AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Reshat Badallaj dhe genjeshtrat e tij nga kuzhina e serbise

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Reshat Badallaj dhe genjeshtrat e tij nga kuzhina e serbise   Ven 27 Juin - 3:56

Jam RESHAT BADALLAJ nga Zhuri, krahina e Lumes. I burgosur politik disa here, bile se fundi me 1989, kur behem lufte ne Zhur, te marten e 28 marsit te ketij viti me duarte e mia i´a shtrova shtratin e vdekjes tre kushurinjeve te mi qe u vrane pabesisht, nga dora gjakatare serbiane dhe langojte e tyre. Si organizator i kesaj,protestave te Nentorit,vizites se minatoreve ne Trepce dhe pamfletit famoz, qe e botuan te gjitha gazetat serbiane me arrestuan tradhtisht nga zagaret serbiane qe nuhatnin çdo skut,kerkonin denimin me vdekje, sipas nenit 114 lidhur me 139, mí dhane tetë vjet,haps te rende,kerkohej denimi prej dhjete vjet deri me vdekje. Jam themelues dhe kryetar i Shoqates Atdhetare “Gryka e Lumës”, qe ishte ne binaret e UÇK-ES, ndihmoi me teper se gjysem milioni marka, i autorizuar nga Shtabi i Pergjithshem i Ushtrise Çlirimtare te Kosoves dhe te asaj kombetare ne Maqedoni,me shkrim e me vulë,

...................................Pergjigje Reshatit

Tre kusherit e vete Reshat Badallaj ja kishte qite ne prite policise serbijane,dhe vete shtratin e vdekjes ua paska shtrue,me kete dmthe se ky zagar ua ka pergaditur kurthat e vedkjes.

A e pranone vete se paska qen vete si organizatro i demostratave te 28 marsit 1989 ne zhur ne perkrahje te minatoreve.Dhe Reshati na tregone se na qenka burgosur nga zagaret e vetvestes ,per ta ngritur serbet ne qill si atedhetar mut patriot.
Eshte themelues dhe kryetar i shoqates "Gryka e Mutit(Lumes)",me urdherin e qarqeve serbe e ka themelue duke bashkpunue me titistin Hazer Susurin qe ja ka dhene mbi gjysme milioni marka te grumbulluara nga mergata,nga fondi "vendlindja therret" e tre perqindeshit.Ndersa dhendrri i Reshat Badalles njeri me i betuar i udbes serbe qe ta pergjone çdo atedhetar e sidomos me detyra qe ta pergjone Adem Jasharin,dhe thuhet se me grupin e Adem Jasharit ka rene i vdekur,por serbet jambeshtjellin kete vrasje duke ja pergaditur vdekjen kinse me bageri e debores jane ndeshur dhe ka vdekur ne vend.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Reshat Badallaj dhe genjeshtrat e tij nga kuzhina e serbise
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: