AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Fazliu-Matoshit: Lufta e UĒK-sė tė mundur ta adhuroni titon

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Fazliu-Matoshit: Lufta e UĒK-sė tė mundur ta adhuroni titon   Ven 8 Aoū - 17:44

Halil Matoshi Muharrem Xhemaili para ci viteve mu ka kercnue me vdekje

http://koha.net/?id=31&o=252#.U-Srbvy5XCg.facebook


Fazliu-Matoshit: Lufta e UĒK-sė tė ka bėrė tė mundur ta adhurosh Titon
08 Gusht 2014, 15:48
Fazliu-Matoshit: Lufta e UĒK-sė tė ka bėrė tė mundur ta adhurosh Titon
SHPĖRNDAJE NĖ​Nuk kanė tė ndalur polemikat nė mes tė Faik Falizu dhe analistit, Halil Matoshi. Po sot, drejtorit i zyrės pėr veteranėt pranė kryeministrisė, Faik Fazliu nėpėrmjet njė postimi nė facebook ka thėnė se, tendencat pėr ta denigruar luftėn ēlirimtare kanė vazhduar dhe fatkeqėsisht po vazhdojnė me qėllime tė qarta politike.


Ai ndėr tė tjera ka shkruar se ata qė vazhdojnė tė adhurojnė ‘shokun Tito’ (duke aluduar pėr Matoshin) patjetėr qė kėtė mund ta bėjnė se lufta e UĒK-sė ua ka bėrė tė mundur.
“Nuk munden dhe nuk do tė mund tė imponojnė kurrė mė frymėn titiste e jugosllave nė Republikėn tonė tė fituar me gjak. E sa pėr Halilin, 'mos e vet se t'kallxon vet'”, ka shkruar Fazliu.


Ja postimi i plotė i Fazliut:

Tendencat pėr ta denigruar Luftėn tonė ēlirimtare, edhe pse kanė dėshtuar qė moti nė rrafshin ndėrkombėtar, kanė vazhduar dhe fatkeqėsisht po vazhdojnė me qėllime tė qarta politike, t ė ndihmuara nė formė direkte ose indirekte edhe nga segmente tė caktuara nė Kosovė. Gabimet, lėshimet apo edhe abuzimet eventuale tė pushtetit, nuk do tė duhej tė guxojnė t'i faturohen UĒK-sė, vlerave tė luftės qė sublimohen nė Dėshmorėt dhe Invalidėt e kėsaj lufte.

Nė tė kundėrtėn, s'ka logjikė tjetėr tė zbėrthimit pėrveē argatit ndaj njė agjende antikombėtare dhe antishtetėrore nė Kosovė. Ky ėshtė shqetėsimi i Veteranėve tė UĒK-sė, kjo ėshtė brenga jonė si pėrfaqėsues te Shoqatave dhe vlerave te Luftės , dhe ndaj kėtij rreziku natyrisht se ne nuk mund tė rrimė indiferentė, nuk mund tė pajtohemi dhe nuk mund ta lejojmė. Kėto segmente qė vjellin vrer ndaj UĒK-sė pėr motive tė interesave tė tyre grupore e politike, natyrshėm reagojnė kur e VĖRTETA u thuhet troē sepse u djeg fort. Kosova ėshtė shtet i lirė e demokratik (edhe pse ende me shumė sfida tė shtetndėrtimit) pėr tė gjithė qytetarėt e vet, Lufta e UĒK-sė ėshtė bėrė pėr Lirinė e saj, dhe mbrojtja e vlerave tė saj ėshtė interes themeltar i Shtetėsisė.

Ata qė vazhdojnė ta adhurojnė 'shokun Tito' patjetėr qė kėtė mund ta bėjnė se Lufta e UĒK-sė ua ka bėrė tė mundur, por nuk munden dhe nuk do tė mund tė imponojnė kurrė mė frymėn titiste e jugosllave nė Republikėn tonė tė fituar me gjak. E sa pėr Halilin, 'mos e vet se t'kallxon vet'... Lexojeni shkrimin e tij paēavure e do tė bindeni. Populli thotė: ai qė e ka mizėn nėr kapuē i djeg. Po u kujtoj edhe njehere se ju nuk jeni duke i sulmuar partitė politike por duke u bazuar ne raportet e sponzoruara nga serbia kunder UĒK-sė ,ju i merrni si shkase pėr t'i quajtur kriminel dhe me e keqja pėr t'linquar nė hapsirat e juaja mediale !


http://time.ikub.al/737b254636/be5a2f292c7d5fbdb7d073a4194d1310/Lajm_Vlora-citaku-zyrtarja-e-pare-e-Kosoves-ne-Serbi.aspx
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Fazliu-Matoshit: Lufta e UĒK-sė tė mundur ta adhuroni titon
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: