterive tė Prishtinės (Video)
Burgu i Dubravės nė gjendje tė keqe
Thaēi merr 6 mijė vota mė shumė se nė vitin 2010, Haradinaj 4 mijė mė pak
Kurti kėrkon dialog brenda Kosovės dhe me Bashkimin Evropian
AAK nė Pejė nderon veprėn e jetės sė dėshmorit Astrit Belegu
Ja lista zyrtare e deputetėve tė NISMA
Ja lista zyrtare e deputetėve tė AAK-sė
Ja lista zyrtare e deputetėve tė LDK-sė
Rezultatet zyrtare, sot nė ora 15.00
Mė Shumė
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Devolli hoqi barikaden jo Thaqi e Edita pizda
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: