AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Theshethenjet kush i nisen demostratat ne menzen e studentev

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Theshethenjet kush i nisen demostratat ne menzen e studentev   Jeu 31 Juil - 16:16

Bedri Islami

Ndėrkaq dėshmori Nuhi Berisha, i organizuar nė OMLK dhe pjesėmarrės nė demonstratėn e 11 marsit 1981, pėr kėtė ngjarje shkruan nė librin: „Pranverė e luleve tė kuqe“: „…nė mensė kishte shumė studentė…disa studentė kundėrshtuan pėr ushqimin e dobėt… Pasi erdhėn disa punėtorė tė Qendrės sė Studentėve pėr tė biseduar me ne na thanė: „Nė daēi merreni kėtė ushqim, nė daēi lėreni, tjetėr ushqim nuk ka!“ Atėherė njė student i mėshoi tavolinės dhe u kthye nga studentėt qė hanin bukė, duke u thėnė: „Ngrehuni, ēfarė po prisni, asnjė tė mos e marrė kėtė ushqim!“ Filluan tė pėrmbysen karrigat dhe njė vajzė e hodhi lart tabakun e ushqimit…“

Shkėndija e parė plasi. Dhe mjaftoi kjo shkėndijė qė nė fillim u duk e vogėl, por mjaftoi kjo, qė tė veprohej mė tutje, pėr organizimin e protestave tė reja edhe mė tė fuqishme. Flitej kudo pėr protesėn e 11 marsit. Punohej nė mesin e studentėve tė organizuar, pėr organizimin e demonstratave tė ardhshme.

Realiteti ėshtė ky:
- Nuk ishte student ai qė e hodhi pjatėn e ushqimit, por ishte studente dhe kjo isha unė,

Bahrije Kastrati,

tani me mbiemrin Bislimi.
- Nuk ishte insekti arsyeja e hedhjes sė pjatės, por e gjitha ishte njė skenar i pėrgatitur nga studentėt qė vepronin ilegalisht pėr ēėshtjen kombėtare e tė cilėt ishin: Xhevė Krasniqi-Lladrovci, Agim Paēarizi, Teuta Hadri, Bahrie Kastrati, Ali Lajēi, Bajram Kosumi, Kadri Kryeziu, Ramadan Gashi, Jonuz Jonuzaj, Ajete Lloluni, Shemsi Syla e tė tjerė, tė cilėt kontribuan e qė hėpėrhė nuk mė kujtohen, pasi qė kanė kaluar 29 vjet nga ajo kohė.
Skenari ishte pėrgatitur mė herėt qė ta bėjmė konkret aktin e shpėrthimit tė revoltės nė mėnyrė demonstrative dhe tė drejtpėrdrejtė, ashtu qė tė fillojė protesta pėr tė cilėn ishim tė bindur se do tė gjente pėrkrahje te tė gjithė studentėt si dhe tek i gjithė populli.
- Pėr kėtė akt kemi diskutuar pėr njė kohė tė gjatė me Xhevėn, Agimin dhe Babėn Dyl (ėshtė fjala pėr tė ndjerin Avdyl Krasniqi - babanė e Xhevės)

Saime Isufi,
Neuenhof, 06. 03. 2011
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Theshethenjet kush i nisen demostratat ne menzen e studentev   Jeu 16 Juil - 10:33

Conversation démarrée mercredi
Haxhi Kuēi
15/07/2015 00:33
Haxhi Kuēi
Pershendetje i nderuari atdhetar zotri Hakif Beqiri.
Ju lutemi kemi ndegjue se ju jeni ndere te paret qe keni qen ne menzen e studentave me daten 11 mars te vitit 1981,kur u nisen demostratat.
A ishin keto demostrata te organizuara ju lutemi?
Apo filluan ne menyren instikte,si shkak i ndonje sendit tjeter?
Ju lutemi ne cilen ane te menzes u nisen demostratat  ,te kesaj date?
Ne jug ,apo ne perendim te menzes?
A ju kujtohen sa student ishin ne ate momente,ne menze?
A mos jeni marr ne biseda informative nga ndonje person shteteror kete dite apo diten e neserme,nga ana e ish policise,apo ndonje persone pergjegjes me detyra te larta?
Ju lutemi a eshte denuar ndonje studente per kete dite,apo per keto demostrata,te kesaj dates?
Ndoshta nuk ju kemi besdisur me keto pyetje,ju lutemi per konsiderate.
Sinqerishte
Haxhiu
Hakif Beqiri
15/07/2015 00:37
Hakif Beqiri
Pershendetje zotria juaj
Demostratat e 11/marsit te '81 kane qene te organizuara shumė mire
Me muaj . Ne studentet e qendres konbiktore dhe nga jasht
Kemi bere tubime
Ne qender te studentve
Ku kemi kerkuar te drejtst e barabarta
Ne republikst e tjera te ish Jugoslavisė
Nuk filluan rastesisht
E pyetja se a filluan ne jug a ne prendim
Ati filluan ne jsyin e siperm dhe filkuan nga krahu i majt po sa ngjiteshe nga shkallet
Rreshti i dyte
Ka pasr shume student
Pastaj kemi shkusr dhe e kemi hapur drejtorine dge nga aty baraken nr 3 qe ishte gjeja salle leximi
Koo eshte ne pika re shkurta
Kji eshte ne pika te shkurta
Edhe kjo nuk ka ndoi rendedi se kush i filloi
Me rendesi eshte se filkuan
Dhe ja falendeojme zotin dhe gjakun e shume deshmorve
U realizue ajo qe deshtem
Aujourd’hui
Haxhi Kuēi
08:56
Haxhi Kuēi
Shume me vend e thuani se kur te ngjitesh shkalleve ne anen e majte jane nis demostratat i nderuar Hakif Beqiri.Ju lutem ,a ke qen  aty ne momentin qe dikush ju meshoj pjatave per dyshemeje ,per toke ?A  e dini kush ju meshoje pjatave ,?Mos ishit ju ndoshta ai studenti,apo ndoshta ndonje femer mos ju meshoi pjatave per toke?
Aujourd’hui
Hakif Beqiri
15:13
Hakif Beqiri
Une kam qene njwriu i pare qe i ka hedhur phatat dhe nese te kujtohet qe at dite para se te fillonin demostratat me qifteli jam dale para barakes nr 2 dhe konviktit nr 1 rreth ores 16h
Kur jam nis per menzė
Jam ardh me nje grup bajagi te madh
Haxhi Kuēi
18:08
Haxhi Kuēi
Ju lutem ,Zotri Hakif Beqiri;ēka ju shtyni qe tju meshoni pjatave per toke?
Kush ju nervozoi ne ato qaste?,qe tju meshoni pjatave per toke?
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Theshethenjet kush i nisen demostratat ne menzen e studentev
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: