AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Veprimtaria

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Veprimtaria   Sam 28 Juin - 15:22

Po na trego he burri dheut se ku po genjeje per ty dhe popullin shqiptar?Ti a eshte e vertete se ne ušk je inkuadrue mbas šlirimit,pra me daten 12 qershor te vitit 1999.Po genjeje edhe ketu dhe e mashtron popullin me nje mirenjohje qe me dhune e ke detyrue me ta leshue per te me tregue se ke qen ne lufte.Genjeshtren tende ta qita per lendine plas derri serbise.
Ti vete more njeri i zymt na tregone se ne vitin 1981 sa ishe ne sherbimin ushtarak te jugosllavise atje te kishin denuar si iredentist.Dhe si ty Avdi Ibrahimi ta besoje serbia vendin e punes ne mbrojtjen popullore te jugosllavise mbas denimit tend qe nga viti 1984 gjere ne vitin 1987 te punsohesh ne kete vend?Po del vetevetiu se ke qen argat i serbeve.Ketu vetem budallai nuk merr vesh.Ti po thua se me mua nuk ke ndejt vetem dy here!Une po them se me mijera here jo qindra here.Ty ne shtepin time te pruri kusheri im Rraif Kuši kinse te me ndeihmon rrethe disa poezive per botim a ka qen keshtu ?
Sa here kemi qen tek motrat e tua ne Sallagrazhde?Sa here kemi qen me ty ne sallagrazhde tek Riza Vata,e sa here edhe me Bajram Kurtin ?
Sa here kemi qen tek motra jote ne Krudshe?Bile mbas masakres me ke marr duke udhetue neper lum,paske harrue Avdi trimi ?Sa here kemi qen te ju,e sa here ti ke qen te une?Sa here kemi qen te Aziz Morina ne Reshatane e sa here ti me Aziz Morinen ne shtepin time?Pasi e botova vepren time me titull"Leter Popullit Tim" a i qojshim veprat per ti shitur neper shkollat e shume komunave ?A me the ;une po te qoje te shoket e mi e ti pse nuk me qone te shoket e tu ?A te qova te Selatin Fazliu o Avdi?A te qova tek Begzad Baliu qe ti e kishe pase njohur kete para meje?A u prishem ne dy kur ti i shajte tane taksistat kur nuk te kishin que pa pare si une dhe bertitshe me ze te larte tan shqiptaret lypin qi nanen e ma te mire jane magjupet sidomos per Rexhepin e Bades nga Terna?A ma qove Aziz Morine qe te pajtohemi,dhe pase shume lutjeve erdha tek ti ku ti ishe kane ne nje tavolin me Osman Gegen dhe Veli Kuqin ?A ja niset meniherit te me provokonit me keso fjale;Azizi;Haxhi me ta dhene nje bombe atomike a kishe guxue me ja qite beogradit ?A ishin larg jush policet serb nje meter dhe pergjojshin?A i thash ma jep se pa ja q.. nanan nuk e le ?A dola prejashta dhe ju menjeherit mbas mejene stacionin e autobusave duke me provokue Osmani;Haxhi mua Dervish Shaqa me kendone ne kenge qe e kam bartur flamurin kuq e zi ,e ty Haxhi pse nuk te kendojne ne qifteli?Hajde na trego ška ke bere per atedhe?A ishin dal perjashta ata polic qe rrinin mbeshtetur per telat e INES ?Avdi ;Pse nuk e tregone rastin kur Besim Ndrecaj e kishte vrare ate plic serb dhe me morre qe ta gjejm Besimin e ta strehojm diku per ta qitur perjashta Kosoves?A shkuam ne shiroke,dhe nga aty rruges se vreshtrave dhe neper lum kemi dale ne studenqane.NGa atu per ne suhareke,e pastaj per sopi ,prape jemi kethye e kemi vazhdue per ne grejkovc e ne Malsi(Lutugllave)dhe pase shume kerkimeve ti kerkove qe te kethehemi ne suhareke.Avdi;Me vishe tek taxi dhe me mershe ne protesta dhe sa shoqeroheshim bashk ne protesta me berryl me shtyjshe ne drejtim te policise, ndoshta po genjeje edhe ketu ?Avdi Ibrahimi shkaku yt Fatmir Lima nuk me pranoi ne brigaden e tij ne Deberdelane.Diten e pare kur ju kam lajrue me pate thene se nuk kemi arme.Diten e dyte me tha mos u kyq ma mire,pos shkruaje per luften e uškes.Diten e trete kam shkue me tezakun tim me qellim sepse isha strehuar tek ai dhe me tha se po te kerkone ušk eja?Dhe atij ja morren tri bomba dhe e regjistruan e mua nuk me morren shenime.Diten e katerte kam shkue vete,dhe me tha se ty po te qone ja Rugova ja serbet me shpiunue,dhe me pas edhe djalit te Elmis i tha te njejtat fjale dhe aty ky i kishte gadi tane antaret e vete ne ušk dhe u kacafyten ku u nderhyra dhe nuk i lejova te kacafyten.Diten e peste Fatmiri dhe nje mesues nga Deberdelani mbiemrin Balaj me tha se shkaku Avdi Ibrahimit nuk te marrim ne lufte se Avdiu ka pase punue ne bmrojtjen popullore,dhe e dine mire se Besim Ndrecaj ku i ka meshef do armatim ne nje bunker ne malin Biraq dhe ti kinse nuk deshirone tjua tregoni keto arme.A kam ardhe bashk me Aziz Morinen dhe te kam prue ne oborrin tim ku u ulem nen hijen e arres?A ti tregova keto fjale se ška me kane thene pse nuk me marrin sherri yt?Si deshmitar ka qen edhe Bajram Bekteshi nga Samadrazha.A ja bere Azizit ,ti ke ngrere balte dhe shko me Haxhiun dhe demantoje?A tha po shkoje?Kur ty te qova ne shtepi,me Azizin u nisem per ne shtabin e Fatmir Limes ,por kur iu afruam shtepise se Aziz Morines me tha nuk vije e me fole me ata bandita !Avdi Ibrahimi mbas masakres se Rahovecit a erdhe ne shtepin time pas disa diteve dhe mu lute qe te shkojm tek Aziz Morina se jane?Rruges a me the,se pasha zotin Demaqi ja nxorri hakun e Fadil Vokrrit?Pse ta bera?Me the ,se ne nje ndeshje qe eshte zhvillue ne Rahovec e kane rrahur keq Fadil Vokrrin ku ne kete ndeshje ishte qellue edhe Demaqi dhe u kishte thene herdo kurdo keni me pague shtrejte ?
Avdi Ibrahimi pastaj kur jemi takue ne shtepin tende a me pate thene qe mos te shkoje ne votime qe u bejshin per zgjedhje te LDK es?Une nuk shkova e ti po besa dhe me tradhetove duke u arsyetue se shkaku i fqinjeve nuk deshta te distancohem!!Ti Avdi Ibrahimi,nese ke diška me shtue se ška kemi bisedue ne dy mes neve urdhero e shkruaj pa hezetim.Avdi Ibrahimi kur se fundi u takuam a me the se ne zonen e Nerodimes me kane lutur qe te behesh komandant i policise se ušk es,por ti i kishe kundershtue !A kane qen keto biseda mes neve?Fole se edhe ata qe te kane propozue e dijne kete raste!
Avdi Ibahimi,kur e rrethuan Adem Jasharin,a te erdhe ne oden tende dhe tu luta qe ti shkojm ne ndihme?A me the,jo,nese tu ka merzitur shpirti shko vete!Kur u masakrue me familje,erdhe te ti dhe per habi e kisha pase qite fotografin e Adem Jasharit sa tere muri,a ishte keshtu?Dhe a te thesh marre te qofte,pse e qesish kur ty tu luta qe ti shkojm ne ndihme me kundershtove e tani pse e ke qite ne mur?A me the;Le te kujtojne shqiptaret qe e kam adhurue shume!!!Avdi Ibrahimi,Kur i qojshim librat mi shite neper shkolla,kur shkojshim me kqyr a jane shitur,une ua ipsha nga 150 libra te gjitha ishin shitur.Kurse ti ua jepje nga 20 libra,ku ka pasur raste qe vetem nje tu kishte shitur.Dhe ndere sy te prof.Bajram Kurtit ma bere;Ti u ke thene drejtoreve qe librat e mia mos ti blene kerkushi nga nxenesit e shkollave.A ta beri Bajrami i ndjer;Avdi marre duhet me te ardhe,tja thua keto fjale shokut,sepse mos me dashte Haxhiu nuk te kishte marr me vete pa pare duke te shetitur e dhene buke dyve neper gjelltore.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Veprimtaria   Mer 2 Juil - 5:52

I nderuari Xun,se pari ju pershendesi nga zemra.
Sepse ua ke thye rrenat shumiceve,por nuk e kam dite se me tregue te verteten para shqiptareve qenka rrezike.
Pos demostratave te 11 marsit 1981,por ta tregoj nje rast tjeter.
Si i ri me kishin prijashtue nga shkolla fillore vetem,pse ja pata ba nje mesusit serb shko ne serbi,.Isha ulur afer stufe duke i tere qarapat e kembes,sepse ato qistelet (llastika dikush i quante), qe me kishte hyre bora qorapet mu kishin bere uje.Gjithashtu gishtat mu kishin ngerire nga te ftoftet,dhe iu pata afrue stufes qe ti teri e te nxehem sado pakes..Ka hyre ne klas ky mesues dhe me kercnohet,pse nuk dali perjashta ne kete pushim?Ja tregoj rastin,pa nje e dy me thuper me bjen dhe une ja kapi thupren dhe i kethehem ketij dhe duke i thene shko ne serbi.Ka shkue ne drejtori ka ftue drejtorin Ruzhdi Berishen dhe Hamzi Bylykbashin ,une isha duke u nxe nuk e dija se ai do me vjen vete i treti,nga mbrpa Hamzi Bylykbashi me sa fuqi qe kishte me thuper vesheve e dretori me shkelma..Ja kam kapur thupren si ketij serbit dhe ja kam fute Hamzes dhe me kane kape e que ne zyren e dretorit,ku me paten rrahur si shtazen dhe pastaj dhe me prijashtuan nga shkolla.Ishte ky viti 1970nese nuk gaboi.Shetisja rrugeve
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Veprimtaria
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas rÚpondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: