AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Isa Boletini qetnikin serb ne qeten e tij

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Isa Boletini qetnikin serb ne qeten e tij   Mer 23 Juil - 19:15

Shefqet Cakiqi-Llapashtica
S’abonner · 28 juin · Modifié

100 VET NGA ATENTATI I SARAJEVĖS 28 . 06 . 1914 - 28. 06. 2014

Njeri nga organizatorėt e Atentatit tė Sarajevės (Voja Tankosiē) gjat muajve qershor korrik 1912 - ishte i veshur nė tesha shqiptare dhe ka marr pjesė nė luftėn e kryengritėsve shqipotar tė udhėhequr nga Isa Boletini !

Voja Tankosiē ėshtė njeri nga themeluesit e organizatės famkeqe "Crna ruka"... instruktori dhe themeluesi i organizatės "Mlada Bosna" qė organizoj Atentatin ndaj Franc Ferdinandit Mbretit Austro-hungarez (28 qershor 1914 )! Mė heret ishte edhe njeri nga pjesmarrsit e "puēit mbretror" tė vitit 1904 kur e vrasin mbretin Obrenoviē dhe e vendosin Karagjorgjeviēin mbret tė Serbisė ! Voja Tankosiē ka qenė i ndjekur si terrorist nga Austro-hungaria, ėshtė vrar nė vitin 1915 nga ushrtia Austro-hungareza!


Erlet Shaqe Interesante si figure historike, historianet duhet te germojne me teper arkivat
28 juin, 15:00 · J’aime

Fadil Jashari Qysh Mund te jete ISA Boletini ne sherbim te serbeve Kjo eshte vertet e pafalshme ...
28 juin, 23:56 · J’aime

Shefqet Cakiqi-Llapashtica Kėto "paragjykime" pėr Isa Boletinin, shkojn shumė larg ! Ishin tjera rrethana dhe shqiptarėt jo vetėm nė Kosovė po pėrgjithsisht nė Ballkan ishin "superior" - Sanxhaku e Bosnja ishin "aleate" tanė... ėshtė aleanca e shteteve Serbi, Bullgari, Greqi, Mali i Zi ... qė na "mundėn" dhe heshtja e Europės ! Unė ma heret kam publikue njė intervistė tė Isa Boletinit tė 20 korrikut 1912 ku ka vizione tė qarta dhe tė menqura. Unė ma heret e kam "paragjykue" me dy alltia nė Londėr.... por kur kam lexue intervistėn nė fjalė mė ka lėnė pėrshtypjen e udhėheqėsit politik e ushtarak shumė tė zgjuar ! Mendoj se kjo pjesmarrja e Voja Tankosiē-it nė kryengritjen tonjė anti - Osmane, nuk e zbehe Isa Boletinin .... pėrkundrazi e bėnė edhe mė kompleks dhe mė madh !
https://www.facebook.com/notes/shefqet-cakiqi-llapashtica/exkluzive-intervist%C3%AB-e-isa-boletinit-p%C3%ABr-gazet%C3%ABn-ruse-birzhevijih-vjedomosti-kor/10152479936038442Rexhep Halimi O Osmam Osmani ndoshta sipas teje čshtč pčrmbajtesor por ēfar pčrmbajtje se? A e din ti tč kaluaren i Isčs apo vetem po ja futč kot. Ne kemi nevojé per njč qeveri shqiptare e jo jugosllave pčrndryshe skenari i Ukrainés po na pret né derč!

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Isa Boletini qetnikin serb ne qeten e tij
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: