AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Film i profetit Muhamed

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Film i profetit Muhamed   Lun 5 Fév - 2:59

http://video.google.com/videoplay?docid=6472872540145961330&hl=de
Xhevat Kryeziu,Cen Desku,Une Haxhiu,dhe Rrahim Buzhala,ne nje pajtim ne Baje te Malisheves,dhe foto e dyte _ mars 1997 ne promovimin e vepres:Eshte Prof Mejdi Elezi


Dernière édition par le Lun 19 Fév - 10:17, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: ça u duhet shqiptareve forumi e pavaresia   Lun 5 Fév - 3:03

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Film i profetit Muhamed   Jeu 26 Avr - 16:04

http://www.diskutime.com/disk/thread.php?id=848&faqe=1
Crusader
Nje nga grate e Muhamedit ishte edhe vogelushja 6-vjeqare e quajtur Ajesha. Thuhet te kete qene 'gruaja me e preferuar' e tij!
Temimi
Esh-hedu en la ilahe ilallah muhamederesulullah ej vete perpjekjet per ta ulur personalitetin e fytyres me te shndritur ne siperfaqen e tokes ndonjeher qe ka ekzistu dhe do te ekzistoj jan argument per pastertine e tij dhe meshiren qe ka pasur a dhe moralin q e tij dhe gjithmone kan renje menjehere keto poshtersite
1gjilanasi1
Crusader
Shiko ketu debatin shum interesant ne lidhje me Quranin dhe biblen ndoshta te merr pak koh por esht e mir qe secili te shikone debate te tilla te figurave te njohur te fes islame dhe asaj krishtere

http://examinethetruth.com/Debate_Video.htm

dhe pastaj flasim e mos me qani koken me fjal qe mesoni ne rrug kur flet per diqka gjethmon duhet te bini fakte dhe nuk ka qen e martuar kur ka pas 6 por 9 >>shiko Mejremja ne qfar moshe ka lind Isen paqa dhe mesira qoft mbi ta dhe shiko gjysherit apo katragjyshet tu ne qfar moshe jan martuar pse shkon te Muhammedi paqja dhe meshira qoft mbi te femrat edhe te ne shqiptaret jan martuar ne mosh te re kjo ka qen normale jo vetem te muslimanet po edhe te krishteret shiko ne historin e popujve te ndryshem dhe do te gjesh se femrat jan martuar ne mosh te re e jo sikur se sot dhe te kisha lut qe ofendimet dhe urrejtjen tende qe ke ndaj nesh shprehe diku tjeter se ketu spo te shiten me genjeshtrat e tua spakan kufij zoti te ndihmovt se me ket shpirt qe paske ti do tna kishe vra te gjithve edhe pse jem shqiptar ne koken tende po shoh se ka vetem urrejtje urrejtje urrejtje te ne ne kosov thon >>bjeri mas vetes

Uelstenik
Martesa ne vitet e hershme te pubertetit ishte e pranueshme ne Arabine e shekullit VII sikur qe kjo ishte norme sociale ne kulturat semitike duke filluar nga Izraelitet deri te Arabet dhe te gjitha kombet tjera midis tyre. Sipas Talmudit i cili nga Hebrenjte konsiderohet si ‘Tora gojore’, Sanhedrin 76 b thote se eshte e preferueshme per femrat qe te martohen kur te kene menstruacionet e para.

hadith quhen fjalet e transmetuara te Muhamedit te cilat me vone u shkruan) u kycen me kohe edhe shume hadithe te fabrikuara dhe te rreme.

Sipas tradites Ajshja kishte lindur tete vite para Hixhretit (emigraconit prej Mekke ne Medine), mirepo Buhariu ne nje vend raporton per Ajshen te kete thene se ajo ishte nje vajze e re kur u shpall surja 54 e Kur’anit, ndersa dihet se kjo sure u shpall nente vite para Hixhretit (vitit te ri te muslimaneve). Pra sipas ketij transmetimi Ajshja jo vetem qe kishte lindur para shpalljes se sures por kur kjo kaptine u shpall ajo ishte vajze e re (jariah) e jo femije (sibyah).

Sipas gati te gjitha transmetimeve dhe historianeve Esma motra e Ajshes ishte dhjete vite me e vjeter se Ajshja. Eshte raportuar ne "Taqri'bu'l-tehzi'b" sikur edhe ne "Al-bidayah wa'l-nihayah" se Esma vdiq ne vitin 73 te hixhrit ne moshen 100 vjeçare. Tash eshte e qarte se nese Esma ne vitin 73 te hixhrit i kishte 100 vjete, ajo do ti kete pasur 27 apo 28 vite ne kohen e hixhrit (rreth se ciles date sillet martesa e Muhamedit me Ajshen). E nese Esma ishte atebote 27 apo 28 vjete e vjeter, Ajshja e cila i kishte 10 vite me pak duhej te ishte 17 apo 18 vjeçare. Kesthu qe nese Ajsha u martua me Muhamedin ne vitin 1 ose 2 pas hixhrit sic thone te gjitha traditat ajo do te kete qene te pakten 18 –19 vjeq ne ate kohe.

Tabariu ne trajtimin e tij te historise Islamike permende se Ebu Bekri i ati i Ajshes i kishte kater femije dhe qe te gjithe i kishin lindur ne kohen e Xhahilijetit (para shpalljes se Muhamedit per profet) dhe nese Ajshja kishte lindur ne periudhen e Xhahilijetit-Injorances ajo kurrsesi nuk mund te kete pasur me pak se 14 vite ne vitin 1 te hixhrit kur sipas te gjitha gjasave ajo u martua me Profetin.

hadith quhen fjalet e transmetuara te Muhamedit te cilat me vone u shkruan) u kycen me kohe edhe shume hadithe te fabrikuara dhe te rreme.

Sipas tradites Ajshja kishte lindur tete vite para Hixhretit (emigraconit prej Mekke ne Medine), mirepo Buhariu ne nje vend raporton per Ajshen te kete thene se ajo ishte nje vajze e re kur u shpall surja 54 e Kur’anit, ndersa dihet se kjo sure u shpall nente vite para Hixhretit (vitit te ri te muslimaneve). Pra sipas ketij transmetimi Ajshja jo vetem qe kishte lindur para shpalljes se sures por kur kjo kaptine u shpall ajo ishte vajze e re (jariah) e jo femije (sibyah).

Sipas gati te gjitha transmetimeve dhe historianeve Esma motra e Ajshes ishte dhjete vite me e vjeter se Ajshja. Eshte raportuar ne "Taqri'bu'l-tehzi'b" sikur edhe ne "Al-bidayah wa'l-nihayah" se Esma vdiq ne vitin 73 te hixhrit ne moshen 100 vjeçare. Tash eshte e qarte se nese Esma ne vitin 73 te hixhrit i kishte 100 vjete, ajo do ti kete pasur 27 apo 28 vite ne kohen e hixhrit (rreth se ciles date sillet martesa e Muhamedit me Ajshen). E nese Esma ishte atebote 27 apo 28 vjete e vjeter, Ajshja e cila i kishte 10 vite me pak duhej te ishte 17 apo 18 vjeçare. Kesthu qe nese Ajsha u martua me Muhamedin ne vitin 1 ose 2 pas hixhrit sic thone te gjitha traditat ajo do te kete qene te pakten 18 –19 vjeq ne ate kohe.

Tabariu ne trajtimin e tij te historise Islamike permende se Ebu Bekri i ati i Ajshes i kishte kater femije dhe qe te gjithe i kishin lindur ne kohen e Xhahilijetit (para shpalljes se Muhamedit per profet) dhe nese Ajshja kishte lindur ne periudhen e Xhahilijetit-Injorances ajo kurrsesi nuk mund te kete pasur me pak se 14 vite ne vitin 1 te hixhrit kur sipas te gjitha gjasave ajo u martua me Profetin.

Pjeset e shkrimeve jane marre nga:
"The Young Marriage of Âishah"
nga Mohd E. N. Juferi
edhe nga H.Ibrahimi: "Martesa e hershme e Muhamedit me Ajshen -sqarim i akuzave
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Film i profetit Muhamed   Jeu 26 Avr - 16:08

Qe nga Qershori i viti 2002 Irani miratoi ligjin - ulet mosha e lejueshme per martese ne 9 vjeq (per vajza)!

Mendohet se kur Muhamedi u martua me Ajshen (6 vjeqare) ai vete kishte 53 vjeq! Mund ta pramendoni jeten e vogelushes 6 vjeqare ne doren e profetit 53 vjeqar! (ndoshta femrat e kane me lehte ta paramendojne kete, krahasuar me disa meshkuj)

Thuhet se Muhamedi kishte 16 gra:

1. Khadija
2. Sawda
3. Aesha
4. Omm Salama
5. Halsa
6. Zaynab (of Jahsh)
7. Jowayriyi
8. Omm Habiba
9. Safiya
10. Maymuna (of Hareth)
11. Fatema
12. Hend
13. Asma (of Saba)
14. Zaynab (of Khozayma)
15. Habla
16. Asma (of Noman)

Dy 'konkubina' (skllave):

1. Mary (the Christian)
2. Rayhana

dhe 4 percjellese te tij te devotshme te cilat "dhane' veten per deshirat sexuale te tij:

1. Omm Sharik
2. Maymuna
3. Zaynab
4. Khawla

Ne qfare baze ai ku kufizoi "percjellesve" te tij vetem 4 gra, kur ai ka patur me shume???...

Mos valle ai u pendua per numrin e madh te grave qe kishte pasur vete, dhe i udhezoi besmitaret e tij te jene me te moralshem duke martuar vetem nga 4?!?!?!?!
Apo ishte kritika qe i bene Hebrejt, lidhur me deshiren sexuale qe reflektonte profeti Muhamed.

A mendon kush se profeti Muhamedi dhe jeta e tij mund te jete model per nje besimtar islam te shekullit 21, kur dihet se ne kohen tone edhe profetet do ishin vene prapa grilave per "Pedofili"?!?!?!
(perjshtim ben Irani qe ndjek vlerat morale te Profetit).
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Film i profetit Muhamed   Jeu 26 Avr - 16:11

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Film i profetit Muhamed   Jeu 26 Avr - 16:13

More on the Young Marriage of 'Aishah

A comment, posted in response to Bani Qurayza, Marriage at Puberty and the Tacit Approval of Jesus, has prompted me to post some various articles and other material related to the marriage of 'Aishah—radi Allahu 'anha. I've had some of this evidence since shortly after writing my article The Young Marriage of 'Aishah several years ago, but just never got around to posting it.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Film i profetit Muhamed   Jeu 26 Avr - 16:20

Ako je Aisa ra vec bila za udaju u 615 gne, onda je sigurno bila starija od 9 godina u 622 gne. • Tabari takodje biljezi da su svih cetvero djece Abu Bakra ...
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Film i profetit Muhamed   Jeu 26 Avr - 16:22

http://209.85.129.104/search?q=cache:CRMQ1RPMsE0J:islam.dzemat.org/modules.php%3Fname%3DForums%26file%3Dviewtopic%26t%3D36%26postdays%3D0%26postorder%3Dasc%26start%3D15%26sid%3D064a39415fc7c92bf1932bae07ba81ac+muhamedova+aisa+je+bila+9+godine&hl=fr&ct=clnk&cd=2&gl=fr
Selam,
Grijeh je sumnjati u nesto za sto nema ispravnih dokaza. Svako ko optuzuje Poslanika s.a.v.s za tako nesto ruzno grijesi jer ne postoje dokazi.
U Poslanikovo a.s. vrijeme drustvo je bilo takvo gdje su se stvari pamtile, a ne zapisivale. Godine hazreti Aise je tesko utvrditi jer neki tvrde da je rodjena 4 godine prije Poslanstva Muhamedova, neki da je rodjena u 4.oj godini Poslanstva, a neki tvrde da je rodjena u slicno vrijeme kad i hazreti Fatima. To sto se ne zna godina rodjenja ne bi trebalo biti novo za Balkance jer koliko je ljudi zivjelo u "modernijim" vremenima (na primjer 1990im godinama) sa netacnim datumima rodjenja (stariji ljudi), narocito zene. Na primjer, datum i godina rodjenja moje nane rahmetli se ne zna. Svi predpostavljali su da je 1922, a ipak niko nemoze tacno reci da je to tako. Zasto, zato sto su se u zapisnike stavljale te informacije mnogo godina kasnije od onih koji su se "sjecali."
U mnogim kulturama u stara vremena djevojke su se udavale vrlo rano, cim dobiju prvu mjesecnicu. U mnogim kulturama zensko kad dobije prvu mjesecnicu smatra se zenom, zrelom za uzdrzavanje familije. I danas, to se vidja u mnogim africkim kulturama, na primjer.
Da je Muhammed as bio pedofil, on ne bi nastojao da zaustavi pagansko progonstvo zenskog roda vec bi to koristio sebi u prilog. On to nije uradio sto ukazuje na to da je imao veliko postovanje za zenski rod. Siledzija nema postovanja.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Film i profetit Muhamed   Jeu 26 Avr - 16:25

Muhamedova prva supruga Khadija bila je uspješna poslovna žena
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Film i profetit Muhamed   Jeu 26 Avr - 16:29

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Film i profetit Muhamed   Jeu 26 Avr - 16:31

Sa femi kishte Hatixhja me burrin e pare?

Albislam GruajaPyetja 6: Sa femije kishte Hadixhja me burrin e saj te pare- Ebu Halalin? ... Pyetja 36: Sa gra pati i Derguari i All-llahut s.a.v.s.para se t`i vinte ...
www.albislam.com/gruaja/Gruaja.asp?NrGruaja=5 - 22k - En cache - Pages similaires
[ Autres résultats, domaine www.albislam.com ]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Film i profetit Muhamed   Jeu 26 Avr - 16:43

www.albislam.com/gruaja/Gruaja.asp%3FNrGruaja%3D5+sa+gra+i+kishte+muhamedi&hl=fr&ct=clnk&cd=2&gl=fr" target="_blank" rel="nofollow">http://209.85.129.104/search?q=cache:mErE1JYpd5IJ:www.albislam.com/gruaja/Gruaja.asp%3FNrGruaja%3D5+sa+gra+i+kishte+muhamedi&hl=fr&ct=clnk&cd=2&gl=fr

Hadixhe Bint Huvejlid


Pyetje dhe pėrgjegje pėr nėnat e besimtarėve

Pyetja1: Kush ishte babai i Hadixhes?
Pergjegja: Babai i Hadixhes ishte Huvejlid bin Esed El Esedi
Pyetja 2: Si quhej nena e Hadixhes?
Pergjegja: Nena e saj quhej Fatime bint Zejd bin El- Assam .
Pyetja 3: Si ishte mbiemri i saj para misionit te Te Derguarit te All-llahut s.a.v.s. ?
Pergjegje: Mbiemri i saj ishte Tahira.
Pyetja 4: Kush ishte gruaja e pare me te cilen u martua i Derguari i All-llahut s.a.v.s.?
Pergjgje: Hadixhja (All-llahu qofte I kenaqur me te )
Pyetja 5: Si quhej bashkeshorti i pare i Hadixhes ?
Pergjegje: Bashkeshorti i saj i pare ishte Ebu Halal Bin Zurara.
Pyetja 6: Sa femije kishte Hadixhja me burrin e saj te pare- Ebu Halalin?
Pergjegje: Dy femije, Hind dhe Harith.
Pyeta 7: Pas vdekjes se Ebu Halalit me kend martohet Hadixhja?
Pergjegje: Pas vdekjes se Ebu Halalit martohet me Atik bin Abid Mahzumin.
Pyetje 8: Sa femije kishte Hadixhja me Atikun?
Pergjegje: Vetem nje vajze, edhe ajo quhej Hind, gjithashtu.
Pyetja 9: Kur i Derguari i All-llahut e martoi Hadixhen ,ēfare moshe ishin ata ? Pergjegje: i Derguari All-llahut-Muhamedi s.a.v.s. ishte njezet e pese ndersa Hadixhja dyzet vjeēare.
Pyetja 10: Sa femije paten ata?
ergjegje: Gjashte, dy djem dhe kater vajza.
Pyetja 11: Si quheshin dy djem e tyre dhe a jetuan gjate ?
Pergjegje: Ata quheshin Kasim dhe Abdullah, dhe nuk jetuan gjate.
Pyejtja 12: Si quheshin te kater vajzat e tyre?
Pergjegje: Ato quheshin: Zejneb, Rukaija, Umm Kulthum dhe Fatime.

Pyetja 13: Si quhej nena e besimtareve ne martesen e se ciles Varaka bin Navfali mbajti fjalim?
Pergjegje: Hadixhe.
Pyetja 14: Si quhej nena e besimtareve e cila ishte e para qe pranoi Islamin
Pergjegje: Hadixhe, All-llahu qofte i kenaqur me te .
Pyetja 15: Si quhej nena e besimtareve me te cilen i Derguari i All-llahut qendroi i martuar me te deri ne vdekjen e saj dhe nuk pati grua tjeter?
Pergjegje: Hadixhe.
Pyetja 16: Kush ishte nena e te birit te Pejgamberit s.a.v.s Kasimit, sipas te cilit ai u quajt Ebu Kasim?
Pergjegje: Hadixhe.
Pyetja 17: Kush eshte quajtur “Tahira” nga mesi i Nenave te besimtareve?
Pergjegje: Hadixhe.
Pyetja 18: Si quheshin dy Nenat e besimtareve te cilat kane jetuar ne te njejten kohe?
Pergjegje: Ato quheshin Hadixha dhe Xhuvejria. Te dyja ishin 65 vjeēare.
Pyetja 19: Sa vite kanė jetuar Hadixhja dhe Muhamedi s.a.v.s. se bashku?
Pergjegje: Ata kane jetuar 24 vite se bashku.
Pyetja 20: Si quhej gruaja e Pejgamberit s.a.v.s e cila ishte tregtare e njohur ?
Pergjegje: Hadixhe.
Pyetja 21: Kush ishte punedrejtuesi i Hadixhes i cili perkujdesej per karvanet e saj tregtare?
Pergjegje: Meisera, nje rob i Hadixhes.
Pyetja 22: Si quhej Nena e besimtareve e cila ia dorezoi te hollat Pejgamberit per te udhehequr biznesin e saj?
Pergjegje: Hadixhe.
Pyetja 23: Kush ka ndermjetsuar per martesen e Hadixhes me Muhamedin s.a.v.s.?
Pergjegje: Shoqja e Hadixhes Nefisa, e bija e Mines .
Pyetja 24: Si quhet nena e besimtareve e cila i tha Te Derguarit se e pelqen per besnikerine e tij dhe vitytet e tij?
Pergjegje: Hadixhe.
Pyetja 25: Kur beri i Derguari i All-llahut dasem per here te pare per martesen e tij?
Pergjegje: Ne kohen kur u martua me Hadixhen.
Pyetja 26: Cfare i urdheroi Hadixhja sherbetores se saj pas marteses me Muhamedin s.a.v.s, per te shprehur gezimin e saj dhe lumturine ?
Pergjegje: Ajo i urdheroi qe te vallezoj dhe t`i bie daulles.
Pyetja 27: Kur tha axha i te Derguarit “…falenderimi I qofte All-llahut, v cili na largoi veshtiresite dhe merzite?
Pergjegje: Pas marteses me Hadixhen.
Pyetja 28: Hadixhja ia fali nje sherbetor Muhamedit s.a.v.s., si quhej ai?
Pergjegje: Zejd bin Harith.
Pyetja 29: Cila prej Nenave te besimtareve i sherbeu te Derguarit me pasurine e saj?
Pergjegje: Hadixhja.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Film i profetit Muhamed   Jeu 26 Avr - 16:48

Pyetja 23: Kush ka ndermjetsuar per martesen e Hadixhes me Muhamedin s.a.v.s.?
Pergjegje: Shoqja e Hadixhes Nefisa, e bija e Mines .
Pyetja 28: Hadixhja ia fali nje sherbetor Muhamedit s.a.v.s., si quhej ai?
Pergjegje: Zejd bin Harith.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Film i profetit Muhamed   Jeu 26 Avr - 16:57

Pyetja 48: Pse i Derguari i All-llahut nuk ia kishte falur namazin e xhenazes Hadixhes r.a.?
Pergjegje: Sepse ne ate kohe ende nuk kishte zbritur urdheri per faljen e namazit te xhenazes.
Pyetja 49: Cilen prej Nenave te besimtareve e ka dashur Muhamedi s.a.v.s. me se shumti, e ka perkujtuar me me endje dhe me se shpeshti?
Pergjegje: (1) Tregon Aliu r.a.se ka thene Pejgamberi s.a.v.s.”Me e mira grua ne bote per kohen e saj ishte Merjemi dhe Hadixhja All-llahu qofte i kenaqur me to”.
(2) Tregon Aishja r.a.” Nuk kam pasur zili per asnje prej grave te Pejgamberit s.a.v.s. sa kam pasur zili per Hadixhen e cila ka nderruar jete para se te martohesha une, per arsye se Muhamedi s.a.v.s. e permendte aq shpesh dhe se All-llahu e kishte pergezuar se ajo do te kete vend ne Keseb (vend ne Xhennet ) dhe se ai ēdo here kur prente dele kurban ai u ēonte shoqeve te saj nga nje cope per hir te perkujtimit ngaj saj”. Dhe kur i thoja “..per Hadixhen je keshtu, keshtu..”, ai me thoshte “Hadixhja per mua ishte keshtu, keshtu “ (me besoi kur askush s`me besoi, me permbajti kur te tjeret me kundershtuan……)
(3) Tregon Ebu Hurejre ‘Xhebraili erdhi tek Muhamedi s.a.v.s. dhe i tha “O i Derguar i All-llahut! Ja ku po te vie Hadixhja me nje ene me ushqim , kur te arrij e pershendet nga All-llahu dhe une dhe e pergezo me Keseb –pallat ne xhennet ku nuk do t`kete tjeter pos paqes”.
(4) Tregon Aishja r.a. “Njehere erdhi Halah bint Huvejlid, motra e Hadixhes dhe kerkoi leje per te hyre.. me kete rast i Derguari i All-llahut tha: “O All-llah! Helah! dhe iu perkujtua Hadixhja …me kete rast s`u durova dhe i thashe” C`te ben t`a kujtosh nje plake prej plakave te Kurejshve, nje plake pa asnje dhembe ne goje, e cila ka vdekur kahere dhe All-llahu ne vend te saj t`a ka dhene nje me te mire. Fund.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Film i profetit Muhamed   Jeu 26 Avr - 16:58

Pasojne inshaAll-llah:
2. Sevdah bint Zamah
3. Aishe bint Ebu bekr
4. Hafsah bint Umar bin Hatab
5. Zejneb bint Huzejmeh
6. Umm Suleme bint ebu Umejeh Suhail
7. Zejneb bint Xhahsh
8. Xhuvejria bint El-Harith
9. Umm Habibeh bint ebu Sufjan
10. Safije bint Hujei El-Ahtab
11. Mejmune bint Harith
& disa pyetje tjera..

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Film i profetit Muhamed   Jeu 26 Avr - 17:00

- Parajsa Shqiptare ForumI tregova se Davudi a.s. kishte njė mijė gra, siē e dimė tė gjithė. ... Sa i pėrket Krishterimit; nuk ka tekst tė qartė, qė ta ndalojė poligaminė. ...
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Film i profetit Muhamed   Jeu 26 Avr - 17:03

I tregova se Davudi a.s. kishte njė mijė gra, siē e dimė tė gjithė. Ndėrsa siē ėshtė cekur nė Tevrat, profeti i Zotit, Sulejmani a.s. kishte 700 gra tė lira edhe 300 robėresha, tė cilat ishin prej mė tė bukurave tė kohės. Atėher, pse duhet tė keni respekt ndaj kėtyre profetėve, ndėrsa sulmoni tė Dėrguarin a.s., i cili ėshtė martuar vetėm me nėntė gra? Heshti pėr njė kohė dhe pastaj mė tha: “Mė vjen keq qė u shpreha keq. Kisha qėllim tė thosha qė perėndimorėt nuk e rekomandojnė martesėn me mė shumė se njė grua. Neve na duket qė personi i cili praktikon poligaminė, ėshtė jo normal apo ka pasion tė jashtėzakonshėm”. Pastaj e pyeta: ” Ē’mendoni pėr Davudin e Sulejmanin dhe profetėt e tjerė tė cilėt praktikuan poligaminė, duke filluar me gjyshin e tyre, Ibrahimin a.s. ?” Kėshtu, heshti dhe nuk mė dha pėrgjigje”.

Citatet biblike rreth poligamise:
Kėtė e dėshmon edhe bibla ku tregon nė shumė vende poligaminė- martesėn mė tepėr se me njė grua ku thotė: (32)
a)“Por Saraj, gruaja e Abramit, nuk i kishte dhėnė asnjė fėmijė. Ajo kishte njė shėrbyese egjiptase qė quhej Agar. Kėshtu Saraj i tha Abramit: "Ja, Zoti mė ka ndaluar tė kem fėmijė; oh, futu te shėrbysja ime, ndofta mund tė kem fėmijė prej saj". Dhe Abrami dėgjoi zėrin e Sarajt… mori shėrbyesen e saj Agarin, egjiptasen, dhe ia dha pėr grua burrit tė saj Abramit. Dhe ai u fut tek Agari, qė mbeti me barrė…”.(Zanafilla 16:1-5)
b) “Dhe Jakobi hyri gjithashtu te Rakela dhe e dashuroi atė mė tepėr se Lean”. (Zanafilla 29:30)
c) “Atėherė Jakobi u ngrit dhe i vuri bijtė e tij dhe gratė e tij mbi devetė” (Zanafilla 31:17)
d) “Por mbreti Salomon, veē bijės sė Faraonit, dashuroi shumė gra tė huaja, moabite, amonite, idumeje, sidonie dhe hiteje….Ai pati si bashkėshorte shtatėqind princesha dhe treqind konkubina”. (1 Mbretėrve 11:1,3)
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Film i profetit Muhamed   Jeu 26 Avr - 17:04

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Film i profetit Muhamed   Sam 23 Juin - 13:58

" Thone se shpifjet i bejne mire gjendjes shpirterore te njeriut.Une do te rrefehem: Modeli i Big Bengut eshte shum shqetesues per sa i perkete nje ateisti.Sepse shkenca ka vertetuar nje pretendim te perkrahur nga burimet fetare: Tezen mbi egzistencen e nje zanafille te universit. Une i besoj akoma ateizmit por duhet te theksoj se nuk eshte fare lehte te dhe qete te mbrohet para Big Bengut"

Astrofizikanti i njohur amerikan Hjuxh Ros shpjegon ekzistencen e Krijuesit pertej dimensioneve te universit ne kete menyre:

" Koha eshte dimensioni ku shfaqen ngjarjet. Ne qofte se materia eshte shfaqur se bashku me shperthimin ateher shkaku i ekzistences se universit duhet te jete nje fenomen plotesisht i pavarur nga dimensioni kohor dhe ai i vendit. Kjo tregon se Krijuesi eshte mbi te gjitha dimensionet e universit. Ne te njehten kohe tregon se Zoti nuk eshte universi ne vete dhe nuk permbledh atë apo te jete nje force e tij(universit) "

Pate edhe vete sa per te deshmuar se ka Zot dhe ai ka krijuar universin.. psh nese dikush nuk beson ne Zot nuk eshte detyre e imja t'ja mbushi mendjen, besimi eshte diqka personale.....


Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Film i profetit Muhamed   Sam 23 Juin - 14:25

PO e dike de ti qe zoti e paska krijue gkithesin?
Dhe kush po genjen qe krishtin e dergoi zoti qe ti japi mesazhe njerezise?
Kur dihet mire qe isan e kishin krijue ne dyshe(klonazhe),dhe varet e tyre u gjeten : nje ne indi e nje tjeter ne japoni,dhe me kete rrenat e fejerave dolen per lendine por njerzia mashtrohet pake nga droja,e pake nga tradhetia e paguar nga parit e fejerave.Dhe dihet kush e nxiti Muhametin qe ta krijoi fene muslime per ta mbrojte dhjaten e vjeter==prifti Behira,ku ky u martue ma pare me Hatixhen per pasurin e saj,dhe ma vone me Aishen 9vjeqare!Lezet se jo mahi,per dike parajse e per dike as parajse as drite edhe atehere kur punone drejte!Zot eshte njeriu qafir qe genjen dhe nuk skuqet kur te lendon, dietari.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Film i profetit Muhamed   

Revenir en haut Aller en bas
 
Film i profetit Muhamed
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: