AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Isa Boletini,ne gazeten Ruse

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Isa Boletini,ne gazeten Ruse   Mer 23 Juil - 19:18

EXKLUZIVE - Intervistė e Isa Boletinit pėr gazetėn ruse „Birzhevijih Vjedomosti“ - korrik 1912
13 juin 2014, 17:44
EXKLUZIVE - Intervistė e Isa Boletinit pėr gazetėn ruse „Birzhevijih Vjedomosti“ e publikuar edhe nė gazetėn „Politika“ tė Beogradit me 20 korrik 1912 me titull “Boletinac o Srbiji“ – (Pobunjenicki vogja zhali se na Srbiju i Srbe)


BOLETINI MBI SERBINĖ – Udhėheqėsi i Kryengritjes - ankohet nė Serbinė dhe Srbėt

Numri i fundit „Birzhevijih Vjedomosti“ publikon bisedėn e reporterit me udhėheqsin e njohur tė kryengritsve shqiptar (arnaut) nė Serbin e Vjetėr , Isa Boletini. Gazetari rus ka shkuar nga Mitrovica me qėllim qė ta kėrkoj Boletinin dhe e ka gjetur nė njė fashat tė vogėl , Selac, krejt afėr kufirit me Srbinė, ku Boletini ishe marr dy ditė duke vėzhguar viset nė tė cilat shqiptarėt (arnauti) ishin nė kryengritje.

Nė raportimin e asaj vizite reporteri i „B. Vjedomosti“ pėrshkruan shtabin e Boletinit, ku edhe kishte kaluar natėn, paraqet karakterin e kryengritjes sė tashme shqiptare dhe publikon bisedėn me Boletinin.

„ Shqiptarėt (arnautėt) nuk munden mė tė durojn sundimin e „turqve tė rinjė“, tė cilėt nė emėr tė kushtetutshmėrisė kryejn dhunė tė paligjshme“ , thot Isa Boletini. „Vetėm shiqoni ēka bėhet nė Kosovės dhe Shqipėrinė Veriore : pushkatojnė gra dhe fėmij, djegin fshatra, vrasin hoxhollar dhe klerik, nė qytete kanė ngritur trekėndsha pėr varje; pa gjyq, pa mbrojtje – pa asgjė. Pėr asnjė kėrkesė tė ligjshme dhe tė arsyeshme , tė banorve shqiptar dhe tė krishter ,pushteti nuk don tė ndėgjoj.

Turēit konsiderojn se toka ėshtė e tyre dhe se ata janė zotrues, ndėrsa ne shqiptarėt dhe serbėt jemi shėrbėtor tė tyre. Ne nuk mundemi mė kėshtu tė jetojm dhe kemi vendos tė luftojm kunder dhunės sė „tuqve tė rinjė“. Kryengritjet e kaluara na treguan se ndasit tona quan tė gjitha mundimet tona nė zero. Nga kjo arsye, tani ne kemi dhėnė „besėn“ qė tė gjithė prijsat shqiptar tė bashkveprojm dhe qė njeri tjetrin ta mbėshtesim, tė jemi tė lidhur ngusht mes veti dhe asnjeri tė mos ndėrrmar veprime krye nė veti.

Unė u jap rėndėsi tė veēant kėtyre vendimeve, sepse kėto pėrfshinjė gjithė Shqiperine e mesme dhe tė veriut. Lėvizjet nė qytetet, mbyllja e qarshive dhe protestat kanė mė shumė rėndėsi morale, por me kėtė rrugė nuk mund tė arrijm asgjė nga Turēit. Tė vetmet mjete pėr luftė kundėr tyre janė – armėt. E pėr kėtė arsye unė them se „Revolucioni i qetė“ i qyteteve nuk na qojn askun : ata prap do tė i mashtrojn.

Mua mė vjen shumė keq qė banorėt serb ende nuk e kanė kuptuar se ėshtė nė interesin e tyre qė tė jenė dorė pėrdore me ne shqiptarėt , e jo tė ju nėnshtrohen dhe shėrbejn Turēve. Pikė e dobt e jona ėshtė : mungesa e armatimit. Te ne ėshė njė masė e madhe qė dojnė tė luftojnė por nuk kanė armė dhe municion dhe ėshtė shumė vėshtir me u pajis me to. Srbija e ka mbyll kufirin, ndėrsa „Shvabat“ tė cilėt na kanė premtue armėt, tash prapa shpinės tonė nxisin Tuēit kundėr nesh.“

Nė pyetjen me ēka nėnkupton ai me emrin »Shvabėt » , Boletini ėshtė pėrgjegjur se ata janė Austrianėt, agjentėt e tė cilve edhe atij personalisht edhe udhėheqve tjer shqiptar u kishin premtuar arsenal tė madh armatimi - a nė tė vėrtetė kishin dhėnė njė sasi shumė tė vogėl.

Nė fund Boletini kishe deklaruar se Shqiptarėt nuk do tė qetsohen dersa tė zhdukin „turqit e rinjė“. Sa i pėrket Abdyl Hamitit as qė mund tė bėhet fjalė pėr kthimin e tij nė fron. Edhe nėse vjen te kurorzimi i Mehmedit tė V , „i cili ėshtė i sėmur, plak dhe pa karakter“ ate mundet ta zėvendėsoj vetėm Jusuf Izedin.
»
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Shefqet Cakiqi,do pyetje   Mer 23 Juil - 20:19

Mua mė vjen shumė  keq qė banorėt serb ende nuk e kanė  kuptuar se ėshtė nė interesin e tyre qė tė jenė dorė pėrdore me ne shqiptarėt , e jo tė ju nėnshtrohen dhe shėrbejn Turēve. Pikė e dobt e jona ėshtė : mungesa e armatimit.

Srbija e ka mbyll kufirin, ndėrsa „Shvabat“  tė cilėt na kanė premtue armėt, tash prapa shpinės tonė  nxisin Tuēit kundėr  nesh.“

Sa i pėrket  Abdyl Hamitit as qė mund tė bėhet fjalė pėr kthimin e tij nė fron.


FLAMURI KUQ E ZI, BASHKIMI KOMBTAR, JO-NEGOCIATA, KONSUMO PRODHIME VENDORE.... krejt propagandė pėr arritje nė pushtet !


Sabri Maxhuni-Novosella z. Shefqet, mund ta lexoni librin e Hasan Prishtines. I cili thote: JO PAMVARESI, POR AS AUTONIMI NUK GIXONTAE TE PERMENTE KUSH PREJ ISA BOLETINIT NE SHKUPIN E ĒLRUAR!!!
29 juin, 13:51 · J’aime

Shefqet Cakiqi-Llapashtica Po inderuar Baca Sabri ... edhe athere (si edhe sot) ka pas konflikte dhe konkurrenc mes prijsve tanė. Ne po ua marrim tė mirat , ato tė i afirmojm... momentet "e dobta" vetėm tė i njohim qė mos tė i perseritim...po jo tė i afirmojm! Ėshtė Kjo intervis...See More
29 juin, 13:56 · J’aime · 1
Shefqet Cakiqi-Llapashtica
22 juin
LERNE URĖN DHE BARRIKADAT !! TĖ UA JAPIM LIRINĖ TĖ BĖJNĖ ĒFARĖ TĖ DUAN ME TE !!

Kėto ditė ėshtė aktuale ura kryesore mbi lumin Ibėr, nė rrugėn kryesore qė qon pėr Serbi - nga veriu i Kosovės ! Ka edhe rrugė dhe ura tjera ansore, po kjo ėshtė bėrė aktuale ! Urat janė lidhje qė bashkojn brigjet dhe njerzit, nėse ata nuk duan - le ta mbyllin ! Nuk ka dashuri me zor, me dhunė !
..........................................................................................

quelques secondes
zotri i nderuar Shefqet Cakiqi pershendetje.Lexova ēdo shkrim qe keni postue ne fb e juaj,dhe nuk po ju kuptoj bash mire.Ju pasket  gjete edhe dokumenta nga arhivat serbe ne beograd,bravo patriot se vertete me hy ne arhivat serbe duhet me kone atdhetar i shquar.Ne qeten e vete Isa Boletini paska pase qetnik serb qe paska luftue me tirqi shqiptar.Edhe ne nje gazete ruse e perkthyer ne serbishte,Isa i paska lutur serbet qe te luftojne dore per dore me serb kundra turqise.A e dini se serbet ne trojet tona kan ardhe shume ma heret se turqit,dhe na kan masakrue edhe ma shume se turqit?A e din se serbet ne trojet tona kan krijue shtetin e tyre pa troje te tyre ?Ne fund ju e lavderoni aftesin e Isa Boletinit.Ndersa Sabri Novosella jua rikujton librin e Hasan Prishtines,ku Isa nuk paska lejua as me permend autonomin e shqiptareve.Ku e gjetet ate shkrim ne serbishte ku Isa paska thene se sulltan Sa i pėrket  Abdyl Hamitit as qė mund tė bėhet fjalė pėr kthimin e tij nė fron.Kurse e verteta ne librin e Hasan Prishtines thuhet se Isa nese nuk gaboi edhe Hasani kan luftue me ēlirue  kete sulltan nga burgu i selanikut.Tjeter;Isa Mustafen shume e kritikoni,dhe e shendrroni ne udbash,pajtohem me ju.Vrasja e Abedin Rexhes eshte bere ne dyluftim mes grupit te tij dhe grupit te Gani Gecit.Kur gjuhen dy grupe mes tyre,dihet se dikush dhe vritet.Tahir Meha,dihet se nuk ka dasht ti dorezon armet dhe ne rrethim qe ja beren serbet ai  nuk ka tolerue te dorezohet dhe eshte shkembye zjarr dhe dihet se me nje ushtri te teren nuk luftohet.Por dikushi ja ka ngarsye policin serbe.Rexhep Malen e Nuhi Berishen e kane nxitur te  Enverit qe te kacafyten me policin serbe.Ju lutemi ne kohen e viteve 1970 e kendej a keni qen ne kosove i punsuar?A keni qen antar i partise komuniste te jugosllavise?A dini te me tregoni se kush e vrau Ahmet Krasniqin?Pse e vrajten?Cili komandant i uēk es nuk ka qen epror i jugosllavise,apo polic ne sistemin jugosllave ?Ne fund edhe vetvendosja e Albin shkaut e mashtroi popullin me slloganin e tij serb;Jo prodhime serbe,jo negociata me serbin,e tani a na futi mire kungjin?Albini eshte i financuar nga serbia,qe permes patriotizmit te vjen ne pushtet,vone po ua rrok koka,shpejte po mashtroheni ne fjalet e buta.Po te kishte qen Albini kundra serbise,ata te gjalle nga burgu nuk e kishin lirue,pos e kan lirue si klyshin e tyre.Cilin shqiptar e ka burgosur serbia ?Vetem ata qe e kan ndegjue serbin.Ata shqiptar qe kan dashur te paraqiten patriota ne mesin e shqiptareve,se pari kan marr leje nga serbia,pastaj para shqiptareve e kan pasur te drejten te shiten patriota.Edhe ata shkrimtar shqiptar qe kan qen shpiuna serb,kan pasur te drejten me shkrue romane e poezi patriotike,apo me kendue kenge patriotike qe mi nxen atdhetaret dhe ja per ti bere  per vete serbia ,ne te kunderten,burg po por kur te lirohen mos mi vye as shoqerise as famijes se tij.Gjere ne vitin 1968 cila familje shqiptare ka pasur guximin e mbi portat e oborreve mos me venue flamurin jugosllave dhe ate serb.ēdo shqiptar krenohet duke britmue rrofte bashkimi e ēlirimi,por me veprue nga tere shqiptaria nuk dalin mbi 200 patriota.Por kur kryhet lufta te gjithe me vrape duke u mburur pa luftue e thene edhe une kam marr pjese ne lufte,vetem per ta marr fotelen..Nuk po u lodhi ma teper,.Naten e mire,pershendetje

.......................................................................................................

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Isa Boletini,ne gazeten Ruse
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: