AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Bajram Curri nje komunist i vrare nga Muharrem Bajraktari

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Bajram Curri nje komunist i vrare nga Muharrem Bajraktari   Dim 29 Juin - 13:08

Takova dy veterenar te luftes se LDB xhel hysen(xhilili) dhe alishta rrethi Tetoves.Xhela ishte dy her kryetar i lidhjes se dyte te prizrenit,dega ne Belgjike.Aty ndegjova se ky emigrasion derigjoheje nga udbeja jugosllave.Nje dite shkuam ne nje kafehane ku rrinin zogistet,bashk me Basriun.Aty gjetem Muharrem Bajraktarin Per te cilin kisha ndegjue se kishte udhehequr komanden per vrasjen e Bajram Currit ,duke qen mercenar i mbretrise jugosllave.Isha kureshtar qe nga goja e tij ta ndegjoje kete vrasje.Ai me krenari me rrefeu per vrasjen e komunistit te Bajram Currit.Perbetonte se do ta ēlironte shqiperine.I thash se shqiptareve te Kosoves u interesone lufta per pushtet ne shqiperi,por ēlirimmi kosoves.Ata me thane ju kaquloshat e Enverit ma mire e keni jeten me jugosllave se sa me Enverin.
http://dosja-gervalla.blogspot.fr/search/label/JO%20hakmarrjes%20dhe%20revanshizmit...-shkruan%20Ibrahim%20Kelmendi
.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Bajram Curri nje komunist i vrare nga Muharrem Bajraktari   Ven 22 Déc - 12:14

Abdullah Prapashtica njeri i udbes


Mė 17 shkurt 1982 takohen nė Turqi Sabri Novosella dhe Avdullah Prapashtica. I pari i shoqėruar nga Xhafer Durmishi, i dyti ndoshta nga Faton Topalli. Avdullahu ishte oficer legal i UDB-sė. Si u njohėn e kush i kontaktoi nuk kam mundur tė informohem. Ata u bashkuan nė “Lėvizjen pėr njė Republikė Shqiptare nė Jugosllavi”, ose nė “Lėvizjen pėr njė Republikė Socialiste Shqiptare nė Jugosllavi”. Nė prill u “arratis” nga burgu i Prishtinės Xhafer Shatri. Ai, “nė emėr” tė OMLK-sė, mė 5 maj 1982 vendosi t’i bashkohej kreaturės sė 17 shkurtit. Menjėherė filluan “zėnkat” mes kėtyre “pėrfaqėsuesve” tė “bashkimeve”.


Nė vitin 1984 Sabri Novosella largohet nga Lėvizja me 4-5 veta, nisi veprimtarinė nė Suedi, nxori dy numra tė njė fletushke po me emrin “Zėri i Kosovės” dhe shumė shpejt pushoi veprimtarinė. Bile njė kohė zuri tė simulonte njė krizė shpirtėrore, sa tė prezantohej se ishte anėtarėsuar nė sektin Dėshmitarėt e Jehovas. Prapa i shkon edhe Musa Hoti.
http://dosja-gervalla.blogspot.fr/search/label/JO%20hakmarrjes%20dhe%20revanshizmit...-shkruan%20Ibrahim%20Kelmendi


Derničre édition par Perparimi le Ven 22 Déc - 12:19, édité 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Bajram Curri nje komunist i vrare nga Muharrem Bajraktari   Ven 22 Déc - 12:17

Musa Hoti i bashkohet Sabri Novoselles ,e Xhafer Shatrit,dhe shet diploma te jugosllavise e pasosha

Cili kishte qenė Musa Hoti deri atėherė!? Sė fundi, para “arratisjes” nė vitin 1978, pėrflitej si shitės i diplomave tė falsifikuara tė Shkollės Normale nė Mitrovicė. Nė fund tė marsit 1981, nė tubimin e organizuar nga Ambasada Jugosllave nė klubin jugosllav “Pėrparimi”, pėr t’i dėnuar demonstratat nė Prishtinė, ky farė “Avni Rrustemi” kishte treguar patriotizmin e tij jugosllav nė mėnyrė mė skandaloze. 
Nė vitin 1984 Sabri Novosella largohet nga Lėvizja me 4-5 veta, nisi veprimtarinė nė Suedi, nxori dy numra tė njė fletushke po me emrin “Zėri i Kosovės” dhe shumė shpejt pushoi veprimtarinė. Bile njė kohė zuri tė simulonte njė krizė shpirtėrore, sa tė prezantohej se ishte anėtarėsuar nė sektin Dėshmitarėt e Jehovas. Prapa i shkon edhe Musa Hoti.http://dosja-gervalla.blogspot.fr/search/label/JO%20hakmarrjes%20dhe%20revanshizmit...-shkruan%20Ibrahim%20Kelmendi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Bajram Curri nje komunist i vrare nga Muharrem Bajraktari   Ven 22 Déc - 12:25

Gjyzepe Diogradi deshti me shkue me pa per veper atdhetare Musa Hotin,Ibrahim kelmendi se ka lan
Se nuk bahet per patriotizem por per tradheti


Nė njė rast, ndoshta pasi kishim varrosur Enver Hadrin, ishim ulur nė hollin e hotelit “Sheraton” bashkė me Josef Dio Gardin. Ishte edhe Hysen Gėrvalla aty. Musa po priste nė kėmbė, tre-katėr metra larg. Dio Gardi kėrkoi falje se duhej tė shkonte ta vizitonte Musa Hotin nė shtėpi, pėr ta nderuar pėr aktin patriotik. E luta tė mos shkonte, sepse do tė komprometohej, me arsyetim se ai nuk ka bėrė akt patriotik, por kriminal. Ai u falėnderua, u ul sėrish.


Nė dy-tre vjetėt e fundit tė jetės Musa u shpėrfytyrua nė njė pijanec dhe nė njeri skajshmėrish i dėshpėruar. Natėn e vdekjes kėmbėt nuk e bartnin dot nga pirja, qė tė shkonte nė shtėpi. E dėrgon me makinė Sabit Abazi (Zhegėr, Gjilan).
http://dosja-gervalla.blogspot.fr/search/label/JO%20hakmarrjes%20dhe%20revanshizmit...-shkruan%20Ibrahim%20Kelmendi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Bajram Curri nje komunist i vrare nga Muharrem Bajraktari   Ven 22 Déc - 12:31

http://dosja-gervalla.blogspot.fr/search/label/JO%20hakmarrjes%20dhe%20revanshizmit...-shkruan%20Ibrahim%20Kelmendi

Komploti i “Avni Rrustemit” (Musa Hotit) nė Bruksel

Mė 4 gusht 1981 Musa Hoti, nė Bruksel, rreth orės tre tė mėngjesit, nė njė lokal tė afirmuar si striptizbar (i quajtur “Whai Horst” / “Kali i bardhė”), vret njė “shofer” nga Bosnja (sigurisht kuadėr i UDB-sė), i punėsuar nė Ambasadėn e Jugosllavisė nė Bruksel. Prej aty arratiset dhe strehohet nė shtėpi tė Rifat Kolgjinit, njė si rezidencė e dytė e ambasadorit jugosllav nė Bruksel. Nė atė moment Musa ishte i shoqėruar me “gėrrbėn” (njė monstrum vėrtet gėrrban nga Vushtrria, ku i kishte dalė fama e keqe si poreznik dhe informator i UDB-sė, por pas komprometimit ishte “arratisur” nė Belgjikė). Flitej se zėnka mes Musės dhe tė vrarit kishte ndodhur pėr shkaqe private, meqė ata sė bashku duhet tė kenė shitur pasaporta e dokumente tė falsifikuara jugosllave pėr t’i ndihmuar shqiptarėt qė “arratiseshin” dhe tė kėrkonin azil politik nė Belgjikė (?).

Pėr t’i ikur shėrrnajės me Xhafer Shatrin dhe pėr shkak se me kishte ftuar bashkėveprimtari Gjeto Sinishtaj (nga Rrethi i Tuzit), vendosa tė shkoj nė SHBA. Nga fundi i qershorit 1982 arrita atje. Nė njė pritje qė organizuan malėsorėt e Rrethit tė Tuzit, nė banesė tė Ndue Camajt, po mė rrėfenin me krenari pėr aksionin e grumbullimit tė ndihmave financiare pėr Musa Hotin. Pa ndonjė takt, u thash brutalisht: “Ma mirė ato ndihma shkėrdheni vetė me kurva kėtu sesa t’ia dėrgoni vėllait tė Musės, Isa Hotit, qė t’i harxhojė nė bixhoz e kurvėri...”. Plasi debati. 


Por ajo vrasje shpejt u shndėrrua nga rrjeti i UDB-sė dhe injorantėt nė heroizėm, nė njė si atentat politik, i ngjashėm me atentatin e Avni Rrustemit ndaj tradhtarit serbofil Esat Toptani nė Paris. Aty e tutje nė emigracion Musa quhej “Avni Rrustemi”.

Cili kishte qenė Musa Hoti deri atėherė!? Sė fundi, para “arratisjes” nė vitin 1978, pėrflitej si shitės i diplomave tė falsifikuara tė Shkollės Normale nė Mitrovicė. Nė fund tė marsit 1981, nė tubimin e organizuar nga Ambasada Jugosllave nė klubin jugosllav “Pėrparimi”, pėr t’i dėnuar demonstratat nė Prishtinė, ky farė “Avni Rrustemi” kishte treguar patriotizmin e tij jugosllav nė mėnyrė mė skandaloze. 

Nė atė tubim disa patriotė shqiptarė, me shtetėsi turke, kundėrshtojnė miratimin e telegramit pėr t’i dėnuar demonstratat. Musa nxjerr revolen, zbraz disa fishekė, duke ulėritur: “Kush guxon me e kundėrshtu Jugosllavinė e shokut Tito kam me i dhanė plumb nė ballė...”. Shqiptarėt qė kishin kundėrshtuar e lėshojnė mbledhjen. Megjithatė, telegrami dėnues nė emėr tė klubit “Pėrparimi” publikohet nė mbrėmje nė mediet jugosllave.Nė maj tė vitit 1982 ishte paralajmėruar procesi gjyqėsor. Vėrshonin telegramet e injorantėve pėr ta kėrkuar pafajėsinė e Musa Hotit. Edhe Kryesia e Lėvizjes nė mbledhjen e parė tė saj konstituive, po nė maj tė 1982-s, me insistim tė Xhafer Shatrit, provon ta imponojė vendimin qė t’i angazhonte anėtarėt dhe simpatizantėt e saj tė dėrgojnė telegrame. Kundėrshtova me arsyetim se nuk duhet ta inkriminojmė Lėvizjen. Ndodhi zėnkė goxha e rėndė mes meje e Xhaferit. Megjithatė, vendimi nuk u mor, por Xhaferi organizonte dėrgim tė telegrameve, kurse unė sqaroja anėtarėt dhe bashkatdhetarėt tė mos dėrgonin.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Bajram Curri nje komunist i vrare nga Muharrem Bajraktari   Ven 22 Déc - 14:24


Смрт Душманима[size=17]il y a 10 mois

Арнаути у рупе.Џаба све када је Скендербег наш Србин.
[/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Bajram Curri nje komunist i vrare nga Muharrem Bajraktari   

Revenir en haut Aller en bas
 
Bajram Curri nje komunist i vrare nga Muharrem Bajraktari
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: