AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Haxhi Berisha

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Haxhi Berisha   Ven 4 Juil - 10:55

http://fr.scribd.com/doc/196138347/Fakte-per-Levizjen-e-Jusuf-Gervalles


3. Haxhi Berisha, 22 vjeēar. Ėshtė detyruar ta ndėrprej shkollėn e mesme pasi ju ka djegur shtėpia dhe ėshtė detyruar tė vij nė Gjermani. I ka ndihmua nė fillim Bardhi,  por shumė pak pasi menjėherė ėshtė mėsuar me mjedisin e kėtuhit. Ėshtė shumė praktik. U ka gjetė punė nė firma gjermane shumicės prej nesh. Sa i pėrket demonstratave vlejnė tė njėjta sikurse pėr Naimin. Ėshtė nip i Jusufit. Ka qenė tri herė nė Kosovė me materiale deri nė nga 1000 ekzemplarė dhe nė tė tri rastet ka kaluar me sukses. Duket se e kanė hetuar punėn e tij dhe nuk mund tė marrė mė rrugėt qė ka bėrė mė parė. Mė 1979 i ka mbajt 3 muaj burg. Kėto janė nė pika tė shkurta disa tė dhėna pėr kėta tė rinj qė kanė bėrė punėn mė tė madhe nė rrethin e Shtutgartit.
Sa i pėrket nen temės sė dytė, nė kėtė letėr lidhur me ēėshtjen “se a po na largohen masat apo jo” puna qėndron kėsi soji. Vrasja e tre shokėve mund tė merret me mend se sa ka ndikua. Humbja e njė njeriu po duket se mund t’ia ndrysho
j kahjen njė shteti 700 milionėsh e lere mė sa mund ta dėmtojė njė shoqėri tė ngushtė. Po ju them, e mund ta dini edhe vetė, se Jusufi nuk ka pasur kohė me u marrė me punė organizative, megjithėse nė atė drejtim ėshtė punua. Njerėzit qė kanė qenė pak mė larg, gjėrat i idealizojnė, sidomos pas ngjarjes i kanė bėrė tė shenjta. Kjo ka tė bėjė pra vetėm me atė  planin sipėrfaqėsor. Ekzistojnė disa individ qė thonė se unė kam qenė afėr kėtyre punėve gjithmonė e kam qenė me Jusufin bashkė, etj. etj. Nė kėtė ekstrem ėshtė sidomos Nuhiu i cili tė
bėhet monoton duke thėnė se “u takojshim ata tė tre si intelektual dhe mė marrshin mua mbas veti si klasė punėtore” pra njė njeri tek i cili masat janė tė mbėshtetura. Pra ky
ėshtė kampion nė mesin e atyre qė brohorasin kudo se Jusufi mė ka marrė me veti, se disa gjėra vetėm me mua i kanė biseduar etj. etj. Ky njeri ėshtė ai i cili ka lėshua fjalėt se masat po na largohen. Kėto fjalė i ka thėnė nė konsultim me Halimin. Tė tjerėt kėto vlerėsime i kanė kundėrshtuar vendosmėrisht, ndėrsa unė qė para tė dyve pėrhapjen e kėtyre vlerėsimeve e kam quajt punė armiqėsore. Diēka mė shumė pėr kėtė do tė kuptosh nga procesverbali i mbledhjes sė KVG e gjithashtu edhe njė nga njė raport tė cilin u angazhua ta dėrgoj Halimi lidhur me kėtė ēėshtje. Por lidhur me disponimin e masave pyeteni edhe Xh. Shatrin. Ai tha se pata dėshirė ta shohė kėtė lėndė me tė cilėn do tė kemi punė dhe ishte i mahnitun. Disa veprime tė Halimit: Tre apo katėr pėrfaqėsuesit PKMLSHJ thonė se kanė dalė jashtė me i bashkua njerėzit se kėta nuk e paskan ditė se duhet dhe ėshtė mirė me u  bashkua, se e paskan ditė se bashkimi bėnė fuqinė etj. Dhe kėto qėndrime bajate i mbajnė dhe llomotisin edhe atėherė kur tė tjerėt pėr kėtė ēėshtje kanė dhėnė jetėn. Strategjia e tyre thonė ėshtė kjo: Ata ia kanė tėrhequr vėrejtjen shtetit (Jugosllavisė) me nota zyrtare, se po nuk u ndėrmorėn masa do tė bėhet ajo ēka u bė. Pra edhe nė kėto  punė qėlloi dhe fitoi lotaria. Dhe tani pasi qeveria mori guximin e tė ēmendurit e nuk ia vuri gishtin kokės para njė note tė tillė duhet ta dijė mė mirė se me kend ka punė dhe kujt ka guxua me ia kthye fjalėn. Nė tė vėrtetė sipas fjalėve tė Halimit, pas Kongresit tė XII tė LKJ, puna duhet tė ndryshoj plotėsisht. Duhet tė ndryshohet taktika dhe tė kalohet nė kėrkesė pėr bashkim kombėtar. Lidhur me kėtė kur ishim duke pėrgatitur gazetėn, patė thėnė se ndoshta ky do tė jetė numri i vetėm qė do tė bėhet nė kėtė formė, sepse pas Kongresit tė XII ndryshe do tė jetė. Pra populli i Kosovės duhet tė luftoj pėr  bashkim por vetėm atėherė kur kėtė tė ia lejon Partia. Unė e kundėrshtova shumė nė kėto lėkundjet e tyre. Kėto si duket ia ka pėrcjellė pėrgjegjėsit tė vetė dhe e ka marrė
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Haxhi Berisha
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: