AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Behxhet Shala,Adem Demaqi,me shtetesi kroate

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Behxhet Shala,Adem Demaqi,me shtetesi kroate   Sam 2 Aoū - 0:30

Adem Demaēi ėshtė bėrė kinez i Vranjevcit!

HALAHULAT NĖ DIPLOMACI DHE KOMBĖTARĖT NĖ KOSOVĖ-SHQIPĖRI!
KROACIA, KOSOVA DHE SHQIPĖRIA

Shkruan: Behxhet Sh. SHALA- Prishtinė, 04. 10. 2009

Adem Demaēi, pėr lirinė e shqiptarisė i kaloi mbi 28 vjet burg

ADEM DEMAĒI ĖSHTĖ BĖRĖ KINEZ I VRANJEVCIT!

Javėn e kaluar mė rastisi tė shkoj njė njė vizitė zyrtare nė Kroaci sė bashku me Adem Demaēin apo Bacėn siē e quajnė sinqerisht idealistėt dhe bacėn siē e quajnė ata qė nuk janė idealistė por realistė e qė kinse merren me politikė! Duke e ditur tė kaluarėn e Bacės mendova se ėshtė i paisur me pasaporta diplomatike, sė paku tė Shqipėrisė dhe tė Republikės sė Kosovės. Jo se kėto pasaporta kanė ndonjė vlerė dhe se tė garantojnė lėvizje pa iu nėnshtruar regjimit tė vizave nė numrin mė tė madh tė shteteve, por se mė shumė e kanė njė vlerė simbolike. Pėr habi, nė kontrollin e aeroportit tė Zagrebit, Adem Demaēi, i cili pėr lirinė e shqiptarisė dhe popujve tė robėruar anekėnd botės i kaloi mbi 28 vjet nė burgjet e ish’Jugosllavisė u identifikua me pasaportėn kroate, shtet ky ku i kaloi mbi 14 vjet burg tė rėndė pėrkatėsisht nė kampin e shndėrruar nė burg tė Stara Gradishkės. Kroacia e cila ishte republikė nė pėrbėrje tė ish’Jugosllavisė e vlerėsoi sakrificėn e Adem Demaēit duke ia njohur shtetėsinė kroate dhe pasaportėn kroate, me procedurė tė pėrshpejtuar dhe duke mėnjanuar tė gjitha pengesat burokratike.
· Po ēka bėri nė kėtė drejtim Nėna Shqipėri pėr Adem Demaēin?
Asgjė, krahasuar me Kroacinė u turpėrua fare! Bamir Topi nuk e di adresėn ku jeton Adem Demaēi nė Shqipėri ndonėse edhe zogjėt e dinė se Baca, pėr vite me radhė thuaja gjysmėn e vitit e kalon nė Sarandė. Kryetari i Kroacisė, Stipe Mesiq duket se nuk ka pasur probleme tė natyrės tė Bamir Topit sa i pėrket adresave tė banimit sepse tėrė Kroacinė e ka shndėrruar nė adresė banimi pėr Adem Demaēin! Nė vitin 1991, Nėna Shqipėri e Sali Berishės e pati paisur Adem Demaēin me njė pasaportė! Mirėpo trajtimi qė atėhere iu bė Bacės Adem nga Sali Berisha ėshtė i ngjashėm me trajtimin qė u bėnė UNMIK-u klandestinėve kinezė qė kanė hapur biznese nė Kosovė! Ua lejon dokumentet e udhėtimit por ua mohon shtetėsinė! Imagjinojeni situatėn kur Adem Demaēi nė vitin 1991 e ka pasur pasaportėn e Shqipėrisė sė Sali Berishės dhe shtetėsinė jugosllave! Sikur sot kur kinezėt e ish Vranjevcit, Kodrės sė Trimave tė Prishtinės janė tė paisur me pasaportat e Republikės sė Kosovės ndėrkaq qė e kanė nėnshtetėsinė e Republikės sė Kinės! Pra, Adem Demaēi ėshtė bėrė kinez i Vranjevcit! Me njė dallim tė vogėl se i mungon nėnshtetėsia kineze!
· Po ku qėndron nė kėtė hallakamė shteti mė i ri ( axhami) nė botė, Republika e Kosovės?!
Pas shpalljes sė pavarėsisė, qytetarėt e Kosovės u bėnė me identitet, pasaportat e saj. U lėshuan tri lloje tė pasaportave, diplomatike pėr oligarkėt, zyrtare pėr turistėt politikė dhe ato tė zakonshme, pėr popullin! Ėshtė bėrė antologjike beteja e deputetėve tė Parlamentit mė parazit nė kėtė pjesė tė Evropės, pra atij tė Kosovės qė edhe ata tė paisen me pasaporta diplomatike, tė shndėrrohen nė mikrooligarkė! Ende nuk kanė hequr dorė nga kjo kėrkesė dhe besoni se mund ta realizojnė ngase tė gjitha privilegjet e kėrkuara po i realizojnė, pa bėrė zhurmė tė madhe! Po e pėrdorin taktikėn e kancerit malinj; pėr t’u forcuar vet po e gėrryejnė organizmin (popullin) pa e manifestuar as mėshirėn mė tė vogėl! Nė ēdo shtet normal, njeriu i parė qė do tė paisej me pasaportė diplomatike do tė ishte Adem Demaēi, qoftė edhe nė emėr tė simbolikės! Natyrisht, nėse do ta kishin njė tė kaluar si tė Bacės! Adem Demaēi, jo qė nuk u paisė me pasaportė diplomatike por as me ate zyrtare! Edhe pėr atė pasaportėn popullore ( sociale) priti nė radhė! Shtetet tjera qė janė shumė mė tė forta se Republika e Kosovės i shpallin ambasadorė nderi personalitetet e shquara publike edhe nėse nuk janė shtetas tė saj ndėrkaq qė Kosovės nuk i duhet njė Adem Demaē! E pabesueshme por jo edhe e papritur!

TRĖNDAFILI ME GJEMBA

Shefi i Kosovės multietnike

Pieter Faith zyrtarisht i mbanė dy poste nė Kosovė;
· ėshtė i dėrguar i posaēėm i Bashkimit Evropian ( EUSR ) dhe
· Pėrfaqėsues Civil Ndėrkombėtar ( ICR).
Pra, ėshtė bartės i dy posteve ndonėse askush nga vendorėt nuk ka votuar pėr te! Realisht ėshtė bartės i posteve kryesore nė Republikėn e Kosovės, atij tė presidentit, kryeministrit dhe kryeparlamentarit! Nė Kosovė nuk ka asnjė kufizim, vepron si dėshiron vet dhe e ka votėn deliberative (vendosėse ) pėr ēdo gjė qė ka tė bėjė me tė sotmen dhe tė ardhmen e Kosovės! Tė kaluarėn e ka fshirė nga kujtesa kombėtare! Nė bazė sė tė kaluarės po na imponon tė ardhmėn! Pėr shkak tė rrethanave tė krijuara bashkėsia ndėrkombėtare mund t’i marr njėrin post z. Feith qė nuk ėshtė ndonjė humbje fort e madhe pėr te! E kompenson nė planin lokal! Pėrveē posteve qė i ka aktualisht, ka gjasa reale ta fitojė edhe njė tjetėr, ate tė drejtorit general tė RTK’sė. Sa pėr fillim!

ZGJEDHJET LOKALE DHE SHĖRBIMI KORREKTUES I KOSOVĖS

Harmbashėt e Kosovės!

Fushata parazgjedhore pėr zgjedhjet lokale nė Kosovė ka filluar para afatit tė paraparė. Tashmė i kemi fotot e politikanėve qė synojnė t’i fitojnė kėto zgjedhje. Nuk mė kujtohet se Ramush Haradinaj dhe Blerim Shala kanė kandiduar pėr ndonjė komunė por, mė duhet tė pranoj se kanė bėrė shumė mirė qė nuk kanė kandiduar! Me kėtė foto qė e kanė vendosur nė hapėsirat reklamuese nuk do t’i fitonin as votat e Naim Malokut dhe Et’hem Ēekut. Kjo foto edhe po tė dilte nga studioja e dr. Frankeshtajnit do tė dukej mė bukur! Pėr Ramushin do tė ishte shumė mė e leverdishme po tė fotografohej midis Bajram Kosumit dhe Bujar Dugollit. Do tė fitonte shumė nė planin estetiko-artistik por as me vota nuk do tė ndahej keq! Edhe njė bilbord ma ka zgjuar kurreshtjen! Aty duket Astrit Salihu, kandidat i PDK-sė pėr kryetar tė Prishtinės. Nė stilin e njė zhigolos, me duar nė xhepa, i shkujdesur kėrkon votėn! Vetėm Astriti dhe Zoti e dijnė se ēka ėshtė duke bėrė me duart e tij nė xhepa kur deklaron se Isa Mustafa ėshtė njeri i mirė! Ma merr mendja se ate qė ėshtė duke e bėrė tani me duar nė xhepa do ta bėjė edhe pas zgjedhjeve lokale! Tash pritet qė nė bilborda tė fotografohen sė bashku:
· Hashim Thaēi me Agim Zatriqin,
· Fatmir Sejdiu me Azem Bejtėn,
· Behgjet Pacolli me Mimoza Kusarin,
· Rexhep Osmani me Isa Mustafėn dhe
· Nexhat Daci me Eqrem Kryeziun.
PDK, pa dyshim do tė dali fituese e zgjedhjeve lokale. Duket se nuk do tė rrezikohet seriozisht nga asnjė subjekt politik. Po tė vendoste tė garonte nė kėto zgjedhje Shėrbimi Korrektues i Kosovės do tė mund ta sfidonte PDK-nė! Ka kandidatė shumė serioz duke i falenderuar UNMIK-ut dhe EULEX-it!

MAĒOIZMI DHE MAKROIZMI NĖ RTK

Agim Zatriqi - Ish’drejtor gjeneral i RTK’sė

Para dy muajve, z. Feith, nė njė vizitė RTK-sė i ka lėnė drejtorit general, Agim Zatriqit, dhuratėn e Sulltanit (kanapin e mėndafshit) qė ky i fundit ta bėjė vetekzekutimin! Por Agim Zatriqi nuk ėshtė samuraj! Nė fund tė fundit, ma tregoni se cili prej politikanėve kosovarė u soll si samuraj pėr shkak tė dėshtimeve. Me pėrgjegjėsi e them se vetėm Agim Zatriqi ka mundur ta udhėheq RTK-nė deri me sot! Kur ka pasur hapėsirė ėshtė sjellė si maēo, kur e kanė detyruar ėshtė sjellė si makro! Sjellje tipike pėr njė shtėpi publike e cila padyshim ka gjasa tė shndėrrohet nė shtėpi PUBLIKE! Dhe tė legalizohet si e tillė! Andaj shtrohet pyetja, a po fillon legalizimi i shtėpive publike nė Kosovė? Nėse po, atėhere do tė legalizohet edhe prostitucioni, qoftė edhe ai medial! Nė shtetin prej nga vjen z.Feith ėshtė legalizuar prostitucioni seksual por rreptėsisht ndalohet prostitucioni medial! Ndėrkaq nė Kosovė bėhet e kundėrta, legalizohet prostitucioni medial dhe ndalohet prostitucioni seksual! Pse, kėshtu, zoti Feith?!

· Autori i shkrimit ėshtė drejtor ekzekutiv i KMDLNJ’sė. Pikėpamjet nė kėtė shkrim janė personale.

KMDLNJ: Nė vend tė parave - pėrgjegjėsi penale pėr kriminelėt!http://pashtriku.beepworld.de/files/Kosova_09/tetor09/behxhet_shala_ademdemai_kinezivranjevcit_5.10.09.htm
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Behxhet Shala,Adem Demaqi,me shtetesi kroate
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: bota-
Sauter vers: