AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Isuf Gervalla,,i thote dil perjashta ti Ibrahim Kelmendi

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Isuf Gervalla,,i thote dil perjashta ti Ibrahim Kelmendi   Dim 29 Juin - 8:25

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Isuf Gervalla,,i thote dil perjashta ti Ibrahim Kelmendi   Dim 29 Juin - 8:33

Hysen Gega e din shume mire se pase burgosjes se tij qendrone vete Ibrahim kelmendi,ku ky Ibrahim vete e dergoi ne Kosove,sipas Feradin Tafallarit.O Hysen mbas burgosjes sat mbas nje viti u vra Isufi,ēka bera ti per te?


http://dosja-gervalla.blogspot.fr/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Isuf Gervalla,,i thote dil perjashta ti Ibrahim Kelmendi   Dim 29 Juin - 10:25

Kurse ti o Hysen Gega nja dhjete dite neper prishtine ,keto dite u silleshe sikurse nje i qmendur midis prishtines.Luajshe nje rol te nje artistit,budalles,nje lypsit,gjere sa i hargjove ato pare qe ti dhashe une Feradini,e qe ti mori Sadiku e ti mbete me koqe ne dore.Ne mengjezin e nje janarit 1981 u gjete i rrethuar nga shume polic serb,dhe ti bertitshe duke i shajte ata qe te zgjohen fqinjet per te pare rrethimin dhe burgosjen tende!!!!Kete loje e lozeshin udbashet qe te paraqiten kinse atedhetar tone.Ibrahim K.e percoli Hysenin me nje udbash Sadik Bllaken.
Ne qender te organizates Bashkimi ne kosove gjindej nje fare Blakaj nje udbash,qe punonte ne entin e sigurimeve ne prishtine.Pas numrit te fundit te kesaj reviste,une i kam nderpre lidhjet me kete!!!!!Edhe fronti kuq kinse ne vitin 1981 ishte e udbes.Hyseni i tregon Ibrahim Kelmendit,Ku po shkoj tek ata qe me ke thene ti,kur me shofin me Sadik Blaken nuk kane deshire te flasin me mua....Vrastarin qe e vrau Isuf Gervallen e njeh mire Ibrahum Kelmendi.
E din edhe Dem Demaj,e Sadik Bllakaj,dhe Hysen Gegaj.Miku ma i ngusht i Ibrahim Kelmendit qe mirret me genjeshtrat e ketij eshte Bedri Islami.....Bedri Islami ju ba avokat i Ibrahim Kelmendit pa e njohur Isufin.
Bedri Islami ne fillim ishte ne LDK afer shtutgardit,e Ibrahimi e beri kryetar te LPK
Gazeta zeri kosoves botohej ne zvicerr qe e shkrunte Xhafer Shatri me makinen e isufit qe une ia kisha dergue atje.Pasta e kish marr Xhafer Durmishi dhe shkruante pas vrasjes se Isufit.Sami Kurteshi sot avokat i popullit shok yni.Demes si i tha nga treni ai kriminel;Dem,per ate bisede nuk duhet tjeter kush me dite pos meje e teje.Trego Hysen Gega?ēka ishte ne pyetje?O Hysen nga Ibrahimi e pranove revolen me vra Isufin e tani.Qe ja kishte dhene Rizahi!!!Nuk e mohoj se Rizahi eshte i udbes dhe vrasesi.Ti e mshef kete dhe te dytin.Ketu nuk mungone as dora e jote o Hysen Gega.Hysen a me kerkove lek qe po shkone ne kosove me ba atentat ne Bakallin dhe nje serb?A me the se nese se kry kete pune ishalla ma nuk me gjeni gjalle.Edhe Dema te dha 2000 u bene 4000marka.Por e late ate,dhe tani vjen Sadik Blakaj dhe e kerkon Isufin se vetem me Isufin munden me kry atentatin!!


Donik;Ata qe thone une e luftoi kuropsionin ata jane pjese e kuropsionit kjo eshte demagogji enveriste.
Une kam ndegjue bisedat e Albin Kurtit;Ky njeri edhe pse eshte i guximshem e perdore te njejten gjuhe staliniste,
kur flitet per te drejtat personale per te drejtat e njeriut,per ate kan prirje edhe nga Fatos Nano dhe regjimet e vjetra.Populli jetone ne frige e ankthe.Qe nga kercnimet e gjere tek vrasjet neper rruge qe po behen sot ne kosove.
Une kam jetue me nje baba qe nuk eshte frigue,nuk ka heshtur,edhe une nuk dua te heshti.Te gjithe e dim realitetin qe per nje deklarate ose per nje haraq qe ke brogj 500 euro mund te vritesh.Njerezit e eulexit ne kosove sillen si pashallar e ne vendet e tyre respektojne ligjin.Pse keshtu sillen keta ne kosove?


https://www.youtube.com/watch?v=X8jq1QXTGIc
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Isuf Gervalla,,i thote dil perjashta ti Ibrahim Kelmendi   Dim 9 Juil - 19:17

Ja ēfarė shkruan Sadik Blakaj pėr vrasjen e vėllezėrve Jusuf e Bardhosh Gėrvalla dhe Kadri Zeka.
1.-.– DEKLARATĖ NR …
Shkruar nga Sadik Blakaj, me 31-08-2007.
Njoftim Publik kombit shqiptarė!
Unė Sadik Blakaj me profesion mėsues nga fshati Lluga Komuna e Burimit-Istogu me banim tė pėrkohshėm nė Francė deklaroj publikisht pėr opinionin e gjerė shqiptarė se Ibrahim Kelmendi bashkė me udb-en serbe dhe disa shqipfolės ka dorė nė vrasjen e vėllezėrve Gėrvalla dhe Kadri Zeka, Ibrahim Kelmendi, i cili bashkė me udb-ėn organizuan dhe ekzekutuan vėllezėrit Gėrvalla dhė Kadri Zeka lajmin pėr vrasjen e vėllezėrve Gėrvalla dhe Kadri Zeka e kam marrė nga Ibrahim Kelmendi ku me telefonoji dhe me tha se udb-a i vrau Gervallajt dhe Kadri Zeka. Ibrahim Kelmendi ka pas lidhje organizativė nė organizatėn e sajuar nga udb-eja Fronti i Kuqė Popullorė me spiunin e fėllliqur tė ish udb-es serbė Islam Blakaji i cili ka punuar pėr udb-ėn serbe deri nė vdekje. Islam Blakaj ish punėtorė i sigurimit social ne Prishtinė i cili duket se ka qenė shef i organizatės famoze tė sajuar nga udb-eja me emrin Fronti i Kuq Popullor.
Fatkeqėsisht Ibrahimi Kelmendi mė ka futur nė kėto lojna tė ndyra edhe mua dhe mi dha lidhjet me njerėzit e udb-ės jashtė nė perėndim edhe nė Kosovė. Burgosja e Hysen Gegės ka qenė lojė e Ibrahim Kelmendit. Dyshimet e Jusuf Gervalles se Ibrahim Kelmendi mund tė jetė njeri i udb-ės kanė qenė tė sakta si dhe dyshimi se udhėheqėsi i organizatės sė tij nė Kosovė mund tė jetė njė njeri i udb-ės me mbiemrin Blakaji kanė qenė plotėsisht tė sakta, fjala ėshtė pėr Islam Blakajn.
Andaj nuk qėndron se vrasės i Gėrvallajve dhe Kadri Zekes ėshtė Rezili i Suharekės, por Ibrahim Kelmendi i Llabijanit
 http://www.shqiptari.eu/sadik-blakaj-vrasesi-i-gervallajve-dhe-kadri-zekes-eshte-ibrahim-kelmendi/
Haxhi Demitaj says:
Prill 5, 2016 te 11:20 pm
Ibrahim Kelmendi, Piža minuku i Inspektorit tė Pejės, qe nga viti 1978 nė kohėn kur ky ü afru te GML Zėri i Kosovės ishte nė shėrbim tė UDB-sė…
Nė Verė tė vitit 1979 pas Aktiviteteve patriotike tė Hysen Gegės nė Prizren me Shokė Ruzhdi Saramati…qė bani buj tė madhe e qė e dridhi Titizmin jo veq nė Prizren por nė kokė nė Beograd.
Beogradi aktivizoj UDB mbrenda dhe jasht Jug. pėr ti godit Aktivistet e GML Zėri i Kosovės, aktivizoj Klyshin Pizhėn (Ibrahim Kelmendin) qė Tė veproj dhe Pizha morr informata nga Hysen Gega duke ü imponu si aktivist i GML Zėrii Kosovės nė Diseldorf nxorr informata pėr shokėt tan nė Mushtisht,Ibrahim Shala… Pizha me shpejtėsi shkoj nė Mushtisht, Dobrushė …Ferizaj si i “dėrguari” i GML Zėri i Kosovės pėr ti taku Grupet dhe pėr tju dhanė udhzime nė realitet UDB-ja me shpeptėsi veproj nė Tė gjitha pikat ku shkeli Pizha dhe burgosi 10-tra Aktivist por edhe Pizha ü burgos por Beogradi e kėrko dhe quditrisht Pizha pas 2-3javėsh ja mbrrini nė Diseldorf shnosh e mir.
Aktiviteti i Udbashit tani tė Gradum sepse fal punės se ti nė Vjeshttė 1979 ü burgosen qindra Djem e vajza nė gjith Ksovėn (nė llogaritnim nė 2000 tė burgosėn deri nė fund tė vitit 1979) pra Oficeri Udbash Pizha tani duhej nė perendim ta eliminoj Riza Salihun me shok. Pizha tentoj apo organizoj disa Atentate kundėr Rizės por dėshtoj, Hysenin e pėrcull pėr Kosovė apo drejt nė burg dhe pėr gjath vitin 1980 ü morr me shpifje spionazh mes Jusuf Gėrvallės dhe Rizės e Emil Fazlis tė Ballit Kombtar…. Nė Nantor tė 1980 gjat Exspozitė sė Librit nė Frankfurt u takum me shum shokė blejtėm Libra Tė shumta isha i etshėm pėr dije dhe hargjova gjitha Frangat qė i kisha fitu me punė si Murator nė Zvicėr por edhe porosita disa 100-ra tituj Tė cilat erdhen nė Prill tė 1981. Pizha ishte aty me detyrė nga Pundhansi i vet sepse ky vetem kėt punė ka dit me ba dhe vazhdonė ta baj edhe sot me shum mjeshtr dhe i pa pengum nga askush.
Unė dot kthehem te 1981, tani kur Unė kisha 4 grupe nė Baden, Basel, Zürich dhe Fefikon/Rüti dhe kishim Kontakte Tė fortan me OMLK nė fillim me Hydajey Hysenin e ma von edhe Kadri Zekėn me tė cilėt gjat vitit 1881 veprum tė pa ndar ishte vit i lavdishėm si nė Kosovė ashtu edhe nė Perendim demostrum nėpėr tė gjtha qendrat e Europės. Ne Nėntor tė 81-ės unė shkova pėrseri nė Exspoziten e Librit nė Frangfurt sėbashku me njė mik Zviceranė Beat Scheffer dhe njė shok nga Zheneva shkum me Veturėn time por skishim rezervu Hotel dhe mbetem dy net me fjet nė vetur… Nė Ekspozit kėsaj radhe ishte edhe Poeti jonė ma i preferuarie z. I.Kadare. Gjat ditės ü takum me Kadriun, Jusufi Rizėn e shok tė tjer, aty ishte si pėrher nė detyr Pizha mirpo pėr qudi askush si fliste aij i fuste hundźt pėr tė nuhat aty ktu por njerzit largoheshin prej ti edhe unė vetem njė Tung i thash se tani nifeshim prej njė viti por edhe nėpėr Demostrata ku tė shumtėn ai ishte nė krye tė detyrės.
Riza ,Jusufi dhe Kadriu u dakordum qė pas 15.12.81 tė takohemi nė Stutgar si kontakt e caktum Banesėn e Mejdi Dakės nė Sindelfingen sepse Mejdiu ishte afru shum me Jusufin dhe unė kisha besim te Mejdiu pasi isha nip Kabashi. Unė dhe Riza shkum nga data 16.12.81 deri 23.12.81 disa her te Daja Mejdi por Jusufi su lajmru as neve as Mejdiut edhe Kadriu duhej ti lajmrohet Jusufit por sido qoft takimi pėr njė bashkim Grupesh dėshtoj Unė u nisa pėr Kosovė kurse Riza pėr Bremen ku edhe mbet deri me 18.01.1982 pasi u kėrku me njė Foto nė gazet i akuzuar pėr vrasjen e vllazriv Gėrvalla dhe Kadri Zekėn nė fantom foto isha i pėrshkrum edhe unė edhe pse me 25.12.1981 kisha kalu 10 orė nė ndalje nė Slloveni sė bashku me Miftar Zeqirin edhe pse diten e vrasjes isha nė shtėpin e patriotit Ideolugut Halil Alidema nė Prishtin. Pizha(Ibrahim Kelmendi) jav organizoj vrasjen e Herojve tė Kosovės por dėshtoj nė kfalifikimin e vrasjes pėr qėrim hesapesh nė mes grupesh iredentiste tė mėrgatės.
Pėr tė bamat e tjera gjat 30 viteve veprimtari Tė Udbashit Patriot po flasin dhe dot flasin Tė tjerėt.
Kėt shkrim e bėra me Telefon me drejtshkrim gjermanisht dhe ka shum und gabime.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Isuf Gervalla,,i thote dil perjashta ti Ibrahim Kelmendi   

Revenir en haut Aller en bas
 
Isuf Gervalla,,i thote dil perjashta ti Ibrahim Kelmendi
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: