AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Me 1991 Ruzhdi Saramati pas nje perleshje me p,iku ne shqipe

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Me 1991 Ruzhdi Saramati pas nje perleshje me p,iku ne shqipe   Dim 29 Juin - 7:51

Nė vjeshtė tė vitit 1991 komandanti i njėsitėve guerile “Shqipet e Lirisė”, Ruzhdi Saramati pas njė pėrleshjeje me forcat e milicisė serbe nė lagjen Kurilla tė Prizrenit, detyrohet tė arratiset pėr nė Shqipėri. kjo ngjarje dhe arratisje e Ruzhdiut goditi rėndė shokėt e lėvizjes

Viti 1995 kėtė vit kishte marrė hov akcioni ushtarako-policor pėr grumbullimin e armėve, njė dhunė dhe terror i tmerrshėm si dhe duke luajtur me nderin e shqiptarėve po ndodhte si nė kohėn e satrapit Tito-Rankovq tė viteve 1955-56, soldateska fashiste e diktatorit Millosheviq po i keqtrajtonte ēdo ditė me dhjetra shqiptar.

Njėri ndėr mė tė egrit dhe mė mizorėt ishte krimineli dhe komandanti i postokomandės sė milicisė nė Lubizhd tė Prizrenit Dragan Shoshkiq i ardhur me detyrė nė Prizren nga qyteti i Pejės, ky kishte ēerdhen ēetnike nė Sredskė tė Reēanit,

Ruzhdiu ndodhej nė Shqipėri kurse lidhjet qė mbaheshin me Besimin nė kuadėr tė lėvizjes u shkėputėn pėrshkak se Regjė Mema, po nga fshati Legjend ngase edhe atij i kishin kėrkuar armė vendos te arratiset pėr nė Gjermani, ai e kishte lėnė villain e tij Halitin pėr tė kontaktuar autorin e kėtij shkrimi, pėr tė treguar situatėn qė ndodhej nė fshat. Haliti nė Stacionin e milicisė nė Lubizhdė ishte torturuar mizorisht dhe mezi mbahej nė kėmbė, pastaj mbahej i izoluar nė qelit e burgut tė Prizrenit dhe nuk arrin ta informoj me situatėn e krijuar nė fshatin e tij ndonjė nga anėtarėt e lėvizjės pėr tė cilėt kishte Haliti njohuri.


mė pas Shoshkiqi dhe milic tjerė, shkojnė nė OBI, nė Shirok nė vendin e tij tė punės, duke njoftuar edhe njėsitet tjera tė stacionit policor tė Suharekės e nė veēanti komandantin e milicisė kriminelin dhe ēetnikun Millan Shipka i cili ishte edhe antar i “Crna Rukės” sė Beogradit.

Besimi, nxjerr revolėn e tij dhe e vret komandantin Dragan Shoshkiq, duke i thėnė:”… se atė qė ke kėrkuar e gjete tani eh biri i shkinės…”, dhe plagos rėndė zv.kom. e Millan Shipkės, Dragan Dobrosavleviqin. Besimi ua merr armėt tė dyve dhe mė shpejtėsi rrufeje si tė ishte Sali Shabani,largohet nga vendi i tij i punės.

Pėr dy orė rresht Besimi kishte bėrė njė luftė tė hapur dhe tė ashpėr afėrsit me mbi 3000 forca ushtarko-policore tė armikut, tre helikopter ushtarak ishin afruar istikamit tė Besimit pėr ta zėnė tė gjallė, por trimit i punon fati dhe arrin ta plagos pilotin e njėrit nga tė tre helikopterėt dhe ata mezi arrijnė tė shpėtojnė, por nga dy helikopter tė tjerė mitralohet nga lartė istikami i Besimit, zbrazin breshėri plumbash, por ama edhe Besimi zbraz plumbat nga armėt e tij dhe qėllon pa mėshirė mbi gjakatarėt pushtues dhe mė nė fund aty kah ora 15 Besimi bie heroikisht nė fushėn e nderit, duke luftuar si hero i vėrtetė i legjendave tona shqiptare, luftoi njė zemėr heroi me mbi 3000 mijė ushtar e milic serbo malazez e me hafijet shqipfolės, vendi ku luftoi dhe qėndroi heroikisht Besimi nuk ishte i pėrshtatshėm, por trimi qė nė fillim kishte zgjedhur rrugėn e pėrballjes fyta-fyt me armikun shekullor tė shqiptarėve, e jo arratisjen, pėr tė cilėn ai kishte patur mbase mundėsi. Ai qėndroi deri nė fishekun e fundit nė kėtė betejė. Edhe pse i vetėm Besimi, mes tė tjerash shkruan Prof. Bajram Kurti nė librin e tij “Gjaku i Lirisė” nė nr 7-8 nė faqėn 66 tė librit:”… Armiku nga turpi nuk e dha numrin e milicėve dhe ushtarėve tė vrarė, por pas tre-katėr ditėsh lansoi njė gėnjeshtėr se gjoja u vrane mes vete dy komandantėt e policise Zoran Nikoliq nga Krusha e Vogėl me detyr nė posbllokun e milicisė nė Lubizhdė, dhe Millorad Vuqiniq nė postkomandėn e milicisė nė Prizren…gjithashtu u vranė edhe dhjetra milic e ushtar tė tjerė tė njėsive elite…”.
Nė trupin e Besimit numėronin nėntė plagė,ishin po aq plag sa kishte edhe Gjergj Elez Aliu, ato plagė ishin, plagėt e lirisė dhe njėkohėsisht tė pavdekėsisė sė tij,qė po pėrsėriste lavdin e heronjėve shqiptar Oso Kuka i Vraninės qė kushedi sa here Besimi e kishte lexuar e rilexuar nė: ”Lahutėn e Malcisė: tė Gjergj Fishtės,

Shkruan: Avdi IbrahimiRevenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Me 1991 Ruzhdi Saramati pas nje perleshje me p,iku ne shqipe
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: